Licensed to York YMCA Aquatic Club HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/26/2018 10:37 AM
   2018 Pennsylvania YMCA State Swimming Championship, S#: CAQ2017PA09053257   
                           USA Approval - MA 1836 AP                           
                                    Results                                    
 
Event 101  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:23.80   3/20/2015 Abigail Doss, SUNY                         
                4:37.29  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mrosko, Maria       14 UNIONTOWN-AM         4:36.41    4:36.05 NQ =    16  
      28.96   33.74   34.79   35.04   40.45   40.98   31.87   30.22
  2 Welker, Sydney      14 YORK Y-MA            4:40.21    4:36.07 NQ =    13  
      29.15   33.55   35.70   35.52   39.59   40.24   31.96   30.36
  3 Malmstrom, Abbey    14 UPPERMAINLINE-PA-MA  4:43.48    4:40.26         12  
      29.06   33.03   35.28   35.33   41.39   42.50   32.26   31.41
  4 Noble, Grace        14 UPPERMAINLINE-PA-MA  4:49.28    4:41.06         11  
      29.12   33.57   35.95   36.85   39.32   40.87   32.69   32.69
  5 Burton, Apple       13 WSY-MA               4:43.63    4:47.23         10  
      30.04   36.87   36.31   35.84   41.52   42.11   32.03   32.51
  6 Glasspool, Elizabe  14 SAMPSON-AM           4:50.26    4:47.58          9  
      28.14   32.43   36.87   36.73   43.44   43.48   33.93   32.56
  7 Li, Julia           14 WEST CHESTER-PA-MA   4:51.12    4:48.51          7  
      30.84   34.42   35.03   35.10   43.51   43.99   33.89   31.73
  8 Yurkovich, Hailey   13 MON-VALLEY           4:48.57    4:48.69          5  
      29.42   33.96   35.47   35.71   44.22   43.69   33.55   32.67
  9 Castro, Jade        13 SCAY-MA              4:53.73    4:49.17          4  
      29.45   33.93   36.26   35.77   43.47   44.31   33.96   32.02
 10 Humphrey, Delaney   14 GSVY-MA              4:46.24    4:50.87          3  
      29.70   34.72   36.53   36.28   42.33   43.80   34.19   33.32
 11 Butera, Bella       14 YORK Y-MA            4:57.81    4:51.46          2  
      30.51   33.94   39.60   38.38   40.86   39.92   34.74   33.51
 12 Kapp, Christine     13 YORK Y-MA            5:00.26    4:54.06          1  
      30.71   37.38   36.12   36.55   43.21   43.13   33.54   33.42
 13 Olshanski, Alyssa   14 BUTLER-AM            4:56.51    4:57.91        
      33.20   37.51   37.28   36.73   43.45   43.94   33.87   31.93
 14 Rollings, Amanda    14 WEST CHESTER-PA-MA   5:07.11    5:01.52        
      30.29   35.36   36.96   36.43   45.29   47.26   35.63   34.30
 15 Hardick, Clara      14 READINGBERKS-PA-MA   5:11.73    5:04.81        
      31.14   36.45   38.53   37.22   47.15   46.90   34.22   33.20
 16 Bowser, Lauren      13 SNYDER               5:07.42    5:07.79        
      31.66   37.28   36.40   37.18   46.72   47.94   35.56   35.05
 17 King, Hailey        14 RIDLEYAREA-PA-MA     5:14.39    5:09.61        
      31.80   38.34   39.67   38.73   44.19   44.65   36.79   35.44
 18 Fanella, Hunter     14 INDIANA-AM           5:08.01    5:13.56        
      33.35   39.71   39.35   39.08   44.86   47.39   35.25   34.57
 19 Empie, Gwen         14 BAY-MA               5:11.69    5:14.51        
      31.96   36.75   42.19   39.15   45.77   46.40   37.35   34.94
 20 Kunst, Suzie        14 ALLEGHENY VALLEY     5:11.04    5:14.52        
      31.61   38.83   38.31   39.65   47.35   48.40   34.93   35.44
 21 Mesaros, Lori       13 RIDLEYAREA-PA-MA     5:16.36    5:14.54        
      32.26   38.63   38.98   38.60   47.52   47.84   36.40   34.31
 22 Tinker, Katie       14 HOLLIDAYSBURG-AM     5:20.27    5:19.44        
      36.14   42.91   40.83   41.48   46.33   44.77   35.32   31.66
 23 Watts, Abigail      13 ALLEGHENY VALLEY     5:16.00    5:21.67        
      35.20   41.74   41.58   41.80   43.40   44.54   37.67   35.74
 24 Finn, Sophia        14 LANSDOWNE-PA-MA      5:14.15    5:21.73        
      33.27   39.23   39.60   39.31   47.76   47.94   38.23   36.39
 
Event 102  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:09.50   3/20/2015 Brendan Burns, UpperMainLine-PA            
                4:14.99  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smolders, Dylan     14 UPPERMAINLINE-PA-MA  4:21.14    4:16.59         16  
      27.91   31.24   32.48   31.59   36.16   36.85   30.67   29.69
  2 Durkan, Ryan        14 UPPERMAINLINE-PA-MA  4:35.51    4:23.92         13  
      27.85   30.54   37.38   36.85   33.31   35.36   31.50   31.13
  3 McMillen, Aidan     14 CC-MA                4:26.02    4:26.03         12  
      27.28   31.75   33.55   33.69   40.01   39.69   29.47   30.59
  4 Griffith, Isaac     14 INDIANA-AM           4:30.48    4:28.73         11  
      26.04   31.47   33.86   35.06   41.49   40.78   30.91   29.12
  5 Welker, Ethan       14 CC-MA                4:29.08    4:29.32         10  
      27.12   31.46   35.67   33.61   39.45   39.88   32.05   30.08
  6 Sargent, Liam       13 UPPERMAINLINE-PA-MA  4:41.17    4:30.84          9  
      29.33   32.33   33.85   33.12   39.35   39.42   32.40   31.04
  7 Thome, Kyle         14 INDIANA-AM           4:37.03    4:31.17          7  
      27.71   31.96   35.45   35.60   40.79   42.47   28.88   28.31
  8 Cunningham, Joshua  14 READINGBERKS-PA-MA   4:38.77    4:37.62          5  
      27.17   32.10   35.69   37.54   40.83   42.01   30.09   32.19
  9 Lambert, Zachary    13 SCAY-MA              4:38.98    4:38.25          4  
      28.66   33.15   35.36   34.75   39.74   42.03   32.73   31.83
 10 Merchbaker, Josh    14 FRANKLIN             4:30.96    4:38.78          3  
      27.72   32.84   34.42   36.37   39.51   42.14   33.21   32.57
 11 Friel, Kole         14 UNIONTOWN-AM         4:45.44    4:39.22          2  
      28.05   33.26   35.09   36.36   41.07   43.54   32.09   29.76
 12 Oliver, Justin      14 POCONO PIRANHAS-MA   4:43.14    4:43.56          1  
      29.61   34.68   35.64   35.45   40.26   40.51   34.09   33.32
 13 Wright, Owen        14 WEST CHESTER-PA-MA   4:48.55    4:45.16        
      29.84   34.39   38.27   38.01   38.37   39.56   33.83   32.89
 14 Long, Cael          14 GR.  JOHNSTOWN-AM    4:44.76    4:45.59        
      28.14   33.99   35.11   35.64   43.86   43.76   32.91   32.18
 15 Seifried, Owen      14 RIDLEYAREA-PA-MA     4:43.74    4:45.75        
      30.04   35.45   35.27   34.69   43.27   42.46   32.92   31.65
 16 Witt, Erik          13 SCAY-MA              4:49.63    4:46.47        
      29.34   35.14   37.52   37.86   39.61   41.77   34.19   31.04
 17 Chen, Matthew       13 GSVY-MA              4:52.25    4:46.98        
      28.62   33.02   37.84   37.58   43.52   43.75   31.87   30.78
 18 Marshall, Mason     13 CLEARFIELD           4:44.22    4:47.33        
      28.18   34.08   37.02   37.16   43.15   45.01   32.44   30.29
 19 Wang, Ethan         13 YORK Y-MA            4:48.95    4:47.50        
      30.71   35.91   35.06   36.53   42.17   43.55   32.77   30.80
 20 Topmiller, Ryan     13 JENNERSVILLE-PA-MA   4:44.84    4:48.27        
      29.02   33.58   39.04   39.54   40.39   41.87   33.21   31.62
 21 Boyce, Ryan         14 WSY-MA               4:47.44    4:48.44        
      30.77   34.45   36.13   36.72   43.25   43.34   31.55   32.23
 22 Florio, Paul        13 PHOENIXVILLE-PA-MA   4:45.07    4:50.67        
      28.82   34.63   37.59   38.97   41.45   43.56   32.67   32.98
 23 Hamm, Evan          13 EAST LYCO EELS       4:57.43    4:59.24        
      31.25   36.50   37.51   38.07   45.21   43.21   34.22   33.27
 -- Rhoge, Mark         14 TRI-HAMPTON-PA-MA    4:58.17         DQ        
      Alternating Kick - fly
      28.71   34.70   37.00   38.20   41.90   44.41   33.45   35.99
 
Event 103  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:50.31   3/24/2017 Paige Hetrick, BRAD-NI                     
                5:07.69  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dagg, Kiersten      13 POTTSTOWN-PA-MA      5:26.81    5:12.15         16  
      28.77   31.08   31.55   32.09   31.94   31.65   31.36   31.65
      31.55   30.51                                                
  2 Adams, Colleen      14 SCAY-MA              5:13.73    5:12.35         13  
      27.29   29.93   30.77   31.56   31.88   31.95   32.57   32.61
      32.97   30.82                                                
  3 Robinson, Lily      13 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:18.96    5:15.90         12  
      27.43   30.35   31.38   31.77   32.41   32.40   32.50   33.11
      32.94   31.61                                                
  4 Webster, Laryssa    13 BRADFORD-NI          5:15.16    5:15.92         11  
      27.60   30.68   32.00   32.20   32.31   32.58   32.48   33.20
      31.90   30.97                                                
  5 Littler, Alicia     13 WEST CHESTER-PA-MA   5:26.67    5:16.29         10  
      28.06   31.15   31.54   31.83   31.97   32.35   32.18   32.65
      32.39   32.17                                                
  6 Filar, Morgan       13 SAMPSON-AM           5:22.37    5:20.75          9  
      28.28   31.87   32.73   32.93   33.46   33.03   33.25   32.85
      32.12   30.23                                                
  7 Collin, Ava         14 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:21.58    5:21.65          7  
      27.84   30.64   32.05   32.87   33.24   33.07   33.18   33.11
      33.55   32.10                                                
  8 Hinz, Emily         14 PHOENIXVILLE-PA-MA   5:27.67    5:22.59          5  
      28.45   31.04   32.16   32.91   32.41   33.12   33.06   34.22
      33.25   31.97                                                
  9 King, Hannah        14 WEST CHESTER-PA-MA   5:28.31    5:22.66          4  
      28.50   31.49   31.69   32.27   32.79   32.91   33.10   33.00
      33.81   33.10                                                
 10 Mondick, Kate       13 WEST CHESTER-PA-MA   5:27.56    5:22.95          3  
      29.14   31.83   32.34   32.34   32.59   33.21   32.84   33.16
      33.66   31.84                                                
 11 Groff, Avery        14 YORK Y-MA            5:24.00    5:23.19          2  
      29.35   32.46   32.94   33.34   33.12   32.90   32.87   32.80
      32.36   31.05                                                
 12 Burton, Apple       13 WSY-MA               5:22.19    5:23.69          1  
      29.56   32.76   33.84   33.24   32.75   32.50   32.83   32.48
      32.31   31.42                                                
 13 Brower, Elizabeth   14 CYAA-ZZ              5:23.77    5:24.32        
      28.70   32.05   32.51   33.02   32.97   33.05   33.61   33.67
      33.23   31.51                                                
 14 Blake, Lindsay      14 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:21.58    5:24.53        
      28.54   31.28   32.04   32.79   33.24   33.72   33.66   33.79
      33.65   31.82                                                
 15 Elsey, Gwendolyn    14 SHENANGO-AM          5:22.28    5:24.86        
      28.63   31.71   32.50   33.07   33.01   33.41   33.32   33.43
      33.62   32.16                                                
 16 Shoemaker, Jennife  13 WSY-MA               5:31.19    5:27.16        
      29.24   32.75   33.78   34.08   33.97   33.85   33.12   33.04
      32.22   31.11                                                
 17 Bartholomew, Coyla  14 BAY-MA               5:30.82    5:27.86        
      28.15   31.66   32.86   34.00   33.93   34.16   34.44   34.17
      33.41   31.08                                                
 18 Strayer, Catie      14 YORK Y-MA            5:27.46    5:28.48        
      29.47   31.94   33.06   33.39   33.60   33.51   33.47   33.55
      33.57   32.92                                                
 19 Kahn, Ella          13 READINGBERKS-PA-MA   5:32.31    5:30.62        
      29.24   32.30   33.26   33.56   33.47   33.78   34.27   34.00
      33.61   33.13                                                
 20 Williams, Katie     14 TRI-HAMPTON-PA-MA    5:26.65    5:31.00        
      29.03   32.29   32.71   33.17   33.24   33.44   34.24   34.18
      34.49   34.21                                                
 21 Hilty, Alexa        13 YORK Y-MA            5:24.13    5:34.79        
      29.37   32.64   33.72   34.27   34.02   34.14   34.21   34.09
      34.11   34.22                                                
 22 Kolesar, Emma       13 SNYDER               5:35.32    5:38.84        
      30.05   33.40   33.79   34.38   34.88   35.07   34.98   34.49
      34.22   33.58                                                
 23 Snyder, Grace       14 SHENANGO-AM          5:41.43    5:39.44        
      30.10   32.80   34.02   34.37   34.94   34.82   35.26   35.08
      34.79   33.26                                                
 24 Winkleblech, Kendr  14 GREENSBURG-AM        5:35.54    5:49.20        
      29.90   33.25   34.49   34.99   36.22   36.26   36.79   36.48
      36.29   34.53                                                
 
Event 104  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:48.26   3/24/2017 Robert Quan, York Y                        
                4:45.49  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smolders, Dylan     14 UPPERMAINLINE-PA-MA  4:56.79    4:50.69         16  
      26.87   28.77   29.21   29.35   29.61   29.82   29.68   29.30
      29.20   28.88                                                
  2 Hoffman, Leif       13 CLEARFIELD           4:54.86    4:52.85         13  
      26.11   28.34   29.05   29.40   29.71   30.05   30.38   30.29
      30.30   29.22                                                
  3 Goulstone, Tony     14 HAZY                 4:58.95    4:55.18         12  
      26.22   28.86   29.87   30.12   30.42   30.22   30.40   30.55
      30.14   28.38                                                
  4 McDermott, Will     14 YORK Y-MA            4:52.69    4:55.27         11  
      26.37   28.56   29.02   29.52   29.70   30.17   30.39   30.98
      31.16   29.40                                                
  5 Burke, Brandon      14 JENNERSVILLE-PA-MA   5:01.90    4:59.06         10  
      25.86   28.82   30.37   30.41   30.16   30.80   31.10   30.92
      31.14   29.48                                                
  6 Eisenbrown, Brycen  14 READINGBERKS-PA-MA   5:10.76    5:02.04          9  
      26.30   28.21   29.92   30.46   30.99   31.19   31.91   30.91
      32.84   29.31                                                
  7 Seymour, Jayden     14 READINGBERKS-PA-MA   5:06.24    5:02.38          7  
      26.44   29.29   30.50   32.13   30.87   30.85   31.04   30.80
      30.52   29.94                                                
  8 Goodyear, Connor    14 TRI-HAMPTON-PA-MA    5:01.65    5:02.69          5  
      26.40   28.94   29.74   30.11   30.89   30.79   31.38   31.50
      31.67   31.27                                                
  9 Basile, Jason       14 SHENANGO-AM          4:59.84    5:03.66          4  
      26.82   29.63   30.67   30.88   30.98   31.15   31.27   31.25
      31.02   29.99                                                
 10 Perrin, Liam        14 KENNETT-PA-MA        5:08.70    5:04.75          3  
      26.54   29.53   30.70   31.19   31.13   31.38   31.42   31.27
      31.12   30.47                                                
 11 Estep, Colby        14 CC-MA                5:02.70    5:05.21          2  
      27.30   30.10   30.75   31.08   30.91   31.00   30.74   31.22
      31.47   30.64                                                
 12 Kovalick, Ryan      14 HAZY                 5:11.53    5:07.92          1  
      27.07   30.11   30.92   31.51   31.70   31.62   32.07   31.56
      31.53   29.83                                                
 13 Peterson, Jackson   14 READINGBERKS-PA-MA   5:12.36    5:08.08        
      26.73   28.84   30.69   31.26   31.83   31.99   32.26   32.28
      31.87   30.33                                                
 14 Strieb, Sam         14 READINGBERKS-PA-MA   5:05.20    5:10.03        
      25.89   29.55   30.62   32.47   31.85   32.30   32.59   32.03
      32.35   30.38                                                
 15 Chhoeung, Brandon   14 CYAA-ZZ              5:10.22    5:12.84        
      27.31   30.35   31.16   31.70   32.08   32.34   32.71   32.12
      31.84   31.23                                                
 16 Lee, Ryan           13 WSY-MA               5:16.43    5:13.54        
      28.01   31.93   32.27   32.16   31.58   32.57   31.52   31.83
      32.11   29.56                                                
 17 Sprenkle, Hunter    14 POTTSTOWN-PA-MA      5:06.99    5:13.65        
      26.48   29.11   30.83   31.45   32.07   32.36   32.73   32.91
      33.09   32.62                                                
 18 Stanitis, Travis    13 SKY-MA               5:16.10    5:13.70        
      27.91   31.23   32.02   31.63   31.80   31.34   32.10   32.25
      32.18   31.24                                                
 19 Vink, Gavin         14 CC-MA                5:10.30    5:15.31        
      26.79   29.95   31.26   31.74   32.18   32.57   33.01   32.73
      33.23   31.85                                                
 20 Sponenberg, Andrew  14 BAY-MA               5:14.44    5:18.16        
      27.86   31.15   32.57   32.58   32.35   32.44   32.67   32.88
      32.20   31.46                                                
 21 Leskovansky, Alex   13 CLEARFIELD           5:21.36    5:20.97        
      27.63   31.08   32.86   33.08   33.23   33.33   33.41   33.25
      32.82   30.28                                                
 22 Hawke, Leo          13 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:24.22    5:21.03        
      27.95   31.37   32.49   32.80   32.97   33.12   32.98   33.04
      33.03   31.28                                                
 23 Jeffries, Jackson   14 HOLLIDAYSBURG-AM     5:23.87    5:21.67        
      28.20   31.07   32.64   33.74   32.59   32.10   33.66   33.84
      33.26   30.57                                                
 24 Roehmholdt, Joseph  14 JAMESTOWN            5:23.73    5:36.63        
      27.71   31.57   32.24   33.39   33.45   33.61   34.57   36.32
      37.02   36.75                                                
 
Event 105  Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:21.07   3/20/2015 Camryn Forbes, BYAC -AM                    
                4:37.29  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chase, Mimi         17 WSY-MA               4:40.12    4:38.19         16  
      29.00   33.69   35.71   35.31   40.36   41.32   32.02   30.78
  2 Gerhart, Sophie     15 SCAY-MA              4:40.51    4:38.35         13  
      27.91   32.62   35.76   35.84   41.30   41.87   32.17   30.88
  3 Bousum, Grace       15 UPPERMAINLINE-PA-MA  4:40.22    4:42.24         12  
      27.84   32.21   36.33   36.25   41.90   43.30   32.83   31.58
  4 Boyce, Katelyn      16 WSY-MA               4:43.79    4:42.85         11  
      29.34   34.69   35.73   36.09   40.74   41.50   32.55   32.21
  5 Dangelo, Grace      16 SCAY-MA              4:45.99    4:42.94         10  
      27.87   33.23   36.27   36.85   40.44   41.74   33.46   33.08
  6 Wise, Bella         18 YORK Y-MA            4:51.62    4:43.72          9  
      29.64   33.86   35.53   35.02   39.38   40.74   35.36   34.19
  7 Delaney, Julia      15 POCONO PIRANHAS-MA   4:54.67    4:46.36          7  
      30.51   35.82   36.11   36.01   40.72   43.33   32.07   31.79
  8 Fanton, Lindsey     16 BUTLER-AM            4:50.27    4:46.83          5  
      30.43   35.42   37.00   36.77   41.66   42.63   31.96   30.96
  9 Ferguson, Abby      15 BAY-MA               4:49.72    4:46.91          4  
      29.80   34.97   37.93   36.54   40.66   40.38   34.14   32.49
 10 Roscoe, Jenna       15 UNIONTOWN-AM         4:54.68    4:47.54          3  
      28.67   33.83   37.44   37.08   41.84   42.55   33.99   32.14
 11 Josey, Alana        15 YORK Y-MA            4:49.49    4:50.42          2  
      30.51   34.63   36.17   36.67   43.65   42.30   34.05   32.44
 12 Eason, Olivia       16 JENNERSVILLE-PA-MA   4:59.94    4:53.13          1  
      30.61   34.68   37.18   36.26   42.82   44.01   34.18   33.39
 13 Weiss, Emma         17 BUTLER-AM            4:53.81    4:53.28        
      28.97   33.87   36.43   36.30   44.79   43.42   34.62   34.88
 14 Krecota, Lauren     17 INDIANA-AM           4:53.88    4:55.02        
      29.97   35.11   39.45   38.67   42.32   42.34   34.18   32.98
 15 Bonson, Hannah      15 JVYMCA               5:04.54    4:57.92        
      31.18   35.70   37.65   37.18   42.68   42.81   36.26   34.46
 16 Turner, Peyton      15 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:00.16    4:58.67        
      30.30   36.49   37.43   37.06   44.37   44.01   35.46   33.55
 17 Etzweiler, Abbie    17 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:04.53    5:00.04        
      30.07   35.61   38.38   36.70   43.75   44.33   37.19   34.01
 18 Merhaut, Eve        15 ALLEGHENY VALLEY     5:05.98    5:01.45        
      32.13   37.36   41.30   39.21   42.41   40.56   35.20   33.28
 19 Patarini, Angelina  15 SCHNEIDER-WP         5:06.45    5:03.53        
      29.94   35.60   37.09   36.52   47.36   46.95   35.83   34.24
 20 Dzurko, Maddi       15 HOLLIDAYSBURG-AM     5:10.48    5:04.38        
      31.08   35.23   38.03   38.37   44.25   45.28   36.65   35.49
 21 Regan, Katie        15 WEST CHESTER-PA-MA   5:06.18    5:07.99        
      32.97   41.22   40.21   38.46   42.11   42.17   35.59   35.26
 22 Lambe, Jordan       15 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:03.26    5:08.00        
      30.52   35.22   38.55   38.57   46.40   47.16   35.72   35.86
 23 Conjack, Kasi       16 WSY-MA               5:11.86    5:08.84        
      31.03   39.85   39.46   39.44   44.98   45.48   35.08   33.52
 24 Miksa, Leah         15 CENTRAL BUCKS-PA-MA  5:12.59    5:12.34        
      33.53   40.92   39.38   39.94   45.15   45.67   34.97   32.78
 
Event 106  Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:06.63   3/21/2014 Noah Donovan, Butler-PA                    
                4:14.99  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cerbone, William    15 POCONO PIRANHAS-MA   4:21.84    4:17.85         16  
      27.23   30.73   34.23   33.39   35.99   37.12   30.01   29.15
  2 Fatta, Tanner       15 YORK Y-MA            4:24.02    4:21.15         13  
      27.49   31.26   34.66   34.01   35.26   36.38   31.84   30.25
  3 Ronayne, Tommy      15 RIDLEYAREA-PA-MA     4:28.83    4:21.52         12  
      27.32   31.82   34.14   32.85   37.73   38.49   29.82   29.35
  4 Graff, Brett        16 WEST CHESTER-PA-MA   4:23.92    4:22.81         11  
      26.59   30.40   34.12   33.38   36.90   37.56   31.95   31.91
  5 Bush, Christopher   16 HOLLIDAYSBURG-AM     4:27.57    4:25.63         10  
      28.19   32.46   34.47   34.51   37.52   37.52   31.35   29.61
  6 Hawke, Theodore     15 UPPERMAINLINE-PA-MA  4:27.63    4:25.93          9  
      26.96   30.33   34.04   32.28   42.02   39.43   31.46   29.41
  7 Zukowski, Braden    16 BUTLER-AM            4:34.94    4:26.62          7  
  8 Kasznay, Jonah      15 LIONVILLE-PA-MA      4:31.93    4:27.10          5  
      27.60   32.33   33.31   32.96   39.11   40.10   31.61   30.08
  9 McGroary, Sean      16 RIDLEYAREA-PA-MA     4:28.99    4:28.54          4  
      28.45   32.12   35.01   35.05   37.29   38.59   31.61   30.42
 10 Barish, Ryan        15 KENNETT-PA-MA        4:32.45    4:28.90          3  
      26.75   30.68   34.76   34.17   41.25   41.30   30.13   29.86
 11 Majka, Scott        15 WSY-MA               4:27.29    4:29.57          2  
      27.29   31.24   35.33   34.97   37.65   39.28   32.50   31.31
 12 Hause, Kaleb        15 BAY-MA               4:34.64    4:29.88          1  
      27.26   32.21   33.69   33.81   40.00   40.39   31.80   30.72
 13 Chase, Tommy        15 WSY-MA               4:34.59    4:31.90        
      27.41   33.29   35.65   35.40   36.74   37.76   32.83   32.82
 14 Salas-Warner, Rodr  16 BAY-MA               4:31.36    4:32.04        
      27.28   31.35   34.80   35.93   39.37   41.54   31.45   30.32
 15 Anderson, Zach      16 RIDLEYAREA-PA-MA     4:32.02    4:32.18        
      29.79   35.79   32.75   31.30   40.21   41.75   31.06   29.53
 16 Morris, Justin      15 BOYERTOWN-PA-MA      4:31.69    4:32.24        
      27.60   32.42   34.67   33.91   39.45   40.31   32.25   31.63
 17 Sweet, Ryan         16 EASTSIDE FAMILY-ZZ   4:28.73    4:32.98        
      27.20   32.33   35.78   36.30   39.77   40.41   31.14   30.05
 18 Phillips, Michael   15 BUTLER-AM            4:40.97    4:35.20        
      28.97   34.40   35.69   35.65   39.65   40.02   30.87   29.95
 19 Sortore, Tyler      16 BRADFORD-NI          4:40.05    4:35.31        
      29.16   32.50   33.86   33.33   42.08   42.18   31.81   30.39
 20 Khalil, Aidan       16 UPPERMAINLINE-PA-MA  4:36.86    4:36.98        
      28.82   33.92   34.88   34.17   41.18   41.11   31.74   31.16
 21 Labowski, Jared     17 CORRY                4:40.08    4:42.05        
      26.67   31.84   35.00   34.94   43.39   42.50   34.51   33.20
 22 Hickey, Andrew      16 WEST CHESTER-PA-MA   4:38.78    4:45.06        
      28.25   34.37   37.30   37.44   40.25   42.87   32.65   31.93
 23 Schneider, Tommy    16 OIL CITY             4:45.45    4:47.06        
      28.56   33.72   34.77   34.95   42.90   43.30   34.95   33.91
 24 Rankin, Patrick     15 LANSDOWNE-PA-MA      4:41.18    4:49.65        
 
Event 107  Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:50.30   3/24/2017 Camryn Forbes, BYAC-AM                     
                5:07.69  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bradburn, Amalia    15 READINGBERKS-PA-MA   5:11.00    5:15.47         16  
      27.55   31.15   31.55   31.87   32.24   32.20   32.37   32.44
      32.59   31.51                                                
  2 Jackett, Paige      16 POCONO PIRANHAS-MA   5:18.29    5:16.53         13  
      28.56   31.39   32.02   32.23   31.99   32.11   32.13   32.29
      32.08   31.73                                                
  3 Hersh, Michaela     16 BOYERTOWN-PA-MA      5:21.00    5:18.37         12  
      28.39   30.99   30.95   32.19   32.01   32.59   32.49   33.33
      33.21   32.22                                                
  4 McBlain, Claire     15 RIDLEYAREA-PA-MA     5:22.48    5:18.65         11  
      28.70   31.63   32.31   32.41   32.51   32.52   32.66   32.54
      32.43   30.94                                                
  5 Laux, Claire        17 YORK Y-MA            5:18.41    5:19.19         10  
      28.72   31.44   32.02   32.33   32.46   32.38   32.64   33.10
      32.84   31.26                                                
  6 Urbanski, Maya      16 SCAY-MA              5:24.62    5:22.87          9  
      29.30   31.16   32.27   32.62   32.83   32.96   33.00   33.15
      33.14   32.44                                                
  7 Werndl, Maddie      17 RIDLEYAREA-PA-MA     5:27.22    5:24.77          7  
      28.47   31.48   32.65   33.51   33.53   33.44   33.82   33.62
      32.57   31.68                                                
  8 Samuels, Maddy      15 KENNETT-PA-MA        5:34.30    5:27.10          5  
      28.22   32.04   32.63   33.04   32.85   33.48   34.41   33.94
      34.15   32.34                                                
  9 Withey, Emma        16 POCONO PIRANHAS-MA   5:30.05    5:27.45          4  
      28.98   31.72   32.30   32.89   33.20   33.54   33.70   33.75
      33.67   33.70                                                
 10 Gettings, Cara      15 SAMPSON-AM           5:25.64    5:28.54          3  
      30.13   32.02   32.85   33.07   33.53   34.27   33.83   34.21
      33.19   31.44                                                
 11 Cherrie, Anna       15 READINGBERKS-PA-MA   5:30.96    5:30.71          2  
      28.49   31.84   33.32   33.84   33.31   33.78   34.23   34.48
      34.10   33.32                                                
 12 Mallams, Kylie      16 GSVY-MA              5:29.91    5:32.23          1  
      28.45   32.41   33.77   33.79   34.23   33.61   34.12   35.14
      33.82   32.89                                                
 13 Kokinda, Jacqui     15 SKY-MA               5:31.48    5:34.48        
      28.93   32.32   33.43   33.94   34.23   34.85   34.45   34.59
      34.47   33.27                                                
 14 Mock, Lauren        15 GR.  JOHNSTOWN-AM    5:32.59    5:34.55        
      28.80   31.95   33.29   33.80   34.11   34.48   34.94   35.40
      34.50   33.28                                                
 15 Lee, Nicole         16 WSY-MA               5:40.28    5:35.29        
      30.14   33.70   34.36   34.16   34.22   34.37   33.73   34.02
      33.69   32.90                                                
 16 Caswell, Catherine  15 SCAY-MA              5:30.23    5:36.11        
      29.70   33.06   34.35   34.10   34.20   34.65   34.64   34.62
      33.98   32.81                                                
 17 Lambert, Madison    18 SCAY-MA              5:40.55    5:36.44        
      30.49   33.39   33.97   33.75   34.23   34.46   34.55   34.31
      34.35   32.94                                                
 18 Halenda, Jenna      16 SCHNEIDER-WP         5:30.78    5:36.87        
      28.82   32.80   33.35   34.02   34.33   34.68   35.06   35.14
      35.30   33.37                                                
 19 Williams, Hollin    15 COUNTY               5:40.32    5:37.99        
      30.18   32.91   34.00   34.83   34.70   34.71   34.85   35.03
      34.27   32.51                                                
 20 Sterner, Courtney   15 CENTRAL BUCKS-PA-MA  5:33.49    5:39.80        
      29.68   32.77   34.01   34.43   34.53   34.51   34.93   35.73
      35.29   33.92                                                
 21 Mikesell, Raegan    15 CLEARFIELD           5:30.64    5:40.88        
      30.98   33.72   33.95   34.23   34.10   34.71   34.77   34.88
      34.81   34.73                                                
 22 Wolbert, Jayne      17 OIL CITY             5:34.48    5:42.91        
      28.90   32.88   33.76   34.47   34.63   35.60   35.76   35.94
      36.01   34.96                                                
 23 Bietz, Karli        15 CLEARFIELD           5:33.08    5:46.97        
      30.10   33.81   35.27   35.40   36.04   35.62   35.43   35.59
      35.67   34.04                                                
 24 Beilstein, Abby     16 BUTLER-AM            5:40.36    5:49.17        
      30.20   33.44   34.80   34.87   35.93   36.04   36.33   36.12
      36.29   35.15                                                
 
Event 108  Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:34.72   3/20/2015 Matthew Haigh, Ridley-PA                   
                4:45.49  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mikesell, Luke      16 CLEARFIELD           4:45.84    4:34.79 NQ =    16  
      25.06   28.26   28.68   29.00   27.71   27.39   27.40   27.72
      27.21   26.36                                                
  2 Wesley, Sam         15 RIDLEYAREA-PA-MA     4:43.99    4:41.39 NQ =    13  
      24.97   28.13   28.75   28.96   28.53   28.17   28.63   28.61
      28.70   27.94                                                
  3 Franzone, Louie     16 PHOENIXVILLE-PA-MA   4:47.67    4:44.03 NQ =    12  
      25.30   27.96   28.92   28.90   28.38   29.03   28.83   28.84
      29.22   28.65                                                
  4 McKenna, Luke       16 PHOENIXVILLE-PA-MA   4:50.33    4:47.43         11  
      25.85   28.37   28.82   28.76   28.81   29.10   29.48   29.30
      29.56   29.38                                                
  5 Gonzalez, Benjamin  16 POCONO PIRANHAS-MA   4:51.75    4:47.78         10  
      25.86   28.70   29.01   29.09   29.08   29.36   29.64   29.56
      29.31   28.17                                                
  6 Noone, Tommy        16 PHOENIXVILLE-PA-MA   4:48.10    4:48.99          9  
      25.33   27.94   29.07   29.42   29.27   29.25   29.61   29.97
      30.22   28.91                                                
  7 Slupe, Collin       16 KENNETT-PA-MA        4:50.97    4:49.38          7  
      25.42   28.48   29.31   29.51   29.50   29.58   29.59   29.54
      29.61   28.84                                                
  8 Maher, Ryan         17 PHOENIXVILLE-PA-MA   4:52.74    4:50.20          5  
      26.19   29.12   29.69   29.44   30.45   29.66   30.07   29.68
      27.95   27.95                                                
  9 Rabenstein, Ty      16 SKY-MA               4:56.89    4:50.84          4  
      26.22   28.81   29.32   29.72   29.84   29.55   29.04   29.50
      29.46   29.38                                                
 10 Curran, Fran        17 PHOENIXVILLE-PA-MA   4:49.50    4:51.73          3  
      26.43   27.88   28.99   29.49   29.57   29.64   30.18   29.98
      30.28   29.29                                                
 11 Decheck, Justin     17 SAMPSON-AM           4:54.08    4:51.98          2  
      25.89   29.40   30.09   29.98   29.94   29.98   29.48   29.89
      29.20   28.13                                                
 12 Shotts, Robert      16 EASTSIDE FAMILY-ZZ   4:52.33    4:52.26          1  
      25.94   29.07   29.53   30.14   29.99   30.16   30.10   28.97
      28.96   29.40                                                
 13 Valeriano, Max      16 READINGBERKS-PA-MA   4:52.11    4:53.74        
      25.68   28.79   29.70   29.62   29.78   29.85   29.76   30.13
      30.59   29.84                                                
 14 Steffy, Shane       17 TITUSVILLE           4:52.99    4:54.16        
      25.91   28.85   29.87   30.13   30.53   30.25   29.94   30.19
      30.23   28.26                                                
 15 Irwin, Mason        15 SKY-MA               4:54.65    4:54.27        
      26.65   28.90   29.83   30.05   29.85   30.00   30.04   30.02
      29.87   29.06                                                
 16 Thome, Cole         15 INDIANA-AM           4:49.49    4:54.77        
      24.97   27.51   28.64   29.57   29.99   30.31   30.93   30.86
      31.29   30.70                                                
 17 Empie, Connor       16 BAY-MA               4:52.18    4:56.28        
      26.23   29.02   29.79   29.93   30.14   30.21   30.56   30.33
      30.49   29.58                                                
 18 Seifried, Matthew   16 RIDLEYAREA-PA-MA     4:54.29    4:56.66        
      26.26   29.02   29.64   29.88   30.04   30.11   30.43   30.62
      30.56   30.10                                                
 19 Scoboria, Luke      17 READINGBERKS-PA-MA   4:52.04    4:57.27        
      25.76   28.79   29.55   29.53   30.33   30.20   30.89   31.08
      31.13   30.01                                                
 20 Gangloff, Karl      15 BRADFORD-NI          4:59.03    4:57.94        
      25.73   28.13   29.21   29.79   30.24   30.99   31.38   31.62
      31.13   29.72                                                
 21 Mona, Hunter        18 SCAY-MA              4:57.01    4:58.48        
      26.76   29.37   30.13   30.09   30.62   30.96   30.39   30.64
      30.43   29.09                                                
 22 Schwartz, Mitchell  16 PHOENIXVILLE-PA-MA   5:00.59    4:58.51        
      26.11   28.67   29.67   30.09   30.15   30.92   30.82   31.32
      31.21   29.55                                                
 23 Songer, Nolan       15 SHENANGO-AM          4:59.83    5:04.15        
      26.09   29.20   30.33   30.59   30.66   31.26   31.56   31.80
      31.92   30.74                                                
 24 Chambers, Christop  18 STARS-MA             5:06.89    5:12.89        
      26.09   29.00   30.81   31.26   31.85   32.24   32.81   33.35
      33.86   31.62                                                
 
Event 201  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:48.25   3/23/2013 Phoenixville Branch YMCA, Phoenixville-PA  
                         E Seiberlich, M Cooke, M Hansen, O Giampietro     
                1:50.99  NQ = National Qualifying
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'            1:48.67    1:49.51 NQ =    32  
     1) Zelinske, Lauren 13             2) Mostek, Anya 14                
     3) Pappas, Erini 14                4) Ritter, Sarah 14               
       28.29    30.68    25.52    25.02                                    
  2 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                1:49.50    1:49.80 NQ =    26  
     1) Howard, Tori 14                 2) McElroy, Grace 14              
     3) Noble, Grace 14                 4) Robinson, Lily 13              
       27.50    31.28    26.35    24.67                                    
  3 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'      1:55.03    1:52.41         24  
     1) Adams, Colleen 14               2) Pagett, Mackenzie 13           
     3) Castro, Jade 13                 4) Bang, Lily 14                  
       28.53    31.73    26.98    25.17                                    
  4 TRI HAMPTON FAMILY YMCA-MA  'A'             1:51.27    1:52.78         22  
     1) Robinson, Kellsey 14            2) Hartman, Sabina 14             
     3) Wozniak, Rachel 14              4) Nelson, Emmy 14                
       28.19    30.45    27.86    26.28                                    
  5 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'       1:52.69    1:55.28         20  
     1) Gao, Emily 13                   2) Bitting, Kaitlyn 14            
     3) Wasielevski, Sarah 14           4) Valeriano, Morgan 13           
                         26.28                                             
  6 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                  1:51.14    1:55.64         18  
     1) McCombs, Emma 14                2) Butera, Bella 14               
     3) Strayer, Catie 14               4) Kapp, Christine 13             
       28.45    31.73    29.56    25.90                                    
  7 KENNETT AREA YMCA-MA  'A'                   1:55.79    1:56.25         14  
     1) Albans, Emily 13                2) McCracken, Sydney 14           
     3) O'Neill, Jenna 13               4) Kornacki, Clare 13             
       30.00    30.17    29.68    26.40                                    
  8 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'              1:57.42    1:56.56         10  
     1) Li, Julia 14                    2) Wainstein, Liv 13              
     3) Mondick, Kate 13                4) Kvech, Olivia 14               
       29.44    33.43    28.45    25.24                                    
  9 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                1:56.04    1:57.13          8  
     1) McHenry, Sarah 14               2) Lee, Dana 14                   
     3) Empie, Gwen 14                  4) Bartholomew, Coyla 14          
       29.20    33.82    28.60    25.51                                    
 10 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                 1:58.72    1:57.69          6  
     1) Kummerer, Katherine 13          2) Krock, Molly 13                
     3) Ehrnfeldt, Megan 14             4) Schermerhorn, Maren 13         
       30.63    35.17    26.62    25.27                                    
 11 GREATER SUSQUEHANNA VALLEY YMC-MA  'A'      1:55.52    1:57.88          4  
     1) Houtz, Emily 13                 2) Decker, Alex 14                
     3) Humphrey, Delaney 14            4) Tomko, Zoe 14                  
       31.19    32.70    28.47    25.52                                    
 12 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'               2:00.67    1:58.09          2  
     1) Terrazas, Olivia 13             2) Strine, Julia 14               
     3) Toney, Cara 14                  4) Kough, Audrey 13               
       29.62    30.21    29.90    28.36                                    
 13 RIDLEY AREA YMCA-MA  'A'                    1:56.91    1:59.42        
     1) Mesaros, Lori 13                2) Reagan, Grace 13               
     3) Rae, Madison 13                 4) Yancey, Mia 14                 
       31.08    35.16    53.18                                             
 14 FALCON SWIM CLUB/LEBANON YMCA-MA  'A'       1:59.00    1:59.53        
     1) Meyer, Madelyn 14               2) Ortiz, Madison 14              
     3) McKim, Paige 13                 4) Vila, Elizabeth 13             
       30.46    32.49    29.17    27.41                                    
 15 GROVE CITYYMCA-AM  'A'                      1:58.24    1:59.92        
     1) Smith, Cassie 14                2) McNabb, Amanda 14              
     3) BecK, Zoey 14                   4) Krenzer, Rebecca 14            
       32.47    32.53    27.82    27.10                                    
 16 LIONVILLE COMMUNITY YMCA-MA  'A'            1:56.04    2:00.39        
     1) Fulton, Alexa 13                2) Dortone, Kaelee 13             
     3) Kiebort, Cady 13                4) Chiappa, Bella 14              
       30.22    33.19    29.36    27.62                                    
 17 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'      2:00.51    2:00.75        
     1) Lehr, Talia 14                  2) Holland, Claire 14             
     3) Park, Sarah 13                  4) Hoyer, Sophia 14               
       30.97    35.11    28.80    25.87                                    
 18 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                  2:02.48    2:00.82        
     1) Wong, Erika 14                  2) Persaud, Dana 13               
     3) Fenn, Victoria 13               4) Williams, Markayleh 14         
       29.97    34.84    28.41    27.60                                    
 19 WARREN Y SWIM TEAM  'A'                     2:00.51    2:01.76        
     1) Beyer, Katie 13                 2) Johnson, Paige 14              
     3) Kramer, Madison 14              4) Olson, Sophie 13               
       31.23    34.78    28.47    27.28                                    
 20 LOCK HAVEN LOGGERHEADS-MA  'A'              2:01.41    2:02.02        
     1) Bair, Madison 13                2) Bartlett, Emily 13             
     3) Keegan, Meaghan 14              4) Brian, Hannah 13               
       32.25    35.69    27.47    26.61                                    
 21 OIL CITY AREA YMCA RIVER OTTER  'A'         2:02.25    2:02.56        
     1) Svolos, Sydney 13               2) Stover, Morgan 14              
     3) Wenner, Dana 13                 4) Fisher, Sarah 13               
       31.09    34.16    29.93    27.38                                    
 22 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'               2:03.20    2:04.43        
     1) Fanella, Hunter 14              2) DeHaven, Robin 14              
     3) Margita, Anna 13                4) Todd, Jenny 14                 
       31.63    36.15    36.43    20.22                                    
 23 GREENSBURG YMCA STINGRAYS-AM  'A'           2:03.77    2:06.13        
     1) Sharp, Marisa 14                2) Sharp, Abigail 13              
     3) Winkleblech, Kendra 14          4) Kunf, Halania 13               
       32.26    35.42    32.91    25.54                                    
 -- HOLLIDAYSBURG YMCA TIGERSHARKS-AM  'A'      2:05.20         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Baloglou, Lenox 13              2) Houck, Sydney 14               
     3) Tinker, Katie 14                4) Coleman, Madison 14            
 
Event 202  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:42.10   3/20/2016 Upper Main Line YMCA, UpperMainLine-PA     
                         M Hopkins, A Li, B Burns, A McKenrick             
                1:39.99  NQ = National Qualifying
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                1:42.82    1:41.40!        32  
     1) Undercofler, Jack 14            2) Durkan, Ryan 14                
     3) Ye, Brandon 13                  4) Kim, Stanley 14                
       26.59    26.93    24.76    23.12                                    
  2 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'       1:45.32    1:44.45         26  
     1) Corson, Chadd 13                2) Gehman, Robert 14              
     3) Cunningham, Joshua 14           4) Strieb, Sam 14                 
       26.03    30.58    24.81    23.03                                    
  3 TRI HAMPTON FAMILY YMCA-MA  'A'             1:45.40    1:45.57         24  
     1) Goodyear, Connor 14             2) Edwards, Dominic 14            
     3) Rhoge, Mark 14                  4) Alpert, Danny 14               
       27.31    28.00    26.60    23.66                                    
  4 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'      1:47.99    1:47.34         22  
     1) Johnson, Noah 14                2) Willis, Ryan 13                
     3) Lambert, Zachary 13             4) Straley, Will 14               
       27.15    30.83    26.29    23.07                                    
  5 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'               1:48.27    1:47.37         20  
     1) Thome, Kyle 14                  2) Liu, Benson 14                 
     3) Griffith, Isaac 14              4) Vaglia, Xavier 13              
       28.02    30.49    24.49    24.37                                    
  6 HANOVER YMCA STINGRAYS-MA  'A'              1:49.27    1:47.69         18  
     1) West, Ryan 14                   2) Flores, Alan 14                
     3) Gordon, Daniel 14               4) Smith, Trey 13                 
       29.42    30.03    24.40    23.84                                    
  7 RIDLEY AREA YMCA-MA  'A'                    1:48.35    1:48.12         14  
     1) Tanzosh, Eric 14                2) Fursman, Nick 14               
     3) DeConti, Logan 14               4) Decker, Brandon 14             
       27.64    31.33    25.83    23.32                                    
  8 KENNETT AREA YMCA-MA  'A'                   1:48.50    1:48.26         10  
     1) Perrin, Liam 14                 2) Ober, Matthew 13               
     3) Simmons, Liam 13                4) Braithwaite, Max 14            
       28.52    31.04    25.47    23.23                                    
  9 TITUSVILLE YMCA SWIM TEAM  'A'              1:48.07    1:48.82          8  
     1) Brooks, Seth 14                 2) Hauptman, David 14             
     3) Crawford, Zaide 14              4) Barger, Frank 14               
       28.39    31.42    25.20    23.81                                    
 10 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                1:51.78    1:49.36          6  
     1) Madden, Brady 13                2) Elbeltagy, Ahmed 13            
     3) Kishbaugh, Nick 14              4) Sponenberg, Andrew 14          
       27.41    32.12    25.72    24.11                                    
 11 FREELAND YMCA  'A'                          1:51.62    1:49.89          4  
     1) Goulstone, Tony 14              2) Pollock, Tommy 13              
     3) Kovalick, Ryan 14               4) Schreffler, Dylan 14           
       27.71    32.37    26.92    22.89                                    
 12 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'            1:50.61    1:51.43          2  
     1) Hamill, Alex 13                 2) Phan, Dylan 13                 
     3) Florio, Paul 13                 4) Semisch, Jared 14              
       27.95    32.08    27.29    24.11                                    
 13 JENNERSVILLE YMCA-MA  'A'                   1:50.93    1:52.25        
     1) Parente, Aiden 14               2) Burke, Brandon 14              
     3) Topmiller, Ryan 13              4) Hammond, Alex 14               
       28.79    30.61    26.23    26.62                                    
 14 NORTH PENN YMCA  'A'                        1:53.91    1:52.52        
     1) Fischer, Christian 13           2) Wauls, Nathan 13               
     3) Rawa, Nathan 13                 4) Zanck, Gavin 13                
       31.06    28.53    28.17    24.76                                    
 15 EAST LYCOMING Y ELECTRIC EELS  'A'          1:55.58    1:53.51        
     1) Deluca, Sam 13                  2) Rakowski, Trent 13             
     3) Hamm, Evan 13                   4) Flerlage, Ross 13              
       27.95    32.83    28.50    24.23                                    
 16 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'               1:55.49    1:53.52        
     1) Jackson, Andrew 14              2) Shifler, Jacob 13              
     3) Estep, Colby 14                 4) Shelly, Nick 13                
       29.81    33.08    26.23    24.40                                    
 17 WARREN Y SWIM TEAM  'A'                     1:55.22    1:53.57        
     1) Harrison, Max 14                2) Johnson, Logan 14              
     3) Hahn, Derek 14                  4) Sokolski, Will 13              
       30.23    31.75    26.86    24.73                                    
 18 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'      1:54.39    1:54.09        
     1) Collins, Addison 13             2) Wehbe, Michael 13              
     3) Gilhool, Patrick 13             4) Stahl, Dylan 14                
       28.98    33.01    27.60    24.50                                    
 19 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                      1:54.16    1:54.62        
     1) Olmstead, Luke 13               2) Hunt, Donovan 14               
     3) Phan, Hubert 13                 4) Constantine, Carlo 14          
       29.47    31.44    29.76    23.95                                    
 20 HOLLIDAYSBURG YMCA TIGERSHARKS-AM  'A'      1:55.58    1:54.66        
     1) Bayard, Parker 14               2) Yaudes, Colin 14               
     3) Gnegy, Tyler 14                 4) Jeffries, Jackson 14           
       29.17    34.18    28.66    22.65                                    
 21 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                 1:55.14    1:56.25        
     1) Schohn, Sam 14                  2) Smith, Evan 14                 
     3) Rogers, Jordan 14               4) Frederick, Aaron 14            
       32.76    32.46    27.36    23.67                                    
 22 GREENSBURG YMCA STINGRAYS-AM  'A'           1:57.20    1:56.86        
     1) Tucker, Ryan 13                 2) Angelicchio Jr, Teko 13        
     3) Keane-Lizano, Jack 14           4) Atkinson, Preston 14           
       30.13    33.64    27.87    25.22                                    
 23 NEW CASTLE COMMUNITY YMCA  'A'              1:58.34    1:59.26        
     1) Harvey, Cameron 13              2) Jeffcoat, Connor 13            
     3) Anderson, William 14            4) LaPietra, Julian 13            
       30.83    32.23    30.09    26.11                                    
 24 LIONVILLE COMMUNITY YMCA-MA  'A'            1:58.87    1:59.73        
     1) McIlroy, Aidan 14               2) Ernest, Asa 13                 
     3) Paranjpe, Eashan 13             4) Hendrickson, Brady 13          
       27.30    35.65    31.19    25.59                                    
 
Event 203  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:49.18   3/25/2017 Paige Hetrick, BRAD-NI                     
                1:56.49  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 King, Hannah        14 WEST CHESTER-PA-MA   1:58.60    1:56.53         16  
      27.00   29.59   29.74   30.20                                
  2 Adams, Colleen      14 SCAY-MA              1:59.39    1:56.82         13  
      27.15   29.53   30.01   30.13                                
  3 Littler, Alicia     13 WEST CHESTER-PA-MA   1:58.30    1:56.94         12  
      27.53   29.71   29.90   29.80                                
  4 Ehrnfeldt, Megan    14 BOYERTOWN-PA-MA      1:59.50    1:57.26         11  
      28.34   30.43   29.82   28.67                                
  5 Welker, Sydney      14 YORK Y-MA            2:01.42    1:58.31         10  
      27.70   30.08   30.48   30.05                                
  6 Hinz, Emily         14 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:00.26    1:58.38          9  
      27.62   29.75   30.36   30.65                                
  7 Carlson, Lily       14 WEST CHESTER-PA-MA   1:56.98    1:59.17          7  
      26.86   30.16   30.96   31.19                                
  8 Collin, Ava         14 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:58.99    1:59.23          5  
      27.19   30.13   31.35   30.56                                
  9 Dagg, Kiersten      13 POTTSTOWN-PA-MA      2:00.56    1:59.53          4  
      27.99   30.17   30.89   30.48                                
 10 Webster, Laryssa    13 BRADFORD-NI          1:59.97    1:59.72          3  
      27.93   31.07   30.87   29.85                                
 11 Burns, Delaney      13 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:59.96    1:59.97          2  
      27.43   30.44   31.73   30.37                                
 12 Cherrie, Emily      13 READINGBERKS-PA-MA   2:02.82    2:00.50          1  
      27.54   30.59   31.34   31.03                                
 13 Blake, Lindsay      14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:01.05    2:00.54        
      28.34   30.62   31.37   30.21                                
 14 Mondick, Kate       13 WEST CHESTER-PA-MA   2:03.43    2:02.97        
      28.00   30.73   32.31   31.93                                
 15 Elsey, Gwendolyn    14 SHENANGO-AM          2:04.65    2:03.23        
      28.85   31.10   31.94   31.34                                
 16 Groff, Avery        14 YORK Y-MA            2:03.42    2:03.79        
      29.16   31.78   31.98   30.87                                
 17 Hilty, Alexa        13 YORK Y-MA            2:02.60    2:03.95        
      28.41   31.38   32.39   31.77                                
 18 Kramer, Madison     14 WARREN               2:04.72    2:04.31        
      28.62   31.71   32.78   31.20                                
 19 Grello, Lauren      14 BEFY-EN              2:05.68    2:04.45        
      28.38   31.93   32.64   31.50                                
 20 Wong, Erika         14 POCONO PIRANHAS-MA   2:05.26    2:05.66        
      29.05   31.48   32.87   32.26                                
 21 Dressler, Abby      14 DUBOIS               2:05.91    2:06.42        
      29.04   32.10   32.65   32.63                                
 22 Kolesar, Emma       13 SNYDER               2:06.20    2:06.65        
      28.83   32.26   33.47   32.09                                
 23 Brown, Alaina       13 GROVE CITY-AM        2:05.88    2:06.92        
      28.97   32.16   33.04   32.75                                
 24 McGeehan, Jules     14 LANSDOWNE-PA-MA      2:04.19    2:08.63        
      28.76   32.13   34.15   33.59                                
 
Event 204  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:44.44   3/20/2016 Michael Fazio, Jennersville-PA             
                1:45.39  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Dominic    14 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:47.21    1:46.80         16  
      24.65   26.98   27.68   27.49                                
  2 Shriver, Connor     14 TRIVALLEY-MA         1:49.35    1:47.82         13  
      24.91   27.10   28.10   27.71                                
  3 Thome, Kyle         14 INDIANA-AM           1:52.69    1:48.75         12  
      25.69   28.24   27.68   27.14                                
  4 Smolders, Dylan     14 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:51.46    1:50.06         11  
      25.54   27.73   28.60   28.19                                
  5 McMillen, Aidan     14 CC-MA                1:49.97    1:50.21         10  
      24.84   28.05   28.57   28.75                                
  6 Goodyear, Connor    14 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:50.96    1:50.38          9  
      25.72   27.72   28.20   28.74                                
  7 Burke, Brandon      14 JENNERSVILLE-PA-MA   1:52.91    1:50.80          7  
      25.83   27.97   28.58   28.42                                
  8 Peterson, Jackson   14 READINGBERKS-PA-MA   1:52.86    1:53.39          5  
      25.74   28.21   29.35   30.09                                
  9 Estep, Colby        14 CC-MA                1:53.50    1:53.76          4  
      26.72   28.70   29.23   29.11                                
 10 Braithwaite, Max    14 KENNETT-PA-MA        1:54.86    1:54.23          3  
      25.89   29.27   29.39   29.68                                
 11 Perrin, Liam        14 KENNETT-PA-MA        1:58.47    1:54.25          2  
      26.17   28.82   29.96   29.30                                
 12 Friel, Kole         14 UNIONTOWN-AM         1:56.49    1:54.45          1  
      25.79   28.88   30.72   29.06                                
 13 Taylor, Patrick     14 WEST CHESTER-PA-MA   1:55.15    1:54.50        
      25.45   28.63   30.32   30.10                                
 14 Kovalick, Ryan      14 HAZY                 1:55.14    1:54.63        
      26.59   29.26   30.13   28.65                                
 15 Pappas, George      14 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:55.44    1:54.72        
      26.17   29.24   29.92   29.39                                
 16 Eisenbrown, Brycen  14 READINGBERKS-PA-MA   1:53.42    1:54.84        
      26.14   28.90   29.91   29.89                                
 17 Nagle, CJ           14 SHENANGO-AM          1:55.71    1:54.87        
      26.21   28.80   29.60   30.26                                
 18 Strieb, Sam         14 READINGBERKS-PA-MA   1:53.15    1:55.41        
      25.52   28.86   30.47   30.56                                
 19 Chhoeung, Brandon   14 CYAA-ZZ              1:58.17    1:55.61        
      26.38   29.89   29.94   29.40                                
 20 Sprenkle, Hunter    14 POTTSTOWN-PA-MA      1:55.71    1:55.64        
      26.69   28.92   29.98   30.05                                
 21 Basile, Jason       14 SHENANGO-AM          1:58.31    1:58.50        
      26.80   30.56   31.06   30.08                                
 22 Rogers, Jordan      14 SAMPSON-AM           1:57.94    1:58.61        
      26.95   30.07   31.17   30.42                                
 23 Daiute, Antonio     13 HAZY                 1:59.82    1:59.71        
      28.19   30.78   31.07   29.67                                
 24 Roehmholdt, Joseph  14 JAMESTOWN            1:59.32    2:02.41        
      27.12   30.07   32.72   32.50                                
 
Event 205  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 23.57   3/22/2014 Maddie Cooke, Phoenixville-PA                
                24.69  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Katie      13 WEST CHESTER-PA-MA     25.06      24.43 NQ =    16  
  2 Fulton, Alexa       13 LIONVILLE-PA-MA        24.97      24.79         13  
  3 Robinson, Kellsey   14 TRI-HAMPTON-PA-MA      24.99      24.87         12  
  4 McCracken, Sydney   14 KENNETT-PA-MA          25.08      24.90         11  
  5 Yancey, Mia         14 RIDLEYAREA-PA-MA       25.05      25.07         10  
  6 Strine, Julia       14 CC-MA                  25.92      25.25          9  
  7 Schermerhorn, Mare  13 BOYERTOWN-PA-MA        25.36      25.46          6  
  7 Robinson, Lily      13 UPPERMAINLINE-PA-MA    25.38      25.46          6  
  9 Zuk, Avery          14 UPPER BUCKS-PA-MA      25.62      25.59          4  
 10 BecK, Zoey          14 GROVE CITY-AM          25.48      25.61          3  
 11 McElroy, Grace      14 UPPERMAINLINE-PA-MA    25.94      25.63          2  
 12 Leskovansky, Abby   14 CLEARFIELD             26.28      25.66          1  
 13 Bang, Lily          14 SCAY-MA                25.60      25.71        
 14 Staretz, Presley    13 YORK Y-MA              25.32      25.72        
 15 Kvech, Olivia       14 WEST CHESTER-PA-MA     25.75      25.73        
 16 Neiss, Anna         13 SCHNEIDER-WP           25.39      25.78        
 17 Ritter, Sarah       14 PHOENIXVILLE-PA-MA     25.15      25.80        
 18 DiCarlo, Lila       14 WSY-MA                 25.84      25.92        
 19 Philbrick, Olivia   13 MEADVILLE              26.09      26.14        
 20 Logan, Ella         13 SAMPSON-AM             26.04      26.23        
 21 Chang, Lauren       13 WSY-MA                 26.41      26.24        
 22 Valeriano, Morgan   13 READINGBERKS-PA-MA     26.14      26.27        
 23 Fenn, Victoria      13 POCONO PIRANHAS-MA     26.16      26.38        
 24 Moini, Julia        14 BRADFORD-NI            26.22      26.53        
 
Event 206  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 21.61   3/20/2011 Phillip Emerson, FLY                         
                22.09  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gordon, Daniel      14 HAY-MA                 22.63      22.32         16  
  2 Borvendeg, Ben      13 BUTLER-AM              23.73      22.38         13  
  3 Baganski, Brendan   14 PHOENIXVILLE-PA-MA     22.68      22.46         12  
  4 Orlowski, Max       14 SPENCER FAMILY         22.38      22.54         11  
  5 Shriver, Connor     14 TRIVALLEY-MA           23.61      22.92         10  
  6 Jeffries, Jackson   14 HOLLIDAYSBURG-AM       23.21      22.95          9  
  7 Perez Bonilla, Jan  14 PHOENIXVILLE-PA-MA     22.89      22.98          7  
  8 Chenot, Nolan       14 CYAA-ZZ                23.20      22.99          5  
  9 Cunningham, Joshua  14 READINGBERKS-PA-MA     23.00      23.01          4  
 10 Dean, Kyle          14 JAMESTOWN              23.02      23.14          3  
 11 Smith, Logan        13 FSC-LEBY-MA            23.35      23.15          2  
 12 Mui, Tyler          14 POCONO PIRANHAS-MA     23.17      23.17          1  
 13 Straley, Will       14 SCAY-MA                22.93      23.33        
 14 Smith, Hunter       14 UPY-MA                 23.19      23.35        
 15 Kim, Stanley        14 UPPERMAINLINE-PA-MA    23.56      23.36        
 16 Corson, Chadd       13 READINGBERKS-PA-MA     23.69      23.37        
 17 Schreffler, Dylan   14 HAZY                   23.72      23.48        
 18 Hunt, Donovan       14 LANSDOWNE-PA-MA        23.72      23.57        
 19 Braithwaite, Max    14 KENNETT-PA-MA          24.06      23.63        
 20 McIlroy, Aidan      14 LIONVILLE-PA-MA        24.21      24.12        
 21 Alpert, Danny       14 TRI-HAMPTON-PA-MA      24.10      24.13        
 21 Frederick, Aaron    14 SAMPSON-AM             23.80      24.13        
 23 Taylor, Patrick     14 WEST CHESTER-PA-MA     24.06      24.37        
 -- Crawford, Zaide     14 TITUSVILLE             22.99         DQ        
      Declared false start
 
Event 207  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 56.58   3/21/2015 Cameron Gring, Reading-PA                    
                59.49  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Howard, Tori        14 UPPERMAINLINE-PA-MA    58.74      57.65 NQ =    16  
      28.77   28.88                                                
  2 Mostek, Anya        14 PHOENIXVILLE-PA-MA     59.34      59.25 NQ =    13  
      29.01   30.24                                                
  3 Sullivan, Mac       14 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:00.73      59.83         12  
  4 Simpson, Katie      13 WEST CHESTER-PA-MA   1:01.86      59.89         11  
      29.13   30.76                                                
  5 Robinson, Kellsey   14 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:00.04    1:00.16         10  
      29.38   30.78                                                
  6 McCracken, Sydney   14 KENNETT-PA-MA        1:00.32    1:00.68          9  
      29.67   31.01                                                
  7 Dando, Madison      14 HAZY                 1:00.53    1:00.93          7  
      29.50   31.43                                                
  8 Zelinske, Lauren    13 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:00.90    1:01.00          5  
      29.06   31.94                                                
  9 Filar, Morgan       13 SAMPSON-AM           1:01.24    1:01.24          4  
      29.80   31.44                                                
 10 Trettel, Baily      14 BUTLER-AM            1:01.44    1:01.64          3  
      30.04   31.60                                                
 11 Terrazas, Olivia    13 CC-MA                1:01.97    1:01.74          2  
      29.85   31.89                                                
 12 Maher, Kylie        13 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:03.65    1:01.96          1  
      30.52   31.44                                                
 13 McHenry, Sarah      14 BAY-MA               1:01.76    1:02.05        
      29.97   32.08                                                
 14 Miller, Jade        14 SPENCER FAMILY       1:02.20    1:02.50        
      30.37   32.13                                                
 15 Philbrick, Olivia   13 MEADVILLE            1:04.11    1:02.74        
      31.27   31.47                                                
 16 Albans, Emily       13 KENNETT-PA-MA        1:03.24    1:02.88        
      30.61   32.27                                                
 17 Laux, Laura         14 YORK Y-MA            1:02.26    1:02.89        
      30.22   32.67                                                
 18 Gao, Emily          13 READINGBERKS-PA-MA   1:02.54    1:03.02        
      30.71   32.31                                                
 19 Pappas, Penelope    14 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:04.81    1:03.64        
      31.01   32.63                                                
 20 Valeriano, Morgan   13 READINGBERKS-PA-MA   1:03.95    1:04.02        
      31.09   32.93                                                
 21 Reck, Campbell      14 BAY-MA               1:03.82    1:04.10        
      31.36   32.74                                                
 22 Kramer, Madison     14 WARREN               1:03.31    1:04.11        
      31.47   32.64                                                
 23 Lewis, Isabel       14 CC-MA                1:02.26    1:04.27        
      30.90   33.37                                                
 24 Todd, Jenny         14 INDIANA-AM           1:05.04    1:06.17        
      31.74   34.43                                                
 
Event 208  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 52.31   3/21/2015 Brendan Burns, UpperMainLine-PA              
                54.29  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Orlowski, Max       14 SPENCER FAMILY         55.69      53.97 NQ =    16  
      26.11   27.86                                                
  2 Zilch, Herman IV    14 GR.  JOHNSTOWN-AM      57.53      55.05         13  
      27.10   27.95                                                
  3 Pappas, George      14 PHOENIXVILLE-PA-MA     56.60      55.29         12  
      26.80   28.49                                                
  4 Merchbaker, Josh    14 FRANKLIN               54.98      55.35         11  
      26.31   29.04                                                
  5 Corson, Chadd       13 READINGBERKS-PA-MA     56.82      55.46         10  
      27.07   28.39                                                
  6 DeConti, Logan      14 RIDLEYAREA-PA-MA       56.68      56.73          9  
      27.98   28.75                                                
  7 Scott, Nick         14 WEST CHESTER-PA-MA     58.49      57.14          7  
      27.87   29.27                                                
  8 Undercofler, Jack   14 UPPERMAINLINE-PA-MA    57.70      57.15          5  
      28.36   28.79                                                
  9 Johnson, Noah       14 SCAY-MA                57.60      57.49          4  
      28.01   29.48                                                
 10 Madden, Brady       13 BAY-MA                 58.90      58.13          3  
      28.27   29.86                                                
 11 Tanzosh, Eric       14 RIDLEYAREA-PA-MA       58.60      58.38          2  
      28.62   29.76                                                
 12 Goulstone, Tony     14 HAZY                 1:00.05      58.63          1  
      28.79   29.84                                                
 13 Oliver, Justin      14 POCONO PIRANHAS-MA     58.99      58.73        
      28.73   30.00                                                
 14 Wounderly, Jesse    13 POTTSTOWN-PA-MA        59.99      58.94        
      28.80   30.14                                                
 15 Gonzalez, Diego     14 CC-MA                  58.80      59.10        
      28.74   30.36                                                
 16 Simmons, Liam       13 KENNETT-PA-MA          59.40      59.33        
      29.27   30.06                                                
 17 Parente, Aiden      14 JENNERSVILLE-PA-MA     59.11      59.43        
      28.97   30.46                                                
 18 Wang, Ethan         13 YORK Y-MA              59.26      59.84        
      29.18   30.66                                                
 19 Hebel, Evan         14 READINGBERKS-PA-MA     59.02      59.91        
      28.94   30.97                                                
 20 Brooks, Seth        14 TITUSVILLE             59.52    1:00.16        
      29.35   30.81                                                
 21 Signor, Mitchell    14 BRADFORD-NI          1:00.42    1:00.68        
      29.58   31.10                                                
 22 Lesher, Nathan      14 CORRY                1:00.30    1:01.20        
      29.90   31.30                                                
 23 Shelly, Nick        13 CC-MA                1:00.53    1:01.40        
      29.75   31.65                                                
 -- Sargent, Liam       13 UPPERMAINLINE-PA-MA    59.20      58.72        
      Declared false start
      28.83   29.89                                                
 
Event 209  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:05.06   3/21/2015 Heather MacCausland, Lionville-PA          
                1:08.19  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hofmann, Lina       13 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:05.66    1:06.36 NQ =    16  
      31.27   35.09                                                
  2 Hartman, Sabina     14 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:09.05    1:07.60 NQ =    13  
      30.98   36.62                                                
  3 Cherrie, Emily      13 READINGBERKS-PA-MA   1:07.83    1:07.99 NQ =    12  
      32.00   35.99                                                
  4 McElroy, Grace      14 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:08.75    1:09.06         11  
      32.25   36.81                                                
  5 Pagett, Mackenzie   13 SCAY-MA              1:11.05    1:09.30         10  
      33.10   36.20                                                
  6 Butera, Bella       14 YORK Y-MA            1:09.87    1:10.96          9  
      33.38   37.58                                                
  7 Decker, Alex        14 GSVY-MA              1:10.23    1:11.11          7  
      33.46   37.65                                                
  8 Keegan, Meaghan     14 LOGGERHEADS-MA       1:11.36    1:11.53          5  
      33.70   37.83                                                
  9 Ortiz, Madison      14 FSC-LEBY-MA          1:10.46    1:11.67          4  
      33.63   38.04                                                
 10 Kahn, Ella          13 READINGBERKS-PA-MA   1:11.64    1:11.97          3  
      33.46   38.51                                                
 11 Ruben, Taleah       14 SKY-MA               1:11.39    1:12.18          2  
      34.59   37.59                                                
 12 Nelson, Emmy        14 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:13.05    1:12.91          1  
      33.91   39.00                                                
 13 Houck, Brittany     13 MEADVILLE            1:14.78    1:12.99        
      34.42   38.57                                                
 14 Gemma, Ava          13 YORK Y-MA            1:13.92    1:13.39        
      34.82   38.57                                                
 15 Zimmerman, Erika    13 SKY-MA               1:14.27    1:13.46        
      34.79   38.67                                                
 16 Kornacki, Clare     13 KENNETT-PA-MA        1:13.72    1:13.50        
      34.81   38.69                                                
 17 McNabb, Amanda      14 GROVE CITY-AM        1:12.19    1:14.19        
      34.05   40.14                                                
 18 McNaull, Anna       14 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:14.04    1:14.34        
      35.37   38.97                                                
 19 Houck, Sydney       14 HOLLIDAYSBURG-AM     1:15.46    1:14.64        
      35.73   38.91                                                
 20 Johnson, Paige      14 WARREN               1:14.78    1:14.74        
      34.88   39.86                                                
 21 Logan, Ella         13 SAMPSON-AM           1:15.63    1:14.77        
      35.70   39.07                                                
 22 McCarthy, Sarah     14 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:14.46    1:15.12        
      35.60   39.52                                                
 23 Lee, Dana           14 BAY-MA               1:14.66    1:15.14        
      35.79   39.35                                                
 24 Stover, Morgan      14 OIL CITY             1:14.37    1:16.18        
      34.97   41.21                                                
 
Event 210  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 59.15        1990 J. Larsen, Hanover                           
              1:01.09  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Logan        13 FSC-LEBY-MA          1:00.49      59.36 NQ =    16  
      28.06   31.30                                                
  2 Durkan, Ryan        14 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:02.38      59.94 NQ =    13  
      28.04   31.90                                                
  3 Mui, Tyler          14 POCONO PIRANHAS-MA   1:03.82    1:03.07         12  
      30.22   32.85                                                
  4 Kovalenko, Kevin    14 UPY-MA               1:06.75    1:04.46         11  
      30.98   33.48                                                
  5 Orlowski, Cole      14 SPENCER FAMILY       1:04.33    1:05.21         10  
      29.88   35.33                                                
  6 Welker, Ethan       14 CC-MA                1:06.94    1:05.52          9  
      30.36   35.16                                                
  7 Alpert, Danny       14 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:05.98    1:05.89          7  
      30.90   34.99                                                
  8 Seymour, Jayden     14 READINGBERKS-PA-MA   1:05.53    1:06.15          5  
      30.94   35.21                                                
  9 Wauls, Nathan       13 NORTH PENN-PA        1:08.26    1:06.93          4  
      31.06   35.87                                                
 10 Yu, John            14 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:09.54    1:07.45          3  
      31.97   35.48                                                
 11 Gehman, Robert      14 READINGBERKS-PA-MA   1:06.63    1:07.83          2  
      32.18   35.65                                                
 12 Hauptman, David     14 TITUSVILLE           1:08.06    1:08.36          1  
      31.92   36.44                                                
 13 Johnson, Logan      14 WARREN               1:07.46    1:08.52        
      32.05   36.47                                                
 14 Gebadlo, Levi       13 MON-VALLEY           1:09.45    1:08.53        
      32.18   36.35                                                
 15 Willis, Ryan        13 SCAY-MA              1:08.44    1:08.75        
      31.90   36.85                                                
 16 Jeffcoat, Connor    13 NEW CASTLE           1:10.30    1:09.21        
      32.50   36.71                                                
 17 Liu, Benson         14 INDIANA-AM           1:08.57    1:09.75        
      32.33   37.42                                                
 18 Phan, Dylan         13 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:10.77    1:09.81        
      32.90   36.91                                                
 19 Lee, Ryan           13 WSY-MA               1:08.48    1:09.84        
      32.99   36.85                                                
 20 Fursman, Nick       14 RIDLEYAREA-PA-MA     1:10.95    1:10.13        
      33.01   37.12                                                
 21 Semisch, Jared      14 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:09.77    1:10.63        
      32.78   37.85                                                
 22 McGuire, Sean       13 STARS-MA             1:10.82    1:11.07        
      33.91   37.16                                                
 23 Ricci, Sam          14 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:10.74    1:11.29        
      34.66   36.63                                                
 -- Kolesnikov, Ivan    13 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:10.14         DQ        
 
Event 211  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:07.02   3/25/2017 Erini Pappas, Phoenixville-PA              
                2:11.99  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pappas, Erini       14 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:07.41    2:05.95!NQ =    16  
      27.54   31.19   33.33   33.89                                
  2 Bitting, Kaitlyn    14 READINGBERKS-PA-MA   2:08.75    2:10.08 NQ =    13  
      28.43   32.83   34.28   34.54                                
  3 McCombs, Emma       14 YORK Y-MA            2:17.14    2:12.69         12  
      29.41   32.29   34.03   36.96                                
  4 Glasspool, Elizabe  14 SAMPSON-AM           2:11.74    2:13.15         11  
      29.13   32.98   35.26   35.78                                
  5 Yurkovich, Hailey   13 MON-VALLEY           2:14.70    2:16.72         10  
      29.72   33.80   35.89   37.31                                
  6 Noble, Grace        14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:17.05    2:17.09          9  
      29.99   33.77   36.00   37.33                                
  7 Strayer, Catie      14 YORK Y-MA            2:18.19    2:17.28          7  
      30.85   34.08   36.87   35.48                                
  8 Humphrey, Delaney   14 GSVY-MA              2:18.70    2:17.42          5  
      30.35   34.34   36.49   36.24                                
  9 Mrosko, Maria       14 UNIONTOWN-AM         2:11.57    2:17.78          4  
      30.06   34.68   36.70   36.34                                
 10 Wallis, Karlee      14 EAST LYCO EELS       2:25.71    2:19.25          3  
      30.91   35.45   35.73   37.16                                
 11 Castro, Jade        13 SCAY-MA              2:20.22    2:19.47          2  
      29.99   35.10   37.59   36.79                                
 12 Wiley, Keira        13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:22.18    2:19.72          1  
      32.71   35.23   36.12   35.66                                
 13 Rollings, Amanda    14 WEST CHESTER-PA-MA   2:19.25    2:20.57        
      30.52   35.22   37.15   37.68                                
 14 Rouleau, Emily      14 READINGBERKS-PA-MA   2:25.40    2:21.68        
      30.39   35.74   37.25   38.30                                
 15 Burns, Delaney      13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:19.38    2:22.00        
      30.73   34.98   38.28   38.01                                
 16 Fisher, Sarah       14 TRIVALLEY-MA         2:25.29    2:23.06        
      31.31   35.89   37.97   37.89                                
 17 Wasielevski, Sarah  14 READINGBERKS-PA-MA   2:22.08    2:23.07        
      29.62   35.96   38.39   39.10                                
 18 McBlain, Grace      13 RIDLEYAREA-PA-MA     2:25.43    2:23.86        
      30.86   35.96   38.81   38.23                                
 19 Rae, Madison        13 RIDLEYAREA-PA-MA     2:24.23    2:24.66        
      30.32   35.12   38.90   40.32                                
 20 Hilty, Alexa        13 YORK Y-MA            2:21.10    2:27.02        
      31.45   36.38   39.45   39.74                                
 21 Margita, Anna       13 INDIANA-AM           2:29.35    2:27.17        
      31.44   36.30   38.66   40.77                                
 22 Empie, Gwen         14 BAY-MA               2:25.45    2:29.43        
      33.35   37.68   38.16   40.24                                
 23 Kunst, Suzie        14 ALLEGHENY VALLEY     2:35.41    2:34.94        
      32.06   37.15   43.22   42.51                                
 24 Braymer, Averie     13 MEADVILLE            2:33.10    2:35.48        
      33.93   36.62   41.17   43.76                                
 
Event 212  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:54.01   3/20/2016 Brendan Burns, UpperMainLine-PA            
                1:58.99  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeConti, Logan      14 RIDLEYAREA-PA-MA     2:03.36    2:02.11         16  
      28.02   31.74   30.50   31.85                                
  2 Griffith, Isaac     14 INDIANA-AM           2:06.49    2:03.10         13  
      27.62   31.44   32.31   31.73                                
  3 Hoffman, Leif       13 CLEARFIELD           2:02.84    2:03.97         12  
      26.53   31.01   32.83   33.60                                
  4 Stanitis, Travis    13 SKY-MA               2:05.28    2:04.89         11  
      27.81   31.11   32.17   33.80                                
  5 Welker, Ethan       14 CC-MA                2:11.59    2:05.21         10  
      27.54   31.82   32.96   32.89                                
  6 Ye, Brandon         13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:04.34    2:05.31          9  
      27.43   31.31   32.51   34.06                                
  7 Scott, Nick         14 WEST CHESTER-PA-MA   2:09.85    2:06.11          7  
      26.63   31.78   32.58   35.12                                
  8 Spruance, Matthew   14 KENNETT-PA-MA        2:06.06    2:06.98          5  
      27.74   32.13   32.57   34.54                                
  9 Cunningham, Joshua  14 READINGBERKS-PA-MA   2:08.20    2:09.13          4  
      27.11   31.32   35.16   35.54                                
 10 Estep, Colby        14 CC-MA                2:10.22    2:09.61          3  
      29.14   33.19   33.59   33.69                                
 11 Kishbaugh, Nick     14 BAY-MA               2:10.54    2:10.14          2  
      28.19   32.49   34.34   35.12                                
 12 Chen, Matthew       13 GSVY-MA              2:12.76    2:11.00          1  
      28.73   33.70   34.95   33.62                                
 13 Khatib, Adam        13 WEST CHESTER-PA-MA   2:14.66    2:11.14        
      28.90   33.57   36.20   32.47                                
 14 Sponenberg, Andrew  14 BAY-MA               2:13.89    2:11.24        
      29.94   33.19   34.28   33.83                                
 15 Simmons, Liam       13 KENNETT-PA-MA        2:11.38    2:11.76        
      28.72   34.25   34.24   34.55                                
 16 Basile, Jason       14 SHENANGO-AM          2:15.41    2:13.28        
      29.19   33.83   36.09   34.17                                
 17 Boyce, Ryan         14 WSY-MA               2:15.41    2:15.85        
      29.75   33.97   36.42   35.71                                
 18 Ray, Yash           13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:20.31    2:16.24        
      29.85   34.46   35.34   36.59                                
 19 Wright, Owen        14 WEST CHESTER-PA-MA   2:16.07    2:17.12        
      30.45   35.17   36.19   35.31                                
 20 Hawke, Leo          13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:16.80    2:18.80        
      29.61   34.76   36.68   37.75                                
 21 Martino, Leo        14 SNYDER               2:20.28    2:19.33        
      31.92   35.96   36.96   34.49                                
 22 Florio, Paul        13 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:15.75    2:19.57        
      30.44   35.16   36.96   37.01                                
 23 Young, Conan        13 TITUSVILLE           2:23.44    2:20.48        
      31.71   34.50   37.19   37.08                                
 24 Gnegy, Tyler        14 HOLLIDAYSBURG-AM     2:22.60    2:21.75        
      30.48   36.69   37.42   37.16                                
 
Event 213  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 49.98   3/25/2017 Paige Hetrick, BRAD-NI                       
                53.59  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yancey, Mia         14 RIDLEYAREA-PA-MA       54.44      53.24 NQ =    16  
      25.66   27.58                                                
  2 Simpson, Katie      13 WEST CHESTER-PA-MA     56.34      53.83         13  
      25.67   28.16                                                
  3 Sullivan, Mac       14 UPPERMAINLINE-PA-MA    54.33      54.21         12  
      26.12   28.09                                                
  4 Carlson, Lily       14 WEST CHESTER-PA-MA     54.22      54.34         11  
      26.07   28.27                                                
  5 Fulton, Alexa       13 LIONVILLE-PA-MA        54.33      54.57         10  
      26.32   28.25                                                
  6 Robinson, Kellsey   14 TRI-HAMPTON-PA-MA      55.03      54.67          9  
      26.49   28.18                                                
  7 DiCarlo, Lila       14 WSY-MA                 56.33      55.47          7  
      26.83   28.64                                                
  8 Zuk, Avery          14 UPPER BUCKS-PA-MA      56.87      55.55          5  
      26.95   28.60                                                
  9 Leskovansky, Abby   14 CLEARFIELD             56.65      55.75          4  
      26.81   28.94                                                
 10 Staretz, Presley    13 YORK Y-MA              55.78      55.97          3  
      27.00   28.97                                                
 11 Bang, Lily          14 SCAY-MA                56.68      56.14          2  
      26.83   29.31                                                
 12 Kvech, Olivia       14 WEST CHESTER-PA-MA     56.44      56.40          1  
      26.40   30.00                                                
 13 Eisenhofer, Katie   13 READINGBERKS-PA-MA     57.30      56.59        
      26.74   29.85                                                
 14 Chang, Lauren       13 WSY-MA                 57.23      56.69        
      27.60   29.09                                                
 15 Coleman, Madison    14 HOLLIDAYSBURG-AM       57.16      56.75        
      27.18   29.57                                                
 16 McGeehan, Jules     14 LANSDOWNE-PA-MA        57.73      57.06        
      27.30   29.76                                                
 17 Laux, Laura         14 YORK Y-MA              57.55      57.09        
      27.57   29.52                                                
 18 Fenn, Victoria      13 POCONO PIRANHAS-MA     57.58      57.21        
      27.80   29.41                                                
 19 Wong, Erika         14 POCONO PIRANHAS-MA     57.67      57.29        
      27.78   29.51                                                
 19 Moini, Julia        14 BRADFORD-NI            56.25      57.29        
      27.36   29.93                                                
 21 Olshanski, Alyssa   14 BUTLER-AM              56.70      57.44        
      27.28   30.16                                                
 22 Logan, Ella         13 SAMPSON-AM             57.40      57.48        
      27.62   29.86                                                
 23 Neiss, Anna         13 SCHNEIDER-WP           57.34      57.68        
      27.55   30.13                                                
 24 Valeriano, Morgan   13 READINGBERKS-PA-MA     57.53      57.87        
      27.89   29.98                                                
 
Event 214  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 47.11   3/20/2011 Phillip Emerson, FLY                         
                48.19  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Dominic    14 TRI-HAMPTON-PA-MA      49.35      49.01         16  
      23.71   25.30                                                
  2 Borvendeg, Ben      13 BUTLER-AM              49.64      49.36         13  
      23.56   25.80                                                
  3 Shriver, Connor     14 TRIVALLEY-MA           50.44      49.54         12  
      23.80   25.74                                                
  4 Baganski, Brendan   14 PHOENIXVILLE-PA-MA     50.33      49.56         11  
      23.51   26.05                                                
  5 Zilch, Herman IV    14 GR.  JOHNSTOWN-AM      50.77      49.60          9.5
      24.13   25.47                                                
  5 Orlowski, Max       14 SPENCER FAMILY         49.57      49.60          9.5
      23.76   25.84                                                
  7 Goodyear, Connor    14 TRI-HAMPTON-PA-MA      51.04      50.35          7  
      24.18   26.17                                                
  8 Jeffries, Jackson   14 HOLLIDAYSBURG-AM       51.30      50.42          5  
      24.41   26.01                                                
  9 Perez Bonilla, Jan  14 PHOENIXVILLE-PA-MA     51.09      50.79          4  
      24.27   26.52                                                
 10 Smith, Hunter       14 UPY-MA                 51.26      51.00          3  
      24.32   26.68                                                
 11 Straley, Will       14 SCAY-MA                50.98      51.01          2  
      24.16   26.85                                                
 12 Crawford, Zaide     14 TITUSVILLE             50.51      51.04          1  
      24.32   26.72                                                
 13 McMillen, Aidan     14 CC-MA                  51.32      51.43        
      24.39   27.04                                                
 14 Taylor, Patrick     14 WEST CHESTER-PA-MA     52.81      51.63        
      24.70   26.93                                                
 15 Dean, Kyle          14 JAMESTOWN              50.85      51.66        
      24.41   27.25                                                
 16 Strieb, Sam         14 READINGBERKS-PA-MA     51.88      51.67        
      24.90   26.77                                                
 17 Schreffler, Dylan   14 HAZY                   51.68      51.68        
      24.49   27.19                                                
 18 Chenot, Nolan       14 CYAA-ZZ                52.15      52.25        
      24.95   27.30                                                
 19 Hunt, Donovan       14 LANSDOWNE-PA-MA        53.36      52.41        
      25.28   27.13                                                
 20 Sprenkle, Hunter    14 POTTSTOWN-PA-MA        53.10      52.48        
      25.17   27.31                                                
 21 Traxler, Arron      14 CC-MA                  53.48      52.82        
      25.18   27.64                                                
 22 Nagle, CJ           14 SHENANGO-AM            53.10      53.15        
      25.22   27.93                                                
 23 Yu, John            14 UPPERMAINLINE-PA-MA    53.65      53.73        
      26.14   27.59                                                
 -- Frederick, Aaron    14 SAMPSON-AM             51.76      52.49        
      Declared false start
      24.95   27.54                                                
 
Event 215  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:00.57   3/20/2016 Emma Atkinson, Ridley-PA                   
                2:07.99  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pappas, Erini       14 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:04.73    2:04.46 NQ =    16  
      29.38   31.30   32.03   31.75                                
  2 Malmstrom, Abbey    14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:07.72    2:05.95 NQ =    13  
      29.76   31.99   32.47   31.73                                
  3 Howard, Tori        14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:06.64    2:07.23 NQ =    12  
      31.13   31.83   32.42   31.85                                
  4 Adams, Colleen      14 SCAY-MA              2:10.32    2:09.84         11  
      30.23   32.53   33.43   33.65                                
  5 Dando, Madison      14 HAZY                 2:09.53    2:09.89         10  
      30.98   32.98   33.21   32.72                                
  6 Li, Julia           14 WEST CHESTER-PA-MA   2:11.91    2:11.54          9  
      30.72   32.33   33.86   34.63                                
  7 Brower, Elizabeth   14 CYAA-ZZ              2:13.27    2:11.98          7  
      30.41   33.42   33.95   34.20                                
  8 Blake, Lindsay      14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:16.74    2:12.87          5  
      31.02   33.83   34.55   33.47                                
  9 Filar, Morgan       13 SAMPSON-AM           2:14.44    2:13.43          4  
      32.40   34.66   33.50   32.87                                
 10 Humphrey, Delaney   14 GSVY-MA              2:13.82    2:13.67          3  
      32.15   33.99   34.11   33.42                                
 11 Albans, Emily       13 KENNETT-PA-MA        2:14.04    2:14.01          2  
      32.09   33.56   34.31   34.05                                
 12 McCombs, Emma       14 YORK Y-MA            2:15.82    2:14.26          1  
      31.92   33.45   34.51   34.38                                
 13 Trettel, Baily      14 BUTLER-AM            2:14.86    2:14.31        
      31.89   34.71   34.44   33.27                                
 14 Welker, Sydney      14 YORK Y-MA            2:17.20    2:15.43        
      32.13   34.13   34.88   34.29                                
 15 Terrazas, Olivia    13 CC-MA                2:16.11    2:15.58        
      31.68   34.16   34.67   35.07                                
 16 Zelinske, Lauren    13 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:13.94    2:15.63        
      30.26   33.70   35.75   35.92                                
 17 McHenry, Sarah      14 BAY-MA               2:14.59    2:15.83        
      31.51   34.03   35.20   35.09                                
 18 Burton, Apple       13 WSY-MA               2:12.89    2:15.96        
      31.87   34.49   34.57   35.03                                
 19 Reck, Campbell      14 BAY-MA               2:14.58    2:16.03        
      32.43   35.22   34.84   33.54                                
 20 Philbrick, Olivia   13 MEADVILLE            2:19.83    2:16.05        
      32.56   34.64   35.12   33.73                                
 21 Miller, Jade        14 SPENCER FAMILY       2:14.39    2:17.35        
      31.22   34.69   35.77   35.67                                
 22 Bowser, Lauren      13 SNYDER               2:17.23    2:17.65        
      32.34   34.57   35.78   34.96                                
 23 Lewis, Isabel       14 CC-MA                2:16.20    2:18.31        
      32.25   34.78   36.16   35.12                                
 24 Dressler, Abby      14 DUBOIS               2:19.92    2:21.58        
      33.32   35.32   36.58   36.36                                
 
Event 216  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:54.97   3/20/2016 Brendan Burns, UpperMainLine-PA            
                1:56.99  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Leif       13 CLEARFIELD           2:01.28    1:59.39         16  
      28.55   30.22   30.67   29.95                                
  2 DeConti, Logan      14 RIDLEYAREA-PA-MA     2:01.89    2:00.61         13  
      29.57   30.57   30.35   30.12                                
  3 McDermott, Will     14 YORK Y-MA            2:02.79    2:04.37         12  
      30.08   31.24   31.74   31.31                                
  4 Pappas, George      14 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:06.06    2:04.38         11  
      28.92   31.23   32.17   32.06                                
  5 Madden, Brady       13 BAY-MA               2:07.00    2:04.70         10  
      29.36   31.99   32.18   31.17                                
  6 Parente, Aiden      14 JENNERSVILLE-PA-MA   2:04.98    2:05.01          9  
      29.72   31.24   32.14   31.91                                
  7 Sargent, Liam       13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:07.04    2:05.16          7  
      29.30   31.49   32.16   32.21                                
  8 Vink, Gavin         14 CC-MA                2:08.61    2:06.61          5  
      29.21   31.53   32.98   32.89                                
  9 Braithwaite, Max    14 KENNETT-PA-MA        2:05.81    2:06.69          4  
      29.74   32.08   32.43   32.44                                
 10 Johnson, Noah       14 SCAY-MA              2:07.91    2:06.78          3  
      30.24   33.23   32.51   30.80                                
 11 Wang, Ethan         13 YORK Y-MA            2:07.06    2:08.53          2  
      30.33   32.63   33.37   32.20                                
 12 Hamill, Alex        13 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:12.23    2:08.97          1  
      30.18   33.42   33.15   32.22                                
 13 Hebel, Evan         14 READINGBERKS-PA-MA   2:08.32    2:09.20        
      29.90   32.24   33.68   33.38                                
 14 Gonzalez, Diego     14 CC-MA                2:07.85    2:09.47        
      30.45   32.59   33.52   32.91                                
 15 Brooks, Seth        14 TITUSVILLE           2:10.65    2:10.23        
      30.37   33.30   34.17   32.39                                
 16 Oliver, Justin      14 POCONO PIRANHAS-MA   2:12.95    2:12.45        
      30.80   33.39   34.57   33.69                                
 17 Collier, Noah       13 WAY-MA               2:13.25    2:12.50        
      31.50   34.00   33.91   33.09                                
 18 Eisenbrown, Brycen  14 READINGBERKS-PA-MA   2:10.16    2:12.53        
      29.59   33.37   34.76   34.81                                
 19 Signor, Mitchell    14 BRADFORD-NI          2:14.39    2:13.08        
      31.37   34.08   33.65   33.98                                
 20 Shelly, Nick        13 CC-MA                2:12.57    2:15.71        
      31.57   33.93   35.08   35.13                                
 21 Semisch, Jared      14 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:12.27    2:16.13        
      31.53   34.28   35.30   35.02                                
 22 Martino, Leo        14 SNYDER               2:19.22    2:17.94        
      32.47   35.79 1:09.68                                        
 23 Lesher, Nathan      14 CORRY                2:17.42    2:20.40        
      33.40   35.68   36.82   34.50                                
 24 Harvey, Cameron     13 NEW CASTLE           2:29.00    2:24.58        
      33.20   36.40   37.43   37.55                                
 
Event 217  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:21.22   3/21/2015 Abigail Doss, SUNY                         
                2:27.99  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mostek, Anya        14 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:27.15    2:27.31 NQ =    16  
      32.40   37.77   38.35   38.79                                
  2 Bitting, Kaitlyn    14 READINGBERKS-PA-MA   2:29.25    2:27.46 NQ =    13  
      33.21   37.44   38.80   38.01                                
  3 Hofmann, Lina       13 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:27.16    2:27.65 NQ =    12  
      35.13   37.56   38.25   36.71                                
  4 Butera, Bella       14 YORK Y-MA            2:35.17    2:32.71         11  
      34.60   38.75   39.69   39.67                                
  5 Cherrie, Emily      13 READINGBERKS-PA-MA   2:34.73    2:32.81         10  
      33.69   39.48   40.05   39.59                                
  6 Decker, Alex        14 GSVY-MA              2:37.21    2:34.26          9  
      35.02   39.59   40.86   38.79                                
  7 Keegan, Meaghan     14 LOGGERHEADS-MA       2:36.60    2:34.49          7  
      34.93   39.16   39.90   40.50                                
  8 Ruben, Taleah       14 SKY-MA               2:36.54    2:35.58          5  
      35.10   40.04   41.09   39.35                                
  9 Ortiz, Madison      14 FSC-LEBY-MA          2:36.18    2:35.83          4  
      35.83   40.39   39.94   39.67                                
 10 Pagett, Mackenzie   13 SCAY-MA              2:40.53    2:35.92          3  
      36.14   40.50   40.68   38.60                                
 11 Kornacki, Clare     13 KENNETT-PA-MA        2:38.63    2:36.69          2  
      35.33   40.56   40.54   40.26                                
 12 Houck, Brittany     13 MEADVILLE            2:41.69    2:37.26          1  
      36.65   40.19   40.24   40.18                                
 13 McNaull, Anna       14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:38.56    2:38.18        
      35.49   39.56   41.12   42.01                                
 14 Cottingham, Briann  13 SCAY-MA              2:37.05    2:38.41        
      35.71   40.26   39.56   42.88                                
 15 Zimmerman, Erika    13 SKY-MA               2:40.49    2:38.89        
      36.20   40.42   41.39   40.88                                
 16 Hartman, Sabina     14 TRI-HAMPTON-PA-MA    2:42.20    2:38.90        
      34.71   41.52   42.85   39.82                                
 17 Kahn, Ella          13 READINGBERKS-PA-MA   2:40.16    2:40.68        
      35.51   41.08   42.18   41.91                                
 18 Johnson, Paige      14 WARREN               2:39.71    2:41.52        
      35.46   41.48   42.14   42.44                                
 19 Houck, Sydney       14 HOLLIDAYSBURG-AM     2:43.17    2:42.09        
      36.81   41.56   42.14   41.58                                
 20 Burk, Abby          14 SNYDER               2:42.79    2:42.16        
      36.76   41.31   42.15   41.94                                
 21 Lee, Dana           14 BAY-MA               2:40.87    2:42.51        
      36.50   41.69   42.39   41.93                                
 22 McNabb, Amanda      14 GROVE CITY-AM        2:42.03    2:47.42        
      36.28   42.09   44.29   44.76                                
 23 Watts, Abigail      13 ALLEGHENY VALLEY     2:43.95    2:48.24        
      38.32   43.33   43.73   42.86                                
 -- Gemma, Ava          13 YORK Y-MA            2:40.42        DFS        
      Declared false start
 
Event 218  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:13.15   3/22/2014 Collin Hurley, Allegheny Val-PA            
                2:13.39  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Durkan, Ryan        14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:16.71    2:10.77!NQ =    16  
      29.80   34.59   34.22   32.16                                
  2 Smith, Logan        13 FSC-LEBY-MA          2:12.41    2:11.16!NQ =    13  
      29.33   33.43   34.24   34.16                                
  3 Edwards, Dominic    14 TRI-HAMPTON-PA-MA    2:13.89    2:13.30 NQ =    12  
      29.81   34.21   33.99   35.29                                
  4 Mui, Tyler          14 POCONO PIRANHAS-MA   2:21.15    2:17.06         11  
      30.72   34.07   35.99   36.28                                
  5 Kovalenko, Kevin    14 UPY-MA               2:26.03    2:18.58         10  
      32.27   35.24   34.94   36.13                                
  6 Orlowski, Cole      14 SPENCER FAMILY       2:24.07    2:22.96          9  
      30.97   35.79   38.09   38.11                                
  7 Wright, Owen        14 WEST CHESTER-PA-MA   2:25.78    2:23.72          7  
      31.51   35.73   37.78   38.70                                
  8 Alpert, Danny       14 TRI-HAMPTON-PA-MA    2:31.44    2:27.58          5  
      31.32   37.46   39.45   39.35                                
  9 Lee, Ryan           13 WSY-MA               2:27.94    2:28.25          4  
      33.75   37.22   38.60   38.68                                
 10 Willis, Ryan        13 SCAY-MA              2:34.06    2:29.86          3  
      32.70   38.70   39.06   39.40                                
 11 Gebadlo, Levi       13 MON-VALLEY           2:30.10    2:30.15          2  
      32.94   37.73   40.04   39.44                                
 12 Jeffcoat, Connor    13 NEW CASTLE           2:33.94    2:30.19          1  
      33.75   40.13   37.90   38.41                                
 13 Seymour, Jayden     14 READINGBERKS-PA-MA   2:21.50    2:31.29        
      32.05   37.69   40.82   40.73                                
 14 Hauptman, David     14 TITUSVILLE           2:30.18    2:31.57        
      33.92   39.33   40.17   38.15                                
 15 Johnson, Logan      14 WARREN               2:33.42    2:31.62        
      35.32   38.22   39.30   38.78                                
 16 Gehman, Robert      14 READINGBERKS-PA-MA   2:28.54    2:31.66        
      33.31   38.10   40.46   39.79                                
 17 Manion, James       13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:33.26    2:31.92        
      33.63   38.30   39.91   40.08                                
 18 Wauls, Nathan       13 NORTH PENN-PA        2:32.93    2:31.93        
      33.72   38.53   40.21   39.47                                
 19 Witt, Erik          13 SCAY-MA              2:33.79    2:32.05        
      34.00   39.22   39.23   39.60                                
 20 Wegman, Zain        14 BOYERTOWN-PA-MA      2:33.03    2:32.71        
      33.81   39.75   40.59   38.56                                
 21 Liu, Benson         14 INDIANA-AM           2:32.28    2:34.10        
      33.72   39.59   41.66   39.13                                
 22 Phan, Dylan         13 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:37.81    2:35.79        
      34.93   39.58   41.16   40.12                                
 23 Schohn, Sam         14 SAMPSON-AM           2:38.44    2:39.26        
      35.67   41.32   41.79   40.48                                
 24 Florio, Paul        13 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:36.77    2:39.49        
      34.21   41.17   42.01   42.10                                
 
Event 219  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 56.51   3/20/2016 Cameron Gring, Reading-PA                    
                59.09  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Mac       14 UPPERMAINLINE-PA-MA    58.24      57.31 NQ =    16  
      26.99   30.32                                                
  2 Glasspool, Elizabe  14 SAMPSON-AM             59.72      59.25         13  
      27.76   31.49                                                
  3 Ehrnfeldt, Megan    14 BOYERTOWN-PA-MA      1:00.75      59.43         12  
      28.39   31.04                                                
  4 McCombs, Emma       14 YORK Y-MA            1:02.44      59.52         11  
      28.20   31.32                                                
  5 Webster, Laryssa    13 BRADFORD-NI            59.73      59.69         10  
      28.21   31.48                                                
  6 Malmstrom, Abbey    14 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:00.86      59.85          9  
      28.21   31.64                                                
  7 Castro, Jade        13 SCAY-MA              1:01.76    1:00.50          7  
      28.21   32.29                                                
  8 Carlson, Lily       14 WEST CHESTER-PA-MA   1:00.85    1:00.62          5  
      28.72   31.90                                                
  9 Littler, Alicia     13 WEST CHESTER-PA-MA   1:02.58    1:01.16          4  
      28.68   32.48                                                
 10 Moini, Julia        14 BRADFORD-NI          1:01.55    1:01.49          3  
      28.93   32.56                                                
 11 DiCarlo, Lila       14 WSY-MA               1:02.19    1:01.54          2  
      28.76   32.78                                                
 12 McElroy, Grace      14 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:02.45    1:01.92          1  
      28.71   33.21                                                
 13 Burns, Delaney      13 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:01.84    1:01.98        
      28.82   33.16                                                
 14 BecK, Zoey          14 GROVE CITY-AM        1:01.67    1:02.51        
      29.46   33.05                                                
 14 Hinz, Emily         14 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:02.73    1:02.51        
      29.24   33.27                                                
 16 Wasielevski, Sarah  14 READINGBERKS-PA-MA   1:02.40    1:02.53        
      28.63   33.90                                                
 17 Wallis, Karlee      14 EAST LYCO EELS       1:03.03    1:02.99        
      29.67   33.32                                                
 18 Bartholomew, Coyla  14 BAY-MA               1:03.07    1:03.08        
      29.67   33.41                                                
 19 Lehr, Talia         14 STARS-MA             1:02.92    1:03.34        
      30.25   33.09                                                
 20 Fulton, Alexa       13 LIONVILLE-PA-MA      1:00.25    1:03.46        
      29.03   34.43                                                
 21 Strayer, Catie      14 YORK Y-MA            1:03.39    1:04.01        
      30.44   33.57                                                
 22 Rae, Madison        13 RIDLEYAREA-PA-MA     1:02.94    1:04.21        
      29.16   35.05                                                
 23 Kramer, Madison     14 WARREN               1:04.51    1:06.46        
      30.46   36.00                                                
 24 Margita, Anna       13 INDIANA-AM           1:06.71    1:06.59        
      31.13   35.46                                                
 
Event 220  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 51.39   3/21/2015 Brendan Burns, UpperMainLine-PA              
                53.19  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ye, Brandon         13 UPPERMAINLINE-PA-MA    55.05      54.29         16  
      25.80   28.49                                                
  2 Zilch, Herman IV    14 GR.  JOHNSTOWN-AM      53.40      54.42         13  
      24.98   29.44                                                
  3 Kim, Stanley        14 UPPERMAINLINE-PA-MA    55.17      54.56         12  
      25.79   28.77                                                
  4 Baganski, Brendan   14 PHOENIXVILLE-PA-MA     56.60      55.59         11  
      25.20   30.39                                                
  5 Corson, Chadd       13 READINGBERKS-PA-MA     56.28      55.70         10  
      25.94   29.76                                                
  6 Thome, Kyle         14 INDIANA-AM             56.51      55.73          9  
      26.09   29.64                                                
  7 Perez Bonilla, Jan  14 PHOENIXVILLE-PA-MA     56.20      55.74          7  
  8 Gordon, Daniel      14 HAY-MA                 56.01      56.01          5  
      25.93   30.08                                                
  9 Scott, Nick         14 WEST CHESTER-PA-MA     56.77      56.31          4  
      26.48   29.83                                                
 10 Stanitis, Travis    13 SKY-MA                 56.88      56.45          3  
      26.23   30.22                                                
 11 Simmons, Liam       13 KENNETT-PA-MA          56.63      56.61          2  
 12 Spruance, Matthew   14 KENNETT-PA-MA          56.55      56.80          1  
      26.29   30.51                                                
 13 Merchbaker, Josh    14 FRANKLIN               55.78      57.05        
      25.99   31.06                                                
 14 Orlowski, Cole      14 SPENCER FAMILY         58.31      57.39        
      26.35   31.04                                                
 15 Chenot, Nolan       14 CYAA-ZZ                57.87      57.48        
      26.94   30.54                                                
 16 Chen, Matthew       13 GSVY-MA                58.56      58.00        
      27.12   30.88                                                
 17 Kishbaugh, Nick     14 BAY-MA                 58.52      58.41        
      27.60   30.81                                                
 18 Marshall, Mason     13 CLEARFIELD             59.78      58.71        
      27.40   31.31                                                
 19 Gonzalez, Diego     14 CC-MA                  59.07      58.95        
      27.61   31.34                                                
 20 Topmiller, Ryan     13 JENNERSVILLE-PA-MA     58.29      59.02        
      27.84   31.18                                                
 21 Smith, Hunter       14 UPY-MA                 58.65      59.26        
      27.33   31.93                                                
 22 Lambert, Zachary    13 SCAY-MA                59.69    1:00.15        
      27.66   32.49                                                
 23 Hahn, Derek         14 WARREN               1:02.78    1:00.90        
      27.69   33.21                                                
 -- Undercofler, Jack   14 UPPERMAINLINE-PA-MA    56.48        DFS        
      Declared false start
 
Event 221  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:07.07   3/21/2015 Cameron Gring, Reading-PA                  
                2:10.59  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCracken, Sydney   14 KENNETT-PA-MA        2:10.64    2:09.94 NQ =    16  
      28.62   33.33   37.34   30.65                                
  2 Bitting, Kaitlyn    14 READINGBERKS-PA-MA   2:11.29    2:10.35 NQ =    13  
      28.13   33.99   38.07   30.16                                
  3 Mrosko, Maria       14 UNIONTOWN-AM         2:11.38    2:12.14         12  
      28.74   34.07   38.44   30.89                                
  4 Li, Julia           14 WEST CHESTER-PA-MA   2:16.68    2:13.36         11  
      30.01   32.20   39.99   31.16                                
  5 Noble, Grace        14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:14.69    2:14.46         10  
      28.73   34.18   40.16   31.39                                
  6 Yurkovich, Hailey   13 MON-VALLEY           2:16.95    2:16.19          9  
      29.32   33.50   41.37   32.00                                
  7 Dando, Madison      14 HAZY                 2:18.39    2:16.73          7  
      29.05   33.10   43.25   31.33                                
  8 Gao, Emily          13 READINGBERKS-PA-MA   2:15.22    2:17.10          5  
      29.03   35.26   40.87   31.94                                
  9 Brower, Elizabeth   14 CYAA-ZZ              2:16.48    2:17.85          4  
      30.74   33.84   41.44   31.83                                
 10 Staretz, Presley    13 YORK Y-MA            2:22.28    2:18.32          3  
      31.21   35.66   40.35   31.10                                
 11 Dagg, Kiersten      13 POTTSTOWN-PA-MA      2:18.32    2:18.36          2  
      29.15   35.67   42.21   31.33                                
 12 Olshanski, Alyssa   14 BUTLER-AM            2:21.24    2:19.08          1  
      30.98   34.82   42.79   30.49                                
 13 Tran, Noelle        14 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:20.65    2:19.67        
      30.83   33.71   42.27   32.86                                
 14 Wasielevski, Sarah  14 READINGBERKS-PA-MA   2:20.94    2:20.21        
      29.73   36.64   41.58   32.26                                
 15 Ruben, Taleah       14 SKY-MA               2:20.39    2:21.69        
      29.42   36.42   42.61   33.24                                
 16 Kapp, Christine     13 YORK Y-MA            2:21.30    2:21.98        
      31.44   35.89   42.55   32.10                                
 17 Fisher, Sarah       14 TRIVALLEY-MA         2:22.78    2:22.39        
      29.76   37.88   43.20   31.55                                
 18 Bowser, Lauren      13 SNYDER               2:26.04    2:22.61        
      30.72   35.80   43.51   32.58                                
 19 Leskovansky, Abby   14 CLEARFIELD           2:27.56    2:23.04        
      30.83   34.90   46.00   31.31                                
 20 Lewis, Isabel       14 CC-MA                2:23.78    2:23.52        
      30.35   36.37   44.07   32.73                                
 21 Reck, Campbell      14 BAY-MA               2:23.44    2:24.05        
      32.37   35.58   43.15   32.95                                
 22 Miller, Jade        14 SPENCER FAMILY       2:21.74    2:24.23        
      30.62   36.20   43.73   33.68                                
 23 Fenn, Victoria      13 POCONO PIRANHAS-MA   2:22.44    2:24.61        
      30.40   36.84   44.60   32.77                                
 24 Hofmann, Lina       13 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:22.29    2:27.44        
      36.64   39.03   38.89   32.88                                
 
Event 222  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:58.35   3/25/2017 Sam Wesley, Ridley-PA                      
                1:58.89  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McDermott, Will     14 YORK Y-MA            2:03.69    2:02.16         16  
      27.31   30.91   35.63   28.31                                
  2 Griffith, Isaac     14 INDIANA-AM           2:05.84    2:04.93         13  
      26.17   32.62   37.99   28.15                                
  3 Spruance, Matthew   14 KENNETT-PA-MA        2:05.94    2:06.13         12  
      27.47   32.69   35.46   30.51                                
  4 Borvendeg, Ben      13 BUTLER-AM            2:05.64    2:06.60         11  
      26.77   31.60   40.96   27.27                                
  5 Tanzosh, Eric       14 RIDLEYAREA-PA-MA     2:09.54    2:10.57         10  
      27.65   31.64   40.31   30.97                                
  6 Lambert, Zachary    13 SCAY-MA              2:12.72    2:11.44          9  
      27.67   33.42   39.81   30.54                                
  7 Friel, Kole         14 UNIONTOWN-AM         2:13.84    2:12.18          7  
      28.38   33.90   40.37   29.53                                
  8 Hebel, Evan         14 READINGBERKS-PA-MA   2:13.15    2:12.31          5  
      28.00   33.15   40.42   30.74                                
  9 Seifried, Owen      14 RIDLEYAREA-PA-MA     2:14.69    2:12.54          4  
      29.00   32.86   40.17   30.51                                
 10 Look, Jason         14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:16.05    2:12.57          3  
      27.88   34.35   40.19   30.15                                
 11 Roehmholdt, Joseph  14 JAMESTOWN            2:13.16    2:12.94          2  
      27.51   35.22   38.51   31.70                                
 12 Long, Cael          14 GR.  JOHNSTOWN-AM    2:17.40    2:13.30          1  
      27.82   33.46   41.41   30.61                                
 13 Elbeltagy, Ahmed    13 BAY-MA               2:18.84    2:14.22        
      29.56   36.16   38.19   30.31                                
 14 Wounderly, Jesse    13 POTTSTOWN-PA-MA      2:18.65    2:15.55        
      29.41   31.71   43.82   30.61                                
 15 Boyce, Ryan         14 WSY-MA               2:17.49    2:15.87        
      30.01   33.68   42.04   30.14                                
 16 Guckavan, Gavin     13 FSC-LEBY-MA          2:17.08    2:16.58        
      29.30   34.67   40.63   31.98                                
 17 Willis, Ryan        13 SCAY-MA              2:16.00    2:16.79        
      28.99   36.23   39.82   31.75                                
 18 Dean, Kyle          14 JAMESTOWN            2:16.52    2:16.88        
      28.15   34.38   42.50   31.85                                
 19 Manion, James       13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:17.09    2:17.25        
      30.72   36.15   40.02   30.36                                
 20 Straley, Will       14 SCAY-MA              2:15.38    2:17.41        
      29.34   32.96   43.61   31.50                                
 21 Rogers, Jordan      14 SAMPSON-AM           2:16.63    2:17.95        
      29.40   35.03   44.44   29.08                                
 22 Hawke, Leo          13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:17.08    2:18.47        
      28.73   35.39   42.22   32.13                                
 23 Kovalenko, Kevin    14 UPY-MA               2:18.75    2:19.96        
      33.71   37.29   36.48   32.48                                
 24 Lesher, Nathan      14 CORRY                2:18.11    2:20.25        
      29.38   36.32   43.39   31.16                                
 
Event 223  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:38.70   3/20/2016 Lionville Community YMCA, Lionville-PA     
                         H MacCausland, B Donnelly, S Manthorp, C Maki     
                1:39.69  NQ = National Qualifying
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                1:39.47    1:38.63!NQ =    32  
     1) Howard, Tori 14                 2) Robinson, Lily 13              
     3) Sullivan, Mac 14                4) Malmstrom, Abbey 14            
       24.30    24.91    25.11    24.31                                    
  2 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'              1:40.07    1:38.65!NQ =    26  
     1) Carlson, Lily 14                2) Littler, Alicia 13             
     3) King, Hannah 14                 4) Simpson, Katie 13              
       25.06    24.73    25.28    23.58                                    
  3 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'            1:41.60    1:40.00         24  
     1) Mostek, Anya 14                 2) Hinz, Emily 14                 
     3) Pappas, Erini 14                4) Zelinske, Lauren 13            
       25.24    25.52    24.66    24.58                                    
  4 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                  1:43.39    1:42.14         22  
     1) Welker, Sydney 14               2) Laux, Laura 14                 
     3) Hilty, Alexa 13                 4) Staretz, Presley 13            
       25.52    25.49    25.82    25.31                                    
  5 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'       1:44.29    1:42.31         20  
     1) Cherrie, Emily 13               2) Kahn, Ella 13                  
     3) Rouleau, Emily 14               4) Eisenhofer, Katie 13           
       25.09    25.51    26.56    25.15                                    
  6 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                 1:44.02    1:43.21         18  
     1) Waltz, Morgan 13                2) Logan, Ella 13                 
     3) Glasspool, Elizabeth 14         4) Filar, Morgan 13               
       28.09    25.42    25.19    24.51                                    
  7 RIDLEY AREA YMCA-MA  'A'                    1:44.38    1:43.59         14  
     1) Yancey, Mia 14                  2) Rae, Madison 13                
     3) King, Hailey 14                 4) Carney, Kylie 13               
       25.48    26.48    25.93    25.70                                    
  8 BUTLER Y AQUATIC CLUB-AM  'A'               1:46.52    1:44.62         10  
     1) Trettel, Baily 14               2) Marzolf, Lilah 13              
     3) Olshanski, Alyssa 14            4) Reott, Katelyn 13              
       26.67    26.54    26.36    25.05                                    
  9 WSY SWIMMING-MA  'A'                        1:45.10    1:44.67          8  
     1) Chang, Lauren 13                2) Shoemaker, Jennifer 13         
     3) Burton, Apple 13                4) DiCarlo, Lila 14               
       26.29    26.76    26.54    25.08                                    
 10 ROCKY RUN YMCA-MA  'A'                      1:45.42    1:44.73          6  
     1) Milligan, Hallie 13             2) Saulino, Sofia 13              
     3) Butler, Makenzie 13             4) Grims, Claudia 13              
       27.63    25.41    26.05    25.64                                    
 11 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                      1:45.99    1:45.08          4  
     1) Thompson, Amanda 14             2) McGeehan, Jules 14             
     3) Timoney, Maura 14               4) Loney, McKenna 14              
       26.17    26.46    26.21    26.24                                    
 12 NORTHERN DAUPHIN COUNTY YMCA-MA  'A'        1:48.62    1:46.21          2  
     1) Sponsler, Teah 14               2) Thrush, MaKenna 14             
     3) Heck, Paige 14                  4) Updegrave, Sydney 14           
       27.34    26.71    26.74    25.42                                    
 13 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'      1:48.50    1:46.23        
     1) Park, Sarah 13                  2) Lehr, Talia 14                 
     3) Holland, Claire 14              4) Hoyer, Sophia 14               
       26.63    26.48    27.58    25.54                                    
 14 JENNERSVILLE YMCA-MA  'A'                   1:46.80    1:46.47        
     1) Burns, Grace 14                 2) Pfaff, Annika 13               
     3) Pagnotto, Julia 14              4) Scott, Addie 13                
       26.83    26.97    26.66    26.01                                    
 15 GREATER SUSQUEHANNA VALLEY YMC-MA  'A'      1:47.35    1:46.83        
     1) Wert, Mackenzie 14              2) Tomko, Zoe 14                  
     3) Houtz, Emily 13                 4) Decker, Alex 14                
       27.22    25.62    27.45    26.54                                    
 16 ROSE E SCHNEIDER YMCA-WP  'A'               1:48.36    1:47.38        
     1) Stewart, Ashley 13              2) Della Toffalo, Cara 13         
     3) Stasiowski, Natalie 13          4) Neiss, Anna 13                 
       27.26    27.64    27.07    25.41                                    
 17 GROVE CITYYMCA-AM  'A'                      1:46.12    1:47.96        
     1) Krenzer, Rebecca 14             2) McNabb, Amanda 14              
     3) Brown, Alaina 13                4) BecK, Zoey 14                  
       27.56    28.00    27.13    25.27                                    
 18 LOCK HAVEN LOGGERHEADS-MA  'A'              1:49.88    1:48.32        
     1) Brian, Hannah 13                2) Brian, Morgan 14               
     3) Rembold, Evie 14                4) Bair, Madison 13               
       27.10    27.62    26.64    26.96                                    
 19 EASTSIDE FAMILY Y SWIM TEAM-ZZ  'A'         1:50.37    1:49.39        
     1) Sweet, Sarah 13                 2) Whiteman, Emma 14              
     3) Morrison, Maya 13               4) Daley, Anna 14                 
       27.21    27.85    27.47    26.86                                    
 20 HOLLIDAYSBURG YMCA TIGERSHARKS-AM  'A'      1:50.72    1:49.98        
     1) Coleman, Madison 14             2) Baloglou, Lenox 13             
     3) Tinker, Katie 14                4) Houck, Sydney 14               
       25.98    29.42    27.78    26.80                                    
 21 OIL CITY AREA YMCA RIVER OTTER  'A'         1:50.27    1:50.45        
     1) Wenner, Dana 13                 2) Svolos, Sydney 13              
     3) Fisher, Sarah 13                4) Stover, Morgan 14              
       27.85    27.74    27.34    27.52                                    
 22 UNIONTOWN AREA YMCA-AM  'A'                 1:50.77    1:50.53        
     1) Wilson, Skyler 14               2) Mahoney, Abby 13               
     3) Reposky, Ashton 14              4) Mrosko, Maria 14               
       28.25    28.32    28.26    25.70                                    
 -- BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                1:46.34         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Bartholomew, Coyla 14           2) Spahr, Caroline 14             
     3) Reck, Campbell 14               4) McHenry, Sarah 14              
 -- BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                 1:44.81         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Kummerer, Katherine 13          2) Clark, Julia 14                
     3) Schermerhorn, Maren 13          4) Ehrnfeldt, Megan 14            
 
Event 224  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:30.43   3/20/2016 Ridley Area YMCA, Ridley-PA                
                         S Wesley, W Resweber, B Wesley, A Boeckx          
                1:29.49  NQ = National Qualifying
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'            1:34.12    1:32.37         32  
     1) Perez Bonilla, Jan 14           2) Pappas, George 14              
     3) Ricci, Sam 14                   4) Baganski, Brendan 14           
       23.30    23.40    23.54    22.13                                    
  2 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                1:34.37    1:32.87         26  
     1) Kim, Stanley 14                 2) Undercofler, Jack 14           
     3) Smolders, Dylan 14              4) Ye, Brandon 13                 
       23.21    23.13    23.31    23.22                                    
  3 HANOVER YMCA STINGRAYS-MA  'A'              1:35.88    1:34.46         24  
     1) Gordon, Daniel 14               2) Toth, Spencer 14               
     3) Raub, Jack 14                   4) Flores, Alan 14                
       22.77    23.81    24.54    23.34                                    
  4 FREELAND YMCA  'A'                          1:35.96    1:35.23         22  
     1) Goulstone, Tony 14              2) Daiute, Antonio 13             
     3) Kovalick, Ryan 14               4) Schreffler, Dylan 14           
       23.58    25.29    23.91    22.45                                    
  5 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'               1:35.76    1:35.26         20  
     1) Welker, Ethan 14                2) Shelly, Nick 13                
     3) Gonzalez, Diego 14              4) McMillen, Aidan 14             
       24.05    24.41    23.91    22.89                                    
  6 SPENCER FAMILY YMCA  'A'                    1:36.38    1:35.37         18  
     1) Stewart, Logan 13               2) Vidmar, Nathan 13              
     3) Orlowski, Cole 14               4) Orlowski, Max 14               
       24.46    24.70    24.14    22.07                                    
  7 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'       1:36.64    1:35.47         14  
     1) Peterson, Jackson 14            2) Seymour, Jayden 14             
     3) Eisenbrown, Brycen 14           4) Hebel, Evan 14                 
       24.34    23.76    23.66    23.71                                    
  8 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                      1:38.54    1:36.71         10  
     1) Constantine, Carlo 14           2) Dombach, Hezekiah 14           
     3) Green, Jordan 14                4) Hunt, Donovan 14               
       23.80    24.84    25.21    22.86                                    
  9 TITUSVILLE YMCA SWIM TEAM  'A'              1:36.07    1:36.80          8  
     1) Hauptman, David 14              2) Brooks, Seth 14                
     3) Barger, Frank 14                4) Crawford, Zaide 14             
       25.44    24.59    24.15    22.62                                    
 10 CLEARFIELD YMCA  'A'                        1:37.90    1:37.54          6  
     1) Hoffman, Leif 13                2) Cline, Hunter 13               
     3) Leskovansky, Alex 13            4) Marshall, Mason 13             
       24.47    25.33    23.86    23.88                                    
 11 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                  1:39.82    1:37.56          4  
     1) Oliver, Justin 14               2) Crotty, Thomas 14              
     3) Williams, Mark 14               4) Mui, Tyler 14                  
       24.61    25.70    24.67    22.58                                    
 12 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                1:39.06    1:38.11          2  
     1) Elbeltagy, Ahmed 13             2) Kishbaugh, Nick 14             
     3) Madden, Brady 13                4) Sponenberg, Andrew 14          
       25.21    25.02    23.77    24.11                                    
 13 RIDLEY AREA YMCA-MA  'A'                    1:40.47    1:38.68        
     1) Fursman, Nick 14                2) Merlino, Joshua 14             
     3) Seifried, Owen 14               4) Tanzosh, Eric 14               
       24.91    25.02    24.21    24.54                                    
 14 TRIVALLEY YMCA-MA  'A'                      1:40.54    1:39.23        
     1) Teel, Jonah 14                  2) DeLong, Noah 13                
     3) Sherman, Aiden 14               4) Shriver, Connor 14             
       25.79    25.23    25.88    22.33                                    
 15 UPPER PERKIOMEN YMCA-MA  'A'                1:39.63    1:39.44        
     1) Pocius, Dominick 14             2) Harter, Eric 13                
     3) Pyfer, David 14                 4) Smith, Hunter 14               
       25.96    25.88    24.49    23.11                                    
 16 JENNERSVILLE YMCA-MA  'A'                   1:40.67    1:39.70        
     1) Topmiller, Ryan 13              2) Hammond, Alex 14               
     3) Parente, Aiden 14               4) Burke, Brandon 14              
       24.23    26.63    25.52    23.32                                    
 17 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                  1:39.32    1:40.13        
     1) Wang, Ethan 13                  2) Driscoll, Moseley 13           
     3) Bingaman, Jasen 14              4) McDermott, Will 14             
       24.27    26.55    25.18    24.13                                    
 18 WARREN Y SWIM TEAM  'A'                     1:40.92    1:40.70        
     1) Johnson, Logan 14               2) Hahn, Derek 14                 
     3) Harrison, Max 14                4) Sokolski, Will 13              
       25.15    25.35    25.64    24.56                                    
 19 EAST LYCOMING Y ELECTRIC EELS  'A'          1:43.35    1:40.73        
     1) Deluca, Sam 13                  2) Rakowski, Trent 13             
     3) Hamm, Evan 13                   4) Flerlage, Ross 13              
       24.67    25.36    26.42    24.28                                    
 20 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                 1:40.92    1:40.80        
     1) Smith, Evan 14                  2) Schohn, Sam 14                 
     3) Rogers, Jordan 14               4) Frederick, Aaron 14            
       25.05    26.94    24.85    23.96                                    
 21 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'               1:43.21    1:40.83        
     1) Scott, Anthony 14               2) Liu, Benson 14                 
     3) Young, Mitchell 14              4) Vaglia, Xavier 13              
       25.51    25.63    25.11    24.58                                    
 22 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'      1:42.74    1:41.17        
     1) Collins, Addison 13             2) Gilhool, Patrick 13            
     3) McGuire, Sean 13                4) Stahl, Dylan 14                
       24.50    26.08    26.10    24.49                                    
 23 SHENANGO VALLEY YMCA-AM  'A'                1:42.06    1:42.00        
     1) Stuart, Payden 14               2) Basile, Jason 14               
     3) Mellott, Xander 13              4) Nagle, CJ 14                   
       25.15    25.37    27.60    23.88                                    
 
Event 301  Girls 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:45.00   3/21/2015 Phoenixville Branch YMCA, Phoenixville-PA  
                         E Seiberlich, M Cooke, M Hansen, O Giampietro     
                1:50.99  NQ = National Qualifying
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'       1:45.96    1:45.59 NQ =    32  
     1) Rickert, Marlee 15              2) Moyer, Erin 16                 
     3) Gring, Cameron 16               4) Brown, Becca 17                
       26.54    30.74    24.91    23.40                                    
  2 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                 1:49.18    1:49.15 NQ =    26  
     1) Hersh, Michaela 16              2) Owens, Carlie 17               
     3) Woomer, Rachel 16               4) Strunk, Skye 15                
       28.51    29.69    27.10    23.85                                    
  3 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'            1:49.50    1:49.71 NQ =    24  
     1) Ament, Taylor 17                2) Merke, Erin 16                 
     3) Niness, Mikayla 15              4) Utecht, Allyssa 16             
       27.40    31.73    25.86    24.72                                    
  4 FALCON SWIM CLUB/LEBANON YMCA-MA  'A'       1:51.60    1:50.54 NQ =    22  
     1) Kline, Vyktoria 17              2) Weik, Krysta 17                
     3) Vila, Camryn 18                 4) Talys, Gabrielle 15            
       27.21    30.73    27.54    25.06                                    
  5 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                1:51.34    1:50.79 NQ =    20  
     1) Everhart, Hanna 17              2) Ferguson, Abby 15              
     3) Madden, Jenna 17                4) Doll, Mia 15                   
       27.04    31.81    27.38    24.56                                    
  6 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'      1:53.56    1:53.02         18  
     1) Butler, Anna 15                 2) Stuyvesant, Shea 17            
     3) Dangelo, Grace 16               4) Gerhart, Sophie 15             
       29.29    31.76    26.71    25.26                                    
  7 GROVE CITYYMCA-AM  'A'                      1:50.32    1:53.12         14  
     1) Wilson, Emma 16                 2) Wise, Nancy 16                 
     3) Kengor, Amanda 15               4) Smiley, Aleana 15              
       28.28    31.30    28.29    25.25                                    
  8 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                1:49.64    1:53.40         10  
     1) McFadden, Julie 17              2) Abele, Katherine 17            
     3) Yuan, Allison 15                4) Bousum, Grace 15               
       29.77    32.74    26.24    24.65                                    
  9 HOLLIDAYSBURG YMCA TIGERSHARKS-AM  'A'      1:54.27    1:53.64          8  
     1) Woodward, Mallory 16            2) McConnell, Fiona 15            
     3) Dzurko, Maddi 15                4) Evans, Shani 17                
       28.50    32.86    27.76    24.52                                    
 10 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'      1:52.28    1:53.81          6  
     1) Lehr, Anna 17                   2) Richardson, Natalie 16         
     3) Krotzer, Sabrina 18             4) Mack, Abigail 16               
       28.76    32.05    27.62    25.38                                    
 11 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                  2:01.97    1:54.63          4  
     1) Fenn, Lauren 16                 2) Campbell, Kara 15              
     3) Delaney, Julia 15               4) Williams, Nevaeh 15            
       27.36    32.36    28.46    26.45                                    
 12 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                  1:50.17    1:54.66          2  
     1) Laux, Claire 17                 2) Wise, Bella 18                 
     3) Josey, Alana 15                 4) Martin, Kylie 17               
       29.82    31.67    28.47    24.70                                    
 13 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'               1:49.91    1:54.78        
     1) Griffith, Lindsey 17            2) Kessler, Kenzi 17              
     3) Krecota, Lauren 17              4) Gibbon, Kara 17                
       29.05    32.27    27.92    25.54                                    
 14 LOCK HAVEN LOGGERHEADS-MA  'A'              1:57.63    1:55.80        
     1) Mahoney, Avery 16               2) Marek, Rachel 17               
     3) McGhee, Olivia 18               4) O'Connor, Jordan 15            
       30.15    32.19    28.84    24.62                                    
 15 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                      1:56.90    1:58.23        
     1) Lam, Chloe 16                   2) Reed, Catherine 17             
     3) Murphy, Rosalia 17              4) Yuknek, Kathryn 15             
       30.05    33.07    28.83    26.28                                    
 16 BUTLER Y AQUATIC CLUB-AM  'A'               1:57.97    1:58.71        
     1) Ledford, Rachel 17              2) Weiss, Ellie 16                
     3) Weiss, Emma 17                  4) Shoemaker, Rachel 17           
       29.76    34.79    26.98    27.18                                    
 17 JENNERSVILLE YMCA-MA  'A'                   1:59.72    2:00.25        
     1) Franciscus, Kimberly 16         2) Eason, Olivia 16               
     3) Bleacher, Jenna 15              4) Savory, Aley 17                
       29.45    36.33    29.56    24.91                                    
 18 DUBOIS YMCA  'A'                            1:58.97    2:00.72        
     1) Wingard, Annie 15               2) Usaitis, Lauren 17             
     3) Marchioni, Julie 17             4) Cornelius, Alayna 16           
       32.77    33.16    28.49    26.30                                    
 19 NAZARETH EASTON YMCA BLUE FINS-MA  'A'      2:01.22    2:01.34        
     1) Drake, Justine 17               2) Slauson, Taylor 17             
     3) Ware, Jade 15                   4) Livermore, Rebekah 15          
       28.72    35.16    30.40    27.06                                    
 20 OIL CITY AREA YMCA RIVER OTTER  'A'         1:58.59    2:01.47        
     1) Cowles, Abby 18                 2) Smith, Christina 16            
     3) Berry, Tifany 17                4) Lockhart, Gabrielle 16         
       32.90    33.70    28.91    25.96                                    
 21 UPPER BUCKS COUNTY YMCA-MA  'A'             1:59.60    2:01.54        
     1) Sawickij, Katerina 17           2) Gianoni, Hailey 17             
     3) O'Connor, Kristen 16            4) O'Connor, Carolyn 16           
       31.68    33.38    28.78    27.70                                    
 22 POTTSTOWN YMCA-MA  'A'                      2:00.58    2:02.34        
     1) Griffin, Madison 16             2) Kennedy, Jaelyn 15             
     3) Sprenkle, NoElle 17             4) Tyson, Madison 15              
       30.42    35.23    29.71    26.98                                    
 23 GREENSBURG YMCA STINGRAYS-AM  'A'           2:00.94    2:07.70        
     1) Kunf, Leilani 17                2) Himich, Brooke 15              
     3) Bognar, Elyssa 15               4) Zipfel, Mary 16                
       29.14    38.19    32.04    28.33                                    
 -- WILKES-BARRE FAMILY YMCA-MA  'A'            1:55.18         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Mahler, Emily 15                2) Grozio, Olivia 16              
     3) Smith, Corinne 18               4) Walting, Margaret 15           
 
Event 302  Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:35.13   3/20/2016 Reading and Berks County YMCA, Reading-PA  
                         K Kerchner, T Christ, T Groff, C Gwiazdowski      
                1:39.99  NQ = National Qualifying
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 CLEARFIELD YMCA  'A'                        1:38.24    1:37.76 NQ =    32  
     1) Swanson, Isaac 16               2) Bietz, Chase 17                
     3) Mikesell, Luke 16               4) Thorp, Elliot 16               
       25.39    26.25    23.08    23.04                                    
  2 SCHUYLKILL YMCA-MA  'A'                     1:39.11    1:38.44 NQ =    26  
     1) Crawford, Reggie 16             2) Boxter, Kristopher 17          
     3) Moncayo, Jorge 17               4) Antolick, Joey 17              
       25.49    27.61    23.60    21.74                                    
  3 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'      1:39.72    1:39.10 NQ =    24  
     1) Smith, Jase 17                  2) Chambers, Christopher 18       
     3) Negron, Robert 17               4) Capwell, Sam 16                
       26.13    27.53    22.43    23.01                                    
  4 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'       1:39.93    1:40.17         22  
     1) Scoboria, Christopher 17        2) Sherk, Zachery 15              
     3) Valeriano, Max 16               4) Heckman, Brody 15              
       26.13    27.01    25.05    21.98                                    
  5 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'              1:41.72    1:40.91         20  
     1) Humphrey, Zach 15               2) O'Grady, Chris 15              
     3) Lutcavage, Nick 16              4) Carnuccio, Noah 16             
       27.35    26.97    23.86    22.73                                    
  6 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                1:42.44    1:40.96         18  
     1) Stine, Luke 15                  2) Bennett, Colten 15             
     3) McHenry, Ryan 16                4) Empie, Connor 16               
       25.11    29.00    24.47    22.38                                    
  7 NEW CASTLE COMMUNITY YMCA  'A'              1:41.58    1:41.85         14  
     1) McGann, Liam 15                 2) Bell, Zachary 17               
     3) Dietrich-Miller, Andrew 15      4) McBeth, Conner 15              
       26.48    28.78    25.49    21.10                                    
  8 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                  1:40.38    1:41.89         10  
     1) Hicks, Jared 17                 2) Fatta, Tanner 15               
     3) Ventura, Stephen 17             4) Lutter, Sam 15                 
       27.08    28.15    24.28    22.38                                    
  9 TITUSVILLE YMCA SWIM TEAM  'A'              1:41.60    1:43.77          8  
     1) Titus, Zachary 15               2) Crawford, Darius 16            
     3) McAllister, Max 18              4) Heller, Justin 17              
       25.27    31.17    24.62    22.71                                    
 10 CORRY YMCA OTTERS  'A'                      1:44.92    1:44.23          6  
     1) Labowski, Jared 17              2) Anderson, David 17             
     3) Benedict, Bryce 16              4) Graves, Gavin 16               
       26.87    28.51    25.98    22.87                                    
 11 RIDLEY AREA YMCA-MA  'A'                    1:41.39    1:44.34          4  
     1) Wesley, Sam 15                  2) McGroary, Sean 16              
     3) Nawn, Shea 16                   4) Anderson, Zach 16              
       24.46    30.23    26.67    22.98                                    
 12 KENNETT AREA YMCA-MA  'A'                   1:43.16    1:46.46          2  
     1) Braithwaite, Dominic 16         2) Ober, Nathan 15                
     3) Barish, Ryan 15                 4) Slupe, Collin 16               
       28.35    27.26    27.79    23.06                                    
 13 EAST LYCOMING Y ELECTRIC EELS  'A'          1:46.92    1:47.05        
     1) Jordan, Sam 16                  2) Silvagni, Angelo 15            
     3) Corbin, Landon 15               4) Johnson, Kurtis 17             
       26.01    29.87    27.25    23.92                                    
 14 JERSEY SHORE WINTER YMCA SWIM  'A'          1:48.29    1:47.70        
     1) Hockman, Riley 15               2) Warner, Brennan 15             
     3) Beard, Matthew 16               4) Schwoyer, Zach 18              
       28.36    31.79    24.05    23.50                                    
 15 UNIONTOWN AREA YMCA-AM  'A'                 1:47.13    1:47.97        
     1) Johnson, Jacob 17               2) Lewis, Jonathon 17             
     3) Kordich, Logan 16               4) Anderson, Trevor 15            
       26.53    28.67    26.90    25.87                                    
 16 LIONVILLE COMMUNITY YMCA-MA  'A'            1:45.59    1:48.12        
     1) Inman, Jack 16                  2) Kasznay, Jonah 15              
     3) Hellgoth, Chris 16              4) Tuffner, Cole 15               
       26.58    30.57    27.10    23.87                                    
 17 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                 1:49.16    1:48.22        
     1) Decheck, Joey 15                2) Gale, David 16                 
     3) Schollaert, Noah 16             4) Hanes, Kyle 17                 
       27.14    31.92    25.83    23.33                                    
 18 HOLLIDAYSBURG YMCA TIGERSHARKS-AM  'A'      1:50.19    1:49.04        
     1) Decker, Jacob 17                2) Lenze, Matt 15                 
     3) Bush, Christopher 16            4) McKeirnan, Conor 16            
       29.13    31.23    26.59    22.09                                    
 19 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                      1:49.86    1:49.06        
     1) Rankin, Patrick 15              2) McConnell, Jack 18             
     3) Moore, Nathan 17                4) Daly, Kevyn 15                 
       28.78    29.24    26.99    24.05                                    
 20 WARREN Y SWIM TEAM  'A'                     1:48.33    1:49.78        
     1) Beyer, Andrew 16                2) Ashbaugh, Stephen 16           
     3) Smith, Hunter 16                4) Johnson, Cade 16               
       27.28    30.25    27.54    24.71                                    
 21 SPENCER FAMILY YMCA  'A'                    1:54.53    1:52.90        
     1) Quinn, Robert 17                2) Purcell, Brant 16              
     3) Towers, Augustin 16             4) Bryant, Patrick 16             
       29.94    29.13    29.23    24.60                                    
 22 RICHARD G SNYDER STINGRAYS  'A'             2:06.80    1:56.68        
     1) Kolesar, Josh 16                2) Muth, Kenny 16                 
     3) Kean, Billy 17                  4) Good, Zaryn 16                 
       28.60    31.57    30.99    25.52                                    
 -- GREENSBURG YMCA STINGRAYS-AM  'A'           1:54.87         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Faychak, Kole 17                2) Haynes, Bryce 16               
     3) Crites, Billy 17                4) Gniewkowski, Noah 15           
 -- PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'            1:35.56         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Christian, Jack 15              2) McKenrick, Aidan 16            
     3) Maher, Ryan 17                  4) Hopkins, Matthew 16            
 
Event 303  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:49.54        2000 J. Perruquet, Bloomsburg                   
                1:56.49  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rickert, Marlee     15 READINGBERKS-PA-MA   1:55.08    1:53.74 NQ =    16  
      26.18   29.01   29.38   29.17                                
  2 Fresa, Noel         15 UPY-MA               1:58.97    1:54.80 NQ =    13  
      26.58   29.43   29.70   29.09                                
  3 Niness, Mikayla     15 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:56.08    1:55.85 NQ =    11.5
      26.46   29.39   30.33   29.67                                
  3 Martin, Kylie       17 YORK Y-MA            1:57.08    1:55.85 NQ =    11.5
      27.34   29.19   29.54   29.78                                
  5 Brown, Becca        17 READINGBERKS-PA-MA   1:55.79    1:55.98 NQ =    10  
      25.97   29.69   30.37   29.95                                
  6 McCullough, Annabe  18 CC-MA                1:56.19    1:56.29 NQ =     9  
      26.89   29.22   30.18   30.00                                
  7 Parker, Katie       16 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:56.64    1:56.46 NQ =     7  
      26.91   29.39   30.27   29.89                                
  8 Foight, Maggie      16 READINGBERKS-PA-MA   1:56.98    1:56.95          5  
      26.78   29.79   30.71   29.67                                
  9 Wilson, Emma        16 GROVE CITY-AM        1:56.40    1:56.98          4  
      26.97   30.20   30.53   29.28                                
 10 Bradburn, Amalia    15 READINGBERKS-PA-MA   1:57.13    1:57.07          3  
      27.05   29.71   30.49   29.82                                
 11 Kosko, Cate         17 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:56.73    1:57.26          1.5
      27.10   29.74   30.54   29.88                                
 11 Merke, Erin         16 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:58.94    1:57.26          1.5
      26.88   30.05   30.26   30.07                                
 13 Swartz, Carly       18 RIDLEYAREA-PA-MA     1:56.79    1:57.42        
      26.81   29.65   30.51   30.45                                
 14 Campbell, Cailin    17 POCONO PIRANHAS-MA   1:59.70    1:57.44        
      26.94   29.25   30.43   30.82                                
 15 Majka, Alexis       17 WSY-MA               2:00.91    1:59.49        
      27.79   30.44   30.82   30.44                                
 16 McBlain, Claire     15 RIDLEYAREA-PA-MA     2:00.73    1:59.82        
      27.86   30.52   31.20   30.24                                
 17 Hamill, Caitlin     15 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:58.73    2:00.06        
      27.78   29.68   30.80   31.80                                
 18 Hamilton, Gwyneth   16 UNIONTOWN-AM         1:59.32    2:00.29        
      26.97   30.48   31.30   31.54                                
 19 Fanton, Lindsey     16 BUTLER-AM            1:59.88    2:00.39        
      27.82   30.38   30.99   31.20                                
 20 Kelly, Regan        17 BUTLER-AM            2:02.71    2:00.67        
      27.76   31.11   31.15   30.65                                
 21 Cave, Lindsay       16 ROCKY RUN-PA-MA      1:59.89    2:01.87        
      27.67   30.71   32.03   31.46                                
 22 Berry, Tifany       17 OIL CITY             2:02.78    2:02.77        
      28.74   30.52   31.48   32.03                                
 23 McNulty, Peyton     17 POCONO PIRANHAS-MA   2:00.04    2:02.80        
      28.92   31.67   31.15   31.06                                
 -- Fanella, Parker     15 INDIANA-AM           2:01.73         DQ        
      False start
      27.89   30.81   31.99   31.99                                
 
Event 304  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:41.65   3/20/2011 John Hauser, Pottstown-PA                  
                1:45.39  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gwiazdowski, Colin  17 READINGBERKS-PA-MA   1:44.14    1:42.60 NQ =    16  
      23.92   26.31   26.00   26.37                                
  2 Wesley, Ben         15 RIDLEYAREA-PA-MA     1:45.47    1:45.06 NQ =    13  
      23.97   26.92   27.24   26.93                                
  3 Maher, Ryan         17 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:45.39    1:45.51         12  
      24.20   26.59   27.37   27.35                                
  4 Decheck, Justin     17 SAMPSON-AM           1:46.43    1:46.16         11  
      24.36   27.01   27.89   26.90                                
  5 McKeirnan, Conor    16 HOLLIDAYSBURG-AM     1:48.75    1:46.32         10  
      23.89   26.49   27.72   28.22                                
  6 Empie, Connor       16 BAY-MA               1:47.48    1:47.23          9  
      25.21   27.18   27.09   27.75                                
  7 Slupe, Collin       16 KENNETT-PA-MA        1:47.96    1:47.38          7  
      24.38   27.10   27.94   27.96                                
  8 Gonzalez, Benjamin  16 POCONO PIRANHAS-MA   1:48.31    1:47.61          5  
      25.05   27.12   27.74   27.70                                
  9 Scoboria, Luke      17 READINGBERKS-PA-MA   1:49.12    1:47.76          4  
      24.84   27.48   27.97   27.47                                
 10 Crites, Billy       17 GREENSBURG-AM        1:51.78    1:48.21          3  
      25.21   27.36   27.54   28.10                                
 11 Kahsay, Seth        15 CC-MA                1:49.45    1:48.26          2  
      25.09   27.22   27.86   28.09                                
 12 Deiderick, Gabe     16 FSC-LEBY-MA          1:49.10    1:48.30          1  
      24.39   27.50   28.27   28.14                                
 13 McHenry, Ryan       16 BAY-MA               1:49.87    1:48.46        
      25.19   27.59   28.17   27.51                                
 14 Seifried, Matthew   16 RIDLEYAREA-PA-MA     1:49.51    1:48.52        
      24.97   27.54   28.23   27.78                                
 15 Steffy, Shane       17 TITUSVILLE           1:48.14    1:48.82        
      24.80   27.63   28.42   27.97                                
 16 Thome, Cole         15 INDIANA-AM           1:46.48    1:49.01        
      24.58   27.02   28.41   29.00                                
 17 Shotts, Robert      16 EASTSIDE FAMILY-ZZ   1:48.35    1:49.53        
      25.00   27.70   28.72   28.11                                
 18 Irwin, Mason        15 SKY-MA               1:50.04    1:50.97        
      25.46   27.68   28.98   28.85                                
 19 Rabenstein, Ty      16 SKY-MA               1:50.40    1:51.55        
      25.64   28.15   28.96   28.80                                
 20 Miller, Owen        15 UPY-MA               1:47.58    1:52.20        
      24.18   27.10   30.44   30.48                                
 21 Gangloff, Karl      15 BRADFORD-NI          1:51.67    1:52.50        
      25.00   27.67   30.02   29.81                                
 22 Crikelair, Stephen  16 POCONO PIRANHAS-MA   1:52.63    1:53.71        
      25.60   29.11   29.42   29.58                                
 23 Kahsay, Ethan       17 CC-MA                1:52.61    1:53.88        
      25.76   28.47   29.88   29.77                                
 24 Lewis, Jonathon     17 UNIONTOWN-AM         1:52.69    1:55.79        
      26.02   29.13   30.14   30.50                                
 
Event 305  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 23.59   3/22/2014 Ally Rockett, Boyertown-PA                   
                24.69  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hetrick, Paige      15 BRADFORD-NI            23.01      22.91!NQ =    16  
  2 Brown, Becca        17 READINGBERKS-PA-MA     23.83      23.80 NQ =    13  
  3 Everhart, Hanna     17 BAY-MA                 24.29      24.22 NQ =    12  
  4 Niness, Mikayla     15 PHOENIXVILLE-PA-MA     24.62      24.26 NQ =    11  
  5 Strunk, Skye        15 BOYERTOWN-PA-MA        24.49      24.35 NQ =    10  
  6 Mikesell, Paige     18 CLEARFIELD             24.38      24.42 NQ =     9  
  7 Nolte, Nikolette    17 BOYERTOWN-PA-MA        24.76      24.43 NQ =     7  
  8 Walting, Margaret   15 WBY-MA                 24.49      24.48 NQ =     5  
  9 McCullough, Annabe  18 CC-MA                  24.66      24.75          4  
 10 Carson, Molly       15 KENNETT-PA-MA          24.78      24.77          3  
 11 Ahl, Allison        17 CORRY                  24.75      24.88          2  
 12 Evans, Shani        17 HOLLIDAYSBURG-AM       24.67      24.89          1  
 13 Matthews, Madison   17 FRANKLIN               25.05      24.92        
 14 Songer, Madeleine   17 SHENANGO-AM            24.86      24.95        
 15 Merrifield, Morgan  16 YORK Y-MA              24.98      24.99        
 16 Roscoe, Rachel      18 UNIONTOWN-AM           24.92      25.02        
 17 Wasielevski, Carol  16 READINGBERKS-PA-MA     24.53      25.07        
 18 Seavey, Laura       15 LANSDOWNE-PA-MA        25.27      25.12        
 19 Fenn, Lauren        16 POCONO PIRANHAS-MA     25.23      25.14        
 20 Lahmann-Metcalfe,   15 READINGBERKS-PA-MA     24.88      25.21        
 21 Bolden, Carolyn     16 WSY-MA                 25.17      25.25        
 22 Roscoe, Jenna       15 UNIONTOWN-AM           25.23      25.40        
 23 Kosko, Cate         17 TRI-HAMPTON-PA-MA      25.24      25.66        
 24 Talys, Gabrielle    15 FSC-LEBY-MA            25.10      25.71        
 
Event 306  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 20.82        2005 T. Whitbeck, Meadville                       
                22.09  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Negron, Robert      17 STARS-MA               20.95      20.94 NQ =    16  
  2 Gwiazdowski, Colin  17 READINGBERKS-PA-MA     21.35      21.03 NQ =    13  
  3 Bietz, Chase        17 CLEARFIELD             21.83      21.65 NQ =    12  
  4 Bell, Isaiah        17 CYAA-ZZ                21.98      21.66 NQ =    11  
  5 Hopkins, Matthew    16 PHOENIXVILLE-PA-MA     21.97      21.68 NQ =    10  
  6 McBeth, Conner      15 NEW CASTLE             21.56      21.70 NQ =     9  
  7 Litvin, Zach        17 HATBORO-PA             22.06      21.79 NQ =     7  
  8 Bell, Zachary       17 NEW CASTLE             22.09      21.83 NQ =     5  
  9 Tupper, Aaron       17 JENNERSVILLE-PA-MA     22.19      22.14          4  
 10 Rakow, Connor       17 FRANKLIN               21.60      22.19          3  
 11 Antolick, Joey      17 SKY-MA                 22.23      22.22          2  
 12 Johnson, Jacob      17 UNIONTOWN-AM           22.03      22.26          1  
 13 Snyder, Caleb       16 HAZY                   22.74      22.33        
 14 White, Michael      17 READINGBERKS-PA-MA     22.15      22.47        
 14 Sulc, Liam          16 SPENCER FAMILY         22.44      22.47        
 16 Heckman, Brody      15 READINGBERKS-PA-MA     22.34      22.48        
 17 Christian, Jack     15 PHOENIXVILLE-PA-MA     22.29      22.57        
 18 Schreffler, Ryan    16 HAZY                   22.36      22.61        
 18 Franzone, Louie     16 PHOENIXVILLE-PA-MA     22.33      22.61        
 20 Beard, Matthew      16 JS WINTER YMCA         22.67      22.62        
 21 Hannon, William     17 GROVE CITY-AM          22.49      22.64        
 22 Moncayo, Jorge      17 SKY-MA                 22.49      22.78        
 23 Palau, Ian          17 HATBORO-PA             22.77      22.96        
 24 McKeirnan, Conor    16 HOLLIDAYSBURG-AM       22.79      23.08        
 
Event 307  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 54.50   3/25/2017 Camryn Forbes, BYAC-AM                       
                59.49  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hetrick, Paige      15 BRADFORD-NI            54.46      54.48!NQ =    16  
      26.34   28.14                                                
  2 Gring, Cameron      16 READINGBERKS-PA-MA     56.47      55.19 NQ =    13  
      26.50   28.69                                                
  3 Rickert, Marlee     15 READINGBERKS-PA-MA     58.52      56.50 NQ =    12  
      27.35   29.15                                                
  4 Buchler, Kira       17 PHOENIXVILLE-PA-MA     59.40      57.79 NQ =    11  
      28.17   29.62                                                
  5 Carson, Molly       15 KENNETT-PA-MA        1:00.32      58.10 NQ =    10  
      28.30   29.80                                                
  6 Fenn, Lauren        16 POCONO PIRANHAS-MA     59.87      58.56 NQ =     9  
      28.76   29.80                                                
  7 Kline, Vyktoria     17 FSC-LEBY-MA            59.49      58.89 NQ =     7  
      28.33   30.56                                                
  8 Utecht, Allyssa     16 PHOENIXVILLE-PA-MA     59.24      59.75          5  
      28.67   31.08                                                
  9 Ploskonka, Alexa    15 KENNETT-PA-MA        1:00.34      59.76          4  
      28.99   30.77                                                
 10 Kunf, Leilani       17 GREENSBURG-AM          59.48    1:00.29          3  
      29.10   31.19                                                
 11 Lehr, Anna          17 STARS-MA               59.75    1:00.33          2  
      29.21   31.12                                                
 12 Taylor, Samantha    15 STARS-MA               59.99    1:00.42          1  
      29.26   31.16                                                
 13 Fanella, Parker     15 INDIANA-AM           1:00.51    1:00.43        
      29.45   30.98                                                
 14 Hersh, Michaela     16 BOYERTOWN-PA-MA      1:00.90    1:00.50        
      29.28   31.22                                                
 15 Zelinske, Alexandr  15 PHOENIXVILLE-PA-MA     59.98    1:00.76        
      29.72   31.04                                                
 16 Erley, Anastasia    15 ROCKY RUN-PA-MA      1:01.21    1:01.05        
      29.37   31.68                                                
 17 Hamilton, Gwyneth   16 UNIONTOWN-AM         1:00.63    1:01.16        
      29.20   31.96                                                
 18 Walsh, Gabi         15 LANY-MA              1:00.95    1:01.27        
      30.00   31.27                                                
 19 Griffith, Lindsey   17 INDIANA-AM           1:01.18    1:01.30        
      29.60   31.70                                                
 20 White, Delanee      16 SAMPSON-AM           1:01.13    1:01.41        
      29.09   32.32                                                
 21 Thomas, Emma        16 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:01.16    1:01.84        
      30.34   31.50                                                
 22 Laux, Claire        17 YORK Y-MA            1:02.16    1:01.88        
      30.54   31.34                                                
 23 Brelsford, Madesyn  15 EAST LYCO EELS       1:02.37    1:02.38        
      30.15   32.23                                                
 24 McFadden, Julie     17 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:01.50    1:02.50        
      30.20   32.30                                                
 
Event 308  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 49.79   3/21/2015 Brent Benedict, CORRY                        
                54.29  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heimes, Justin      15 UPY-MA                 52.07      50.93 NQ =    16  
      24.32   26.61                                                
  2 Wolbert, Zachary    18 POCONO PIRANHAS-MA     52.47      51.40 NQ =    13  
      24.81   26.59                                                
  3 Stine, Luke         15 BAY-MA                 53.19      52.96 NQ =    12  
      25.71   27.25                                                
  4 Titus, Zachary      15 TITUSVILLE             52.85      53.86 NQ =    11  
      26.33   27.53                                                
  5 Leitz, JR           17 LANSDOWNE-PA-MA        53.96      53.96 NQ =    10  
      26.35   27.61                                                
  6 Negron, Robert      17 STARS-MA               53.92      54.26 NQ =     7  
      25.47   28.79                                                
  6 Jordan, Sam         16 EAST LYCO EELS         55.99      54.26 NQ =     7  
      26.78   27.48                                                
  6 Swanson, Isaac      16 CLEARFIELD             54.87      54.26 NQ =     7  
      25.94   28.32                                                
  9 Ober, Nathan        15 KENNETT-PA-MA          53.62      54.42          4  
      26.56   27.86                                                
 10 Scoboria, Christop  17 READINGBERKS-PA-MA     55.91      55.62          3  
      27.04   28.58                                                
 11 Noone, Tommy        16 PHOENIXVILLE-PA-MA     56.21      55.66          2  
      27.07   28.59                                                
 12 Anderson, Zach      16 RIDLEYAREA-PA-MA       57.49      55.98          1  
      27.26   28.72                                                
 13 Mendieta, Diego     18 POCONO PIRANHAS-MA     55.84      56.36        
      27.44   28.92                                                
 14 Gebadlo, Noah       18 MON-VALLEY             55.69      56.43        
      27.53   28.90                                                
 15 O'Grady, Chris      15 WEST CHESTER-PA-MA     56.94      56.52        
      27.82   28.70                                                
 16 Johnson, Jacob      17 UNIONTOWN-AM           56.52      56.53        
      27.83   28.70                                                
 17 Santos, Jacob       15 BOYERTOWN-PA-MA        56.46      56.60        
      27.34   29.26                                                
 18 Woodard, Owen       15 LANY-MA                56.11      56.72        
      27.15   29.57                                                
 19 Beyer, Andrew       16 WARREN                 56.28      56.76        
      27.60   29.16                                                
 20 Hicks, Jared        17 YORK Y-MA              57.35      56.79        
      27.78   29.01                                                
 21 Kasznay, Jonah      15 LIONVILLE-PA-MA        56.90      57.68        
      27.70   29.98                                                
 22 Palau, Ian          17 HATBORO-PA             55.71      57.75        
      27.56   30.19                                                
 23 Sampson, Ethan      16 UPPERMAINLINE-PA-MA    57.78      57.83        
      27.91   29.92                                                
 24 Johnson, Thad       17 RIDGWAY-ZZ             57.42      58.63        
      28.17   30.46                                                
 
Event 309  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:03.45        2001 C. Stanchock, Bloomsburg                   
                1:08.19  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walting, Margaret   15 WBY-MA               1:04.58    1:03.53 NQ =    16  
      29.93   33.60                                                
  2 Houseknecht, Alexa  15 LIONVILLE-PA-MA      1:05.42    1:05.93 NQ =    13  
      31.24   34.69                                                
  3 Johnson, Rachel     17 READINGBERKS-PA-MA   1:08.38    1:06.00 NQ =    12  
      31.28   34.72                                                
  4 Owens, Carlie       17 BOYERTOWN-PA-MA      1:06.81    1:06.05 NQ =    11  
      30.84   35.21                                                
  5 Nolte, Nikolette    17 BOYERTOWN-PA-MA      1:06.55    1:06.08 NQ =    10  
      31.13   34.95                                                
  6 Mikesell, Paige     18 CLEARFIELD           1:06.78    1:06.76 NQ =     9  
      31.35   35.41                                                
  7 Moyer, Erin         16 READINGBERKS-PA-MA   1:07.08    1:06.99 NQ =     7  
      31.60   35.39                                                
  8 Weik, Krysta        17 FSC-LEBY-MA          1:10.12    1:07.08 NQ =     5  
      31.53   35.55                                                
  9 Foight, Maggie      16 READINGBERKS-PA-MA   1:08.13    1:07.54 NQ =     4  
      32.12   35.42                                                
 10 Evans, Shani        17 HOLLIDAYSBURG-AM     1:07.92    1:07.77 NQ =     3  
      32.86   34.91                                                
 11 Drabick, Emily      16 BOYERTOWN-PA-MA      1:09.39    1:08.12 NQ =     2  
      31.68   36.44                                                
 12 Wise, Bella         18 YORK Y-MA            1:09.35    1:08.15 NQ =     1  
      32.43   35.72                                                
 13 Kessler, Harley     15 INDIANA-AM           1:09.05    1:09.05        
      31.86   37.19                                                
 14 Heist, Megan        15 YORK Y-MA            1:09.75    1:09.21        
      32.55   36.66                                                
 15 Olson, Rachel       16 LANY-MA              1:09.38    1:09.22        
      32.78   36.44                                                
 16 McNulty, Peyton     17 POCONO PIRANHAS-MA   1:07.53    1:09.53        
      32.98   36.55                                                
 17 Chell, Stephanie    17 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:10.65    1:09.69        
      31.74   37.95                                                
 18 Bousum, Grace       15 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:08.97    1:09.75        
      32.02   37.73                                                
 19 Grozio, Olivia      16 WBY-MA               1:09.34    1:09.85        
      33.72   36.13                                                
 20 Mercatoris-Morriso  15 MEADVILLE            1:10.91    1:09.98        
      32.84   37.14                                                
 21 Wise, Nancy         16 GROVE CITY-AM        1:08.94    1:10.30        
      32.86   37.44                                                
 22 Abele, Katherine    17 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:10.78    1:10.74        
      33.33   37.41                                                
 23 Ross, Elizabeth     16 GSVY-MA              1:10.33    1:10.88        
      33.21   37.67                                                
 24 Faust, Julia        16 SPENCER FAMILY       1:12.50    1:14.76        
      34.61   40.15                                                
 
Event 310  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 56.60        1994 J. Linn, East Shore                          
              1:01.09  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bietz, Chase        17 CLEARFIELD             58.13      58.09 NQ =    16  
      27.42   30.67                                                
  2 Sherk, Zachery      15 READINGBERKS-PA-MA     58.81      59.78 NQ =    13  
      28.02   31.76                                                
  3 Lutter, Sam         15 YORK Y-MA            1:01.70    1:00.54 NQ =    12  
      28.59   31.95                                                
  4 McKenrick, Aidan    16 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:01.10    1:00.81 NQ =    11  
      28.41   32.40                                                
  5 Nonemaker, Samuel   17 CYAA-ZZ              1:01.67    1:01.04 NQ =    10  
      28.41   32.63                                                
  6 Wesley, Ben         15 RIDLEYAREA-PA-MA     1:00.76    1:01.10          9  
      28.73   32.37                                                
  7 Boxter, Kristopher  17 SKY-MA               1:01.92    1:01.27          6  
      28.49   32.78                                                
  7 Oliver, Kevin       16 POCONO PIRANHAS-MA   1:03.92    1:01.27          6  
      28.53   32.74                                                
  9 Naturale, Liam      17 POCONO PIRANHAS-MA   1:02.10    1:01.54          4  
      28.71   32.83                                                
 10 Monaghan, Justin    17 READINGBERKS-PA-MA   1:01.36    1:01.57          3  
      28.59   32.98                                                
 11 Crites, Billy       17 GREENSBURG-AM        1:02.16    1:01.62          1.5
      28.97   32.65                                                
 11 Fatta, Tanner       15 YORK Y-MA            1:02.58    1:01.62          1.5
      29.19   32.43                                                
 13 Chenot, Devon       18 CYAA-ZZ              1:02.15    1:01.68        
      29.09   32.59                                                
 14 Valeriano, Max      16 READINGBERKS-PA-MA   1:01.55    1:01.88        
      29.01   32.87                                                
 15 Cerbone, William    15 POCONO PIRANHAS-MA   1:02.37    1:02.31        
      29.11   33.20                                                
 16 Litvin, Zach        17 HATBORO-PA           1:04.34    1:02.47        
      29.62   32.85                                                
 17 Flowers, Paul       17 SKY-MA               1:01.29    1:02.48        
      29.36   33.12                                                
 18 Koss, Jacob         16 RIDGWAY-ZZ           1:02.66    1:03.00        
      29.14   33.86                                                
 19 Hopkins, Matthew    16 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:04.82    1:03.75        
      30.24   33.51                                                
 20 Snyder, Caleb       16 HAZY                 1:04.74    1:03.87        
      29.46   34.41                                                
 21 Lewis, Jonathon     17 UNIONTOWN-AM         1:04.68    1:03.89        
      29.38   34.51                                                
 22 Wilson, Zach        15 BUTLER-AM            1:03.88    1:03.94        
      29.91   34.03                                                
 23 Sposato, Dominic    16 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:03.88    1:04.12        
      30.01   34.11                                                
 24 Ashbaugh, Stephen   16 WARREN               1:04.83    1:04.41        
      29.93   34.48                                                
 
Event 311  Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:00.56   3/25/2017 Emma Seiberlich, Phoenixville-PA           
                2:11.99  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woomer, Rachel      16 BOYERTOWN-PA-MA      2:10.68    2:08.77 NQ =    16  
      28.68   31.92   33.74   34.43                                
  2 Chase, Mimi         17 WSY-MA               2:13.04    2:11.01 NQ =    13  
      29.29   32.94   34.27   34.51                                
  3 Madden, Jenna       17 BAY-MA               2:16.91    2:14.15         12  
      29.52   34.03   34.95   35.65                                
  4 Campbell, Kara      15 POCONO PIRANHAS-MA   2:14.96    2:14.32         11  
      28.64   32.63   35.13   37.92                                
  5 Delaney, Julia      15 POCONO PIRANHAS-MA   2:17.34    2:15.27         10  
      29.86   33.67   36.24   35.50                                
  6 Krecota, Lauren     17 INDIANA-AM           2:17.98    2:16.72          9  
      30.25   34.36   36.89   35.22                                
  7 Weiss, Emma         17 BUTLER-AM            2:17.97    2:16.97          7  
      29.09   33.36   37.00   37.52                                
  8 Patarini, Angelina  15 SCHNEIDER-WP         2:22.60    2:17.05          5  
      29.81   34.77   36.94   35.53                                
  9 Stockwell, Allie    16 JAMESTOWN            2:14.03    2:17.64          4  
      29.30   34.50   35.46   38.38                                
 10 Fiesta, Gracey      15 UNIONTOWN-AM         2:19.29    2:18.23          3  
      29.81   34.99   36.77   36.66                                
 11 Lambe, Jordan       15 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:21.01    2:19.47          2  
      29.81   34.37   37.62   37.67                                
 12 Axler, Elizabeth    16 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:30.74    2:19.62          1  
      30.14   34.81   36.89   37.78                                
 13 Dzurko, Maddi       15 HOLLIDAYSBURG-AM     2:26.95    2:20.90        
      30.47   35.10   37.28   38.05                                
 14 Maloy, Molly        15 UNIONTOWN-AM         2:28.53    2:22.48        
      30.04   33.45   38.69   40.30                                
 15 Yuan, Allison       15 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:20.84    2:22.73        
      31.03   36.16   37.83   37.71                                
 16 Marchioni, Julie    17 DUBOIS               2:23.74    2:24.41        
      31.39   36.21   39.16   37.65                                
 17 Boyer, Brooke       16 INDIANA-AM           2:23.35    2:26.27        
      30.02   35.07   38.55   42.63                                
 18 Murphy, Rosalia     17 LANSDOWNE-PA-MA      2:26.25    2:26.95        
      31.71   37.10   38.98   39.16                                
 19 Merhaut, Eve        15 ALLEGHENY VALLEY     2:29.42    2:27.60        
      32.02   36.51   39.12   39.95                                
 20 Lusk, Autumn        17 MON-VALLEY           2:23.57    2:28.40        
      31.70   36.78   39.61   40.31                                
 21 Williams, Nevaeh    15 POCONO PIRANHAS-MA   2:24.61    2:31.05        
      30.98   35.48   39.59   45.00                                
 
Event 312  Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:53.18   3/23/2013 Justin Kostelnik, Laurel Highlands         
                1:58.99  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolbert, Zachary    18 POCONO PIRANHAS-MA   1:54.20    1:50.87!NQ =    16  
      24.49   27.87   28.74   29.77                                
  2 Shirk, Roanoke      15 BOYERTOWN-PA-MA      1:59.81    1:53.99 NQ =    13  
      24.59   28.63   29.66   31.11                                
  3 Ventura, Stephen    17 YORK Y-MA            2:02.88    1:58.83 NQ =    12  
      26.26   29.59   30.52   32.46                                
  4 Scarpitta, Michael  16 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:02.46    2:03.67         11  
      25.83   30.98   33.14   33.72                                
  5 Hawke, Theodore     15 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:02.30    2:04.47         10  
      26.68   30.10   32.86   34.83                                
  6 Ronayne, Tommy      15 RIDLEYAREA-PA-MA     2:05.76    2:04.83          9  
      27.66   31.61   32.22   33.34                                
  7 Hernandez, Juan     15 POCONO PIRANHAS-MA   2:05.49    2:04.84          7  
      27.47   31.49   32.07   33.81                                
  8 Graff, Brett        16 WEST CHESTER-PA-MA   2:07.08    2:04.86          5  
      27.25   31.28   32.55   33.78                                
  9 Alvino, Brendan     15 NEYS-MA              2:07.19    2:05.19          4  
      28.18   33.34   32.12   31.55                                
 10 Schwartz, Mitchell  16 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:03.13    2:05.91          3  
      26.58   30.69   34.15   34.49                                
 11 Tye, Oliver         16 BOYERTOWN-PA-MA      2:05.60    2:05.95          2  
      26.90   31.89   33.04   34.12                                
 12 Salas-Warner, Rodr  16 BAY-MA               2:06.17    2:06.63          1  
      27.12   31.17   33.56   34.78                                
 13 Hurford, Matthew    15 ROCKY RUN-PA-MA      2:03.98    2:07.01        
      27.26   31.15   34.62   33.98                                
 14 Seifried, Matthew   16 RIDLEYAREA-PA-MA     2:07.50    2:07.07        
      27.83   32.84   33.02   33.38                                
 15 Barish, Ryan        15 KENNETT-PA-MA        2:07.82    2:07.66        
      28.49   30.97   34.66   33.54                                
 16 Sponenberg, Nathan  15 BAY-MA               2:11.54    2:11.69        
      28.55   32.92   34.47   35.75                                
 17 Waters, Drew        16 BOYERTOWN-PA-MA      2:13.10    2:12.08        
      27.64   32.54   34.63   37.27                                
 18 Humphrey, Zach      15 WEST CHESTER-PA-MA   2:07.22    2:12.91        
      28.34   33.26   35.56   35.75                                
 19 Schirra, Samuel     15 BUTLER-AM            2:15.47    2:14.48        
      29.27   34.63   36.23   34.35                                
 20 Nawn, Shea          16 RIDLEYAREA-PA-MA     2:16.23    2:15.09        
      28.16   33.69   37.10   36.14                                
 21 Zimmerman, Andrew   15 LANY-MA              2:20.32    2:15.70        
      28.66   35.11   36.12   35.81                                
 
Event 313  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 51.06        1999 J. Perruquet, Bloomsburg                     
                53.59  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kahn, Shelby        15 READINGBERKS-PA-MA     53.06      52.18 NQ =    16  
      25.39   26.79                                                
  2 Fresa, Noel         15 UPY-MA                 52.67      52.22 NQ =    13  
      25.20   27.02                                                
  3 Brown, Becca        17 READINGBERKS-PA-MA     52.26      52.24 NQ =    12  
      25.28   26.96                                                
  4 Gring, Cameron      16 READINGBERKS-PA-MA     53.49      52.54 NQ =    11  
      25.07   27.47                                                
  5 Bolden, Carolyn     16 WSY-MA                 54.00      53.70         10  
      26.06   27.64                                                
  6 Savory, Aley        17 JENNERSVILLE-PA-MA     53.70      53.72          9  
      26.06   27.66                                                
  7 Matthews, Madison   17 FRANKLIN               55.19      53.88          7  
      25.81   28.07                                                
  8 Strunk, Skye        15 BOYERTOWN-PA-MA        54.49      54.02          5  
      26.00   28.02                                                
  9 Carson, Molly       15 KENNETT-PA-MA          54.05      54.09          4  
      26.14   27.95                                                
 10 Campbell, Cailin    17 POCONO PIRANHAS-MA     54.65      54.10          3  
      26.20   27.90                                                
 11 Martin, Kylie       17 YORK Y-MA              54.12      54.18          2  
      25.77   28.41                                                
 12 Wasielevski, Carol  16 READINGBERKS-PA-MA     53.49      54.30          1  
      25.63   28.67                                                
 13 Merrifield, Morgan  16 YORK Y-MA              54.25      54.48        
      26.23   28.25                                                
 14 Utecht, Allyssa     16 PHOENIXVILLE-PA-MA     54.08      54.61        
      26.34   28.27                                                
 15 Wilson, Emma        16 GROVE CITY-AM          52.90      54.72        
      25.73   28.99                                                
 16 Ahl, Allison        17 CORRY                  54.42      55.03        
      26.09   28.94                                                
 17 Swartz, Carly       18 RIDLEYAREA-PA-MA       54.56      55.05        
      26.44   28.61                                                
 18 Lloyd, Sydney       15 HAZY                   55.16      55.15        
      26.74   28.41                                                
 19 Seavey, Laura       15 LANSDOWNE-PA-MA        54.91      55.23        
      26.29   28.94                                                
 20 Roscoe, Rachel      18 UNIONTOWN-AM           54.99      55.44        
      26.46   28.98                                                
 20 Evans, Shani        17 HOLLIDAYSBURG-AM       54.50      55.44        
      26.70   28.74                                                
 22 Gibbon, Kara        17 INDIANA-AM             54.34      55.58        
      26.78   28.80                                                
 23 Mack, Abigail       16 STARS-MA               54.99      55.74        
      26.69   29.05                                                
 24 Hamill, Caitlin     15 PHOENIXVILLE-PA-MA     55.03      56.08        
      26.72   29.36                                                
 
Event 314  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 45.90   3/16/2008 Evan Reed, Upper Main Line                   
                48.19  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mikesell, Luke      16 CLEARFIELD             47.07      46.71 NQ =    16  
      22.60   24.11                                                
  2 Wesley, Sam         15 RIDLEYAREA-PA-MA       47.10      46.92 NQ =    13  
      22.83   24.09                                                
  3 Gwiazdowski, Colin  17 READINGBERKS-PA-MA     47.74      47.36 NQ =    12  
      22.74   24.62                                                
  4 Bell, Zachary       17 NEW CASTLE             47.53      47.58 NQ =    11  
      22.50   25.08                                                
  5 McBeth, Conner      15 NEW CASTLE             47.52      47.61 NQ =    10  
      22.90   24.71                                                
  6 Deiderick, Gabe     16 FSC-LEBY-MA            48.61      48.05 NQ =     9  
      23.02   25.03                                                
  7 Antolick, Joey      17 SKY-MA                 48.75      48.17 NQ =     7  
      23.43   24.74                                                
  8 McCurley, Aiden     15 READINGBERKS-PA-MA     47.67      48.29          5  
      23.12   25.17                                                
  9 Anderson, David     17 CORRY                  49.90      48.57          4  
      22.99   25.58                                                
 10 Leitz, JR           17 LANSDOWNE-PA-MA        48.32      48.59          3  
      23.57   25.02                                                
 11 Rakow, Connor       17 FRANKLIN               47.98      48.83          2  
      23.72   25.11                                                
 12 Curran, Fran        17 PHOENIXVILLE-PA-MA     49.42      48.88          1  
      23.43   25.45                                                
 13 McKeirnan, Conor    16 HOLLIDAYSBURG-AM       49.11      48.89        
      23.46   25.43                                                
 14 Heckman, Brody      15 READINGBERKS-PA-MA     48.71      48.95        
      23.57   25.38                                                
 15 Sulc, Liam          16 SPENCER FAMILY         49.34      49.00        
      23.74   25.26                                                
 16 Schreffler, Ryan    16 HAZY                   48.56      49.09        
      23.68   25.41                                                
 17 White, Michael      17 READINGBERKS-PA-MA     48.53      49.12        
      23.49   25.63                                                
 18 Beard, Matthew      16 JS WINTER YMCA         49.97      49.43        
      24.06   25.37                                                
 19 Scoboria, Luke      17 READINGBERKS-PA-MA     49.90      49.58        
      23.89   25.69                                                
 20 Mendieta, Diego     18 POCONO PIRANHAS-MA     50.22      50.06        
      24.20   25.86                                                
 21 Fitzgerald, Dylan   15 NEYS-MA                50.15      50.21        
      24.34   25.87                                                
 22 Smith, Jase         17 STARS-MA               50.27      50.25        
      24.37   25.88                                                
 23 Thome, Cole         15 INDIANA-AM             49.50      50.46        
      24.22   26.24                                                
 24 Hannon, William     17 GROVE CITY-AM          49.60      50.82        
      24.09   26.73                                                
 
Event 315  Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:56.90   3/25/2017 Emma Seiberlich, Phoenixville-PA           
                2:07.99  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rickert, Marlee     15 READINGBERKS-PA-MA   2:06.30    2:02.26 NQ =    16  
      28.39   30.59   31.71   31.57                                
  2 Buchler, Kira       17 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:07.42    2:04.41 NQ =    13  
      28.88   30.42   32.51   32.60                                
  3 Songer, Madeleine   17 SHENANGO-AM          2:09.15    2:09.13         12  
      30.21   32.57   33.58   32.77                                
  4 Walsh, Gabi         15 LANY-MA              2:10.85    2:10.42         11  
      30.40   32.88   33.76   33.38                                
  5 Fanella, Parker     15 INDIANA-AM           2:09.31    2:10.53         10  
      30.72   32.91   33.84   33.06                                
  6 Ploskonka, Alexa    15 KENNETT-PA-MA        2:13.51    2:10.71          9  
      30.01   32.13   34.03   34.54                                
  7 Thomas, Emma        16 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:12.43    2:11.03          7  
      30.63   32.53   33.94   33.93                                
  8 Hersh, Michaela     16 BOYERTOWN-PA-MA      2:15.80    2:11.30          5  
      31.22   33.11   34.24   32.73                                
  9 Erley, Anastasia    15 ROCKY RUN-PA-MA      2:12.07    2:11.39          4  
      31.00   33.06   33.41   33.92                                
 10 Laux, Claire        17 YORK Y-MA            2:13.01    2:11.53          3  
      31.18   33.00   33.68   33.67                                
 11 Lehr, Anna          17 STARS-MA             2:09.74    2:11.67          2  
      30.31   32.72   34.48   34.16                                
 12 Zelinske, Alexandr  15 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:13.53    2:12.09          1  
      30.81   34.11   34.15   33.02                                
 13 Drake, Justine      17 NEYS-MA              2:15.82    2:12.99        
      31.41   33.19   34.01   34.38                                
 14 Kunf, Leilani       17 GREENSBURG-AM        2:13.11    2:13.83        
      30.68   33.71   34.30   35.14                                
 15 Webster, Emma       16 BRADFORD-NI          2:15.70    2:14.21        
      30.99   33.79   35.08   34.35                                
 16 Griffith, Lindsey   17 INDIANA-AM           2:14.17    2:14.46        
      31.31   34.61   34.15   34.39                                
 17 White, Delanee      16 SAMPSON-AM           2:14.06    2:14.68        
      31.00   34.62   34.23   34.83                                
 18 Josey, Alana        15 YORK Y-MA            2:15.58    2:15.35        
      31.93   33.95   34.70   34.77                                
 19 Brelsford, Madesyn  15 EAST LYCO EELS       2:16.50    2:15.65        
      31.92   34.19   35.48   34.06                                
 20 Utecht, Allyssa     16 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:15.81    2:15.79        
      31.00   34.08   35.65   35.06                                
 21 Cave, Lindsay       16 ROCKY RUN-PA-MA      2:13.21    2:16.03        
      31.66   34.32   35.07   34.98                                
 22 Kowalewski, Kyra    17 LIONVILLE-PA-MA      2:17.44    2:16.05        
      31.28   33.40   35.25   36.12                                
 23 Ledford, Rachel     17 BUTLER-AM            2:14.57    2:16.38        
      31.12   34.61   36.19   34.46                                
 24 McFadden, Julie     17 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:15.10    2:16.71        
      31.82   35.06   35.56   34.27                                
 
Event 316  Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:53.03   3/25/2017 Noah Witt, SCAY-MA                         
                1:56.99  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heimes, Justin      15 UPY-MA               1:52.95    1:51.47!NQ =    16  
      27.24   29.08   27.19   27.96                                
  2 Christian, Jack     15 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:52.64    1:54.49 NQ =    13  
      26.69   29.56   29.28   28.96                                
  3 Stine, Luke         15 BAY-MA               2:00.49    1:55.89 NQ =    12  
      26.99   29.87   29.90   29.13                                
  4 Swanson, Isaac      16 CLEARFIELD           2:03.14    1:58.10         11  
      27.75   30.19   30.43   29.73                                
  5 Jordan, Sam         16 EAST LYCO EELS       2:03.31    1:58.39         10  
      27.74   29.82   30.59   30.24                                
  6 Vradinskiy, Martin  15 TRI-HAMPTON-PA-MA    2:00.60    1:58.84          9  
      27.06   29.56   31.12   31.10                                
  7 Titus, Zachary      15 TITUSVILLE           1:56.95    1:59.41          7  
      27.06   29.94   31.04   31.37                                
  8 Anderson, Zach      16 RIDLEYAREA-PA-MA     2:02.27    1:59.49          5  
      27.68   29.91   31.18   30.72                                
  9 Shotts, Robert      16 EASTSIDE FAMILY-ZZ   2:00.11    1:59.87          4  
      27.88   29.60   31.32   31.07                                
 10 Noone, Tommy        16 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:58.92    2:00.40          3  
      27.95   29.90   31.32   31.23                                
 11 Tupper, Aaron       17 JENNERSVILLE-PA-MA   1:58.06    2:00.68          2  
      27.78   30.22   31.23   31.45                                
 12 Scoboria, Christop  17 READINGBERKS-PA-MA   2:02.12    2:01.00          1  
      28.11   30.29   31.35   31.25                                
 13 Hicks, Jared        17 YORK Y-MA            2:05.74    2:01.27        
      28.28   30.03   31.50   31.46                                
 14 McHenry, Ryan       16 BAY-MA               2:03.65    2:01.47        
      28.62   30.82   31.39   30.64                                
 15 Gebadlo, Noah       18 MON-VALLEY           2:01.04    2:02.44        
      28.95   30.52   31.54   31.43                                
 16 Beyer, Andrew       16 WARREN               2:00.69    2:02.61        
      28.37   30.48   31.97   31.79                                
 17 Sampson, Ethan      16 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:04.63    2:03.62        
      28.03   30.57   32.31   32.71                                
 18 Hawke, Theodore     15 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:04.91    2:04.04        
      29.85   31.21   31.71   31.27                                
 19 Hause, Kaleb        15 BAY-MA               2:04.14    2:04.51        
      28.38   31.28   32.13   32.72                                
 20 Morris, Justin      15 BOYERTOWN-PA-MA      2:03.74    2:04.57        
      27.96   31.00   32.66   32.95                                
 21 Johnson, Jacob      17 UNIONTOWN-AM         2:06.92    2:07.06        
      29.21   33.40   33.00   31.45                                
 22 Labowski, Jared     17 CORRY                2:06.59    2:07.18        
      28.98   31.65   33.36   33.19                                
 23 Lehman, Malachi     18 LANSDOWNE-PA-MA      2:04.76    2:09.38        
      30.28   31.82   33.41   33.87                                
 -- Johnson, Thad       17 RIDGWAY-ZZ           2:07.29         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
      29.09   31.55   33.72   35.15                                
 
Event 317  Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:20.07   3/20/2016 Emily Glinecke, Boyertown-PA               
                2:27.99  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Rachel     17 READINGBERKS-PA-MA   2:30.30    2:23.66 NQ =    16  
      32.22   35.96   36.80   38.68                                
  2 Weik, Krysta        17 FSC-LEBY-MA          2:29.05    2:24.79 NQ =    13  
      31.96   37.12   38.38   37.33                                
  3 McCurley, Corinne   17 READINGBERKS-PA-MA   2:28.38    2:26.87 NQ =    12  
      32.03   37.22   38.90   38.72                                
  4 Nolte, Nikolette    17 BOYERTOWN-PA-MA      2:26.87    2:27.10 NQ =    11  
      32.35   37.14   39.08   38.53                                
  5 Wise, Bella         18 YORK Y-MA            2:29.81    2:27.76 NQ =    10  
      33.88   37.69   38.19   38.00                                
  6 Kessler, Harley     15 INDIANA-AM           2:29.68    2:28.50          9  
      33.36   37.63   38.96   38.55                                
  7 Heist, Megan        15 YORK Y-MA            2:32.42    2:28.86          7  
      33.17   37.04   39.03   39.62                                
  8 Moyer, Erin         16 READINGBERKS-PA-MA   2:29.33    2:29.49          5  
      33.54   37.50   39.03   39.42                                
  9 Foight, Maggie      16 READINGBERKS-PA-MA   2:27.99    2:30.15          4  
      32.72   37.74   39.59   40.10                                
 10 Olson, Rachel       16 LANY-MA              2:29.14    2:30.29          3  
      33.80   38.01   40.09   38.39                                
 11 Ferguson, Abby      15 BAY-MA               2:32.79    2:32.42          2  
      34.31   38.32   39.34   40.45                                
 12 Wise, Nancy         16 GROVE CITY-AM        2:29.73    2:33.33          1  
      33.99   38.76   40.16   40.42                                
 13 Mercatoris-Morriso  15 MEADVILLE            2:36.83    2:33.35        
      34.09   39.00   40.51   39.75                                
 14 Regan, Katie        15 WEST CHESTER-PA-MA   2:36.32    2:34.03        
      33.91   39.27   40.27   40.58                                
 15 Stuyvesant, Shea    17 SCAY-MA              2:37.57    2:34.40        
      33.41   38.63   40.98   41.38                                
 16 Grozio, Olivia      16 WBY-MA               2:29.63    2:34.70        
      35.84   38.68   41.46   38.72                                
 17 Myers, Kenzie       17 LIONVILLE-PA-MA      2:36.49    2:35.27        
      34.69   38.11   40.66   41.81                                
 18 McNulty, Peyton     17 POCONO PIRANHAS-MA   2:32.14    2:35.70        
      36.74   40.05   39.38   39.53                                
 19 Bonson, Hannah      15 JVYMCA               2:36.76    2:35.72        
      34.95   39.08   40.80   40.89                                
 20 Boyce, Katelyn      16 WSY-MA               2:34.47    2:35.74        
      35.42   39.35   40.23   40.74                                
 21 Merhaut, Eve        15 ALLEGHENY VALLEY     2:35.91    2:38.25        
      35.77   40.14   40.93   41.41                                
 22 Usaitis, Lauren     17 DUBOIS               2:37.97    2:38.99        
      35.18   40.63   42.62   40.56                                
 23 Kessler, Kenzi      17 INDIANA-AM           2:36.00    2:40.68        
      33.20   39.67   43.14   44.67                                
 24 Faust, Julia        16 SPENCER FAMILY       2:38.84    2:42.49        
      36.86   39.81   42.71   43.11                                
 
Event 318  Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:03.92   3/21/2015 Chadd Cummings, BYAC -AM                   
                2:13.39  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Grady, Chris      15 WEST CHESTER-PA-MA   2:12.48    2:07.69 NQ =    16  
      28.41   32.59   33.14   33.55                                
  2 Fatta, Tanner       15 YORK Y-MA            2:14.04    2:12.91 NQ =    13  
      29.63   33.83   34.78   34.67                                
  3 McCurley, Aiden     15 READINGBERKS-PA-MA   2:12.86    2:13.31 NQ =    12  
      28.77   33.87   34.98   35.69                                
  4 Lutter, Sam         15 YORK Y-MA            2:13.72    2:14.02         11  
      29.93   34.18   35.64   34.27                                
  5 Bennett, Colten     15 BAY-MA               2:17.84    2:14.10         10  
      30.54   34.11   35.16   34.29                                
  6 Eshelman, Jacob     17 FRANKLIN             2:17.81    2:16.28          9  
      29.83   34.44   35.76   36.25                                
  7 Cerbone, William    15 POCONO PIRANHAS-MA   2:19.78    2:16.36          7  
      29.79   33.82   35.51   37.24                                
  8 Sherk, Zachery      15 READINGBERKS-PA-MA   2:12.80    2:16.49          5  
      29.46   34.92   36.15   35.96                                
  9 Ober, Nathan        15 KENNETT-PA-MA        2:16.00    2:17.22          4  
      30.28   34.93   36.22   35.79                                
 10 Boxter, Kristopher  17 SKY-MA               2:20.02    2:17.67          3  
      29.65   34.83   36.30   36.89                                
 11 McKenrick, Aidan    16 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:16.33    2:17.69          2  
      30.55   34.70   36.44   36.00                                
 12 Zukowski, Braden    16 BUTLER-AM            2:22.38    2:18.17          1  
      31.67   35.86   36.16   34.48                                
 13 Bush, Christopher   16 HOLLIDAYSBURG-AM     2:19.54    2:18.77        
      31.13   35.06   35.96   36.62                                
 14 Monaghan, Justin    17 READINGBERKS-PA-MA   2:18.15    2:19.90        
      30.32   35.34   36.43   37.81                                
 15 Chase, Tommy        15 WSY-MA               2:23.62    2:20.28        
      31.12   35.33   36.30   37.53                                
 16 Johnson, Michael    15 CC-MA                2:25.23    2:22.86        
      31.14   36.35   37.55   37.82                                
 17 McGroary, Sean      16 RIDLEYAREA-PA-MA     2:25.26    2:23.20        
      31.90   36.58   37.77   36.95                                
 18 McKenna, Luke       16 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:27.79    2:24.13        
      32.85   36.30   38.17   36.81                                
 19 Sherlock, Jon       15 WEST CHESTER-PA-MA   2:26.55    2:24.23        
      32.32   36.92   36.88   38.11                                
 20 Sposato, Dominic    16 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:25.17    2:26.37        
      31.59   36.83   38.57   39.38                                
 21 Koss, Jacob         16 RIDGWAY-ZZ           2:24.40    2:26.89        
      31.16   36.80   39.40   39.53                                
 22 Hickey, Andrew      16 WEST CHESTER-PA-MA   2:27.35    2:27.49        
      31.92   36.63   39.80   39.14                                
 23 Muth, Kenny         16 SNYDER               2:30.58    2:29.35        
      33.91   37.74   38.73   38.97                                
 -- Wilson, Zach        15 BUTLER-AM            2:21.08         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
      30.86   36.32   37.20   36.83                                
 
Event 319  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 55.52   3/20/2016 Camryn Forbes, BYAC -AM                      
                59.09  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hetrick, Paige      15 BRADFORD-NI            55.57      55.34!NQ =    16  
      25.43   29.91                                                
  2 McCullough, Annabe  18 CC-MA                  57.20      57.18 NQ =    13  
      27.22   29.96                                                
  3 Gring, Cameron      16 READINGBERKS-PA-MA     57.66      58.06 NQ =    12  
      26.41   31.65                                                
  4 Kline, Vyktoria     17 FSC-LEBY-MA            59.20      58.27 NQ =    11  
      27.48   30.79                                                
  5 Merke, Erin         16 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:00.07      58.28 NQ =    10  
      27.36   30.92                                                
  6 Kahn, Shelby        15 READINGBERKS-PA-MA     58.70      58.57 NQ =     9  
      27.67   30.90                                                
  7 Gerhart, Sophie     15 SCAY-MA                59.38      58.62 NQ =     7  
      27.49   31.13                                                
  8 Woomer, Rachel      16 BOYERTOWN-PA-MA        59.69      59.07 NQ =     5  
      28.09   30.98                                                
  9 Dangelo, Grace      16 SCAY-MA              1:00.30      59.34          3.5
      27.51   31.83                                                
  9 Campbell, Kara      15 POCONO PIRANHAS-MA     59.39      59.34          3.5
      27.41   31.93                                                
 11 Yuan, Allison       15 UPPERMAINLINE-PA-MA    59.83      59.61          2  
      27.95   31.66                                                
 12 Niness, Mikayla     15 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:00.32      59.82          1  
      27.65   32.17                                                
 13 Ament, Taylor       17 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:00.77    1:00.01        
      27.97   32.04                                                
 14 Lloyd, Sydney       15 HAZY                 1:01.18    1:00.23        
      28.52   31.71                                                
 15 Stockwell, Allie    16 JAMESTOWN              59.27    1:00.58        
      28.68   31.90                                                
 16 Merrifield, Morgan  16 YORK Y-MA            1:01.17    1:01.33        
      28.14   33.19                                                
 17 Hamilton, Gwyneth   16 UNIONTOWN-AM         1:01.06    1:01.68        
      28.46   33.22                                                
 18 Houseknecht, Alexa  15 LIONVILLE-PA-MA      1:00.96    1:01.72        
      27.96   33.76                                                
 19 Weiss, Emma         17 BUTLER-AM            1:01.44    1:01.98        
      28.47   33.51                                                
 20 Krecota, Lauren     17 INDIANA-AM           1:01.83    1:02.10        
      29.26   32.84                                                
 21 Kengor, Amanda      15 GROVE CITY-AM        1:01.42    1:02.35        
      29.00   33.35                                                
 22 Hamill, Caitlin     15 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:01.57    1:02.83        
      28.98   33.85                                                
 23 Roscoe, Rachel      18 UNIONTOWN-AM         1:01.69    1:02.85        
      28.75   34.10                                                
 24 Maloy, Molly        15 UNIONTOWN-AM         1:01.84    1:03.24        
      29.18   34.06                                                
 
Event 320  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 48.66   3/21/2015 Brent Benedict, CORRY                        
                53.19  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chenot, Devon       18 CYAA-ZZ                51.90      51.21 NQ =    16  
      23.96   27.25                                                
  2 Mikesell, Luke      16 CLEARFIELD             52.68      51.24 NQ =    13  
      24.16   27.08                                                
  3 Shirk, Roanoke      15 BOYERTOWN-PA-MA        53.04      51.43 NQ =    12  
      24.38   27.05                                                
  4 Wesley, Sam         15 RIDLEYAREA-PA-MA       53.37      52.65 NQ =    11  
      24.46   28.19                                                
  5 Mendieta, Diego     18 POCONO PIRANHAS-MA     53.86      52.75 NQ =    10  
      24.35   28.40                                                
  6 Lutcavage, Nick     16 WEST CHESTER-PA-MA     53.25      53.20          9  
      24.73   28.47                                                
  7 Leitz, JR           17 LANSDOWNE-PA-MA        52.72      53.21          7  
      24.86   28.35                                                
  8 Bell, Isaiah        17 CYAA-ZZ                55.02      53.79          5  
      24.47   29.32                                                
  9 Laing, Sean         16 PHOENIXVILLE-PA-MA     54.27      53.86          4  
      24.73   29.13                                                
 10 Ventura, Stephen    17 YORK Y-MA              55.11      54.24          3  
      25.17   29.07                                                
 11 Scarpitta, Michael  16 CENTRAL BUCKS-PA-MA    55.27      54.39          2  
      25.57   28.82                                                
 12 Moncayo, Jorge      17 SKY-MA                 55.93      54.43          1  
      25.29   29.14                                                
 13 Schreffler, Ryan    16 HAZY                   53.90      54.49        
      25.30   29.19                                                
 14 Sweet, Ryan         16 EASTSIDE FAMILY-ZZ     54.65      54.95        
      25.60   29.35                                                
 15 Sulc, Liam          16 SPENCER FAMILY         55.68      55.12        
      25.99   29.13                                                
 15 Franzone, Louie     16 PHOENIXVILLE-PA-MA     54.40      55.12        
      25.67   29.45                                                
 17 Woodard, Owen       15 LANY-MA                54.04      55.14        
      25.73   29.41                                                
 18 Inman, Jack         16 LIONVILLE-PA-MA        55.39      55.80        
      25.80   30.00                                                
 19 Schwartz, Mitchell  16 PHOENIXVILLE-PA-MA     55.95      55.81        
      25.84   29.97                                                
 20 White, Michael      17 READINGBERKS-PA-MA     54.94      55.84        
      25.43   30.41                                                
 21 Heckman, Brody      15 READINGBERKS-PA-MA     55.97      57.16        
      26.65   30.51                                                
 22 Palau, Ian          17 HATBORO-PA             56.26      57.68        
      25.17   32.51                                                
 23 Schirra, Samuel     15 BUTLER-AM              57.88      58.01        
      27.33   30.68                                                
 24 Ashbaugh, Stephen   16 WARREN                 58.70      59.09        
      27.16   31.93                                                
 
Event 321  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:04.28   3/25/2017 Camryn Forbes, BYAC-AM                     
                2:10.59  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mikesell, Paige     18 CLEARFIELD           2:08.75    2:05.68 NQ =    16  
      26.26   32.06   37.32   30.04                                
  2 Kahn, Shelby        15 READINGBERKS-PA-MA   2:11.31    2:07.70 NQ =    13  
      27.68   33.03   37.36   29.63                                
  3 Gerhart, Sophie     15 SCAY-MA              2:14.67    2:11.75         12  
      27.79   33.79   39.65   30.52                                
  4 Campbell, Cailin    17 POCONO PIRANHAS-MA   2:11.74    2:11.77         11  
      28.60   32.32   39.93   30.92                                
  5 Johnson, Rachel     17 READINGBERKS-PA-MA   2:15.67    2:11.86         10  
      29.61   35.00   36.65   30.60                                
  6 Fresa, Noel         15 UPY-MA               2:15.74    2:12.03          9  
      28.45   33.55   40.29   29.74                                
  7 Taylor, Samantha    15 STARS-MA             2:13.68    2:12.23          7  
      29.09   32.86   39.18   31.10                                
  8 Dangelo, Grace      16 SCAY-MA              2:14.22    2:12.41          5  
      27.43   33.89   40.00   31.09                                
  9 Kessler, Harley     15 INDIANA-AM           2:14.32    2:13.37          4  
      29.29   34.31   38.84   30.93                                
 10 Owens, Carlie       17 BOYERTOWN-PA-MA      2:15.45    2:14.73          3  
      28.60   34.99   38.92   32.22                                
 11 Boyce, Katelyn      16 WSY-MA               2:15.46    2:14.79          2  
      29.30   34.10   40.57   30.82                                
 12 Parker, Katie       16 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:15.21    2:15.92          1  
      28.83   34.26   41.25   31.58                                
 13 Moyer, Erin         16 READINGBERKS-PA-MA   2:15.78    2:16.36        
      30.36   35.64   37.78   32.58                                
 14 Houseknecht, Alexa  15 LIONVILLE-PA-MA      2:14.93    2:16.83        
      29.97   35.94   38.48   32.44                                
 15 Kunf, Leilani       17 GREENSBURG-AM        2:18.91    2:17.43        
      29.20   33.91   42.37   31.95                                
 16 Drabick, Emily      16 BOYERTOWN-PA-MA      2:17.54    2:17.52        
      29.71   35.72   40.59   31.50                                
 17 White, Delanee      16 SAMPSON-AM           2:16.48    2:17.90        
      29.19   33.61   42.28   32.82                                
 18 Cave, Lindsay       16 ROCKY RUN-PA-MA      2:14.13    2:18.17        
      31.53   34.53   40.37   31.74                                
 19 Heist, Megan        15 YORK Y-MA            2:20.77    2:18.42        
      29.69   36.80   39.20   32.73                                
 20 Roscoe, Jenna       15 UNIONTOWN-AM         2:17.05    2:18.52        
      28.78   35.50   42.75   31.49                                
 21 Chell, Stephanie    17 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:21.74    2:19.96        
      30.17   36.38   39.08   34.33                                
 22 Bonson, Hannah      15 JVYMCA               2:22.32    2:20.63        
      30.73   35.55   40.77   33.58                                
 23 Turner, Peyton      15 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:21.41    2:20.68        
      29.79   35.30   42.05   33.54                                
 24 Talys, Gabrielle    15 FSC-LEBY-MA          2:17.09    2:21.50        
      28.05   35.41   44.04   34.00                                
 
Event 322  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:52.35        2003 I. Clark, Upper Main Line                  
                1:58.89  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crawford, Reggie    16 SKY-MA               1:57.08    1:53.85 NQ =    16  
      25.65   29.55   32.64   26.01                                
  2 Bietz, Chase        17 CLEARFIELD           1:58.25    1:54.04 NQ =    13  
      25.24   29.12   33.32   26.36                                
  3 Wesley, Ben         15 RIDLEYAREA-PA-MA     1:57.57    1:57.07 NQ =    12  
      25.29   31.21   33.50   27.07                                
  4 Heimes, Justin      15 UPY-MA               2:00.89    1:59.27         11  
      24.63   28.49   37.55   28.60                                
  5 Flowers, Paul       17 SKY-MA               2:02.15    1:59.56         10  
      26.36   30.56   34.66   27.98                                
  6 Hopkins, Matthew    16 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:02.68    1:59.67          9  
      25.35   29.58   38.01   26.73                                
  7 Decheck, Justin     17 SAMPSON-AM           2:01.72    2:00.58          7  
      25.64   31.69   35.84   27.41                                
  8 Christian, Jack     15 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:58.54    2:01.17          5  
      25.85   29.24   37.09   28.99                                
  9 Miller, Owen        15 UPY-MA               2:04.63    2:01.45          4  
      25.52   29.46   37.78   28.69                                
 10 Valeriano, Max      16 READINGBERKS-PA-MA   2:00.57    2:02.60          3  
      26.54   31.60   35.74   28.72                                
 11 Curran, Fran        17 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:02.49    2:02.89          2  
      26.10   32.07   36.95   27.77                                
 12 Lutter, Sam         15 YORK Y-MA            2:01.90    2:03.03          1  
      26.45   30.38   36.34   29.86                                
 13 McKenrick, Aidan    16 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:03.16    2:03.11        
      26.03   32.91   36.38   27.79                                
 14 Hicks, Jared        17 YORK Y-MA            2:06.55    2:04.14        
      26.80   30.57   37.53   29.24                                
 15 Humphrey, Zach      15 WEST CHESTER-PA-MA   2:05.88    2:05.27        
      27.24   32.20   36.18   29.65                                
 16 Ronayne, Tommy      15 RIDLEYAREA-PA-MA     2:06.96    2:05.42        
      27.40   32.42   37.42   28.18                                
 17 Graff, Brett        16 WEST CHESTER-PA-MA   2:06.16    2:05.60        
      27.53   32.90   35.86   29.31                                
 18 Majka, Scott        15 WSY-MA               2:05.15    2:05.99        
      26.87   32.92   36.53   29.67                                
 19 Vradinskiy, Martin  15 TRI-HAMPTON-PA-MA    2:05.96    2:06.52        
      27.67   30.87   38.55   29.43                                
 20 Bush, Christopher   16 HOLLIDAYSBURG-AM     2:05.66    2:07.19        
      27.80   33.07   36.84   29.48                                
 21 Monaghan, Justin    17 READINGBERKS-PA-MA   2:04.43    2:08.28        
      27.02   33.55   36.92   30.79                                
 22 Wilson, Zach        15 BUTLER-AM            2:10.32    2:10.98        
      28.49   33.55   37.76   31.18                                
 23 Johnson, Thad       17 RIDGWAY-ZZ           2:12.07    2:13.21        
      28.62   33.01   40.09   31.49                                
 24 Beck, Kyle          16 GROVE CITY-AM        2:14.38    2:15.02        
      27.96   35.36   41.41   30.29                                
 
Event 323  Girls 15 & Over 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:32.30   3/25/2017 Sunbury Branch YMCA, SUNY-MA               
                         S Fravel, E Butzler, O Fravel, A Doss             
                3:35.59  NQ = National Qualifying
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'       3:37.97    3:35.87         32  
     1) Wasielevski, Caroline 16        2) Lahmann-Metcalfe, Helen 15     
     3) McCurley, Corinne 17            4) Kahn, Shelby 15                
       25.87    55.35    25.79    55.07    25.43    53.60    24.97    51.85
  2 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                  3:38.64    3:36.73         26  
     1) Campbell, Cailin 17             2) Fenn, Lauren 16                
     3) McNulty, Peyton 17              4) Campbell, Kara 15              
       26.20    54.34    25.35    53.58    26.73    55.16    25.17    53.65
  3 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                3:46.37    3:38.50         24  
     1) Doll, Mia 15                    2) Madden, Jenna 17               
     3) Ferguson, Abby 15               4) Everhart, Hanna 17             
       26.36    55.38    26.69    56.97    26.29    54.92    24.30    51.23
  4 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'            3:38.27    3:38.93         22  
     1) Parker, Katie 16                2) Hamill, Caitlin 15             
     3) Thomas, Emma 16                 4) Merke, Erin 16                 
       26.29    54.49    26.76    56.30    26.43    55.57    25.10    52.57
  5 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                 3:41.43    3:40.21         20  
     1) Strunk, Skye 15                 2) Drabick, Emily 16              
     3) Feiertag, Greta 15              4) Nolte, Nikolette 17            
       25.96    54.70    25.96    55.81    26.49    55.64    25.53    54.06
  6 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'      3:42.78    3:40.83         18  
     1) Lehr, Anna 17                   2) Smith, Kendra 17               
     3) Mack, Abigail 16                4) Taylor, Samantha 15            
       27.32    56.27    26.16    55.92    26.02    54.54    25.94    54.10
  7 ROCKY RUN YMCA-MA  'A'                      3:42.66    3:40.90         14  
     1) Baffic, Thally 16               2) Cave, Lindsay 16               
     3) Knipe, Ruby 15                  4) Erley, Anastasia 15            
       27.24    57.24    26.98    56.71    25.43    54.38    24.95    52.57
  8 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                  3:31.04    3:43.32         10  
     1) Martin, Kylie 17                2) Josey, Alana 15                
     3) Heist, Megan 15                 4) Merrifield, Morgan 16          
       26.36    54.49    26.75    56.67    27.22    57.55    26.14    54.61
  9 WSY SWIMMING-MA  'A'                        3:47.18    3:44.19          8  
     1) Chase, Mimi 17                  2) Majka, Alexis 17               
     3) Boyce, Katelyn 16               4) Bolden, Carolyn 16             
       28.11    58.65    25.95    54.89    27.15    56.60    26.13    54.05
 10 GROVE CITYYMCA-AM  'A'                      3:40.38    3:44.63          6  
     1) Reynolds, Robin 16              2) Smiley, Aleana 15              
     3) Baglia, Jenny 17                4) Wilson, Emma 16                
       27.11    58.27    25.93    54.75    26.00    55.56    25.03    56.05
 11 UNIONTOWN AREA YMCA-AM  'A'                 3:40.72    3:44.95          4  
     1) Roscoe, Jenna 15                2) Maloy, Molly 15                
     3) Hamilton, Gwyneth 16            4) Roscoe, Rachel 18              
       26.50    55.56    27.14    57.60    26.15    55.81    26.42    55.98
 12 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                3:44.50    3:45.16          2  
     1) Yuan, Allison 15                2) McFadden, Julie 17             
     3) Lambe, Jordan 15                4) Turner, Peyton 15              
       27.18    56.55    26.42    56.88    26.99    56.79    25.44    54.94
 13 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'               3:43.44    3:45.98        
     1) Gibbon, Kara 17                 2) Kessler, Kenzi 17              
     3) Fanella, Parker 15              4) Kessler, Harley 15             
       26.92    56.25    27.09    56.49    26.88    56.76    26.77    56.48
 14 CENTRAL BUCKS FAMILY YMCA-MA  'A'           3:47.58    3:46.18        
     1) Axler, Elizabeth 16             2) Sterner, Courtney 15           
     3) Miksa, Leah 15                  4) Chell, Stephanie 17            
       27.31    57.75    26.86    56.67    26.92    56.50    16.11    55.26
 15 OIL CITY AREA YMCA RIVER OTTER  'A'         3:51.81    3:46.22        
     1) Smith, Christina 16             2) Berry, Tifany 17               
     3) Wolbert, Jayne 17               4) Lockhart, Gabrielle 16         
       28.20    58.29    26.38    55.28    26.64    56.16    26.51    56.49
 16 BUTLER Y AQUATIC CLUB-AM  'A'               3:48.44    3:46.72        
     1) Kelly, Regan 17                 2) Weiss, Ellie 16                
     3) Ledford, Rachel 17              4) Fanton, Lindsey 16             
       26.22    55.15    27.31    58.46    26.86    56.48    26.65    56.63
 17 LANCASTER FAMILY YMCA LIGHTNIN-MA  'A'      3:51.27    3:48.84        
     1) Olson, Rachel 16                2) Shaffer, Maggie 15             
     3) Walsh, Gabi 15                  4) Yoder, Katie 16                
       27.31    56.85    27.49    57.70    28.14    58.87    26.44    55.42
 18 RIDLEY AREA YMCA-MA  'A'                    3:46.98    3:49.34        
     1) Werndl, Maddie 17               2) McBlain, Claire 15             
     3) Fanelli, Jules 17               4) Swartz, Carly 18               
       27.31    57.21    27.01    56.42    28.20    59.25    26.65    56.46
 19 SCHUYLKILL YMCA-MA  'A'                     3:53.47    3:50.58        
     1) Bolinsky, Rylee 16              2) Kokinda, Jacqui 15             
     3) Dukmen, Mallorie 16             4) Tohill, Kylie 17               
       28.33    58.80    27.40    57.79    27.13    58.29    25.76    55.70
 20 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'               3:51.26    3:51.16        
     1) McCullough, Annabelle 18        2) Powell, Teddi 16               
     3) Kratz, Breanna 16               4) Reichelderfer, Abbie 17        
       26.07    53.29    28.06    59.62    27.00    58.10    28.10  1:00.15
 21 UPPER BUCKS COUNTY YMCA-MA  'A'             3:53.21    3:52.91        
     1) O'Connor, Carolyn 16            2) Sawickij, Katerina 17          
     3) Gianoni, Hailey 17              4) O'Connor, Kristen 16           
       28.76  1:01.01    28.37    59.81    27.33    56.90    26.25    55.19
 22 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                 3:53.79    3:53.68        
     1) Glasspool, Abigail 16           2) Gettings, Cara 15              
     3) Schohn, Katie 15                4) White, Delanee 16              
       27.71    57.72    28.28  1:03.48    23.44    55.88    26.72    56.60
 23 SHENANGO VALLEY YMCA-AM  'A'                3:50.03    3:53.75        
     1) Songer, Madeleine 17            2) Tomasello, Marina 16           
     3) Snyder, Gracie 15               4) Levitt, Kate 16                
       27.18    56.71    28.85  1:01.59    27.48    58.79    26.59    56.66
 24 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                      3:49.96    3:54.87        
     1) Hamilton, Claire 17             2) Hamilton, Margaret 17          
     3) Murphy, Rosalia 17              4) Seavey, Laura 15               
       27.99    58.72    27.97  1:00.97    27.88    59.23    26.25    55.95
 
Event 324  Boys 15 & Over 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:11.66   3/25/2017 Bethlehem YMCA Stars Swim Team, STARS      
                         J Evert, J Smith, C Chambers, R Negron            
                3:13.89  NQ = National Qualifying
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'       3:12.42    3:10.66!NQ =    32  
     1) McCurley, Aiden 15              2) White, Michael 17              
     3) Scoboria, Luke 17               4) Gwiazdowski, Colin 17          
       22.92    48.57    23.00    48.17    22.93    48.16    21.56    45.76
  2 CARLISLE FAMILY YMCA-ZZ  'A'                3:14.79    3:12.06 NQ =    26  
     1) Bell, Isaiah 17                 2) Chenot, Nolan 14               
     3) Nonemaker, Samuel 17            4) Chenot, Devon 18               
       22.44    47.81    23.91    50.85    22.80    47.35    21.64    46.05
  3 SCHUYLKILL YMCA-MA  'A'                     3:15.69    3:15.07         24  
     1) Antolick, Joey 17               2) Flowers, Paul 17               
     3) Rabenstein, Ty 16               4) Crawford, Reggie 16            
       23.18    48.20    23.27    48.67    23.82    50.36    22.41    47.84
  4 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                  3:17.39    3:17.08         22  
     1) Mendieta, Diego 18              2) Crikelair, Stephen 16          
     3) Oliver, Kevin 16                4) Wolbert, Zachary 18            
       23.78    50.47    23.49    50.01    23.40    49.40    22.04    47.20
  5 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'      3:18.91    3:17.52         20  
     1) Chambers, Christopher 18        2) Smith, Jase 17                 
     3) Capwell, Sam 16                 4) Negron, Robert 17              
       23.44    48.68    23.51    49.64    24.39    51.96    22.22    47.24
  6 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                3:23.22    3:17.82         18  
     1) Empie, Connor 16                2) Hause, Kaleb 15                
     3) McHenry, Ryan 16                4) Stine, Luke 15                 
       23.70    49.39    23.32    50.12    23.11    48.63    23.39    49.68
  7 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                 3:19.81    3:17.86         14  
     1) Santos, Jacob 15                2) Morris, Justin 15              
     3) Tye, Oliver 16                  4) Shirk, Roanoke 15              
       24.32    50.84    24.04    51.69    23.18    49.30    22.04    46.03
  8 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                 3:24.44    3:22.61         10  
     1) Decheck, Joey 15                2) Hanes, Kyle 17                 
     3) Rowe, Justin 16                 4) Decheck, Justin 17             
       24.26    51.30    24.03    51.22    24.18    52.84    22.98    47.25
  9 CORRY YMCA OTTERS  'A'                      3:26.03    3:23.13          8  
     1) Anderson, David 17              2) Benedict, Bryce 16             
     3) Graves, Gavin 16                4) Labowski, Jared 17             
       23.56    49.50    24.47    51.97    24.12    50.60    24.21    51.06
 10 FREELAND YMCA  'A'                          3:28.92    3:23.16          6  
     1) Snyder, Caleb 16                2) Reyes, Justin 18               
     3) Alonzo, Dionel 17               4) Schreffler, Ryan 16            
       23.55    49.75    24.44    51.16    25.23    54.27    22.92    47.98
 11 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                      3:21.97    3:23.65          4  
     1) Leitz, JR 17                    2) Lehman, Malachi 18             
     3) Moore, Nathan 17                4) McConnell, Jack 18             
       23.19    48.54    24.45    52.77    24.41    52.04    23.61    50.30
 12 NEW CASTLE COMMUNITY YMCA  'A'              3:33.07    3:24.55          2  
     1) Bell, Zachary 17                2) Dietrich-Miller, David 17      
     3) McGann, Liam 15                 4) Dietrich-Miller, Andrew 15     
       22.48    47.46    24.56    53.07    23.84    51.74    24.54    52.28
 13 RIDLEY AREA YMCA-MA  'A'                    3:25.31    3:24.56        
     1) Wesley, Ben 15                  2) Seifried, Matthew 16           
     3) Nawn, Shea 16                   4) Ronayne, Tommy 15              
       22.92    47.62    24.54    50.66    25.83    54.68    24.52    51.60
 14 SPENCER FAMILY YMCA  'A'                    3:26.34    3:27.33        
     1) Purcell, Brant 16               2) Bryant, Patrick 16             
     3) Quinn, Robert 17                4) Sulc, Liam 16                  
       23.72    51.27    25.32    52.91    25.26    54.66    23.04    48.49
 15 CLEARFIELD YMCA  'A'                        3:29.04    3:27.75        
     1) Swanson, Isaac 16               2) Maines, Justin 15              
     3) Marshall, Parker 15             4) Jordan, Noah 16                
       23.56    49.10    25.23    54.41    25.07    52.20    24.57    52.04
 16 BUTLER Y AQUATIC CLUB-AM  'A'               3:31.20    3:27.95        
     1) Schirra, Samuel 15              2) Vietmeier, Tanner 15           
     3) Wilson, Zach 15                 4) Zukowski, Braden 16            
       25.16    52.55    25.16    53.55    23.73    50.53    24.33    51.32
 17 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'              3:32.90    3:29.61        
     1) Lutcavage, Nick 16              2) Humphrey, Zach 15              
     3) Graff, Brett 16                 4) Carnuccio, Noah 16             
       24.87    52.09    25.97    53.36    25.51    53.69    23.98    50.47
 18 NAZARETH EASTON YMCA BLUE FINS-MA  'A'      3:28.61    3:30.24        
     1) Fitzgerald, Dylan 15            2) Livermore, William 20          
     3) Egner, Julian 16                4) Alvino, Brendan 15             
       24.51    50.97    25.68    53.64    25.88    55.26    24.05    50.37
 19 JERSEY SHORE WINTER YMCA SWIM  'A'          3:32.75    3:32.12        
     1) Schwoyer, Zach 18               2) Hockman, Riley 15              
     3) Warner, Brennan 15              4) Beard, Matthew 16              
       26.31    55.98    24.46    52.15    26.43    55.34    23.31    48.65
 20 EAST LYCOMING Y ELECTRIC EELS  'A'          3:33.78    3:33.38        
     1) Jordan, Sam 16                  2) Corbin, Landon 15              
     3) Silvagni, Angelo 15             4) Johnson, Kurtis 17             
       24.02    50.64    26.18    55.71    25.51    54.16    24.79    52.87
 21 OIL CITY AREA YMCA RIVER OTTER  'A'         3:38.53    3:34.73        
     1) Wenner, Bobby 17                2) Wheeler, John 17               
     3) Schneider, Tommy 16             4) Richar, Nick 15                
       25.86    54.39    25.63    54.26    25.16    53.62    25.08    52.46
 22 LANCASTER FAMILY YMCA LIGHTNIN-MA  'A'      3:35.50    3:39.10        
     1) Block, Auden 16                 2) Korich, Owen 16                
     3) Zimmerman, Andrew 15            4) Woodard, Owen 15               
       25.55    53.98    25.89    55.61    27.17    58.34    24.00    51.17
 23 RICHARD G SNYDER STINGRAYS  'A'             3:42.55    3:39.90        
     1) Muth, Kenny 16                  2) Good, Zaryn 16                 
     3) Muth, Andy 17                   4) Kolesar, Josh 16               
       26.23    55.65    27.25    58.06    25.55    55.91    24.05    50.28
 
Event 401  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:02.59   3/19/2011 Phoenixville Branch YMCA, Phoenixville-PA  
                         E Seiberlich, M Cooke, M Hansen, O Giampietro     
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                  2:14.71    2:14.05         32  
     1) Folcomer, Tiffany 10            2) Phifer, Izzy 10                
     3) Hinson, Kaliyah 9               4) Moore, Chloe 10                
       34.52    38.30    35.43    25.80                                    
  2 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'            2:13.27    2:14.22         26  
     1) Hamill, Emily 10                2) Trotter, Barcley 10            
     3) Marks, Riley 10                 4) Lewis, Brynn 9                 
       31.56    39.96    32.59    30.11                                    
  3 RICHARD G SNYDER STINGRAYS  'A'             2:23.17    2:20.22         24  
     1) Shipe, Dylayn 10                2) DiMaio, Mya 9                  
     3) Shipe, Bryony 10                4) Barton, Isabelle 10            
       34.78    39.83    34.80    30.81                                    
  4 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                  2:20.54    2:20.26         22  
     1) Gasgonia, Marina 10             2) Kimler, Jenna 10               
     3) Wolbert, Sydney 9               4) Tassinari, Suzanne 10          
       32.83    40.70    36.10    30.63                                    
  5 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'               2:26.78    2:20.67         20  
     1) Stone, Hannah 9                 2) Nagy, Morgan 9                 
     3) Scott, Peyton 10                4) Grove, Morgan 9                
       36.30    38.92    33.09    32.36                                    
  6 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                      2:23.82    2:23.13         18  
     1) Spano, Brooklynn 10             2) Ward, Kylah 10                 
     3) Youngblood, Kailey 10           4) Seng, Rachehny 10              
       34.56    41.40    33.22    33.95                                    
  7 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'       2:22.04    2:23.18         14  
     1) Seymour, Mikayla 10             2) Fisher, Elle 10                
     3) Klinger, Maddie 9               4) Albertson, Lila 10             
       37.43    43.95    32.16    29.64                                    
  8 CENTRAL BUCKS FAMILY YMCA-MA  'A'           2:22.63    2:23.24         10  
     1) Mottershead, Freya 10           2) Petrakis, Grace 9              
     3) Shapiro, Sarah 10               4) Clarke, Katie 10               
       34.62    39.41    42.08    27.13                                    
  9 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'      2:27.01    2:23.50          8  
     1) Kifer, Hannah 10                2) Watschke, Madison 10           
     3) Chen, Emily 9                   4) Boomer-Brazier, Maggie 10      
       35.98    39.07    37.16    31.29                                    
 10 AVY YMCA GATORS  'A'                        2:29.44    2:24.31          6  
     1) Forster, Vanessa 10             2) Parke, Danielle 10             
     3) Parke, Nicole 10                4) Bronkaj, Alexa 10              
       36.56    40.43    38.36    28.96                                    
 11 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'               2:24.82    2:25.88          4  
     1) Del Rosario, Xiomara 10         2) Markle, Lauren 10              
     3) Evans, Lilly 10                 4) Hasis, Nicole 10               
       35.92    40.45    39.62    29.89                                    
 12 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                 2:21.79    2:26.02          2  
     1) Green, Kate 9                   2) Mitchell, Simone 10            
     3) Schermerhorn, Merissa 10        4) Gonzales, Shae 10              
       38.51    44.67    33.79    29.05                                    
 13 RIDLEY AREA YMCA-MA  'A'                    2:27.21    2:26.78        
     1) O'Hara, Jenna 10                2) Despeaux, Addyson 10           
     3) Murphy, Keagan 10               4) Smith, Riley 10                
       39.33    39.15    36.50    31.80                                    
 14 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'              2:31.30    2:27.32        
     1) Harlan, Abigail 10              2) Ladd, Caelan 10                
     3) Acker, Bella 10                 4) Collison, Meg 8                
       38.98    40.95    34.04    33.35                                    
 15 GREENSBURG YMCA STINGRAYS-AM  'A'           2:31.72    2:27.79        
     1) Brown, Lainey 10                2) Walko, Haley 10                
     3) Schrock, Olivia 10              4) Dubich, Sophia 8               
       39.18    39.38    34.82    34.41                                    
 16 MON-VALLEY YMCA SWIM TEAM  'A'              2:31.13    2:29.68        
     1) George, Ella 10                 2) Carson, Rylee 9                
     3) Yurkovich, Brooke 9             4) Masters, Katie 10              
       42.21    45.02    27.21    35.24                                    
 17 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                2:32.68    2:31.07        
     1) Stine, Allison 10               2) Swab, Maura 10                 
     3) Beishline, Leyna 10             4) Diehl, Lucy 9                  
       41.02    40.33    35.65    34.07                                    
 18 JENNERSVILLE YMCA-MA  'A'                   2:34.00    2:31.20        
     1) Ciarrocchi, Samantha 10         2) Maley, Cailin 9                
     3) McDermott, Grace 9              4) Livingston, Claire 10          
       38.87    44.26    34.91    33.16                                    
 19 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                 2:34.23    2:31.43        
     1) Faust, Charlotte 9              2) Sechrist, Anna 9               
     3) Sweeney, Kaylee 10              4) Massie, Dominique 9            
       36.87    19.32    26.96  1:08.28                                    
 20 RIDGWAY YMCA-ZZ  'A'                        2:35.22    2:32.47        
     1) Krise, Sarah 10                 2) Pistner, Gabriella 10          
     3) Condon, Sophia 10               4) Lanzel, Madeline 8             
       36.04    43.05    40.83    32.55                                    
 21 SEWICKLEY VALLEY YMCA-AM  'A'               2:37.32    2:33.80        
     1) Olliffe, Ruby 10                2) Roig, Lucy 10                  
     3) Suhayda, Abby 10                4) Linge, Katherine 9             
       50.48    34.31    34.81    34.20                                    
 22 FREELAND YMCA  'A'                          2:34.33    2:34.16        
     1) Katona, Zoe 10                  2) Alcantara, Emilia 10           
     3) Geiger, Alexandra 9             4) Ochs, Lia 8                    
       35.58    41.08    43.70    33.80                                    
 23 BUTLER Y AQUATIC CLUB-AM  'A'               2:37.13    2:34.97        
     1) Vance, Abigail 10               2) Lavorini, Giona 10             
     3) Szymanski, Tessa 10             4) Vance, Addison 10              
       44.19    35.99    41.89    32.90                                    
 -- NORTHERN DAUPHIN COUNTY YMCA-MA  'A'        2:36.86         DQ        
      False start - Misc
     1) Mortorf, Jordin 10              2) Updegrave, Delaney 10          
     3) Rogers, Sierra 8                4) Crum, Lilly 10                 
 
Event 402  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:08.28        1985 Chambersburg                               
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 TRI HAMPTON FAMILY YMCA-MA  'A'             2:10.87    2:09.99         32  
     1) Jenza, Nikita 9                 2) Vradinskiy, Sebastian 10       
     3) Tini, Jeffrey 9                 4) Fleck, Brandon 10              
       34.46    35.39    32.95    27.19                                    
  2 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                2:17.77    2:16.01         26  
     1) De Vries, Alex 10               2) Galef, Will 9                  
     3) Nowoswiat, Jacob 10             4) Cuevas Riego De Dios, Justin 10
       33.31    43.16    29.50    30.04                                    
  3 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                  2:20.59    2:17.89         24  
     1) King, Dalen 10                  2) Rees, William 9                
     3) Lauterbach, Sidney 10           4) Reed, Chase 9                  
       36.51    38.67    31.49    31.22                                    
  4 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'               2:24.48    2:18.80         22  
     1) White, Ethan 9                  2) Detwiler, Sean 10              
     3) Tasker, Amir 9                  4) Pong, Cristian 9               
       38.53    38.06    33.18    29.03                                    
  5 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'       2:19.67    2:21.37         20  
     1) Eisenhofer, Owen 9              2) Eisenhofer, Keagan 10          
     3) Peterson, Stephen 10            4) Matteo, Jonah 10               
       34.20    35.93    44.04    27.20                                    
  6 TRIVALLEY YMCA-MA  'A'                      2:24.46    2:21.99         18  
     1) Diehl, Justin 10                2) Detwiler, Logan 10             
     3) Mooney, Jack 10                 4) Petre, Jared 10                
       37.79    41.71    32.83    29.66                                    
  7 FALCON SWIM CLUB/LEBANON YMCA-MA  'A'       2:22.88    2:22.96         14  
     1) Tadajweski, Edward 10           2) Newton, Christian 10           
     3) Hidalgo, Jomar 8                4) Dibiaso, Carson 10             
       37.76    16.43    23.84  1:04.93                                    
  8 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                 2:23.94    2:24.94         10  
     1) Carl, Evan 10                   2) Krock, Patrick 10              
     3) Ferenz, Tyler 10                4) Tith, Sebastian 8              
       36.87    43.09  1:04.98                                             
  9 RIDLEY AREA YMCA-MA  'A'                    2:24.01    2:25.12          8  
     1) Mantash, Tyler 9                2) Toland, Jimmy 9                
     3) Casey, Anthony 10               4) Christie, Colin 8              
       35.77    42.00    34.80    32.55                                    
 10 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'      2:26.40    2:27.14          6  
     1) Cessna, Luke 10                 2) Hillsley, Ryan 9               
     3) Weaver, Madden 10               4) Rucker, Will 9                 
       38.22    42.34    36.51    30.07                                    
 11 FRANKLIN FLYERS  'A'                        2:30.96    2:28.17          4  
     1) Winslow, Kye 10                 2) Higley, Ian 10                 
     3) Smith, Camden 10                4) Weaver, Dathan 9               
       36.81    44.03    34.34    32.99                                    
 12 KENNETT AREA YMCA-MA  'A'                   2:28.00    2:28.90          2  
     1) Burk, Kyle 8                    2) Stancik, Jonathan 10           
     3) Arthurs, Aidan 9                4) Albans, John 10                
       38.26    41.60    36.69    32.35                                    
 13 UPPER PERKIOMEN YMCA-MA  'A'                2:29.68    2:29.17        
     1) Favre, Brayden 9                2) McCloskey, Nolan 10            
     3) Smith, Dylan 10                 4) Harter, Evan 10                
       40.11    40.46    41.37    27.23                                    
 14 BUTLER Y AQUATIC CLUB-AM  'A'               2:28.27    2:29.32        
     1) Morgus, Jackson 10              2) Lavorini, Adrian 9             
     3) Hartle, Cody 10                 4) Birch, Daniel 9                
       42.32    37.05    39.16    30.79                                    
 15 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'      2:35.11    2:32.16        
     1) Cornish, John 9                 2) Hackett, Christian 9           
     3) Gabrielle, David 10             4) Pizarro, Aaron 10              
       43.83    15.23    27.75  1:05.35                                    
 16 HOLLIDAYSBURG YMCA TIGERSHARKS-AM  'A'      2:39.96    2:32.56        
     1) Wilson, Trevor 10               2) Novak, Zachery 10              
     3) Bonsell, Lucas 9                4) Henderson, Kaden 8             
       38.31    45.19    36.07    32.99                                    
 17 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                2:36.78    2:32.77        
     1) Stine, Nathan 8                 2) Bennett, Casey 9               
     3) Moore, Bryce 8                  4) Reck, Grayson 8                
       43.41    40.73    37.92    30.71                                    
 18 SEWICKLEY VALLEY YMCA-AM  'A'               2:35.02    2:34.39        
     1) Cain, Kieran 9                  2) Tomey, Deven 10                
     3) Fuener, Thomas 10               4) Bell, Tyler 10                 
       43.32    43.58    32.92    34.57                                    
 19 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'            2:28.27    2:34.80        
     1) Shui, Howard 9                  2) Woerner, Ryan 10               
     3) Deeney, Nate 9                  4) Brucker, Ben 10                
       38.60    43.12    41.16    31.92                                    
 20 GREENSBURG YMCA STINGRAYS-AM  'A'           2:38.86    2:35.55        
     1) Bognar, Nick 10                 2) Oblack, Alex 10                
     3) Busch, Owen 7                   4) Schrock, Evan 8                
       41.75    44.02    35.00    34.78                                    
 21 JENNERSVILLE YMCA-MA  'A'                   2:33.20    2:36.92        
     1) Giacometti, Nicholas 10         2) Daisher, Michael 10            
     3) Matlock, Tito 9                 4) Daisher, Matthew 10            
       44.34    40.24    42.44    29.90                                    
 22 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                      2:34.35    2:37.99        
     1) Cooley, Logan 10                2) Dang, Justin 9                 
     3) Dierkes, Thomas 10              4) Kohn, Alex 9                   
       41.02    46.06    36.09    34.82                                    
 23 BAIERL FAMILY YMCA SHARKS-AM  'A'           2:39.94    2:39.30        
     1) Currykosky, Caden 10            2) Yatchenko, Brendan 9           
     3) Lesinski, Daniel 9              4) Morgan, Tabari 8               
       40.40    42.37    43.01    33.52                                    
 -- NAZARETH EASTON YMCA BLUE FINS-MA  'A'      2:24.58         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Isaac, Nicholas 10              2) Brunetti, Jake 10              
     3) Leach, Patrick 10               4) Berger, Nicholas 9             
 
Event 403  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:08.79   3/22/2015 Morgan Filar, SPY  -AM                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hamill, Emily       10 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:15.24    2:12.81         16  
      31.69   34.92   33.99   32.21                                
  2 Anderson, Sydney    10 INDIANA-AM           2:20.12    2:17.18         13  
      31.16   35.00   36.21   34.81                                
  3 Gasgonia, Marina    10 POCONO PIRANHAS-MA   2:16.77    2:17.40         12  
      31.91   34.97   35.66   34.86                                
  4 Merinar, Rebekkah   10 LOGGERHEADS-MA       2:19.82    2:18.82         11  
      32.08   34.37   36.00   36.37                                
  5 Oswalt, Jadyn       10 GR.  JOHNSTOWN-AM    2:19.19    2:19.09         10  
      32.26   35.45   36.44   34.94                                
  6 Phifer, Izzy        10 YORK Y-MA            2:20.34    2:19.15          9  
      33.23   35.14   37.06   33.72                                
  7 Shipe, Dylayn       10 SNYDER               2:20.59    2:20.29          7  
      30.71   36.03   36.87   36.68                                
  8 Bronkaj, Alexa      10 ALLEGHENY VALLEY     2:23.72    2:22.37          5  
      32.76   35.07   37.04   37.50                                
  9 Ball, Lauryn        10 BRADFORD-NI          2:27.71    2:24.97          4  
      32.66   37.21   38.31   36.79                                
 10 Katona, Zoe         10 HAZY                 2:29.68    2:25.41          3  
      32.98   37.55   37.82   37.06                                
 11 Kudyba, Sophia      10 UNIONTOWN-AM         2:24.24    2:25.42          2  
      32.31   37.12   39.35   36.64                                
 12 Folcomer, Tiffany   10 YORK Y-MA            2:28.72    2:26.39          1  
      33.24   37.14   38.96   37.05                                
 13 Yurkovich, Brooke    9 MON-VALLEY           2:27.32    2:29.77        
      34.98   38.00   39.26   37.53                                
 14 Miller, Brianna      9 YORK Y-MA            2:30.97    2:30.24        
      34.91   39.64   39.26   36.43                                
 15 Ladd, Caelan        10 WEST CHESTER-PA-MA   2:35.30    2:31.63        
      34.55   39.81   41.12   36.15                                
 16 Harsh, Chesley      10 WAY-MA               2:39.12    2:38.21        
      36.39   40.40   41.70   39.72                                
 17 Schmader, Korryn    10 TITUSVILLE           2:39.64    2:39.53        
      33.95   40.64   44.06   40.88                                
 18 McGann, Sarah        9 BRANDYWINE-PA-MA     2:40.59    2:40.92        
      36.30   41.17   42.09   41.36                                
 19 Brandberg, Essa      9 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:44.64    2:42.54        
      36.54   41.73 1:24.27                                        
 20 Woltjen, Alex       10 SAMPSON-AM           2:49.32    2:44.31        
      37.43   41.73   43.09   42.06                                
 -- Price, Brooke        9 SAMPSON-AM           2:41.13         DQ        
      False start
      36.44   41.63   41.69   40.24                                
 
Event 404  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:05.26   3/19/2016 Woobie Kupsky, POCONO PIRANHAS             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Camden       10 FRANKLIN             2:11.86    2:09.86         16  
      30.13   33.41   33.23   33.09                                
  2 Fleck, Brandon      10 TRI-HAMPTON-PA-MA    2:18.02    2:14.16         13  
      29.93   33.88   35.65   34.70                                
  3 Lauterbach, Sidney  10 YORK Y-MA            2:20.60    2:16.29         12  
      31.89   34.81   35.37   34.22                                
  4 Bonner, JB          10 WAY-MA               2:19.32    2:17.97         11  
      31.86   35.82   35.87   34.42                                
  5 Dean, Conner        10 JAMESTOWN            2:17.97    2:18.17         10  
      30.90   35.00   36.85   35.42                                
  6 Huckel, Charles     10 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:20.27    2:18.53          9  
      31.50   34.49   36.36   36.18                                
  7 Filipovski, Luka    10 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:20.64    2:19.15          7  
      31.83   35.93   36.70   34.69                                
  8 Rees, William        9 YORK Y-MA            2:21.56    2:22.04          5  
      32.53   36.82   37.49   35.20                                
  9 Carl, Evan          10 BOYERTOWN-PA-MA      2:29.26    2:22.42          4  
      32.61   36.37   37.87   35.57                                
 10 Weaver, Madden      10 SCAY-MA              2:27.10    2:23.69          3  
      32.48   37.00   38.41   35.80                                
 11 Amy, Logan          10 CORRY                2:29.50    2:24.07          2  
      33.28   36.77   36.60   37.42                                
 12 Olson, Trevor       10 LANY-MA              2:22.69    2:25.10          1  
      33.80   36.83   37.17   37.30                                
 13 Harth, Christopher  10 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:20.84    2:25.14        
      32.50   37.86   34.99   39.79                                
 14 Jenza, Nikita        9 TRI-HAMPTON-PA-MA    2:27.52    2:28.23        
      34.21   38.26   39.39   36.37                                
 15 Anderson, Arijah     9 BRANDYWINE-PA-MA     2:27.79    2:28.25        
      34.05   37.99   38.37   37.84                                
 16 Martin, Shane        9 LIONVILLE-PA-MA      2:34.69    2:28.55        
      34.07   38.87   39.75   35.86                                
 17 Ferenz, Tyler       10 BOYERTOWN-PA-MA      2:25.15    2:28.68        
      33.61   38.20   39.67   37.20                                
 18 Tasker, Amir         9 CC-MA                2:30.09    2:29.10        
      34.62   39.61   38.71   36.16                                
 19 Bowser, Ryan        10 SNYDER               2:35.64    2:29.78        
      35.64   39.16   39.53   35.45                                
 20 Pribozie, Steven    10 SAMPSON-AM           2:32.69    2:30.61        
      35.42   38.50   39.49   37.20                                
 21 Chatham, Max        10 TITUSVILLE           2:32.33    2:30.63        
      33.89   38.25   39.44   39.05                                
 22 Albans, John        10 KENNETT-PA-MA        2:34.06    2:34.12        
      37.27 1:19.37   37.48                                        
 23 Cichewicz, Cole     10 LIONVILLE-PA-MA      2:34.63    2:35.36        
      35.08   40.67   41.21   38.40                                
 24 Confer, Addison     10 EAST LYCO EELS       2:34.65    2:38.75        
                      39.29                                        
 
Event 405  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 26.14   3/24/2013 Paige Hetrick, Bradford-PA                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Eve       10 WAY-MA                 27.63      27.01         16  
  2 Hinson, Kaliyah      9 YORK Y-MA              27.98      27.91         13  
  3 Golden, Elizabeth   10 EASTSIDE FAMILY-ZZ     28.15      28.12         12  
  4 Schwelm, Ruby       10 ROCKY RUN-PA-MA        29.09      28.58         11  
  5 Albertson, Lila     10 READINGBERKS-PA-MA     29.59      28.86         10  
  6 Woods, Kara         10 NORTH PENN-PA          29.36      28.88          9  
  7 Despeaux, Addyson   10 RIDLEYAREA-PA-MA       29.03      28.89          7  
  8 Domermuth, Nicole   10 SKY-MA                 29.66      29.41          5  
  9 Pringle, Adalie     10 BEFY-EN                29.81      29.50          4  
 10 Borrero, Chloe      10 EASTSIDE FAMILY-ZZ     30.31      29.56          3  
 11 Schermerhorn, Meri  10 BOYERTOWN-PA-MA        30.10      29.59          2  
 12 Gonzales, Shae      10 BOYERTOWN-PA-MA        29.28      29.91          1  
 13 Hutchinson, Bailey  10 OIL CITY               31.19      29.97        
 14 Massie, Dominique    9 SAMPSON-AM             30.62      30.13        
 15 Grim, June           9 TRIVALLEY-MA           30.75      30.15        
 16 Yizzi, KelliAnne    10 TRI-HAMPTON-PA-MA      30.23      30.27        
 17 Abel, Madelyn       10 UPPER BUCKS-PA-MA      31.13      30.35        
 18 Deeney, Madelyn     10 PHOENIXVILLE-PA-MA     31.06      30.65        
 19 Lewis, Brynn         9 PHOENIXVILLE-PA-MA     31.03      30.85        
 20 Parke, Danielle     10 ALLEGHENY VALLEY       31.06      31.65        
 21 Smith, Riley        10 RIDLEYAREA-PA-MA       31.48      31.75        
 22 Levy, Grace         10 SCAY-MA                31.82      31.95        
 23 Mehlenbacher, Anna  10 TITUSVILLE             31.34      32.06        
 24 Barton, Isabelle    10 SNYDER                 31.49      32.57        
 
Event 406  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 26.24   3/26/2017 Jake Kennedy, Ridley-PA                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fleck, Brandon      10 TRI-HAMPTON-PA-MA      27.66      27.29         16  
  2 Davies, Sharyf      10 BAY-MA                 28.14      28.20         13  
  3 DeAngelo, Micah     10 CYAA-ZZ                29.31      28.58         12  
  4 Pong, Cristian       9 CC-MA                  29.73      29.00         11  
  5 Daisher, Matthew    10 JENNERSVILLE-PA-MA     29.74      29.31         10  
  6 Kiebort, Connor     10 LIONVILLE-PA-MA        29.07      29.33          9  
  7 Williams, Steven    10 BRADFORD-NI            29.61      29.37          7  
  8 Jenza, Nikita        9 TRI-HAMPTON-PA-MA      30.13      29.70          5  
  9 Fulton, Evan        10 LIONVILLE-PA-MA        29.87      29.78          4  
 10 Cole, Logun         10 SPENCER FAMILY         29.90      29.79          3  
 11 Moore, Miles         9 JAMESTOWN              29.33      29.91          2  
 12 Niemetz, Drake      10 WARREN                 29.80      30.01          1  
 13 Beck, Billy          9 LIONVILLE-PA-MA        31.50      30.29        
 13 Brunetti, Jake      10 NEYS-MA                30.41      30.29        
 15 Cox, Hunter         10 SHENANGO-AM            30.30      30.59        
 16 Berger, Nicholas     9 NEYS-MA                31.17      30.60        
 17 Padilla, Kyle        9 PHOENIXVILLE-PA-MA     31.15      30.75        
 18 Petre, Jared        10 TRIVALLEY-MA           31.23      30.98        
 19 Mantash, Tyler       9 RIDLEYAREA-PA-MA       30.37      31.01        
 20 Wenstrup, Brudy     10 PHOENIXVILLE-PA-MA     31.01      31.02        
 21 Rucker, Will         9 SCAY-MA                31.50      31.06        
 22 Sciullo, Maddox     10 SAMPSON-AM             31.41      31.10        
 23 Cuevas Riego De Di  10 UPPERMAINLINE-PA-MA    30.38      31.11        
 24 Brahma, Vishal      10 ROCKY RUN-PA-MA        31.38      31.62        
 25 Byrd, Brandon       10 JAMESTOWN              30.93      33.08        
 
Event 407  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 29.67   3/21/2009 Emily Cornell, Brandywine-PA                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ricciuti, Giuliana  10 SAMPSON-AM             31.82      31.25         16  
  2 Golden, Elizabeth   10 EASTSIDE FAMILY-ZZ     32.36      31.80         13  
  3 Hamill, Emily       10 PHOENIXVILLE-PA-MA     32.41      31.87         12  
  4 Taylor, Julia       10 WEST CHESTER-PA-MA     32.85      32.45         11  
  5 Mottershead, Freya  10 CENTRAL BUCKS-PA-MA    33.78      33.11         10  
  6 Woods, Kara         10 NORTH PENN-PA          34.11      33.61          9  
  7 Fox, Maddie          9 UPPERMAINLINE-PA-MA    34.88      34.18          7  
  8 Ball, Lauryn        10 BRADFORD-NI            34.67      34.29          5  
  9 Spano, Brooklynn    10 LANSDOWNE-PA-MA        36.66      34.35          4  
 10 Petertonjes, Zoe    10 LIONVILLE-PA-MA        36.59      34.67          3  
 11 Finger, Gabby       10 PHOENIXVILLE-PA-MA     34.79      34.69          2  
 12 Folcomer, Tiffany   10 YORK Y-MA              35.31      34.92          1  
 13 Grim, June           9 TRIVALLEY-MA           36.68      34.96        
 14 Baloglou, London    10 GR.  JOHNSTOWN-AM      35.92      35.14        
 15 Murphy, Kristen     10 ROCKY RUN-PA-MA        35.52      35.28        
 16 Hasis, Nicole       10 CC-MA                  36.03      35.51        
 17 Shipe, Dylayn       10 SNYDER                 35.11      35.54        
 18 Jones, Cooper       10 WEST CHESTER-PA-MA     36.88      35.55        
 19 Del Rosario, Xioma  10 CC-MA                  36.35      35.58        
 20 Moore, Chloe        10 YORK Y-MA              36.04      35.69        
 21 Spengler, Kyla      10 NEYS-MA                35.64      35.97        
 22 Munnell, Addi        9 NEW CASTLE             36.90      36.73        
 23 Faust, Charlotte     9 SAMPSON-AM             36.84      36.90        
 24 Obenski, Lucille    10 PHOENIXVILLE-PA-MA     36.14      36.93        
 
Event 408  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 30.35   3/26/2017 Jake Kennedy, Ridley-PA                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lamb, Luke          10 NEW CASTLE             32.23      31.74         16  
  2 McCloskey, Nolan    10 UPY-MA                 34.22      33.70         13  
  3 Eisenhofer, Owen     9 READINGBERKS-PA-MA     34.35      34.15         12  
  4 De Vries, Alex      10 UPPERMAINLINE-PA-MA    34.57      34.18         11  
  5 Rawa, Benjamin      10 NORTH PENN-PA          34.96      34.33         10  
  6 Filipovits, Sean    10 HAY-MA                 34.96      34.50          9  
  7 Williams, Steven    10 BRADFORD-NI            35.88      34.69          7  
  8 Olalere, Anderson    8 GR.  JOHNSTOWN-AM      35.79      34.85          5  
  9 Nunez, Rey          10 INDIANA-AM             36.03      35.05          4  
 10 Moore, Miles         9 JAMESTOWN              34.19      35.33          3  
 11 Winslow, Kye        10 FRANKLIN               37.19      35.36          2  
 12 Birch, Daniel        9 BUTLER-AM              35.70      35.67          1  
 13 Sperling, Sam       10 LIONVILLE-PA-MA        35.65      36.04        
 14 Hughes, Jonathan    10 LOGGERHEADS-MA         37.03      36.24        
 15 McAnany, Jason      10 RIDGWAY-ZZ             36.94      36.62        
 16 Smolders, Colin     10 UPPERMAINLINE-PA-MA    36.20      36.71        
 17 Torres, Roman        9 YORK Y-MA              35.46      36.74        
 18 Aiken, Eli          10 INDIANA-AM             36.51      36.94        
 19 Young, Kevin         8 GROVE CITY-AM          37.21      37.12        
 20 Padilla, Kyle        9 PHOENIXVILLE-PA-MA     37.05      37.17        
 21 Mantash, Tyler       9 RIDLEYAREA-PA-MA       36.67      37.26        
 22 Morgus, Jackson     10 BUTLER-AM              36.93      37.45        
 23 Tadajweski, Edward  10 FSC-LEBY-MA            37.43      38.02        
 24 Gabrielle, David    10 STARS-MA               35.96      38.36        
 
Event 409  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 33.60        1995 D. Lundy, Central Chester                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scott, Peyton       10 INDIANA-AM             37.22      36.06         16  
  2 Phifer, Izzy        10 YORK Y-MA              36.36      36.77         13  
  3 Salerno, Isabella   10 UPPERMAINLINE-PA-MA    37.46      36.79         12  
  4 Chang, Katie        10 WSY-MA                 37.56      37.04         11  
  5 Watschke, Madison   10 SCAY-MA                39.11      38.13         10  
  6 Lavorini, Giona     10 BUTLER-AM              39.03      38.36          9  
  7 Nagy, Morgan         9 INDIANA-AM             38.68      38.59          7  
  8 Shipe, Bryony       10 SNYDER                 39.52      38.66          5  
  9 Walko, Haley        10 GREENSBURG-AM          40.68      38.82          4  
 10 Kifer, Hannah       10 SCAY-MA                40.78      38.91          3  
 11 DiMaio, Mya          9 SNYDER                 39.50      39.33          2  
 12 Trotter, Barcley    10 PHOENIXVILLE-PA-MA     39.20      39.36          1  
 13 Petrakis, Grace      9 CENTRAL BUCKS-PA-MA    40.02      39.75        
 14 Borrero, Chloe      10 EASTSIDE FAMILY-ZZ     39.77      39.91        
 15 Schermerhorn, Meri  10 BOYERTOWN-PA-MA        40.13      39.92        
 16 Beishline, Leyna    10 BAY-MA                 40.66      39.94        
 17 Ward, Kylah         10 LANSDOWNE-PA-MA        40.70      40.03        
 18 Semisch, Skyler     10 PHOENIXVILLE-PA-MA     41.42      40.20        
 19 Maggio, Rylee       10 WSY-MA                 41.11      40.33        
 20 Hammerschmidt, Ann  10 KENNETT-PA-MA          39.78      40.36        
 21 Markle, Lauren      10 CC-MA                  40.47      40.71        
 22 Deeney, Madelyn     10 PHOENIXVILLE-PA-MA     39.62      40.72        
 23 Schwartz, Eden      10 AMBLER-PA              41.11      41.27        
 24 Ongley, Lauren      10 TITUSVILLE             40.64      41.91        
 
Event 410  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 34.40        9302 Muantongchin/Krchnak, Hatboro/Clrfld         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vradinskiy, Sebast  10 TRI-HAMPTON-PA-MA      35.79      34.71         16  
  2 Sadowski, Blaise    10 HAZY                   35.68      35.00         13  
  3 Eisenhofer, Keagan  10 READINGBERKS-PA-MA     37.84      36.11         12  
  4 Davies, Sharyf      10 BAY-MA                 37.53      36.37         11  
  5 Hughes, Jonathan    10 LOGGERHEADS-MA         39.03      37.76         10  
  6 Muchnok, Sean       10 SCHNEIDER-WP           39.65      38.99          9  
  7 Newton, Christian   10 FSC-LEBY-MA            39.74      39.16          7  
  8 Woerner, Ryan       10 PHOENIXVILLE-PA-MA     41.74      40.31          5  
  9 Johnson, Isaiah     10 BEFY-EN                40.75      40.89          3.5
  9 Mahoney, Kasey      10 UNIONTOWN-AM           40.82      40.89          3.5
 11 Reck, Grayson        8 BAY-MA                 42.35      40.97          2  
 12 Rosenstock, Jay     10 HAZY                   42.27      41.03          1  
 13 Stancik, Jonathan   10 KENNETT-PA-MA          41.74      41.14        
 14 Toland, Jimmy        9 RIDLEYAREA-PA-MA       42.46      41.15        
 15 Jeffcoat, Brayden   10 NEW CASTLE             42.39      41.30        
 16 Moore, Chase         8 BAY-MA                 42.08      41.70        
 17 Gamber, Ian         10 WSY-MA                 42.35      41.71        
 18 Sciullo, Maddox     10 SAMPSON-AM             40.69      41.77        
 19 Lavorini, Adrian     9 BUTLER-AM              41.73      42.60        
 20 Daisher, Michael    10 JENNERSVILLE-PA-MA     43.19      42.63        
 21 Krock, Patrick      10 BOYERTOWN-PA-MA        42.89      42.75        
 22 Hillsley, Ryan       9 SCAY-MA                43.06      42.84        
 23 Dibiaso, Carson     10 FSC-LEBY-MA            43.58      42.86        
 24 Schiffbauer, Brody  10 UNIONTOWN-AM           43.62      44.05        
 
Event 411  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:07.40   3/22/2015 Laryssa Webster, BRAD                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Eve       10 WAY-MA               1:06.72    1:05.65!        16  
      30.46   35.19                                                
  2 Hidalgo, Carla      10 FSC-LEBY-MA          1:12.94    1:10.87         13  
      32.79   38.08                                                
  3 Hinson, Kaliyah      9 YORK Y-MA            1:08.98    1:11.00         12  
      32.29   38.71                                                
  4 Marks, Riley        10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:14.21    1:13.59         11  
      34.05   39.54                                                
  5 Klinger, Maddie      9 READINGBERKS-PA-MA   1:16.00    1:13.72         10  
      33.51   40.21                                                
  6 Wolbert, Sydney      9 POCONO PIRANHAS-MA   1:16.89    1:13.95          9  
      34.18   39.77                                                
  7 Merinar, Rebekkah   10 LOGGERHEADS-MA       1:17.15    1:14.57          7  
      36.06   38.51                                                
  8 Acker, Bella        10 WEST CHESTER-PA-MA   1:18.59    1:15.48          5  
      36.13   39.35                                                
  9 Domermuth, Nicole   10 SKY-MA               1:17.09    1:17.12          4  
      36.15   40.97                                                
 10 Yurkovich, Brooke    9 MON-VALLEY           1:14.74    1:17.35          3  
 11 Hopkinson, Emma      9 GSVY-MA              1:17.29    1:18.70          2  
      37.69   41.01                                                
 12 Posey, Clare         9 BAIERL FAMILY-AM     1:16.33    1:19.36          1  
 13 Randolph, Lily      10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:26.22    1:21.05        
      36.86   44.19                                                
 14 Forster, Vanessa    10 ALLEGHENY VALLEY     1:16.12    1:21.85        
      37.38   44.47                                                
 15 McDermott, Grace     9 JENNERSVILLE-PA-MA   1:29.02    1:22.77        
      37.05   45.72                                                
 16 Chen, Emily          9 SCAY-MA              1:25.89    1:23.07        
      38.02   45.05                                                
 17 Moore, Chloe        10 YORK Y-MA            1:25.72    1:23.70        
      41.01   42.69                                                
 18 Grove, Morgan        9 INDIANA-AM           1:29.91    1:25.16        
      40.42   44.74                                                
 19 Dawson, Sydney      10 SPENCER FAMILY       1:31.62    1:26.60        
      39.76   46.84                                                
 20 Murphy, Keagan      10 RIDLEYAREA-PA-MA     1:31.57    1:28.73        
      43.92   44.81                                                
 21 Parke, Nicole       10 ALLEGHENY VALLEY     1:24.35    1:29.44        
      40.57   48.87                                                
 22 Masters, Katie      10 MON-VALLEY           1:30.13    1:30.67        
      43.48   47.19                                                
 23 Bender, Marlayna    10 CLEARFIELD           1:28.98    1:31.76        
      42.70   49.06                                                
 24 Szymanski, Tessa    10 BUTLER-AM            1:28.26    1:32.47        
      42.81   49.66                                                
 
Event 412  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:03.87   3/26/2017 Preston Kessler, INDY-AM                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nowoswiat, Jacob    10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:08.78    1:07.04         16  
      30.78   36.26                                                
  2 Lauterbach, Sidney  10 YORK Y-MA            1:12.83    1:09.17         13  
      32.62   36.55                                                
  3 Lamb, Luke          10 NEW CASTLE           1:11.27    1:10.65         12  
      32.63   38.02                                                
  4 Margita, Joey       10 INDIANA-AM           1:11.57    1:10.84         11  
      33.32   37.52                                                
  5 Li, Patrick         10 WEST CHESTER-PA-MA   1:13.65    1:12.57         10  
      35.13   37.44                                                
  6 Huckel, Charles     10 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:13.16    1:12.98          9  
      36.30   36.68                                                
  7 Filipovski, Luka    10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:13.74    1:13.50          7  
      34.29   39.21                                                
  8 Tini, Jeffrey        9 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:15.14    1:14.66          5  
      34.51   40.15                                                
  9 Amy, Logan          10 CORRY                1:16.39    1:17.05          4  
      34.86   42.19                                                
 10 Hidalgo, Jomar       8 FSC-LEBY-MA          1:18.44    1:17.09          3  
      34.86   42.23                                                
 11 Fuener, Thomas      10 SEWICKLEY-AM         1:17.64    1:17.79          2  
      35.91   41.88                                                
 12 Khatib, Alec        10 WEST CHESTER-PA-MA   1:18.38    1:18.10          1  
      36.80   41.30                                                
 13 Mooney, Jack        10 TRIVALLEY-MA         1:19.39    1:18.25        
      35.78   42.47                                                
 14 Ferenz, Tyler       10 BOYERTOWN-PA-MA      1:22.71    1:20.81        
      37.26   43.55                                                
 15 Weaver, Madden      10 SCAY-MA              1:26.52    1:21.22        
      37.25   43.97                                                
 16 Vranick, Jakob       9 SCHNEIDER-WP         1:29.08    1:23.28        
      38.54   44.74                                                
 17 Moore, Grady         9 JAMESTOWN            1:20.67    1:24.13        
      37.10   47.03                                                
 18 Rogovin, Benjamin   10 GSVY-MA              1:30.19    1:24.37        
      38.77   45.60                                                
 19 Bowser, Ryan        10 SNYDER               1:26.05    1:24.64        
      41.01   43.63                                                
 20 Flemister, Elkanah   9 YORK Y-MA            1:26.65    1:26.13        
      41.15   44.98                                                
 21 Herman, Joe         10 TITUSVILLE           1:29.66    1:26.35        
      39.88   46.47                                                
 22 Reed, Chase          9 YORK Y-MA            1:25.67    1:26.38        
      40.41   45.97                                                
 23 Tasker, Amir         9 CC-MA                1:25.23    1:26.88        
      37.57   49.31                                                
 24 Tangorra, Nico      10 ROCKY RUN-PA-MA      1:42.75    1:36.20        
 
Event 413  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 57.31   3/19/2011 Marget Shelly, CC-MA                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woods, Kara         10 NORTH PENN-PA        1:04.14    1:03.56         16  
      30.16   33.40                                                
  2 Shipe, Dylayn       10 SNYDER               1:05.15    1:04.05         13  
      16.06   47.99                                                
  3 Schwelm, Ruby       10 ROCKY RUN-PA-MA      1:04.85    1:04.58         12  
      30.88   33.70                                                
  4 Anderson, Sydney    10 INDIANA-AM           1:06.90    1:05.25         11  
      31.57   33.68                                                
  5 Shipe, Bryony       10 SNYDER               1:06.64    1:05.44         10  
      30.97   34.47                                                
  6 Pringle, Adalie     10 BEFY-EN              1:07.30    1:05.45          9  
      30.78   34.67                                                
  7 Petrakis, Grace      9 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:05.53    1:05.55          7  
      31.34   34.21                                                
  8 Gonzales, Shae      10 BOYERTOWN-PA-MA      1:06.96    1:05.67          5  
      30.74   34.93                                                
  9 Petertonjes, Zoe    10 LIONVILLE-PA-MA      1:07.16    1:05.94          4  
      31.40   34.54                                                
 10 Bronkaj, Alexa      10 ALLEGHENY VALLEY     1:06.60    1:05.97          3  
      31.22   34.75                                                
 11 Oswalt, Jadyn       10 GR.  JOHNSTOWN-AM    1:07.32    1:06.70          2  
      31.64   35.06                                                
 12 Watschke, Madison   10 SCAY-MA              1:08.54    1:06.80          1  
      32.88   33.92                                                
 13 Borrero, Chloe      10 EASTSIDE FAMILY-ZZ   1:06.88    1:06.86        
      31.39   35.47                                                
 14 Albertson, Lila     10 READINGBERKS-PA-MA   1:07.35    1:07.17        
      32.00   35.17                                                
 15 Katona, Zoe         10 HAZY                 1:07.16    1:07.31        
      31.77   35.54                                                
 16 Seymour, Mikayla    10 READINGBERKS-PA-MA   1:08.61    1:08.25        
      32.58   35.67                                                
 17 Dolan, Reilly       10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:08.00    1:08.55        
      32.75   35.80                                                
 18 Lewis, Brynn         9 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:10.60    1:08.57        
      32.73   35.84                                                
 19 Conner, Zharra       9 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:10.60    1:08.65        
      32.89   35.76                                                
 20 Jones, Cooper       10 WEST CHESTER-PA-MA   1:10.33    1:08.71        
      33.47   35.24                                                
 21 Betnar, Ava         10 WBY-MA               1:10.48    1:09.03        
      33.21   35.82                                                
 22 Ciez, Addie          9 UNIONTOWN-AM         1:09.45    1:09.67        
      33.10   36.57                                                
 23 Boomer-Brazier, Ma  10 SCAY-MA              1:11.78    1:09.85        
      34.80   35.05                                                
 24 Massie, Dominique    9 SAMPSON-AM           1:10.43    1:09.92        
      35.41   34.51                                                
 -- Chang, Katie        10 WSY-MA               1:03.22         DQ        
      Re-Submerged
      29.33   33.30                                                
 
Event 414  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 57.71        2003 S. Gasparini, West Shore                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fleck, Brandon      10 TRI-HAMPTON-PA-MA      59.75      58.91         16  
      28.48   30.43                                                
  2 Smith, Camden       10 FRANKLIN             1:01.56      59.97         13  
      28.85   31.12                                                
  3 Detwiler, Sean      10 CC-MA                1:04.53    1:02.94         12  
      30.23   32.71                                                
  4 Dean, Conner        10 JAMESTOWN            1:03.89    1:04.44         11  
      30.74   33.70                                                
  5 Bonner, JB          10 WAY-MA               1:06.39    1:05.04         10  
      31.34   33.70                                                
  6 Cole, Logun         10 SPENCER FAMILY       1:06.16    1:05.69          9  
      31.88   33.81                                                
  7 Niemetz, Drake      10 WARREN               1:07.37    1:06.78          7  
      31.39   35.39                                                
  8 Margita, Joey       10 INDIANA-AM           1:08.64    1:07.09          5  
      33.21   33.88                                                
  9 Daisher, Matthew    10 JENNERSVILLE-PA-MA   1:08.26    1:07.97          4  
      33.38   34.59                                                
 10 Harth, Christopher  10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:05.93    1:07.98          3  
      31.84   36.14                                                
 11 Olson, Trevor       10 LANY-MA              1:08.38    1:08.03          2  
      32.65   35.38                                                
 12 Petre, Jared        10 TRIVALLEY-MA         1:10.07    1:08.07          1  
      32.97   35.10                                                
 13 Anderson, Arijah     9 BRANDYWINE-PA-MA     1:09.46    1:08.26        
      33.16   35.10                                                
 14 Favre, Brayden       9 UPY-MA               1:09.28    1:08.42        
      32.41   36.01                                                
 15 Mooney, Jack        10 TRIVALLEY-MA         1:10.78    1:08.54        
      33.13   35.41                                                
 16 Cox, Hunter         10 SHENANGO-AM          1:09.11    1:08.75        
      32.87   35.88                                                
 17 Dierkes, Thomas     10 LANSDOWNE-PA-MA      1:10.43    1:09.29        
      32.83   36.46                                                
 18 Wenstrup, Brudy     10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:09.62    1:09.45        
      33.74   35.71                                                
 19 Berger, Nicholas     9 NEYS-MA              1:09.35    1:10.01        
      33.13   36.88                                                
 20 Folweiler, Chase     9 NORTH PENN-PA        1:10.00    1:10.42        
      33.43   36.99                                                
 21 Smolders, Colin     10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:11.16    1:10.51        
      33.69   36.82                                                
 22 Albans, John        10 KENNETT-PA-MA        1:11.16    1:10.58        
      34.69   35.89                                                
 23 Johnson, Isaiah     10 BEFY-EN              1:10.91    1:11.56        
      34.08   37.48                                                
 24 Matteo, Jonah       10 READINGBERKS-PA-MA   1:11.13    1:11.74        
      34.43   37.31                                                
 25 Confer, Addison     10 EAST LYCO EELS       1:09.96    1:13.02        
      35.03   37.99                                                
 
Event 415  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:04.07   3/24/2013 Paige Hetrick, Bradford-PA                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hamill, Emily       10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:08.71    1:08.49         16  
      33.79   34.70                                                
  2 Taylor, Julia       10 WEST CHESTER-PA-MA   1:12.28    1:09.55         13  
      34.02   35.53                                                
  3 Gasgonia, Marina    10 POCONO PIRANHAS-MA   1:13.03    1:11.15         12  
      34.95   36.20                                                
  4 Mottershead, Freya  10 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:12.44    1:12.11         11  
      35.14   36.97                                                
  5 Merinar, Rebekkah   10 LOGGERHEADS-MA       1:14.22    1:13.76         10  
      36.84   36.92                                                
  6 Ball, Lauryn        10 BRADFORD-NI          1:14.50    1:14.06          9  
      35.95   38.11                                                
  7 Fox, Maddie          9 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:15.86    1:14.80          7  
      37.49   37.31                                                
  8 Marks, Riley        10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:14.04    1:15.41          5  
      36.58   38.83                                                
  9 Jones, Cooper       10 WEST CHESTER-PA-MA   1:18.46    1:16.64          4  
      38.29   38.35                                                
 10 Walsh, Aivleen      10 YORK Y-MA            1:20.10    1:16.73          3  
 11 Katona, Zoe         10 HAZY                 1:16.16    1:17.01          2  
      37.46   39.55                                                
 12 Murphy, Kristen     10 ROCKY RUN-PA-MA      1:16.08    1:17.96          1  
      37.69   40.27                                                
 13 Forster, Vanessa    10 ALLEGHENY VALLEY     1:17.87    1:18.10        
      38.05   40.05                                                
 14 Spano, Brooklynn    10 LANSDOWNE-PA-MA      1:20.09    1:18.43        
      38.72   39.71                                                
 15 Betnar, Ava         10 WBY-MA               1:21.01    1:18.71        
      38.20   40.51                                                
 16 Kudyba, Sophia      10 UNIONTOWN-AM         1:17.33    1:18.97        
      37.97   41.00                                                
 17 Moore, Chloe        10 YORK Y-MA            1:18.62    1:19.06        
 18 Oswalt, Jadyn       10 GR.  JOHNSTOWN-AM    1:19.73    1:19.17        
      38.77   40.40                                                
 19 Cornelius, Jenna    10 DUBOIS               1:24.46    1:19.78        
      38.46   41.32                                                
 20 Mehlenbacher, Anna  10 TITUSVILLE           1:22.77    1:20.26        
      37.79   42.47                                                
 21 King, Ava           10 INDIANA-AM           1:23.57    1:20.68        
      40.87   39.81                                                
 22 Barton, Isabelle    10 SNYDER               1:22.42    1:22.53        
      40.40   42.13                                                
 23 Miller, Brianna      9 YORK Y-MA            1:21.37    1:22.76        
      40.93   41.83                                                
 24 Obenski, Lucille    10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:21.68    1:22.96        
 
Event 416  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:05.63   3/19/2016 Woobie Kupsky, POCONO PIRANHAS             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lamb, Luke          10 NEW CASTLE           1:09.66    1:09.15         16  
      33.96   35.19                                                
  2 McCloskey, Nolan    10 UPY-MA               1:12.91    1:11.35         13  
      35.71   35.64                                                
  3 Rees, William        9 YORK Y-MA            1:14.11    1:12.60         12  
      35.37   37.23                                                
  4 De Vries, Alex      10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:13.57    1:12.73         11  
      36.06   36.67                                                
  5 Williams, Steven    10 BRADFORD-NI          1:16.47    1:14.73         10  
      36.97   37.76                                                
  6 Eisenhofer, Owen     9 READINGBERKS-PA-MA   1:14.59    1:14.92          9  
  7 Rawa, Benjamin      10 NORTH PENN-PA        1:15.19    1:15.27          7  
      36.01   39.26                                                
  8 Li, Patrick         10 WEST CHESTER-PA-MA   1:16.43    1:16.11          5  
      36.74   39.37                                                
  9 Tini, Jeffrey        9 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:16.70    1:17.04          4  
      37.53   39.51                                                
 10 Winslow, Kye        10 FRANKLIN             1:18.80    1:17.19          3  
      38.37   38.82                                                
 11 King, Dalen         10 YORK Y-MA            1:18.57    1:17.81          2  
      38.28   39.53                                                
 12 Hidalgo, Jomar       8 FSC-LEBY-MA          1:19.47    1:18.13          1  
      38.17   39.96                                                
 13 Brunetti, Jake      10 NEYS-MA              1:17.69    1:18.34        
      37.58   40.76                                                
 14 Birch, Daniel        9 BUTLER-AM            1:19.11    1:18.56        
      38.42   40.14                                                
 15 Olalere, Anderson    8 GR.  JOHNSTOWN-AM    1:17.59    1:18.89        
      36.44   42.45                                                
 16 Carl, Evan          10 BOYERTOWN-PA-MA      1:17.09    1:18.93        
      38.46   40.47                                                
 17 Morgus, Jackson     10 BUTLER-AM            1:19.92    1:19.18        
      38.94   40.24                                                
 18 Olson, Trevor       10 LANY-MA              1:19.77    1:19.22        
      38.27   40.95                                                
 19 Weaver, Madden      10 SCAY-MA              1:18.03    1:19.25        
      38.32   40.93                                                
 20 Smolders, Colin     10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:20.10    1:19.48        
      38.61   40.87                                                
 21 Torres, Roman        9 YORK Y-MA            1:20.17    1:19.68        
    1:19.75                                                        
 22 Padilla, Kyle        9 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:20.30    1:19.74        
      39.14   40.60                                                
 23 Moore, Grady         9 JAMESTOWN            1:19.52    1:20.19        
      38.91   41.28                                                
 -- Bonner, JB          10 WAY-MA               1:15.92         DQ        
      Delay initiating turn
      36.51   38.99                                                
 
Event 417  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:15.50   3/26/2017 Annie Gao, Reading-PA                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phifer, Izzy        10 YORK Y-MA            1:19.96    1:20.78         16  
      38.47   42.31                                                
  2 Scott, Peyton       10 INDIANA-AM           1:22.82    1:21.98         13  
      39.32   42.66                                                
  3 Salerno, Isabella   10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:23.89    1:23.38         12  
      40.05   43.33                                                
  4 Dolan, Reilly       10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:25.35    1:23.97         11  
      40.19   43.78                                                
  5 Ward, Kylah         10 LANSDOWNE-PA-MA      1:27.49    1:25.45         10  
      40.70   44.75                                                
  6 Kifer, Hannah       10 SCAY-MA              1:27.88    1:25.64          9  
      41.37   44.27                                                
  7 Trotter, Barcley    10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:25.40    1:25.71          7  
      40.25   45.46                                                
  8 Deeney, Madelyn     10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:29.21    1:26.21          5  
      41.19   45.02                                                
  9 DiMaio, Mya          9 SNYDER               1:27.76    1:26.49          4  
      42.38   44.11                                                
 10 Lavorini, Giona     10 BUTLER-AM            1:29.98    1:26.60          3  
      42.53   44.07                                                
 11 Nagy, Morgan         9 INDIANA-AM           1:27.04    1:26.87          2  
      41.39   45.48                                                
 12 Wolbert, Sydney      9 POCONO PIRANHAS-MA   1:28.24    1:27.13          1  
      40.72   46.41                                                
 13 Vance, Addison      10 BUTLER-AM            1:29.04    1:28.14        
      42.08   46.06                                                
 14 Walko, Haley        10 GREENSBURG-AM        1:29.39    1:28.27        
      41.11   47.16                                                
 15 Bronkaj, Alexa      10 ALLEGHENY VALLEY     1:30.51    1:28.43        
      42.16   46.27                                                
 16 Gracey-Dalton, Kar  10 BRADFORD-NI          1:30.03    1:28.49        
      40.96   47.53                                                
 17 Yurkovich, Brooke    9 MON-VALLEY           1:28.82    1:29.23        
      43.79   45.44                                                
 18 Updegrave, Delaney  10 NDCY-MA              1:29.86    1:29.47        
      42.50   46.97                                                
 19 Maggio, Rylee       10 WSY-MA               1:31.73    1:29.48        
      40.73   48.75                                                
 20 Harsh, Chesley      10 WAY-MA               1:31.45    1:29.61        
      42.77   46.84                                                
 21 Keefer, Morgan      10 WSY-MA               1:29.66    1:30.36        
      42.56   47.80                                                
 22 Hammerschmidt, Ann  10 KENNETT-PA-MA        1:31.40    1:30.49        
      42.64   47.85                                                
 23 Alcantara, Emilia   10 HAZY                 1:28.01    1:31.23        
      42.94   48.29                                                
 24 Harrison, Lucy       9 WARREN               1:31.68    1:31.36        
      44.05   47.31                                                
 
Event 418  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:16.37   3/26/2017 Kaden Faychak, GYST                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vradinskiy, Sebast  10 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:20.10    1:18.06         16  
      36.62   41.44                                                
  2 Davies, Sharyf      10 BAY-MA               1:21.26    1:18.53         13  
      38.03   40.50                                                
  3 Eisenhofer, Keagan  10 READINGBERKS-PA-MA   1:24.45    1:23.56         12  
      39.57   43.99                                                
  4 DeAngelo, Micah     10 CYAA-ZZ              1:24.89    1:24.07         11  
      39.71   44.36                                                
  5 Detwiler, Sean      10 CC-MA                1:25.81    1:24.72         10  
      40.60   44.12                                                
  6 Hughes, Jonathan    10 LOGGERHEADS-MA       1:26.73    1:25.00          9  
      39.99   45.01                                                
  7 Tith, Sebastian      8 BOYERTOWN-PA-MA      1:27.92    1:27.05          7  
      41.75   45.30                                                
  8 Muchnok, Sean       10 SCHNEIDER-WP         1:29.21    1:27.16          5  
      41.51   45.65                                                
  9 Newton, Christian   10 FSC-LEBY-MA          1:27.58    1:27.46          4  
      41.62   45.84                                                
 10 Johnson, Isaiah     10 BEFY-EN              1:27.77    1:29.16          3  
      43.02   46.14                                                
 11 Zamkov, Daveed      10 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:31.55    1:29.57          2  
      42.04   47.53                                                
 12 Chatham, Max        10 TITUSVILLE           1:35.59    1:29.90          1  
      42.40   47.50                                                
 13 Moore, Chase         8 BAY-MA               1:33.77    1:30.05        
      43.67   46.38                                                
 14 Stancik, Jonathan   10 KENNETT-PA-MA        1:33.23    1:30.35        
      44.06   46.29                                                
 15 Jeffcoat, Brayden   10 NEW CASTLE           1:32.67    1:32.57        
      42.58   49.99                                                
 16 Toland, Jimmy        9 RIDLEYAREA-PA-MA     1:36.04    1:33.40        
      43.59   49.81                                                
 17 Gamber, Ian         10 WSY-MA               1:34.16    1:33.51        
      43.83   49.68                                                
 18 Yatchenko, Brendan   9 BAIERL FAMILY-AM     1:34.86    1:33.66        
      45.91   47.75                                                
 19 Arthurs, Aidan       9 KENNETT-PA-MA        1:34.07    1:33.85        
      44.78   49.07                                                
 20 Hillsley, Ryan       9 SCAY-MA              1:33.35    1:34.32        
      46.16   48.16                                                
 21 Krock, Patrick      10 BOYERTOWN-PA-MA      1:34.80    1:34.39        
      44.94   49.45                                                
 22 Martin, Shane        9 LIONVILLE-PA-MA      1:33.86    1:34.40        
      44.86   49.54                                                
 23 Galef, Will          9 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:36.91    1:34.87        
      45.39   49.48                                                
 24 Oblack, Cameron      9 GREENSBURG-AM        1:44.57    1:37.27        
      45.76   51.51                                                
 
Event 419  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 28.76   3/19/2011 Courtney Harnish, York-PA                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Eve       10 WAY-MA                 29.63      28.41!        16  
  2 Gasgonia, Marina    10 POCONO PIRANHAS-MA     30.45      29.85         13  
  3 Golden, Elizabeth   10 EASTSIDE FAMILY-ZZ     30.68      30.45         12  
  4 Ricciuti, Giuliana  10 SAMPSON-AM             30.75      30.67         11  
  5 Despeaux, Addyson   10 RIDLEYAREA-PA-MA       31.72      30.85         10  
  6 Hinson, Kaliyah      9 YORK Y-MA              30.82      31.33          9  
  7 Hidalgo, Carla      10 FSC-LEBY-MA            33.17      31.54          7  
  8 Klinger, Maddie      9 READINGBERKS-PA-MA     32.09      31.89          5  
  9 Baloglou, London    10 GR.  JOHNSTOWN-AM      33.17      32.19          4  
 10 Schwelm, Ruby       10 ROCKY RUN-PA-MA        33.05      32.48          3  
 11 Petertonjes, Zoe    10 LIONVILLE-PA-MA        34.65      33.19          2  
 12 Spengler, Kyla      10 NEYS-MA                33.71      33.21          1  
 13 Posey, Clare         9 BAIERL FAMILY-AM       33.81      33.48        
 14 Forster, Vanessa    10 ALLEGHENY VALLEY       34.15      33.84        
 15 Hopkinson, Emma      9 GSVY-MA                34.97      34.27        
 16 Randolph, Lily      10 UPPERMAINLINE-PA-MA    34.30      34.28        
 17 Finger, Gabby       10 PHOENIXVILLE-PA-MA     34.48      34.72        
 17 Beishline, Leyna    10 BAY-MA                 35.34      34.72        
 19 Stone, Hannah        9 INDIANA-AM             36.43      34.86        
 20 Schrock, Olivia     10 GREENSBURG-AM          35.62      35.02        
 21 Suhayda, Abby       10 SEWICKLEY-AM           35.83      35.52        
 22 Munnell, Addi        9 NEW CASTLE             34.25      35.67        
 23 Murphy, Kristen     10 ROCKY RUN-PA-MA        35.65      35.75        
 24 Murphy, Keagan      10 RIDLEYAREA-PA-MA       36.23      37.08        
 
Event 420  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 29.38        1978 C. Craft, Upper Main Line                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nowoswiat, Jacob    10 UPPERMAINLINE-PA-MA    30.72      29.63         16  
  2 Sadowski, Blaise    10 HAZY                   30.49      30.16         13  
  3 Margita, Joey       10 INDIANA-AM             31.34      30.60         12  
  4 Huckel, Charles     10 CENTRAL BUCKS-PA-MA    31.76      31.37         11  
  5 Pong, Cristian       9 CC-MA                  32.17      31.76         10  
  6 Lauterbach, Sidney  10 YORK Y-MA              32.16      32.38          9  
  7 Fuener, Thomas      10 SEWICKLEY-AM           32.15      32.54          7  
  8 Gabrielle, David    10 STARS-MA               34.33      32.99          5  
  9 Moore, Miles         9 JAMESTOWN              32.83      33.05          4  
 10 Hidalgo, Jomar       8 FSC-LEBY-MA            33.84      33.08          3  
 11 Bentley, Will       10 WEST CHESTER-PA-MA     33.71      33.13          2  
 12 Kiebort, Connor     10 LIONVILLE-PA-MA        33.06      33.18          1  
 13 Amy, Logan          10 CORRY                  33.44      33.71        
 14 Khatib, Alec        10 WEST CHESTER-PA-MA     34.59      33.81        
 15 Mooney, Jack        10 TRIVALLEY-MA           34.42      33.85        
 16 Beck, Billy          9 LIONVILLE-PA-MA        34.83      34.11        
 17 Tasker, Amir         9 CC-MA                  33.98      34.81        
 18 Olalere, Anderson    8 GR.  JOHNSTOWN-AM      34.92      34.85        
 19 Casey, Anthony      10 RIDLEYAREA-PA-MA       34.65      34.98        
 20 Kutufaris, Jason     9 RIDLEYAREA-PA-MA       36.20      35.23        
 21 Torres, Roman        9 YORK Y-MA              35.18      36.00        
 22 Herman, Joe         10 TITUSVILLE             36.04      36.47        
 23 Wenstrup, Brudy     10 PHOENIXVILLE-PA-MA     36.68      36.65        
 -- Cuevas Riego De Di  10 UPPERMAINLINE-PA-MA    36.89         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 421  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:06.32        1981 C. Nelson, Meadville                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ricciuti, Giuliana  10 SAMPSON-AM           1:12.56    1:11.61         16  
      32.35   39.26                                                
  2 Chang, Katie        10 WSY-MA               1:14.00    1:11.62         13  
      33.16   38.46                                                
  3 Despeaux, Addyson   10 RIDLEYAREA-PA-MA     1:14.95    1:12.56         12  
      33.13   39.43                                                
  4 Marks, Riley        10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:15.12    1:14.13         11  
      34.14   39.99                                                
  5 Anderson, Sydney    10 INDIANA-AM           1:16.45    1:14.23         10  
      35.98   38.25                                                
  6 Taylor, Julia       10 WEST CHESTER-PA-MA   1:14.41    1:14.28          9  
      33.01   41.27                                                
  7 Shipe, Bryony       10 SNYDER               1:16.39    1:14.55          7  
      34.69   39.86                                                
  8 Petrakis, Grace      9 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:15.57    1:15.38          5  
      36.08   39.30                                                
  9 Fox, Maddie          9 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:18.52    1:15.92          4  
      36.35   39.57                                                
 10 Mottershead, Freya  10 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:18.17    1:16.22          3  
      33.78   42.44                                                
 11 Updegrave, Delaney  10 NDCY-MA              1:19.52    1:16.27          2  
      36.51   39.76                                                
 12 Hidalgo, Carla      10 FSC-LEBY-MA          1:19.58    1:16.32          1  
      36.34   39.98                                                
 13 Watschke, Madison   10 SCAY-MA              1:19.00    1:16.75        
      35.97   40.78                                                
 14 Domermuth, Nicole   10 SKY-MA               1:17.47    1:17.01        
      35.54   41.47                                                
 15 Kifer, Hannah       10 SCAY-MA              1:18.08    1:17.85        
      38.01   39.84                                                
 16 Hasis, Nicole       10 CC-MA                1:19.13    1:17.91        
      36.15   41.76                                                
 17 Wolbert, Sydney      9 POCONO PIRANHAS-MA   1:20.23    1:18.04        
      36.56   41.48                                                
 18 Spengler, Kyla      10 NEYS-MA              1:17.47    1:18.52        
      34.73   43.79                                                
 19 Pringle, Adalie     10 BEFY-EN              1:18.53    1:19.07        
      36.18   42.89                                                
 20 Baloglou, London    10 GR.  JOHNSTOWN-AM    1:20.91    1:19.48        
      36.12   43.36                                                
 21 Trotter, Barcley    10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:19.16    1:19.56        
      38.13   41.43                                                
 22 Kudyba, Sophia      10 UNIONTOWN-AM         1:20.20    1:19.73        
      38.23   41.50                                                
 23 DiMaio, Mya          9 SNYDER               1:19.55    1:20.94        
      37.84   43.10                                                
 -- Folcomer, Tiffany   10 YORK Y-MA            1:16.53         DQ        
      False start - Misc
      34.93   39.19                                                
 
Event 422  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:05.05   3/15/2008 Noah Stewart, York-PA                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vradinskiy, Sebast  10 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:12.37    1:09.73         16  
      32.92   36.81                                                
  2 Sadowski, Blaise    10 HAZY                 1:12.39    1:10.27         13  
      33.37   36.90                                                
  3 Filipovski, Luka    10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:14.52    1:12.53         12  
      33.16   39.37                                                
  4 McCloskey, Nolan    10 UPY-MA               1:13.34    1:12.97         11  
      34.92   38.05                                                
  5 Detwiler, Sean      10 CC-MA                1:15.41    1:13.53         10  
      34.76   38.77                                                
  6 Dean, Conner        10 JAMESTOWN            1:15.48    1:13.55          9  
      34.51   39.04                                                
  7 Li, Patrick         10 WEST CHESTER-PA-MA   1:14.26    1:13.67          7  
      35.24   38.43                                                
  8 Rees, William        9 YORK Y-MA            1:16.72    1:15.60          5  
      35.06   40.54                                                
  9 DeAngelo, Micah     10 CYAA-ZZ              1:16.96    1:15.72          4  
      37.35   38.37                                                
 10 Jenza, Nikita        9 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:18.17    1:16.80          3  
      34.76   42.04                                                
 11 Nunez, Rey          10 INDIANA-AM           1:20.05    1:17.66          2  
      36.29   41.37                                                
 12 Tini, Jeffrey        9 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:17.79    1:18.39          1  
      35.57   42.82                                                
 13 Newton, Christian   10 FSC-LEBY-MA          1:18.41    1:18.74        
      37.93   40.81                                                
 14 Bentley, Will       10 WEST CHESTER-PA-MA   1:21.31    1:19.15        
      37.26   41.89                                                
 15 Pong, Cristian       9 CC-MA                1:18.86    1:19.17        
      36.20   42.97                                                
 16 King, Dalen         10 YORK Y-MA            1:20.87    1:19.66        
      37.58   42.08                                                
 17 Fuener, Thomas      10 SEWICKLEY-AM         1:19.35    1:19.73        
      35.05   44.68                                                
 18 Dierkes, Thomas     10 LANSDOWNE-PA-MA      1:20.54    1:19.77        
      37.63   42.14                                                
 19 Tith, Sebastian      8 BOYERTOWN-PA-MA      1:20.30    1:19.85        
      38.19   41.66                                                
 20 Moore, Grady         9 JAMESTOWN            1:18.89    1:20.10        
      38.58   41.52                                                
 21 Harth, Christopher  10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:20.16    1:20.24        
      36.21   44.03                                                
 22 Niemetz, Drake      10 WARREN               1:19.11    1:21.20        
      37.53   43.67                                                
 23 Arthurs, Aidan       9 KENNETT-PA-MA        1:20.67    1:21.31        
      38.85   42.46                                                
 24 Sciullo, Maddox     10 SAMPSON-AM           1:22.82    1:23.23        
 
Event 423  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:54.13        2004 Butler, Butler                             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 EASTSIDE FAMILY Y SWIM TEAM-ZZ  'A'         2:05.20    2:01.10         32  
     1) Borrero, Chloe 10               2) Amon, Madison 10               
     3) Bulger, Olivia 10               4) Golden, Elizabeth 10           
       30.16    32.91    30.46    27.57                                    
  2 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'            2:06.55    2:01.83         26  
     1) Conner, Zharra 9                2) Deeney, Madelyn 10             
     3) Hummel, Jane 10                 4) Finger, Gabby 10               
       30.68    30.54    30.81    29.80                                    
  3 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                 2:06.65    2:02.73         24  
     1) Ricciuti, Giuliana 10           2) Sechrist, Anna 9               
     3) Faust, Charlotte 9              4) Massie, Dominique 9            
       28.54    40.26    23.88    30.05                                    
  4 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'              2:05.07    2:02.98         22  
     1) Serth, Claire 10                2) Jones, Cooper 10               
     3) Canavan, Lilly 10               4) Taylor, Julia 10               
       31.59    31.27    31.52    28.60                                    
  5 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                 2:04.41    2:04.73         20  
     1) Green, Kate 9                   2) Larkin, Sophia 9               
     3) Schermerhorn, Merissa 10        4) Gonzales, Shae 10              
       32.58    34.20    29.18    28.77                                    
  6 WSY SWIMMING-MA  'A'                        2:09.85    2:05.00         18  
     1) Maggio, Rylee 10                2) Hancock, Caroline 10           
     3) Keefer, Morgan 10               4) Chang, Katie 10                
       32.15    31.73    33.36    27.76                                    
  7 ROCKY RUN YMCA-MA  'A'                      2:06.81    2:05.14         14  
     1) Schofield, Abbey 10             2) Schwelm, Addison 9             
     3) Murphy, Kristen 10              4) Schwelm, Ruby 10               
       33.59    31.49    31.54    28.52                                    
  8 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'               2:09.00    2:05.25         10  
     1) Scott, Peyton 10                2) Stone, Hannah 9                
     3) Nagy, Morgan 9                  4) Anderson, Sydney 10            
       32.39    31.16    31.86    29.84                                    
  9 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                2:08.49    2:05.59          8  
     1) Dolan, Reilly 10                2) Salerno, Isabella 10           
     3) Brandberg, Essa 9               4) Yao, Juliana 9                 
       31.93    30.91    32.32    30.43                                    
 10 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'               2:09.55    2:06.11          6  
     1) Del Rosario, Xiomara 10         2) Evans, Lilly 10                
     3) Markle, Lauren 10               4) Hasis, Nicole 10               
       30.89    33.19    31.91    30.12                                    
 11 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'       2:10.71    2:07.52          4  
     1) Klinger, Maddie 9               2) Bitting, Morgan 10             
     3) Strieb, Sydney 10               4) Albertson, Lila 10             
       31.07    32.98    41.60    21.87                                    
 12 WAYNESBORO AREA YMCA-MA  'A'                2:12.33    2:08.73          2  
     1) Harsh, Chesley 10               2) Phillips, Ruth 8               
     3) Stains, Delaney 10              4) Phillips, Eve 10               
       31.62    34.75    35.78    26.58                                    
 13 GREATER JOHNSTOWN COMM YMCA-AM  'A'         2:12.70    2:09.26        
     1) Baloglou, London 10             2) Olalere, Addison 10            
     3) Kohan, Rylee 8                  4) Oswalt, Jadyn 10               
       34.66    32.16    34.03    28.41                                    
 14 BRANDYWINE PA YMCA-MA  'A'                  2:13.84    2:09.42        
     1) Persch, Hailey 10               2) Stewart, Ava 10                
     3) McGann, Sarah 9                 4) Fulco, Molly 10                
       33.19    35.60    28.54    32.09                                    
 15 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                      2:10.25    2:10.48        
     1) Ward, Kylah 10                  2) Youngblood, Kailey 10          
     3) Kelly, Erin 10                  4) Spano, Brooklynn 10            
       33.45    34.24    16.48    46.31                                    
 16 UNIONTOWN AREA YMCA-AM  'A'                 2:12.89    2:10.64        
     1) Ciez, Addie 9                   2) Maloy, Kallee 8                
     3) Skobel, Isabella 10             4) Kudyba, Sophia 10              
       31.96    34.95    33.11    30.62                                    
 17 SCHUYLKILL YMCA-MA  'A'                     2:11.52    2:11.13        
     1) Domermuth, Nicole 10            2) Tohill, Aspen 10               
     3) Martinko, Elizabeth 10          4) Scarcella, Gianna 10           
       29.89    34.92    33.58    32.74                                    
 18 TRIVALLEY YMCA-MA  'A'                      2:17.29    2:12.35        
     1) Gammons, Alyse 10               2) Gally, Rhiannon 9              
     3) Hipp, Emma 10                   4) Grim, June 9                   
       33.02    35.76    33.18    30.39                                    
 19 GREATER SUSQUEHANNA VALLEY YMC-MA  'A'      2:15.32    2:12.38        
     1) Boyer, Laurel 9                 2) Snyder, Roslyn 9               
     3) McConnell, Elleana 9            4) Hopkinson, Emma 9              
       31.59    37.02    34.92    28.85                                    
 20 NAZARETH EASTON YMCA BLUE FINS-MA  'A'      2:14.93    2:12.79        
     1) Brunetti, Elena 8               2) Crawford, Reagan 10            
     3) Troutman, Olivia 9              4) Spengler, Kyla 10              
       34.74    40.00    27.74    30.31                                    
 21 RIDGWAY YMCA-ZZ  'A'                        2:17.29    2:13.15        
     1) Lanzel, Madeline 8              2) Dornisch, Cecilia 10           
     3) Condon, Sophia 10               4) Krise, Sarah 10                
       32.78    34.03    35.19    31.15                                    
 22 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'      2:19.09    2:13.38        
     1) Chen, Emily 9                   2) Taylor, Paisley 10             
     3) Kifer, Helen 8                  4) Levy, Grace 10                 
       32.81    34.83    42.72    23.02                                    
 23 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                  2:11.99    2:15.97        
     1) Miller, Brianna 9               2) Walsh, Aivleen 10              
     3) Stalfort, Alison 8              4) Kalmanowicz, Lauren 9          
       32.34    33.67    36.49    33.47                                    
 24 SEWICKLEY VALLEY YMCA-AM  'A'               2:18.46    2:17.98        
     1) Olliffe, Ruby 10                2) Roig, Lucy 10                  
     3) Linge, Katherine 9              4) Suhayda, Abby 10               
       34.78    34.02    35.12    34.06                                    
 
Event 424  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:53.25   3/26/2017 Ridley Area YMCA, Ridley-PA                
                         J Kennedy, J Johnson, J Sandone, J Durkin         
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LIONVILLE COMMUNITY YMCA-MA  'A'            2:00.34    1:58.25         32  
     1) Beck, Billy 9                   2) Fulton, Evan 10                
     3) Martin, Shane 9                 4) Kiebort, Connor 10             
       30.56    28.54    30.20    28.95                                    
  2 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                2:01.39    1:59.20         26  
     1) Nowoswiat, Jacob 10             2) Cuevas Riego De Dios, Justin 10
     3) Laganelli, Maxx 10              4) De Vries, Alex 10              
       28.87    29.81    30.84    29.68                                    
  3 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'            2:01.74    2:00.48         24  
     1) Harth, Christopher 10           2) Wenstrup, Brudy 10             
     3) Padilla, Kyle 9                 4) Filipovski, Luka 10            
       29.87    30.35    31.04    29.22                                    
  4 JAMESTOWN JETS  'A'                         2:01.48    2:02.56         22  
     1) Moore, Miles 9                  2) Byrd, Brandon 10               
     3) Moore, Grady 9                  4) Dean, Conner 10                
       29.61    32.34    40.06    20.55                                    
  5 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'              2:06.62    2:03.54         20  
     1) Bentley, Will 10                2) Anstine, Henry 8               
     3) Khatib, Alec 10                 4) Li, Patrick 10                 
       31.34    30.69    32.28    29.23                                    
  6 RIDLEY AREA YMCA-MA  'A'                    2:06.33    2:04.21         18  
     1) Casey, Anthony 10               2) Mantash, Tyler 9               
     3) Christie, Colin 8               4) Kutufaris, Jason 9             
       30.63    30.21    31.51    31.86                                    
  7 FRANKLIN FLYERS  'A'                        2:08.63    2:04.88         14  
     1) Higley, Ian 10                  2) Winslow, Kye 10                
     3) Weaver, Dathan 9                4) Smith, Camden 10               
       32.05    31.19    34.20    27.44                                    
  8 NAZARETH EASTON YMCA BLUE FINS-MA  'A'      2:05.16    2:06.32         10  
     1) Berger, Nicholas 9              2) Isaac, Nicholas 10             
     3) Leach, Patrick 10               4) Brunetti, Jake 10              
       31.48    34.03    31.12    29.69                                    
  9 NORTH PENN YMCA  'A'                        2:06.76    2:06.38          8  
     1) Folweiler, Chase 9              2) Shui, William 10               
     3) Wauls, Adam 10                  4) Rawa, Benjamin 10              
       31.83    36.19    27.76    30.60                                    
 10 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                 2:07.64    2:07.43          6  
     1) Ferenz, Tyler 10                2) Leigh, William 9               
     3) Tith, Sebastian 8               4) Carl, Evan 10                  
       32.47    32.81    32.01    30.14                                    
 11 CENTRAL BUCKS FAMILY YMCA-MA  'A'           2:11.29    2:08.23          4  
     1) Barker, Elijah 10               2) Riegel, Jack 9                 
     3) Sung, Darren 10                 4) Huckel, Charles 10             
       32.27    33.98    33.41    28.57                                    
 12 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                2:14.26    2:08.26          2  
     1) Reck, Grayson 8                 2) Bennett, Casey 9               
     3) Welsh, Dylan 8                  4) Davies, Sharyf 10              
       32.22    34.34    34.36    27.34                                    
 13 WAYNESBORO AREA YMCA-MA  'A'                2:13.51    2:08.69        
     1) Blake, Gabe 10                  2) Hess, Aiden 10                 
     3) Siecker, Josh 10                4) Bonner, JB 10                  
       32.00    32.72    34.38    29.59                                    
 14 BUTLER Y AQUATIC CLUB-AM  'A'               2:12.68    2:09.01        
     1) Olshanski, Nicholas 10          2) Hartle, Cody 10                
     3) Morgus, Jackson 10              4) Birch, Daniel 9                
       31.67    33.69    32.18    31.47                                    
 15 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'       2:07.31    2:09.48        
     1) Eisenhofer, Owen 9              2) Peterson, Stephen 10           
     3) Matteo, Jonah 10                4) Eisenhofer, Keagan 10          
       31.91    36.91    32.10    28.56                                    
 16 SCHUYLKILL YMCA-MA  'A'                     2:14.29    2:10.08        
     1) Bevan, Noah 10                  2) Page, Xavier 8                 
     3) Ryon, Turner 10                 4) Mentzer, Gavin 10              
       30.69    33.97    32.40    33.02                                    
 17 WSY SWIMMING-MA  'A'                        2:13.28    2:10.80        
     1) Gamber, Ian 10                  2) Brettschneider, Jonathan 10    
     3) Douglass, Brody 10              4) Hearn, Mitch 9                 
       33.39    31.98    34.03    31.40                                    
 18 TRIVALLEY YMCA-MA  'A'                      2:14.88    2:10.90        
     1) Rumble, Charles 10              2) Adamski, Finneas 9             
     3) Barnes, Robbie 10               4) Scaffidi, Archer 10            
       33.65    33.31    32.15    31.79                                    
 19 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'      2:13.17    2:11.16        
     1) Gabrielle, David 10             2) Hackett, Christian 9           
     3) Cornish, John 9                 4) Pizarro, Aaron 10              
       30.88    33.21    33.96    33.11                                    
 20 JENNERSVILLE YMCA-MA  'A'                   2:14.30    2:11.67        
     1) Daisher, Michael 10             2) Giacometti, Nicholas 10        
     3) Matlock, Tito 9                 4) Daisher, Matthew 10            
       31.62    34.38    16.50    49.17                                    
 21 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                 2:11.73    2:12.01        
     1) Shumaker, Merrick 10            2) Silvis, Andrew 9               
     3) Pribozie, Steven 10             4) Sciullo, Maddox 10             
       34.05    33.67    32.57    31.72                                    
 22 ROCKY RUN YMCA-MA  'A'                      2:14.53    2:12.29        
     1) Brahma, Rithik 10               2) Tangorra, Nico 10              
     3) Brahma, Vishal 10               4) Bustard, Logan 10              
       35.15    34.34    32.19    30.61                                    
 23 NEW CASTLE COMMUNITY YMCA  'A'              2:15.36    2:14.71        
     1) Dorsch, Nate 9                  2) LaPietra, Jonah 10             
     3) Jeffcoat, Brayden 10            4) Lamb, Luke 10                  
       35.48    35.63    34.53    29.07                                    
 -- DUBOIS YMCA  'A'                            2:17.94         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Chichava, Daniel 10             2) Peters, Jackson 10             
     3) Malizia, John 10                4) Wingard, Trey 10               
 
Event 501  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:49.09   3/25/2012 Phoenixville Branch YMCA, Phoenixville-PA  
                         E Seiberlich, M Cooke, M Hansen, O Giampietro     
                1:50.99  NQ = National Qualifying
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'       1:55.19    1:54.87         32  
     1) Ramsey, Lauren 12               2) Gao, Annie 11                  
     3) Hess, Rachael 12                4) Gring, Sydney 12               
       29.46    32.97    28.04    24.40                                    
  2 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                 1:57.11    1:56.36         26  
     1) Marcheskie, Mollie 12           2) Kulp, Aryanna 12               
     3) Unruh, Megan 12                 4) Carl, Mary 12                  
       30.13    33.36    27.57    25.30                                    
  3 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'            1:57.66    1:58.07         24  
     1) Wenstrup, Elisabeth 12          2) Mulhern, Finley 11             
     3) Padilla, Kenzie 12              4) Filipovski, Mia 12             
       30.12    34.27    27.18    26.50                                    
  4 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'               1:59.35    1:58.49         22  
     1) Strine, Jillian 12              2) Powell, Kari 12                
     3) Wicks, McKenzie 11              4) Rydbom, Layne 12               
       29.60    30.80    31.13    26.96                                    
  5 MYST MAKOS  'A'                             2:00.31    1:59.62         20  
     1) Bloss, Maura 12                 2) Cheney, Brielle 11             
     3) Gowetski, JJ 12                 4) Riehl, Claire 11               
       29.29    34.55    28.95    26.83                                    
  6 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                  2:00.81    2:00.06         18  
     1) Potteiger, McKenna 11           2) Paxton, Madelyn 12             
     3) Kalmanowicz, Kate 12            4) Havice, Julia 11               
       31.27    33.74    34.52    20.53                                    
  7 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                2:01.93    2:00.41         14  
     1) Welsh, Emma 12                  2) Neff, Trinity 12               
     3) Reck, Annabell 12               4) Frey, Madelyn 12               
       31.47    33.28    28.50    27.16                                    
  8 HOLLIDAYSBURG YMCA TIGERSHARKS-AM  'A'      2:02.35    2:01.50         10  
     1) Shackley, Leah 11               2) Houck, Jordan 12               
     3) Jeffries, Maia 12               4) Allison, Ava 11                
       29.77    34.68    30.19    26.86                                    
  9 COUNTY YMCA - EDINBORO, PA  'A'             2:01.11    2:02.80          8  
     1) Crosscut, Kaitlyn 12            2) Miller, Catrina 12             
     3) Greenleaf, Abby 12              4) Austin, Havana 12              
       29.26    34.10    32.53    26.91                                    
 10 WSY SWIMMING-MA  'A'                        2:05.40    2:03.32          6  
     1) Peiffer, Tyya 12                2) Skiles, Araceli 12             
     3) Evans, Faith 12                 4) Miskin, Hannah 12              
       30.94    34.10    30.35    27.93                                    
 11 LOCK HAVEN LOGGERHEADS-MA  'A'              2:04.90    2:04.86          4  
     1) Rockey, Olivia 12               2) Bair, Camryn 11                
     3) Persun, Ana 11                  4) Gugino, Lilyann 11             
       32.96    34.43    30.17    27.30                                    
 12 TRIVALLEY YMCA-MA  'A'                      2:05.79    2:04.99          2  
     1) Sirignano, Catherine 12         2) Tanis, Kathryn 12              
     3) Ferry, Reece 11                 4) Grim, Victoria 11              
       30.94    34.88    29.93    29.24                                    
 13 SCHUYLKILL YMCA-MA  'A'                     2:05.82    2:05.82        
     1) Dudash, Abby 12                 2) Stank, Cali 12                 
     3) Welna, Emily 11                 4) O'Boyle, Oceana 12             
       31.82    34.09    31.48    28.43                                    
 14 NORTHERN DAUPHIN COUNTY YMCA-MA  'A'        2:09.43    2:06.29        
     1) Thrush, Hannah 11               2) Rothermel, Tatum 12            
     3) Kieffer, Ashley 11              4) Zoellner, Aubrey 11            
       33.88    33.72    29.63    29.06                                    
 15 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'      2:10.22    2:06.61        
     1) Christopher, Madeleine 12       2) Delaney, Margaret 12           
     3) Sulman, Meredith 12             4) Kwasnica, Marlee 12            
       33.52    32.32    32.36    28.41                                    
 16 ROCKY RUN YMCA-MA  'A'                      2:07.67    2:06.73        
     1) Kouh, Hailey 12                 2) Knipe, Wren 11                 
     3) Murphy, Sophia 12               4) Young, Bria 11                 
       30.71    37.37    30.64    28.01                                    
 17 SEWICKLEY VALLEY YMCA-AM  'A'               2:07.66    2:07.20        
     1) Cain, Ellie 11                  2) Have, Kirsten 12               
     3) Fetterolf, Hannah 12            4) Fuener, Ella 12                
       33.37    37.27    28.62    27.94                                    
 18 RIDGWAY YMCA-ZZ  'A'                        2:08.89    2:07.23        
     1) Geci, Alli 12                   2) Williams, Hannah 12            
     3) Klaiber, Mya 12                 4) Petrosky, Katie 11             
       30.63    38.21    29.29    29.10                                    
 19 CORRY YMCA OTTERS  'A'                      2:05.62    2:07.57        
     1) Colwell, Sara 11                2) Goodwill, Alli 11              
     3) Spence, Mackenzie 11            4) Chase, Bella 11                
       35.62    35.48    32.55    23.92                                    
 20 BUTLER Y AQUATIC CLUB-AM  'A'               2:09.04    2:09.82        
     1) Birch, Rachel 11                2) Burns, Ann-Katherine 11        
     3) Szebalskie, Sarah 12            4) Olshanski, Grace 12            
       34.87    39.04    29.39    26.52                                    
 21 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                 2:09.63    2:09.84        
     1) Ricciuti, Nina 12               2) Faust, Amelia 12               
     3) Schollaert, Therese 11          4) Sullivan, Emma 12              
       32.91    37.96    30.95    28.02                                    
 22 LIONVILLE COMMUNITY YMCA-MA  'A'            2:09.25    2:15.01        
     1) Beck, Brinley 11                2) Martin, Sydney 12              
     3) Krauss, Natalie 11              4) Lacovara, Leah 11              
       37.00    37.90    31.40    28.71                                    
 -- KENNETT AREA YMCA-MA  'A'                   2:04.04         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Hill, Emma 11                   2) Braithwaite, Maddie 12         
     3) Boub, Julianna 12               4) Burk, Kaitlyn 11               
 -- RIDLEY AREA YMCA-MA  'A'                    2:00.26         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Anderson, Caroline 12           2) Chung, Alena 12                
     3) DeStefano, Erin 12              4) Kubiak, Mary 12                
 
Event 502  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:53.06        1999 West Shore                                 
                1:39.99  NQ = National Qualifying
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 RIDLEY AREA YMCA-MA  'A'                    1:58.43    1:56.28         32  
     1) Kennedy, Jake 11                2) Chan, Alex 12                  
     3) Durkin, Jack 11                 4) Kutufaris, Benjamin 12         
       28.06    34.17    29.37    24.68                                    
  2 NAZARETH EASTON YMCA BLUE FINS-MA  'A'      1:58.90    1:57.27         26  
     1) Ritter, Nicholas 12             2) Angelinas, Konstantinos 12     
     3) Drake, Jack 12                  4) Ellis, Ross 12                 
       28.56    33.88    28.24    26.59                                    
  3 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                 1:59.57    1:57.87         24  
     1) Moyer, Chase 12                 2) Ferenz, Matthew 12             
     3) Connor, Matthew 11              4) Keener, Declan 12              
       31.94    34.13    26.16    25.64                                    
  4 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                  1:59.12    1:58.89         22  
     1) Welker, Nathan 12               2) Rees, Jonah 11                 
     3) Henry, Christian 11             4) Wade, Jacob 12                 
       29.14    35.13    29.94    24.68                                    
  5 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'               2:01.01    1:58.92         20  
     1) Estep, Derek 11                 2) Estep, Brandon 12              
     3) Pong, Roby 12                   4) Jackson, Brady 12              
       28.79    35.15    28.34    26.64                                    
  6 BUTLER Y AQUATIC CLUB-AM  'A'               2:00.99    2:01.18         18  
     1) Griffith, Drew 12               2) Goettler, Gideon 12            
     3) Dryden, Bryce 12                4) Kelly, Landon 12               
       31.31    32.77    29.75    27.35                                    
  7 GREENSBURG YMCA STINGRAYS-AM  'A'           2:01.28    2:01.19         14  
     1) Graziano, Patton 11             2) Faychak, Kaden 11              
     3) Smith, Grant 12                 4) Mayo, Luke 11                  
       28.95    31.85    31.92    28.47                                    
  8 LIONVILLE COMMUNITY YMCA-MA  'A'            2:00.12    2:01.65         10  
     1) Stockton, Graham 12             2) DiAddezio, Matthew 11          
     3) McCarthy, TJ 11                 4) Rosenberg, Charles 12          
       28.86    34.68    32.55    25.56                                    
  9 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                2:04.04    2:03.94          8  
     1) Turley, Logan 11                2) Fung, Derek 12                 
     3) Turner, Seth 12                 4) Ameriks, Keizen 11             
       31.95    35.00    28.10    28.89                                    
 10 CORRY YMCA OTTERS  'A'                      2:02.25    2:04.05          6  
     1) Bradford, Mitchell 12           2) Pike, Tanner 12                
     3) Knapp, Aiden 12                 4) Albers, Jonathan 12            
       31.73    33.87    31.05    27.40                                    
 11 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                      2:06.00    2:04.95          4  
     1) Kohn, Eddie 11                  2) Green, Gabriel 12              
     3) Green, Brock 11                 4) Kalish, Hayden 12              
       33.62    32.06    30.88    28.39                                    
 12 GREATER SUSQUEHANNA VALLEY YMC-MA  'A'      2:06.81    2:05.44          2  
     1) Malusis, Mitchell 12            2) Ordonez, Mason 11              
     3) Cianflone, Mason 12             4) Reichner, Trevor 11            
       32.32    36.44    29.94    26.74                                    
 13 UNIONTOWN AREA YMCA-AM  'A'                 2:05.89    2:05.66        
     1) Hamilton, Ian 12                2) Schiffbauer, Jacob 12          
     3) Voytish, Logan 11               4) Locke, Connor 12               
       30.29    35.22    31.63    28.52                                    
 14 WSY SWIMMING-MA  'A'                        2:07.67    2:06.87        
     1) Chang, Jonathan 12              2) Keyes, Jake 12                 
     3) Gaudion, James 11               4) Houston, Caleb 12              
       31.16    33.58    32.40    29.73                                    
 15 HANOVER YMCA STINGRAYS-MA  'A'              2:09.66    2:07.77        
     1) Toth, Cam 12                    2) Smith, Cole 12                 
     3) Croghan, Nick 12                4) Raub, James 11                 
       29.48    36.96    30.52    30.81                                    
 16 GREATER JOHNSTOWN COMM YMCA-AM  'A'         2:09.75    2:08.27        
     1) Baloglou, Achilles 11           2) Wandel, Aiden 12               
     3) Furdella, Michael 11            4) Eckroth, Joseph 12             
       34.65    35.03    30.64    27.95                                    
 17 HOLLIDAYSBURG YMCA TIGERSHARKS-AM  'A'      2:08.43    2:09.15        
     1) Snively, Jayse 12               2) Hoover, Seth 11                
     3) Hummel, Connor 12               4) Baronner, Maxwell 12           
       31.32    37.32    30.53    29.98                                    
 18 OIL CITY AREA YMCA RIVER OTTER  'A'         2:06.71    2:09.52        
     1) Wheeler, Bob 11                 2) Stevens, Alex 12               
     3) Johnson, Chase 12               4) Motter, Charlie 12             
       36.88    35.94    31.27    25.43                                    
 19 RICHARD G SNYDER STINGRAYS  'A'             2:08.35    2:10.65        
     1) Prunty, Wyatt 11                2) Webb, Ben 12                   
     3) Weigel, Ethan 11                4) Matus, Caleb 12                
       35.93    34.11    31.37    29.24                                    
 20 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'               2:11.73    2:12.74        
     1) Bauer, Alex 12                  2) Lin, Sanderson 12              
     3) Jones, Hagen 11                 4) Kessler, Preston 11            
       32.57    38.70    36.40    25.07                                    
 21 JENNERSVILLE YMCA-MA  'A'                   2:16.45    2:14.17        
     1) Topmiller, Noah 11              2) Stapleton, Zach 11             
     3) Mahoney, Matthew 11             4) Mahoney, Ryan 12               
       33.74    43.00    30.59    26.84                                    
 22 MON-VALLEY YMCA SWIM TEAM  'A'              2:17.34    2:16.28        
     1) George, Tyler 12                2) Traeger, Gionni 12             
     3) Koontz, Zack 12                 4) Konek, Cael 11                 
       34.38    37.58    31.76    32.56                                    
 23 FREELAND YMCA  'A'                          2:19.04    2:20.61        
     1) Yakubowski, Logan 12            2) Yakubowski, Landon 11          
     3) Wolfe, Tyler 12                 4) Gallagher, Hunter 12           
       31.46    42.11    31.42    35.62                                    
 -- BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'      2:16.13         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Eisenhardt, Corbin 12           2) Collins, Malcolm 11            
     3) Lehr, Danny 12                  4) Reilly, Owen 12                
 
Event 503  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:56.30   3/15/2008 Gillian Ryan, TriValley-PA                 
                1:56.49  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cox, Chloe          12 SHENANGO-AM          2:01.98    2:00.84         16  
      28.23   31.04   31.02   30.55                                
  2 Gowetski, JJ        12 MEADVILLE            2:00.69    2:00.90         13  
      28.41   31.31   30.54   30.64                                
  3 Potteiger, McKenna  11 YORK Y-MA            2:01.47    2:01.51         12  
      28.80   31.24   31.08   30.39                                
  4 Shannon, Kimberly   12 GSVY-MA              2:02.93    2:01.83         11  
      28.90   31.50   31.48   29.95                                
  5 Westrick, Jensen    12 GR.  JOHNSTOWN-AM    2:05.44    2:04.48          9.5
      28.74   31.87   31.95   31.92                                
  5 Laganelli, Audrey   12 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:07.22    2:04.48          9.5
      28.79   31.41   32.46   31.82                                
  7 Innis, Sasha        11 GR.  JOHNSTOWN-AM    2:05.26    2:04.77          7  
      28.46   31.09   32.54   32.68                                
  8 Brown, Reegan       12 GREENSBURG-AM        2:05.53    2:04.95          5  
      28.16   31.26   32.78   32.75                                
  9 Kelly, Alyssa       11 POCONO PIRANHAS-MA   2:08.75    2:05.62          4  
      28.84   31.40   33.12   32.26                                
 10 Ciez, Ella          12 UNIONTOWN-AM         2:07.11    2:05.67          3  
      28.25   31.97   33.13   32.32                                
 11 Jordan, Jaidyn      11 SHENANGO-AM          2:07.29    2:06.06          2  
      29.32   32.25   32.52   31.97                                
 12 Fox, Sarah          11 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:07.16    2:06.16          1  
      29.05   32.34   33.01   31.76                                
 13 Carl, Mary          12 BOYERTOWN-PA-MA      2:04.83    2:06.17        
      28.47   31.84   32.86   33.00                                
 14 Kubiak, Michelle    12 RIDLEYAREA-PA-MA     2:07.10    2:07.00        
      29.32   32.31   33.06   32.31                                
 15 Rogers, Vivian      12 READINGBERKS-PA-MA   2:09.81    2:07.58        
      29.57   32.78   33.32   31.91                                
 16 Welsh, Emma         12 BAY-MA               2:11.78    2:07.96        
      28.78   31.69   34.03   33.46                                
 17 Doutrich, Annika    11 FSC-LEBY-MA          2:09.13    2:08.06        
      30.73   32.08   33.07   32.18                                
 18 Bair, Camryn        11 LOGGERHEADS-MA       2:08.96    2:11.38        
      29.88   34.01   34.49   33.00                                
 19 Labbiento, Ella     12 SHENANGO-AM          2:11.52    2:12.03        
      30.25   33.50   34.48   33.80                                
 20 Tassinari, Mariann  12 POCONO PIRANHAS-MA   2:11.07    2:12.98        
      30.31   34.07   34.94   33.66                                
 21 Bliss, Evelyn       12 SNYDER               2:11.39    2:13.31        
      29.69   33.68   35.22   34.72                                
 22 Wilson, Logan       11 SHENANGO-AM          2:13.09    2:13.72        
      30.79   34.30   34.63   34.00                                
 23 Long, Hadley        11 INDIANA-AM           2:12.45    2:14.20        
      30.30   33.41   35.63   34.86                                
 24 Martin, Sydney      12 LIONVILLE-PA-MA      2:11.82    2:15.38        
      30.97   34.20   35.58   34.63                                
 
Event 504  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:50.56   3/23/2014 Brendan Burns, UpperMainLine-PA            
                1:45.39  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Welker, Nathan      12 YORK Y-MA            2:01.06    1:59.33         16  
      28.11   30.42   30.67   30.13                                
  2 Shaffer, Reilly     11 LANSDOWNE-PA-MA      2:03.88    2:01.27         13  
      27.79   31.32   32.21   29.95                                
  3 Wade, Jacob         12 YORK Y-MA            2:04.44    2:03.24         12  
      29.48   31.78   31.57   30.41                                
  4 Griffith, Drew      12 BUTLER-AM            2:05.94    2:03.50         11  
      29.24   31.67   31.68   30.91                                
  5 Brown, Ben          12 TRI-HAMPTON-PA-MA    2:03.31    2:03.55         10  
      28.38   31.37   32.07   31.73                                
  6 Dryden, Bryce       12 BUTLER-AM            2:02.14    2:03.96          9  
      28.84   31.17   32.25   31.70                                
  7 Ferenz, Matthew     12 BOYERTOWN-PA-MA      2:04.29    2:04.19          7  
      28.11   31.40   32.54   32.14                                
  8 Estep, Brandon      12 CC-MA                2:08.10    2:06.11          5  
      29.61   32.21   32.28   32.01                                
  9 Hilliard, Finn      11 LANSDOWNE-PA-MA      2:03.85    2:06.19          4  
      29.04   32.78   32.88   31.49                                
 10 Rees, Jonah         11 YORK Y-MA            2:07.63    2:06.42          3  
      29.42   32.43   33.11   31.46                                
 11 Jackson, Brady      12 CC-MA                2:11.79    2:07.71          2  
      29.74   33.43   33.00   31.54                                
 12 Barto, Brody        12 BROOKVILLE           2:11.93    2:08.32          1  
      28.49   32.35   34.48   33.00                                
 13 Henry, Christian    11 YORK Y-MA            2:08.29    2:08.57        
      30.00   32.54   33.49   32.54                                
 14 Koontz, Zack        12 MON-VALLEY           2:10.87    2:09.04        
      30.25   32.95   33.24   32.60                                
 15 Wilson, Cameron     12 POTTSTOWN-PA-MA      2:10.34    2:09.28        
      30.96   33.57   32.94   31.81                                
 16 Albers, Jonathan    12 CORRY                2:10.48    2:10.02        
      30.01   33.38   34.40   32.23                                
 17 Keener, Declan      12 BOYERTOWN-PA-MA      2:08.43    2:10.31        
      30.57   33.01   33.86   32.87                                
 18 Marsinko, Noah      11 GR.  JOHNSTOWN-AM    2:13.34    2:10.37        
      29.82   32.82   34.07   33.66                                
 19 LeMay, Zachery      12 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:13.35    2:10.47        
      29.81   33.97   34.75   31.94                                
 20 Ronayne, Tris       12 RIDLEYAREA-PA-MA     2:09.68    2:10.79        
      29.94   33.86   34.25   32.74                                
 21 Fatta, Kaden        11 YORK Y-MA            2:12.85    2:11.87        
      29.89   33.26   34.73   33.99                                
 22 Snyder, Jack        12 SHENANGO-AM          2:11.32    2:12.36        
      30.83   33.84   34.82   32.87                                
 23 Weigel, Ethan       11 SNYDER               2:12.88    2:12.52        
      30.67   33.65   34.72   33.48                                
 24 Krebs, Noah         12 BRANDYWINE-PA-MA     2:12.23    2:13.27        
      28.86   33.75   35.73   34.93                                
 
Event 505  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 24.72   3/19/2011 Alicia Diaz, Kennett-PA                      
                24.69  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Iwasyk, Izzy        11 KENNETT-PA-MA          25.17      24.69!NQ =    16  
  2 Gring, Sydney       12 READINGBERKS-PA-MA     24.59      24.81         13  
  3 Unruh, Megan        12 BOYERTOWN-PA-MA        24.85      24.93         12  
  4 Wang, Marina        12 UPPERMAINLINE-PA-MA    25.08      25.00         11  
  5 Collins, Genine     12 NEYS-MA                26.09      25.45         10  
  6 Havice, Julia       11 YORK Y-MA              26.44      25.78          9  
  7 Kubiak, Mary        12 RIDLEYAREA-PA-MA       26.25      26.12          7  
  8 Lippert, Catherine  12 CYAA-ZZ                26.52      26.29          5  
  9 Brown, Anna         12 KENNETT-PA-MA          26.34      26.30          3.5
  9 Geci, Alli          12 RIDGWAY-ZZ             26.54      26.30          3.5
 11 Ciez, Ella          12 UNIONTOWN-AM           26.39      26.44          2  
 12 Little, Jewel       12 POCONO PIRANHAS-MA     26.50      26.47          1  
 13 Sadowski, Maris     12 HAZY                   26.76      26.49        
 14 Padilla, Kenzie     12 PHOENIXVILLE-PA-MA     26.41      26.63        
 15 Cox, Chloe          12 SHENANGO-AM            26.44      26.68        
 16 Tanis, Kathryn      12 TRIVALLEY-MA           26.95      26.95        
 17 Fetterolf, Hannah   12 SEWICKLEY-AM           26.42      26.98        
 18 Filipovski, Mia     12 PHOENIXVILLE-PA-MA     26.82      27.03        
 19 Olshanski, Grace    12 BUTLER-AM              26.95      27.09        
 20 Way, Emily          11 YORK Y-MA              26.97      27.17        
 21 Thorning, Jillian   12 CENTRAL BUCKS-PA-MA    26.99      27.35        
 22 Grindle, Ella       12 PHOENIXVILLE-PA-MA     26.99      27.41        
 23 Innis, Sasha        11 GR.  JOHNSTOWN-AM      27.08      27.44        
 24 Cabonilas, Cassand  12 WBY-MA                 27.07      28.00        
 
Event 506  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 23.22        1993 M. Siebert Upper Main Line P, Emerson Frankli
                22.09  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hidalgo, Carlos     12 FSC-LEBY-MA            24.48      24.07         16  
  2 Kennedy, Jake       11 RIDLEYAREA-PA-MA       24.87      24.44         13  
  3 Kessler, Preston    11 INDIANA-AM             24.58      24.46         12  
  4 Marks, Carter       12 PHOENIXVILLE-PA-MA     24.68      24.54         11  
  5 Wade, Jacob         12 YORK Y-MA              24.58      24.89         10  
  6 Kutufaris, Benjami  12 RIDLEYAREA-PA-MA       24.97      25.10          9  
  7 Shaffer, Reilly     11 LANSDOWNE-PA-MA        25.53      25.21          7  
  8 Motter, Charlie     12 OIL CITY               25.60      25.68          5  
  9 Carlson, Hunter     12 WEST CHESTER-PA-MA     26.10      25.70          4  
 10 Young, Patrick      12 GROVE CITY-AM          25.64      25.77          3  
 11 Moore, Gannon       12 JAMESTOWN              26.06      25.95          2  
 12 Hamilton, Ian       12 UNIONTOWN-AM           26.39      25.97          1  
 13 Zimmerman, Bobby    12 WEST CHESTER-PA-MA     26.82      26.22        
 14 Rosenberg, Charles  12 LIONVILLE-PA-MA        25.95      26.29        
 15 Goettler, Gideon    12 BUTLER-AM              26.12      26.32        
 16 Graziano, Patton    11 GREENSBURG-AM          26.36      26.47        
 17 Knapp, Aiden        12 CORRY                  26.76      26.51        
 18 Salas-Warner, Mike  12 BAY-MA                 27.30      26.67        
 19 Weaver, Colby       11 WEST CHESTER-PA-MA     26.88      26.69        
 20 Krebs, Noah         12 BRANDYWINE-PA-MA       26.98      26.80        
 20 Pong, Roby          12 CC-MA                  27.28      26.80        
 22 Ordonez, Mason      11 GSVY-MA                27.12      26.81        
 23 Barlett, Aiden      12 EAST LYCO EELS         27.43      26.97        
 24 Ferentinos, Demetr  12 KENNETT-PA-MA          27.50      27.82        
 
Event 507  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.21   3/19/2011 Emily Cornell, Brandywine-PA                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Jillian     12 KENNETT-PA-MA          29.04      28.41         16  
  2 Ramsey, Lauren      12 READINGBERKS-PA-MA     29.38      29.14         13  
  3 Bloss, Maura        12 MEADVILLE              28.96      29.28         12  
  4 Cabonilas, Cassand  12 WBY-MA                 29.78      29.50         11  
  5 Undercofler, Gemma  11 UPPERMAINLINE-PA-MA    30.27      29.74         10  
  6 Strine, Jillian     12 CC-MA                  30.41      29.88          9  
  7 Sargent, Devyn      12 UPPERMAINLINE-PA-MA    30.64      30.02          7  
  8 Geci, Alli          12 RIDGWAY-ZZ             30.28      30.03          5  
  9 McLaughlin, Natali  12 UPPERMAINLINE-PA-MA    30.87      30.16          4  
 10 Brown, Reegan       12 GREENSBURG-AM          30.02      30.22          2.5
 10 Shackley, Leah      11 HOLLIDAYSBURG-AM       30.46      30.22          2.5
 12 Marcheskie, Mollie  12 BOYERTOWN-PA-MA        30.00      30.29          1  
 13 Fox, Sarah          11 UPPERMAINLINE-PA-MA    30.48      30.35        
 14 Wenstrup, Elisabet  12 PHOENIXVILLE-PA-MA     30.36      30.45        
 15 Adams, Tenra        11 LANY-MA                31.46      30.73        
 16 Sirignano, Catheri  12 TRIVALLEY-MA           31.07      30.81        
 17 Ferraro, Ellianna   12 BOYERTOWN-PA-MA        31.17      30.90        
 18 Filipovski, Mia     12 PHOENIXVILLE-PA-MA     30.94      31.11        
 19 Dudash, Abby        12 SKY-MA                 31.04      31.17        
 20 Frey, Madelyn       12 BAY-MA                 31.90      31.37        
 21 Haas, Keira         12 UPPERMAINLINE-PA-MA    31.81      31.44        
 21 Martin, Sydney      12 LIONVILLE-PA-MA        31.22      31.44        
 23 Whitlow, Mallory    12 BRADFORD-NI            31.58      31.47        
 24 Ricciuti, Nina      12 SAMPSON-AM             31.55      32.33        
 
Event 508  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 26.37   3/22/2015 David Curtiss, Tri-Hampton-PA                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Jake       11 RIDLEYAREA-PA-MA       28.69      28.32         16  
  2 Turner, Seth        12 UPPERMAINLINE-PA-MA    28.39      28.35         13  
  3 Stockton, Graham    12 LIONVILLE-PA-MA        28.54      28.48         12  
  4 Graziano, Patton    11 GREENSBURG-AM          28.56      28.71         11  
  5 Ritter, Nicholas    12 NEYS-MA                28.95      28.86         10  
  6 Zhao, Jason         12 POCONO PIRANHAS-MA     29.65      28.87          9  
  7 Lamb, Johnny        12 NEW CASTLE             29.13      29.13          7  
  8 Moore, Gannon       12 JAMESTOWN              30.16      29.50          5  
  9 Toth, Cam           12 HAY-MA                 29.89      29.88          4  
 10 Hamilton, Ian       12 UNIONTOWN-AM           30.52      29.93          3  
 11 Croghan, Nick       12 HAY-MA                 30.60      30.38          2  
 12 Chang, Jonathan     12 WSY-MA                 30.89      30.44          1  
 13 Zimmerman, Bobby    12 WEST CHESTER-PA-MA     31.19      30.64        
 14 Rosenberg, Charles  12 LIONVILLE-PA-MA        31.60      31.25        
 15 Ellis, Ross         12 NEYS-MA                30.97      31.29        
 16 Salas-Warner, Mike  12 BAY-MA                 31.15      31.33        
 17 Griffith, Drew      12 BUTLER-AM              30.57      31.56        
 18 Cattron, Mark       12 SHENANGO-AM            32.05      31.59        
 19 Grega, Alex         12 YORK Y-MA              32.08      31.66        
 20 Hilliard, Finn      11 LANSDOWNE-PA-MA        31.16      31.77        
 21 Ferroni, Ethan      12 YORK Y-MA              32.08      31.79        
 22 Bedekar, Vedant     11 WEST CHESTER-PA-MA     31.75      31.86        
 23 Lehr, Danny         12 STARS-MA               31.39      31.87        
 24 Bradford, Mitchell  12 CORRY                  31.57      31.90        
 25 Turley, Logan       11 UPPERMAINLINE-PA-MA    31.81      32.06        
 
Event 509  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 30.74   3/25/2012 Gabrielle Rudy, Ridley-PA                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Kari        12 CC-MA                  31.53      30.84         16  
  2 Lowe, Madelyn       12 KENNETT-PA-MA          31.42      31.13         13  
  3 Delaney, Margaret   12 SCAY-MA                32.25      31.74         12  
  4 Gao, Annie          11 READINGBERKS-PA-MA     32.18      32.69         11  
  5 Miller, Catrina     12 COUNTY                 33.07      32.91         10  
  6 Paxton, Madelyn     12 YORK Y-MA              33.89      33.24          9  
  7 Kulp, Aryanna       12 BOYERTOWN-PA-MA        34.17      33.64          7  
  8 Murphy, Jillian     12 KENNETT-PA-MA          34.14      33.73          5  
  9 Neff, Trinity       12 BAY-MA                 34.49      33.92          4  
 10 Chung, Alena        12 RIDLEYAREA-PA-MA       34.59      33.98          2.5
 10 Mulhern, Finley     11 PHOENIXVILLE-PA-MA     33.76      33.98          2.5
 12 Braithwaite, Maddi  12 KENNETT-PA-MA          34.57      34.00          1  
 13 Speakman, Macey     11 BRANDYWINE-PA-MA       35.02      34.15        
 14 Gugino, Lilyann     11 LOGGERHEADS-MA         34.89      34.21        
 15 Skiles, Araceli     12 WSY-MA                 34.57      34.34        
 16 Rothermel, Tatum    12 NDCY-MA                34.63      34.35        
 17 Despeaux, Ava       12 RIDLEYAREA-PA-MA       35.12      34.59        
 18 Rydbom, Layne       12 CC-MA                  34.97      34.62        
 19 Houck, Jordan       12 HOLLIDAYSBURG-AM       34.54      34.76        
 20 Little, Jewel       12 POCONO PIRANHAS-MA     34.89      35.11        
 21 Cheney, Brielle     11 MEADVILLE              35.40      35.14        
 22 Jeffries, Maia      12 HOLLIDAYSBURG-AM       35.46      35.34        
 23 Jablonski, Mary     12 LIGONIER VALLEY-AM     35.48      35.95        
 24 Jordan, Jaidyn      11 SHENANGO-AM            35.56      36.50        
 
Event 510  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 29.24   3/26/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Faychak, Kaden      11 GREENSBURG-AM          32.74      31.88         16  
  2 Yakubowski, Logan   12 HAZY                   32.07      32.82         13  
  3 Green, Gabriel      12 LANSDOWNE-PA-MA        32.87      32.88         12  
  4 Hang, Kai           12 UPY-MA                 33.00      32.95         11  
  5 Webb, Ben           12 SNYDER                 33.56      33.09         10  
  6 Croghan, Nick       12 HAY-MA                 33.38      33.40          9  
  7 Woerner, Davis      12 PHOENIXVILLE-PA-MA     33.59      33.43          7  
  8 Keyes, Jake         12 WSY-MA                 33.64      33.84          5  
  9 Pike, Tanner        12 CORRY                  33.83      34.00          4  
 10 Dang, Leon          12 LIONVILLE-PA-MA        35.15      34.13          3  
 11 Bauer, Alex         12 INDIANA-AM             33.33      34.16          2  
 12 Angelinas, Konstan  12 NEYS-MA                34.60      34.30          1  
 13 Stevens, Alex       12 OIL CITY               34.50      34.52        
 14 Albinsky, David     12 TRI-HAMPTON-PA-MA      34.55      34.57        
 14 Decker, Joseph      12 WAY-MA                 35.06      34.57        
 16 Wandel, Aiden       12 GR.  JOHNSTOWN-AM      34.51      35.30        
 17 DiAddezio, Matthew  11 LIONVILLE-PA-MA        35.07      35.31        
 18 Fung, Derek         12 UPPERMAINLINE-PA-MA    35.78      35.42        
 19 Schiffbauer, Jacob  12 UNIONTOWN-AM           35.63      35.43        
 20 Vennera, Deven      11 POTTSTOWN-PA-MA        36.34      35.50        
 21 Miksa, Theo         11 CENTRAL BUCKS-PA-MA    35.10      35.98        
 22 Ferentinos, Demetr  12 KENNETT-PA-MA          36.13      36.02        
 23 Wenrich, Brayden    12 SCAY-MA                35.54      36.05        
 24 McCarthy, TJ        11 LIONVILLE-PA-MA        36.11      36.12        
 
Event 511  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 58.55   3/19/2016 McKaylie Sullivan, Lionville-PA              
                59.09  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Collins, Genine     12 NEYS-MA              1:03.39    1:01.74         16  
      28.93   32.81                                                
  2 Crosscut, Kaitlyn   12 COUNTY               1:02.00    1:02.56         13  
      28.39   34.17                                                
  3 Brown, Anna         12 KENNETT-PA-MA        1:03.23    1:02.74         12  
      29.11   33.63                                                
  4 Padilla, Kenzie     12 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:02.34    1:02.78         11  
      28.57   34.21                                                
  5 Reck, Annabell      12 BAY-MA               1:04.83    1:03.55         10  
      30.09   33.46                                                
  6 Gerhardt, Kylie     12 LANY-MA              1:07.68    1:03.73          9  
      30.02   33.71                                                
  7 Spence, Mackenzie   11 CORRY                1:05.00    1:03.74          7  
      30.75   32.99                                                
  8 Brown, Reegan       12 GREENSBURG-AM        1:03.28    1:03.95          5  
      29.38   34.57                                                
  9 Undercofler, Gemma  11 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:05.03    1:04.48          4  
      31.05   33.43                                                
 10 Nowoswiat, Jena     11 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:06.07    1:05.07          3  
      30.85   34.22                                                
 11 Georgagis, Anastas  12 MON-VALLEY           1:04.30    1:05.15          2  
      30.19   34.96                                                
 12 Szebalskie, Sarah   12 BUTLER-AM            1:05.31    1:05.50          1  
      30.88   34.62                                                
 13 Westrick, Jensen    12 GR.  JOHNSTOWN-AM    1:05.99    1:05.67        
      31.54   34.13                                                
 14 Thorning, Jillian   12 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:06.58    1:06.31        
      31.54   34.77                                                
 15 Kalmanowicz, Kate   12 YORK Y-MA            1:05.24    1:06.37        
      31.10   35.27                                                
 16 Boub, Julianna      12 KENNETT-PA-MA        1:08.06    1:06.53        
      30.68   35.85                                                
 17 Cane, Alaina        12 BEFY-EN              1:06.41    1:07.06        
      32.42   34.64                                                
 18 MacDonald, Hannah   12 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:07.17    1:07.11        
      31.42   35.69                                                
 19 Ciez, Ella          12 UNIONTOWN-AM         1:05.85    1:07.13        
      30.30   36.83                                                
 20 Persun, Ana         11 LOGGERHEADS-MA       1:07.70    1:07.31        
      31.14   36.17                                                
 21 Schollaert, Theres  11 SAMPSON-AM           1:06.36    1:07.37        
      32.06   35.31                                                
 22 DeStefano, Erin     12 RIDLEYAREA-PA-MA     1:07.80    1:09.60        
      33.78   35.82                                                
 23 Carl, Mary          12 BOYERTOWN-PA-MA      1:07.13    1:10.73        
      32.52   38.21                                                
 -- Gring, Sydney       12 READINGBERKS-PA-MA     58.64         DQ        
      False start
      27.09   31.56                                                
 
Event 512  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 55.43   3/23/2014 Brendan Burns, UpperMainLine-PA              
                53.19  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Park, Noel          12 WEST CHESTER-PA-MA     57.50      57.55         16  
      26.82   30.73                                                
  2 Estep, Derek        11 CC-MA                1:03.61    1:01.57         13  
      29.23   32.34                                                
  3 Welker, Nathan      12 YORK Y-MA            1:02.37    1:02.12         12  
      29.34   32.78                                                
  4 Drake, Jack         12 NEYS-MA              1:04.21    1:03.06         11  
      29.49   33.57                                                
  5 Turner, Seth        12 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:04.49    1:03.09         10  
      30.19   32.90                                                
  6 Chan, Alex          12 RIDLEYAREA-PA-MA     1:04.93    1:03.25          9  
      30.18   33.07                                                
  7 Carlson, Hunter     12 WEST CHESTER-PA-MA   1:05.36    1:03.29          7  
      29.38   33.91                                                
  8 Stockton, Graham    12 LIONVILLE-PA-MA      1:05.80    1:04.92          5  
      31.57   33.35                                                
  9 Hause, Ryan         12 BAY-MA               1:06.13    1:05.19          4  
      30.61   34.58                                                
 10 Harrison, Hugh      12 WARREN               1:05.08    1:05.58          3  
      30.01   35.57                                                
 11 LeMay, Zachery      12 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:08.53    1:05.74          2  
      31.02   34.72                                                
 12 Cianflone, Mason    12 GSVY-MA              1:09.28    1:06.07          1  
      31.02   35.05                                                
 13 Chang, Jonathan     12 WSY-MA               1:06.22    1:06.25        
      31.12   35.13                                                
 14 Hunt, Connor        12 LANSDOWNE-PA-MA      1:04.33    1:06.68        
      29.85   36.83                                                
 15 Clarke, Asher       12 YORK Y-MA            1:10.19    1:08.00        
      32.38   35.62                                                
 16 Keener, Declan      12 BOYERTOWN-PA-MA      1:07.81    1:08.26        
      31.11   37.15                                                
 17 Furdella, Michael   11 GR.  JOHNSTOWN-AM    1:10.70    1:09.36        
      32.32   37.04                                                
 18 Henry, Christian    11 YORK Y-MA            1:07.59    1:09.43        
      31.51   37.92                                                
 19 Wilson, Cameron     12 POTTSTOWN-PA-MA      1:09.07    1:10.22        
      33.19   37.03                                                
 20 McElrath, Walker    12 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:09.82    1:10.24        
      32.61   37.63                                                
 21 Marsinko, Noah      11 GR.  JOHNSTOWN-AM    1:12.97    1:10.29        
      32.72   37.57                                                
 22 Voytish, Logan      11 UNIONTOWN-AM         1:11.77    1:10.75        
      33.05   37.70                                                
 23 Horey, George       11 GREENSBURG-AM        1:13.47    1:12.17        
      34.00   38.17                                                
 24 Weigel, Ethan       11 SNYDER               1:09.95    1:13.60        
      33.06   40.54                                                
 
Event 513  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 53.57   3/19/2011 Emily Zimcosky, LHRY -AM                     
                53.59  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Marina        12 UPPERMAINLINE-PA-MA    55.25      53.89         16  
      25.95   27.94                                                
  2 Lowe, Madelyn       12 KENNETT-PA-MA          56.01      54.12         13  
      25.64   28.48                                                
  3 Iwasyk, Izzy        11 KENNETT-PA-MA          57.06      56.06         12  
      26.40   29.66                                                
  4 Cane, Alaina        12 BEFY-EN                58.32      57.13         11  
      28.06   29.07                                                
  5 Gowetski, JJ        12 MEADVILLE              55.78      57.16         10  
      27.35   29.81                                                
  6 Cox, Chloe          12 SHENANGO-AM            56.30      57.28          9  
      27.52   29.76                                                
  7 Geci, Alli          12 RIDGWAY-ZZ             58.46      57.38          7  
      27.80   29.58                                                
  8 Strine, Jillian     12 CC-MA                  57.64      57.45          5  
      27.49   29.96                                                
  9 Lippert, Catherine  12 CYAA-ZZ                58.01      57.50          4  
      27.94   29.56                                                
 10 Innis, Sasha        11 GR.  JOHNSTOWN-AM      58.53      57.55          3  
      27.72   29.83                                                
 11 Stank, Cali         12 SKY-MA                 59.05      58.02          2  
      28.17   29.85                                                
 12 Kouh, Hailey        12 ROCKY RUN-PA-MA        58.86      58.10          1  
      27.46   30.64                                                
 13 Havice, Julia       11 YORK Y-MA              59.09      58.33        
      28.30   30.03                                                
 14 Rogers, Vivian      12 READINGBERKS-PA-MA   1:00.55      58.68        
      28.68   30.00                                                
 15 Sadowski, Maris     12 HAZY                   59.98      58.96        
      27.90   31.06                                                
 16 Olshanski, Grace    12 BUTLER-AM              59.19      58.97        
      28.25   30.72                                                
 17 Tanis, Kathryn      12 TRIVALLEY-MA           59.29      59.21        
      28.37   30.84                                                
 18 Fetterolf, Hannah   12 SEWICKLEY-AM           58.83      59.23        
      28.17   31.06                                                
 19 Russell, Emily      12 OIL CITY               58.65      59.32        
      28.86   30.46                                                
 20 Filipovski, Mia     12 PHOENIXVILLE-PA-MA     59.52      59.42        
      28.17   31.25                                                
 21 Hess, Rachael       12 READINGBERKS-PA-MA     59.62      59.51        
      28.76   30.75                                                
 22 Chase, Bella        11 CORRY                1:00.12      59.60        
      27.73   31.87                                                
 23 Pfaff, Ava          11 JENNERSVILLE-PA-MA   1:00.77      59.91        
      28.75   31.16                                                
 24 Jordan, Jaidyn      11 SHENANGO-AM          1:00.77    1:00.08        
      28.87   31.21                                                
 25 Grindle, Ella       12 PHOENIXVILLE-PA-MA     59.83    1:01.65        
      29.04   32.61                                                
 
Event 514  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 50.22   3/21/2009 Phillip Emerson, Franklin-PA                 
                48.19  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Park, Noel          12 WEST CHESTER-PA-MA     52.94      51.44         16  
      24.93   26.51                                                
  2 Hidalgo, Carlos     12 FSC-LEBY-MA            55.03      52.75         13  
      25.34   27.41                                                
  3 Kessler, Preston    11 INDIANA-AM             54.89      54.16         12  
      25.88   28.28                                                
  4 Wade, Jacob         12 YORK Y-MA              55.94      55.19         11  
      26.50   28.69                                                
  5 Shaffer, Reilly     11 LANSDOWNE-PA-MA        56.00      55.24         10  
      26.26   28.98                                                
  6 Kutufaris, Benjami  12 RIDLEYAREA-PA-MA       57.72      56.55          9  
      26.99   29.56                                                
  7 Dryden, Bryce       12 BUTLER-AM              55.93      56.68          7  
      27.19   29.49                                                
  8 Young, Patrick      12 GROVE CITY-AM          56.32      56.87          5  
      26.80   30.07                                                
  9 Ordonez, Mason      11 GSVY-MA                58.32      57.29          4  
      27.63   29.66                                                
 10 Chang, Jonathan     12 WSY-MA                 58.05      57.40          3  
      27.62   29.78                                                
 11 Barto, Brody        12 BROOKVILLE             59.35      57.53          2  
      27.62   29.91                                                
 12 Weaver, Colby       11 WEST CHESTER-PA-MA   1:00.60      58.02          1  
      27.44   30.58                                                
 13 O'Grady, Pierce     11 WEST CHESTER-PA-MA     59.04      58.16        
      27.90   30.26                                                
 14 Motter, Charlie     12 OIL CITY               59.53      58.21        
      27.92   30.29                                                
 15 Brown, Ben          12 TRI-HAMPTON-PA-MA      59.17      58.27        
      27.59   30.68                                                
 16 Keyes, Jake         12 WSY-MA                 59.31      58.72        
      28.07   30.65                                                
 17 Hilliard, Finn      11 LANSDOWNE-PA-MA        58.43      58.82        
      28.62   30.20                                                
 18 Knapp, Aiden        12 CORRY                  59.91      58.97        
      27.63   31.34                                                
 19 Krebs, Noah         12 BRANDYWINE-PA-MA       59.78      59.35        
      28.13   31.22                                                
 20 Durkin, Jack        11 RIDLEYAREA-PA-MA     1:00.57    1:00.14        
      28.64   31.50                                                
 21 Reichner, Trevor    11 GSVY-MA              1:00.14    1:00.22        
      29.29   30.93                                                
 22 Rosenberg, Charles  12 LIONVILLE-PA-MA      1:00.38    1:00.42        
      29.14   31.28                                                
 23 Albers, Jonathan    12 CORRY                1:00.89    1:00.91        
      29.03   31.88                                                
 24 Woerner, Davis      12 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:00.80    1:01.01        
      28.95   32.06                                                
 
Event 515  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 59.27   3/19/2016 Kiersten Donnelly, Lionville-PA              
                59.49  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Unruh, Megan        12 BOYERTOWN-PA-MA      1:01.26      59.57         16  
      28.67   30.90                                                
  2 Iwasyk, Izzy        11 KENNETT-PA-MA        1:02.22    1:02.08         13  
      30.27   31.81                                                
  3 Murphy, Jillian     12 KENNETT-PA-MA        1:03.36    1:02.31         12  
      30.30   32.01                                                
  4 Shannon, Kimberly   12 GSVY-MA              1:02.58    1:02.43         11  
      30.50   31.93                                                
  5 Kubiak, Mary        12 RIDLEYAREA-PA-MA     1:03.32    1:02.49         10  
      30.72   31.77                                                
  6 Wang, Marina        12 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:02.85    1:03.28          9  
      31.22   32.06                                                
  7 Paxton, Madelyn     12 YORK Y-MA            1:02.67    1:03.33          7  
      31.15   32.18                                                
  8 Ramsey, Lauren      12 READINGBERKS-PA-MA   1:04.31    1:03.36          5  
      30.22   33.14                                                
  9 Crosscut, Kaitlyn   12 COUNTY               1:04.11    1:03.83          4  
      30.93   32.90                                                
 10 Sargent, Devyn      12 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:05.84    1:04.34          3  
      30.97   33.37                                                
 11 Cabonilas, Cassand  12 WBY-MA               1:05.37    1:04.61          2  
      32.57   32.04                                                
 12 Potteiger, McKenna  11 YORK Y-MA            1:04.47    1:05.06          1  
      32.01   33.05                                                
 13 Fox, Sarah          11 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:05.81    1:05.10        
      31.84   33.26                                                
 14 Bloss, Maura        12 MEADVILLE            1:03.80    1:05.17        
      32.65   32.52                                                
 15 Kouh, Hailey        12 ROCKY RUN-PA-MA      1:05.37    1:05.27        
      32.03   33.24                                                
 16 Welsh, Emma         12 BAY-MA               1:06.09    1:05.38        
      31.66   33.72                                                
 17 Laganelli, Audrey   12 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:05.14    1:05.55        
      31.98   33.57                                                
 18 Spence, Mackenzie   11 CORRY                1:06.52    1:05.99        
      31.80   34.19                                                
 19 Marcheskie, Mollie  12 BOYERTOWN-PA-MA      1:05.57    1:06.15        
      32.61   33.54                                                
 20 Kalmanowicz, Kate   12 YORK Y-MA            1:06.26    1:06.38        
      32.07   34.31                                                
 21 Barton, Ava         12 SNYDER               1:09.28    1:07.09        
      31.96   35.13                                                
 22 Martin, Sydney      12 LIONVILLE-PA-MA      1:06.67    1:09.11        
      33.33   35.78                                                
 23 Allison, Ava        11 HOLLIDAYSBURG-AM     1:09.10    1:09.38        
      33.83   35.55                                                
 24 Riehl, Claire       11 MEADVILLE            1:09.63    1:10.14        
      33.70   36.44                                                
 
Event 516  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 57.21   3/26/2017 Leif Hoffman, CLFD SHARKS                    
                54.29  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Graziano, Patton    11 GREENSBURG-AM        1:01.42    1:01.37         16  
      29.95   31.42                                                
  2 Zhao, Jason         12 POCONO PIRANHAS-MA   1:02.92    1:01.73         13  
      30.59   31.14                                                
  3 Welker, Nathan      12 YORK Y-MA            1:02.46    1:02.05         12  
      30.69   31.36                                                
  4 Lamb, Johnny        12 NEW CASTLE           1:01.41    1:02.28         11  
      30.30   31.98                                                
  5 Estep, Derek        11 CC-MA                1:04.16    1:02.51         10  
      30.63   31.88                                                
  6 Turner, Seth        12 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:02.91    1:02.69          9  
      30.69   32.00                                                
  7 Connor, Matthew     11 BOYERTOWN-PA-MA      1:03.50    1:03.08          7  
      30.83   32.25                                                
  8 Moore, Gannon       12 JAMESTOWN            1:06.30    1:03.83          5  
      31.74   32.09                                                
  9 Dryden, Bryce       12 BUTLER-AM            1:02.87    1:04.08          4  
      31.75   32.33                                                
 10 Toth, Cam           12 HAY-MA               1:04.37    1:04.15          3  
      31.17   32.98                                                
 11 Ritter, Nicholas    12 NEYS-MA              1:04.79    1:04.51          2  
      31.48   33.03                                                
 12 Hamilton, Ian       12 UNIONTOWN-AM         1:05.33    1:04.78          1  
      30.76   34.02                                                
 13 Jackson, Brady      12 CC-MA                1:05.44    1:04.93        
      31.49   33.44                                                
 14 Griffith, Drew      12 BUTLER-AM            1:05.40    1:05.44        
      32.41   33.03                                                
 15 Hause, Ryan         12 BAY-MA               1:05.88    1:05.47        
      32.59   32.88                                                
 16 Snively, Jayse      12 HOLLIDAYSBURG-AM     1:08.21    1:05.58        
      32.04   33.54                                                
 17 Rees, Jonah         11 YORK Y-MA            1:06.67    1:05.77        
      31.92   33.85                                                
 18 Zimmerman, Bobby    12 WEST CHESTER-PA-MA   1:09.74    1:05.95        
      31.86   34.09                                                
 19 Ferroni, Ethan      12 YORK Y-MA            1:08.08    1:07.52        
      33.17   34.35                                                
 20 Cattron, Mark       12 SHENANGO-AM          1:07.45    1:08.02        
      33.07   34.95                                                
 21 Salas-Warner, Mike  12 BAY-MA               1:08.03    1:08.04        
      33.29   34.75                                                
 22 Ronayne, Tris       12 RIDLEYAREA-PA-MA     1:07.45    1:08.12        
      33.20   34.92                                                
 23 Hofmann, Blaise     11 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:09.74    1:11.43        
      34.28   37.15                                                
 24 DiMauro, Mason      11 NORTH PENN-PA        1:11.32    1:12.10        
      35.05   37.05                                                
 
Event 517  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:07.41   3/23/2014 Abigail Doss, SUNY                         
                1:08.19  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Kari        12 CC-MA                1:09.69    1:08.25         16  
      31.52   36.73                                                
  2 Gao, Annie          11 READINGBERKS-PA-MA   1:09.75    1:10.21         13  
      32.84   37.37                                                
  3 Delaney, Margaret   12 SCAY-MA              1:11.37    1:11.91         12  
      33.58   38.33                                                
  4 Miller, Catrina     12 COUNTY               1:11.77    1:12.14         11  
      33.95   38.19                                                
  5 Neff, Trinity       12 BAY-MA               1:13.66    1:13.16         10  
      34.60   38.56                                                
  6 Mulhern, Finley     11 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:14.71    1:13.91          9  
      35.27   38.64                                                
  7 Chung, Alena        12 RIDLEYAREA-PA-MA     1:14.61    1:14.21          7  
      34.37   39.84                                                
  8 Rothermel, Tatum    12 NDCY-MA              1:16.85    1:15.03          5  
      35.81   39.22                                                
  9 Georgagis, Anastas  12 MON-VALLEY           1:14.55    1:15.05          4  
      34.92   40.13                                                
 10 Braithwaite, Maddi  12 KENNETT-PA-MA        1:17.15    1:15.19          3  
      34.79   40.40                                                
 11 Houck, Jordan       12 HOLLIDAYSBURG-AM     1:16.37    1:15.53          2  
      36.10   39.43                                                
 12 Burk, Kaitlyn       11 KENNETT-PA-MA        1:17.12    1:15.80          1  
      35.56   40.24                                                
 13 Speakman, Macey     11 BRANDYWINE-PA-MA     1:19.44    1:16.20        
      36.92   39.28                                                
 14 Bair, Camryn        11 LOGGERHEADS-MA       1:15.43    1:16.29        
      35.54   40.75                                                
 15 Kulp, Aryanna       12 BOYERTOWN-PA-MA      1:16.64    1:16.55        
      36.11   40.44                                                
 16 Skiles, Araceli     12 WSY-MA               1:16.48    1:16.66        
      36.03   40.63                                                
 17 Little, Jewel       12 POCONO PIRANHAS-MA   1:17.08    1:17.25        
      35.95   41.30                                                
 18 Jeffries, Maia      12 HOLLIDAYSBURG-AM     1:17.81    1:17.53        
      36.10   41.43                                                
 19 Goodwill, Alli      11 CORRY                1:18.04    1:17.76        
      35.70   42.06                                                
 20 Cheney, Brielle     11 MEADVILLE            1:19.27    1:17.89        
      36.43   41.46                                                
 21 Despeaux, Ava       12 RIDLEYAREA-PA-MA     1:18.09    1:17.94        
      36.97   40.97                                                
 22 Pellegrino, Rylie   12 RIDLEYAREA-PA-MA     1:19.27    1:18.46        
      36.89   41.57                                                
 23 Herzig, Kylee       11 RIDLEYAREA-PA-MA     1:18.58    1:19.38        
      36.99   42.39                                                
 24 Long, Hadley        11 INDIANA-AM           1:18.41    1:19.64        
      37.15   42.49                                                
 
Event 518  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:04.39   3/26/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                1:01.09  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Goettler, Gideon    12 BUTLER-AM            1:09.45    1:08.49         16  
      32.37   36.12                                                
  2 Faychak, Kaden      11 GREENSBURG-AM        1:10.96    1:09.78         13  
      32.46   37.32                                                
  3 Yakubowski, Logan   12 HAZY                 1:10.28    1:10.25         12  
      33.66   36.59                                                
  4 Zhao, Jason         12 POCONO PIRANHAS-MA   1:11.25    1:10.77         11  
      33.84   36.93                                                
  5 Green, Gabriel      12 LANSDOWNE-PA-MA      1:11.43    1:12.13         10  
      33.52   38.61                                                
  6 Hang, Kai           12 UPY-MA               1:14.72    1:12.27          9  
      33.97   38.30                                                
  7 Croghan, Nick       12 HAY-MA               1:12.46    1:12.92          7  
      34.85   38.07                                                
  8 Woerner, Davis      12 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:14.04    1:12.97          5  
      34.10   38.87                                                
  9 Webb, Ben           12 SNYDER               1:16.45    1:14.47          4  
      35.60   38.87                                                
 10 Angelinas, Konstan  12 NEYS-MA              1:15.97    1:15.33          3  
      35.45   39.88                                                
 11 Grega, Alex         12 YORK Y-MA            1:16.54    1:16.19          2  
      35.85   40.34                                                
 12 Bauer, Alex         12 INDIANA-AM           1:16.84    1:16.21          1  
      35.92   40.29                                                
 13 Ferenz, Matthew     12 BOYERTOWN-PA-MA      1:17.02    1:16.26        
      35.37   40.89                                                
 14 Fung, Derek         12 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:17.65    1:16.27        
      35.75   40.52                                                
 15 Keyes, Jake         12 WSY-MA               1:15.97    1:16.45        
      36.31   40.14                                                
 16 Pike, Tanner        12 CORRY                1:18.40    1:17.52        
      36.33   41.19                                                
 17 Albinsky, David     12 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:15.98    1:17.67        
      35.84   41.83                                                
 18 DiAddezio, Matthew  11 LIONVILLE-PA-MA      1:18.24    1:17.78        
      37.34   40.44                                                
 19 Wandel, Aiden       12 GR.  JOHNSTOWN-AM    1:19.62    1:17.97        
      36.38   41.59                                                
 20 Miksa, Theo         11 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:17.78    1:18.70        
      37.31   41.39                                                
 21 Mui, Carter         11 POCONO PIRANHAS-MA   1:19.79    1:18.78        
      37.83   40.95                                                
 22 Hefferan, Gavin     12 WEST CHESTER-PA-MA   1:19.83    1:19.31        
      38.39   40.92                                                
 23 Wenrich, Brayden    12 SCAY-MA              1:19.83    1:19.81        
      37.84   41.97                                                
 24 Schiffbauer, Jacob  12 UNIONTOWN-AM         1:21.28    1:20.12        
      37.20   42.92                                                
 
Event 519  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 26.51   3/21/2009 Madeline Zimmerman, Phoenixville-PA          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Padilla, Kenzie     12 PHOENIXVILLE-PA-MA     27.19      27.24         16  
  2 Collins, Genine     12 NEYS-MA                29.06      27.79         13  
  3 Crosscut, Kaitlyn   12 COUNTY                 28.12      28.17         12  
  4 Brown, Anna         12 KENNETT-PA-MA          28.24      28.20         11  
  5 Ramsey, Lauren      12 READINGBERKS-PA-MA     29.40      28.21         10  
  6 Fetterolf, Hannah   12 SEWICKLEY-AM           28.57      28.28          9  
  7 Undercofler, Gemma  11 UPPERMAINLINE-PA-MA    28.70      28.50          7  
  8 Hess, Rachael       12 READINGBERKS-PA-MA     29.01      28.67          5  
  9 Cane, Alaina        12 BEFY-EN                29.69      28.80          4  
 10 Shackley, Leah      11 HOLLIDAYSBURG-AM       29.45      28.81          3  
 11 Havice, Julia       11 YORK Y-MA              28.89      29.00          2  
 12 Gerhardt, Kylie     12 LANY-MA                30.22      29.21          1  
 13 Boub, Julianna      12 KENNETT-PA-MA          30.13      29.44        
 14 DeStefano, Erin     12 RIDLEYAREA-PA-MA       29.07      29.51        
 15 Szebalskie, Sarah   12 BUTLER-AM              29.20      29.54        
 16 Lippert, Catherine  12 CYAA-ZZ                30.36      29.61        
 17 MacDonald, Hannah   12 UPPERMAINLINE-PA-MA    29.61      29.62        
 18 Nowoswiat, Jena     11 UPPERMAINLINE-PA-MA    29.63      29.70        
 19 Kalmanowicz, Kate   12 YORK Y-MA              29.68      29.98        
 20 Ricciuti, Nina      12 SAMPSON-AM             30.26      29.99        
 21 Klaiber, Mya        12 RIDGWAY-ZZ             30.07      30.10        
 22 Evans, Faith        12 WSY-MA                 30.09      30.52        
 23 Andrews, Ashley     12 BOYERTOWN-PA-MA        30.42      31.01        
 24 Grindle, Ella       12 PHOENIXVILLE-PA-MA     30.22      31.13        
 
Event 520  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 25.71        1987 M. Zimmerman, Community                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hidalgo, Carlos     12 FSC-LEBY-MA            27.51      26.22         16  
  2 Marks, Carter       12 PHOENIXVILLE-PA-MA     26.74      26.55         13  
  3 Kessler, Preston    11 INDIANA-AM             27.69      27.47         12  
  4 Stockton, Graham    12 LIONVILLE-PA-MA        28.27      27.72         11  
  5 Connor, Matthew     11 BOYERTOWN-PA-MA        28.11      27.93         10  
  6 Carlson, Hunter     12 WEST CHESTER-PA-MA     28.38      27.94          9  
  7 Drake, Jack         12 NEYS-MA                28.66      28.40          7  
  8 Lamb, Johnny        12 NEW CASTLE             28.77      28.42          5  
  9 Faychak, Kaden      11 GREENSBURG-AM          29.12      28.58          4  
 10 Young, Patrick      12 GROVE CITY-AM          28.89      28.68          3  
 11 Pong, Roby          12 CC-MA                  29.39      28.75          2  
 12 Harrison, Hugh      12 WARREN                 29.17      29.05          1  
 13 Malusis, Mitchell   12 GSVY-MA                29.57      29.30        
 14 O'Grady, Pierce     11 WEST CHESTER-PA-MA     30.06      29.53        
 15 Furdella, Michael   11 GR.  JOHNSTOWN-AM      30.15      30.25        
 16 Barto, Brody        12 BROOKVILLE             30.42      30.26        
 17 Durkin, Jack        11 RIDLEYAREA-PA-MA       30.66      30.35        
 17 Wenrich, Brayden    12 SCAY-MA                30.70      30.35        
 19 Kuoch, Ben          12 ROCKY RUN-PA-MA        30.11      30.45        
 20 Hunt, Connor        12 LANSDOWNE-PA-MA        30.19      30.82        
 21 Johnson, Chase      12 OIL CITY               31.06      30.96        
 22 Weigel, Ethan       11 SNYDER                 31.02      31.37        
 23 Albinsky, David     12 TRI-HAMPTON-PA-MA      31.12      31.39        
 24 Wolfe, Tyler        12 HAZY                   31.80      31.73        
 
Event 521  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:11.29   3/19/2011 Emily Zimcosky, LHRY -AM                   
                2:10.59  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gring, Sydney       12 READINGBERKS-PA-MA   2:11.50    2:11.67         16  
      27.81   33.13   39.79   30.94                                
  2 Lowe, Madelyn       12 KENNETT-PA-MA        2:13.37    2:14.66         13  
      27.76   35.28   39.40   32.22                                
  3 Paxton, Madelyn     12 YORK Y-MA            2:16.51    2:18.30         12  
      30.06   35.28   40.79   32.17                                
  4 Miller, Catrina     12 COUNTY               2:18.43    2:18.57         11  
      30.62   35.86   40.33   31.76                                
  5 Shannon, Kimberly   12 GSVY-MA              2:15.81    2:18.60         10  
      30.41   35.11   41.22   31.86                                
  6 Gao, Annie          11 READINGBERKS-PA-MA   2:20.19    2:18.67          9  
      30.00   35.60   40.14   32.93                                
  7 Reck, Annabell      12 BAY-MA               2:23.39    2:19.56          7  
      30.84   35.82   41.37   31.53                                
  8 Potteiger, McKenna  11 YORK Y-MA            2:22.32    2:19.60          5  
      30.93   34.24   42.79   31.64                                
  9 Szebalskie, Sarah   12 BUTLER-AM            2:23.29    2:22.88          4  
      30.79   35.58   43.77   32.74                                
 10 Sargent, Devyn      12 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:27.45    2:24.20          3  
      32.91   36.14   43.77   31.38                                
 11 Thorning, Jillian   12 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:26.64    2:24.27          2  
      31.71   37.07   43.17   32.32                                
 12 Kelly, Alyssa       11 POCONO PIRANHAS-MA   2:26.49    2:24.60          1  
      32.30   36.70   43.39   32.21                                
 13 Sirignano, Catheri  12 TRIVALLEY-MA         2:24.15    2:24.80        
      32.53   35.32   45.36   31.59                                
 14 Nowoswiat, Jena     11 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:28.90    2:25.40        
      32.67   36.37   42.33   34.03                                
 15 Georgagis, Anastas  12 MON-VALLEY           2:25.08    2:25.92        
      30.48   36.91   42.78   35.75                                
 16 Burk, Kaitlyn       11 KENNETT-PA-MA        2:30.83    2:26.60        
      32.74   37.11   41.93   34.82                                
 17 Gerhardt, Kylie     12 LANY-MA              2:29.47    2:27.44        
      32.22   39.38   44.11   31.73                                
 18 Tassinari, Mariann  12 POCONO PIRANHAS-MA   2:28.35    2:27.72        
      33.34   36.68   45.04   32.66                                
 19 MacDonald, Hannah   12 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:30.84    2:27.96        
      31.88   38.82   43.33   33.93                                
 20 Kouh, Hailey        12 ROCKY RUN-PA-MA      2:27.33    2:28.18        
      33.60   36.01   44.98   33.59                                
 21 Russell, Emily      12 OIL CITY             2:31.79    2:29.80        
      33.68   36.93   45.67   33.52                                
 22 Schollaert, Theres  11 SAMPSON-AM           2:32.24    2:30.90        
      33.03   38.62   46.27   32.98                                
 23 Westrick, Jensen    12 GR.  JOHNSTOWN-AM    2:29.19    2:30.93        
      31.27   38.50   46.27   34.89                                
 24 Krauss, Natalie     11 LIONVILLE-PA-MA      2:32.02    2:32.85        
      33.30   40.22   43.75   35.58                                
 
Event 522  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:03.43        2005 S. Gasparini, West Shore                   
                1:58.89  NQ = National Qualifying
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Park, Noel          12 WEST CHESTER-PA-MA   2:13.13    2:10.16         16  
      27.59   32.58   40.97   29.02                                
  2 Goettler, Gideon    12 BUTLER-AM            2:13.39    2:12.50         13  
      30.35   32.49   38.42   31.24                                
  3 Marks, Carter       12 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:14.78    2:13.29         12  
      27.67   33.16   42.00   30.46                                
  4 Yakubowski, Logan   12 HAZY                 2:18.86    2:18.79         11  
      31.22   36.16   39.84   31.57                                
  5 Estep, Brandon      12 CC-MA                2:23.89    2:19.52         10  
      29.38   35.78   41.26   33.10                                
  6 Hause, Ryan         12 BAY-MA               2:24.70    2:21.10          9  
      30.96   34.98   42.68   32.48                                
  7 Rees, Jonah         11 YORK Y-MA            2:24.37    2:22.19          7  
      31.91   35.32   43.24   31.72                                
  8 Chan, Alex          12 RIDLEYAREA-PA-MA     2:21.70    2:22.39          5  
      30.65   36.53   43.50   31.71                                
  9 Bauer, Alex         12 INDIANA-AM           2:26.65    2:26.08          4  
      32.56   38.71   41.81   33.00                                
 10 Henry, Christian    11 YORK Y-MA            2:27.67    2:26.33          3  
      31.61   37.97   43.78   32.97                                
 11 Snively, Jayse      12 HOLLIDAYSBURG-AM     2:32.70    2:26.56          2  
      34.30   34.69   45.07   32.50                                
 12 Hang, Kai           12 UPY-MA               2:25.58    2:26.57          1  
      32.08   39.26   41.05   34.18                                
 13 Mahoney, Ryan       12 JENNERSVILLE-PA-MA   2:33.26    2:27.04        
      30.91   38.74   46.02   31.37                                
 14 Weaver, Colby       11 WEST CHESTER-PA-MA   2:28.15    2:27.11        
      31.04   36.72   47.89   31.46                                
 15 Brown, Ben          12 TRI-HAMPTON-PA-MA    2:27.40    2:27.76        
      32.81   38.31   44.15   32.49                                
 16 Wilson, Cameron     12 POTTSTOWN-PA-MA      2:28.31    2:27.78        
      32.47   35.32   48.32   31.67                                
 17 O'Grady, Pierce     11 WEST CHESTER-PA-MA   2:30.14    2:28.60        
      32.79   37.57   47.64   30.60                                
 18 Grega, Alex         12 YORK Y-MA            2:32.55    2:28.77        
      33.94   38.55   43.44   32.84                                
 19 Harrison, Hugh      12 WARREN               2:29.05    2:30.61        
      32.66   37.31   47.24   33.40                                
 20 Cattron, Mark       12 SHENANGO-AM          2:30.88    2:31.66        
      33.73   36.45   47.59   33.89                                
 21 Koontz, Zack        12 MON-VALLEY           2:38.51    2:32.39        
      34.90   37.54   47.44   32.51                                
 22 Hofmann, Blaise     11 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:35.80    2:32.41        
      35.03   37.42   46.42   33.54                                
 23 Ronayne, Tris       12 RIDLEYAREA-PA-MA     2:31.44    2:32.55        
      34.26   38.36   46.88   33.05                                
 24 Parrott, Neilson    11 WAY-MA               2:37.52    2:34.10        
      35.59   37.23   47.26   34.02                                
 
Event 523  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:43.41   3/19/2016 Lionville Community YMCA, Lionville-PA     
                         K Donnelly, L Blake, K Simpson, G McElroy         
                1:39.69  NQ = National Qualifying
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 KENNETT AREA YMCA-MA  'A'                   1:42.28    1:41.38!        32  
     1) Lowe, Madelyn 12                2) Brown, Anna 12                 
     3) Murphy, Jillian 12              4) Iwasyk, Izzy 11                
       24.99    25.85    25.54    25.00                                    
  2 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                1:48.37    1:45.52         26  
     1) Wang, Marina 12                 2) Fox, Sarah 11                  
     3) Undercofler, Gemma 11           4) Laganelli, Audrey 12           
       25.13    26.92    27.45    26.02                                    
  3 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                 1:46.84    1:45.57         24  
     1) Unruh, Megan 12                 2) Kulp, Aryanna 12               
     3) Marcheskie, Mollie 12           4) Carl, Mary 12                  
       25.07    27.56    26.90    26.04                                    
  4 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'               1:47.42    1:47.78         22  
     1) Powell, Kari 12                 2) Wicks, McKenzie 11             
     3) Rydbom, Layne 12                4) Strine, Jillian 12             
       26.65    28.43    27.19    25.51                                    
  5 MYST MAKOS  'A'                             1:48.69    1:48.56         20  
     1) Bloss, Maura 12                 2) Cheney, Brielle 11             
     3) Riehl, Claire 11                4) Gowetski, JJ 12                
       26.86    27.79    27.56    26.35                                    
  6 RIDLEY AREA YMCA-MA  'A'                    1:50.03    1:48.78         18  
     1) Kubiak, Mary 12                 2) Herzig, Kylee 11               
     3) Kubiak, Michelle 12             4) Chung, Alena 12                
       26.41    28.09    27.68    26.60                                    
  7 NAZARETH EASTON YMCA BLUE FINS-MA  'A'      1:51.19    1:49.50         14  
     1) Alvino, Cameron 12              2) Weeks, Sondra 12               
     3) Taylor, Sovannary 11            4) Collins, Genine 12             
       28.62    27.28    27.94    25.66                                    
  8 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                  1:51.26    1:49.69         10  
     1) Kelly, Alyssa 11                2) Piacenti, Lily 12              
     3) Tassinari, Marianne 12          4) Little, Jewel 12               
       28.52    27.90    27.69    25.58                                    
  9 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                1:53.28    1:49.82          8  
     1) Frey, Madelyn 12                2) Neff, Trinity 12               
     3) Welsh, Emma 12                  4) Reck, Annabell 12              
       27.84    27.73    27.90    26.35                                    
 10 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'       1:53.10    1:49.92          6  
     1) Rogers, Vivian 12               2) Eisenbrown, Alexis 11          
     3) Wengrowski, Sullivan 12         4) Hess, Rachael 12               
       27.33    28.08    27.72    26.79                                    
 11 LOCK HAVEN LOGGERHEADS-MA  'A'              1:51.98    1:50.63          4  
     1) Rockey, Olivia 12               2) Persun, Ana 11                 
     3) Bair, Camryn 11                 4) Gugino, Lilyann 11             
       27.92    15.99    23.44    43.28                                    
 12 GREATER SUSQUEHANNA VALLEY YMC-MA  'A'      1:53.78    1:50.70          2  
     1) Gerlinski, Emma 11              2) McCormick, Lea 11              
     3) Riley, Valeria 12               4) Shannon, Kimberly 12           
       27.94    28.01    28.15    26.60                                    
 13 HOLLIDAYSBURG YMCA TIGERSHARKS-AM  'A'      1:52.35    1:51.25        
     1) Houck, Jordan 12                2) Jeffries, Maia 12              
     3) Allison, Ava 11                 4) Shackley, Leah 11              
       29.41    28.55    27.00    26.29                                    
 14 SCHUYLKILL YMCA-MA  'A'                     1:51.28    1:51.68        
     1) Stank, Cali 12                  2) Welna, Emily 11                
     3) Dudash, Abby 12                 4) O'Boyle, Oceana 12             
       27.18    28.31    27.90    28.29                                    
 15 LANCASTER FAMILY YMCA LIGHTNIN-MA  'A'      1:52.21    1:52.77        
     1) Gerhardt, Kylie 12              2) Ernst, Carley 11               
     3) Farmer, Lilly 12                4) Adams, Tenra 11                
       27.63    28.99    29.31    26.84                                    
 15 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'               1:55.85    1:52.77        
     1) Long, Hadley 11                 2) Todd, Sera 11                  
     3) Powers, Lucy 11                 4) Donatelli, Bella 11            
       28.63    28.56    27.76    27.82                                    
 17 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'            1:54.36    1:53.20        
     1) Grindle, Ella 12                2) Mulhern, Finley 11             
     3) Ruggeri, Lauren 11              4) Cooper, Olivia 11              
       28.59    27.93    28.27    28.41                                    
 18 UNIONTOWN AREA YMCA-AM  'A'                 1:53.57    1:53.24        
     1) Dittmar, Ella 12                2) Quarzo, Jolena 12              
     3) Mrosko, Cecilia 11              4) Ciez, Ella 12                  
       28.54    29.19    29.22    26.29                                    
 19 CARLISLE FAMILY YMCA-ZZ  'A'                1:56.21    1:53.83        
     1) Brower, Deborah 11              2) Hritz, Dolly 11                
     3) Paul, McKenna 11                4) Lippert, Catherine 12          
       29.37    30.16    28.45    25.85                                    
 20 RICHARD G SNYDER STINGRAYS  'A'             1:56.92    1:53.93        
     1) Bliss, Evelyn 12                2) Bowser, Ariana 12              
     3) Bauer, Abby 11                  4) Eroh, Natalie 11               
       28.27    30.05    28.32    27.29                                    
 21 CORRY YMCA OTTERS  'A'                      1:56.91    1:54.40        
     1) Moats, Taylor 11                2) Goodwill, Alli 11              
     3) Spence, Mackenzie 11            4) Chase, Bella 11                
       29.88    29.63    27.86    27.03                                    
 22 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                 1:53.63    1:54.78        
     1) Schollaert, Therese 11          2) Sullivan, Emma 12              
     3) Faust, Amelia 12                4) Ricciuti, Nina 12              
       28.28    30.57    28.88    27.05                                    
 23 OIL CITY AREA YMCA RIVER OTTER  'A'         1:57.24    1:58.68        
     1) Smith, Kallie 12                2) Svolos, Ansley 12              
     3) Keith, Loralei 12               4) Russell, Emily 12              
       29.82    30.02    31.43    27.41                                    
 -- UPPER PERKIOMEN YMCA-MA  'A'                1:56.84         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Jones, Gabrielle 11             2) Dyer, Madalyn 12               
     3) Jones, Brianna 12               4) Lara, Isabella 12              
 
Event 524  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:40.17   3/23/2014 Tri-Hampton Family Branch YMCA, Tri-Hampton
                         D Bayard, L Eastburn-Hidalgo, W Deitch, D Curtiss 
                1:29.49  NQ = National Qualifying
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'              1:43.30    1:41.38         32  
     1) Weaver, Colby 11                2) Zimmerman, Bobby 12            
     3) Carlson, Hunter 12              4) Park, Noel 12                  
       26.94    25.19    25.18    24.07                                    
  2 RIDLEY AREA YMCA-MA  'A'                    1:43.32    1:42.90         26  
     1) Kennedy, Jake 11                2) Durkin, Jack 11                
     3) Chan, Alex 12                   4) Kutufaris, Benjamin 12         
       24.29    26.72    26.56    25.33                                    
  3 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                      1:43.39    1:43.58         24  
     1) Hilliard, Finn 11               2) Hunt, Connor 12                
     3) Green, Gabriel 12               4) Shaffer, Reilly 11             
       26.65    27.10    25.68    24.15                                    
  4 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'               1:48.11    1:46.28         22  
     1) Pong, Roby 12                   2) Estep, Brandon 12              
     3) Estep, Derek 11                 4) Jackson, Brady 12              
       27.33    26.92    25.77    26.26                                    
  5 NAZARETH EASTON YMCA BLUE FINS-MA  'A'      1:47.72    1:46.93         20  
     1) Drake, Jack 12                  2) Angelinas, Konstantinos 12     
     3) Ellis, Ross 12                  4) Ritter, Nicholas 12            
       26.68    27.43    27.16    25.66                                    
  6 GREATER SUSQUEHANNA VALLEY YMC-MA  'A'      1:48.27    1:47.01         18  
     1) Malusis, Mitchell 12            2) Cianflone, Mason 12            
     3) Reichner, Trevor 11             4) Ordonez, Mason 11              
       27.69    27.02    26.48    25.82                                    
  7 CORRY YMCA OTTERS  'A'                      1:50.58    1:47.37         14  
     1) Pike, Tanner 12                 2) Bradford, Mitchell 12          
     3) Albers, Jonathan 12             4) Knapp, Aiden 12                
       26.72    27.33    27.24    26.08                                    
  8 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'            1:50.56    1:49.49         10  
     1) Woerner, Davis 12               2) Baganski, Patrick 11           
     3) Carroll, Gabe 11                4) Marks, Carter 12               
       27.68    28.90    28.62    24.29                                    
  9 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                  1:54.07    1:52.60          8  
     1) Ferroni, Ethan 12               2) Clarke, Asher 12               
     3) Grega, Alex 12                  4) Fatta, Kaden 11                
       28.18    28.40    28.51    27.51                                    
 10 WAYNESBORO AREA YMCA-MA  'A'                1:54.21    1:52.83          6  
     1) Decker, Joseph 12               2) Parrott, Neilson 11            
     3) Jacobs, Joey 12                 4) Thompson, Grant 12             
       28.39    29.34    28.22    26.88                                    
 11 OIL CITY AREA YMCA RIVER OTTER  'A'         1:57.88    1:52.98          4  
     1) Motter, Charlie 12              2) Stover, Caleb 11               
     3) Johnson, Chase 12               4) Stevens, Alex 12               
       25.84    30.48    27.79    28.87                                    
 12 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'      1:54.52    1:53.18          2  
     1) Leve, Dylan 12                  2) Caswell, Connor 12             
     3) Martin, Trevor 11               4) Wenrich, Brayden 12            
       28.60    28.30    29.11    27.17                                    
 13 CENTRAL BUCKS FAMILY YMCA-MA  'A'           1:55.82    1:53.32        
     1) Hofmann, Blaise 11              2) Miksa, Theo 11                 
     3) McElrath, Walker 12             4) LeMay, Zachery 12              
       28.97    28.25    28.70    27.40                                    
 14 ROCKY RUN YMCA-MA  'A'                      1:55.11    1:53.34        
     1) Moretti, Myles 11               2) Plunkett, Noah 11              
     3) Bustard, Nathaniel 12           4) Tangorra, Beppe 12             
       29.80    29.02    27.12    27.40                                    
 15 UPPER PERKIOMEN YMCA-MA  'A'                1:55.56    1:53.68        
     1) Scholl, Logan 12                2) Kelly, Andrew 11               
     3) Saeger, Tommy 12                4) Hang, Kai 12                   
       29.81    29.58    28.25    26.04                                    
 16 SHENANGO VALLEY YMCA-AM  'A'                1:57.77    1:55.58        
     1) Cattron, Mark 12                2) Flickinger, Connor 12          
     3) Stubbs, Joshua 12               4) Snyder, Jack 12                
       28.71    29.22    29.15    28.50                                    
 17 FALCON SWIM CLUB/LEBANON YMCA-MA  'A'       1:58.04    1:55.84        
     1) Hidalgo, Carlos 12              2) Kline, Daniel 11               
     3) Dibiaso, Dayton 11              4) Campbell, Luke 11              
       24.44    33.86    25.88    31.66                                    
 18 NEW CASTLE COMMUNITY YMCA  'A'              1:56.83    1:55.97        
     1) Harvey, Mason 11                2) Kissick, RJ 11                 
     3) Bintrim, Braden 11              4) Lamb, Johnny 12                
       29.39    30.54    36.04    20.00                                    
 19 LIONVILLE COMMUNITY YMCA-MA  'A'            1:59.36    1:56.41        
     1) Petertonjes, Gabriel 12         2) Dang, Leon 12                  
     3) Dennin, RJ 12                   4) Liu, George 12                 
       30.15    28.41    29.65    28.20                                    
 20 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                  1:57.76    1:56.91        
     1) Oliver, Donovan 11              2) Mui, Carter 11                 
     3) Ong, William 11                 4) Zhao, Jason 12                 
       29.57    31.09    31.08    25.17                                    
 21 GREATER JOHNSTOWN COMM YMCA-AM  'A'         1:59.03    1:57.22        
     1) Marsinko, Noah 11               2) Chernicky, Connor 12           
     3) Marsinko, Nathan 11             4) Eckroth, Joseph 12             
       29.10    29.78    29.93    28.41                                    
 22 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'      2:00.08    1:57.71        
     1) Collins, Malcolm 11             2) Reilly, Owen 12                
     3) Lehr, Danny 12                  4) Eisenhardt, Corbin 12          
       28.88    32.09    28.95    27.79                                    
 23 POTTSTOWN YMCA-MA  'A'                      1:58.88    1:59.68        
     1) Burry, Owen 12                  2) Reiter, Zachary 11             
     3) Vennera, Deven 11               4) Wilson, Cameron 12             
       30.58    39.32    23.13    26.65                                    
 -- JAMESTOWN JETS  'A'                         1:53.76         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Marra, Zachary 12               2) Hren, Logan 12                 
     3) Lindstrom, Brady 12             4) Moore, Gannon 12               
 
Event 601  Mixed Senior 200 Yard Medley Relay Time Trial
===============================================================================
              1:39.99  NATM National Time Men
              1:50.99  NATW National Time Women
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'                    1:40.00    1:40.79 NATW   
     1) Humphrey, Zach M15              2) O'Grady, Chris M15             
     3) Lutcavage, Nick M16             4) Carnuccio, Noah M16            
       27.03    27.27    23.86    22.63                                    
  2 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'            1:53.30    1:49.86 NATW   
     1) Castro, Jade W13                2) Stuyvesant, Shea W17           
     3) Gerhart, Sophie W15             4) Dangelo, Grace W16             
       28.40    30.64    26.43    24.39                                    
  3 UNIONTOWN AREA YMCA-AM  'A'                       1:51.41    1:52.20        
     1) Hamilton, Gwyneth W16           2) Mrosko, Maria W14              
     3) Roscoe, Rachel W18              4) Roscoe, Jenna W15              
       28.12    32.45    26.73    24.90                                    
 
Event 603  Mixed Senior 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:45.39  NATM National Time Men
              1:56.49  NATW National Time Women
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McBeth, Conner            15 NEW CASTLE           1:48.10    1:45.37 NATM   
      24.37   26.94   27.74   26.32                                
  2 Cerbone, William          15 POCONO PIRANHAS-MA   1:46.78    1:47.83 NATW   
      24.81   26.72   27.96   28.34                                
  3 Gring, Cameron            16 READINGBERKS-PA-MA   1:55.89    1:54.99 NATW   
      26.30   28.96   29.99   29.74                                
  4 Adams, Colleen            14 SCAY-MA              1:56.82    1:55.82 NATW   
      26.65   29.15   29.95   30.07                                
  5 Bradburn, Amalia          15 READINGBERKS-PA-MA   1:57.07    1:57.10        
      26.90   29.38   30.58   30.24                                
  6 Swartz, Carly             18 RIDLEYAREA-PA-MA     1:56.79    1:57.23        
      26.85   29.65   30.37   30.36                                
  7 McBlain, Claire           15 RIDLEYAREA-PA-MA     1:59.82    1:59.74        
      27.80   29.99   31.26   30.69                                
 
Event 605  Mixed Senior 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                22.09  NATM National Time Men
                24.69  NATW National Time Women
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherk, Zachery            15 READINGBERKS-PA-MA     22.45      22.70 NATW   
  2 Eshelman, Jacob           17 FRANKLIN               22.35      22.91 NATW   
  3 Schermerhorn, Maren       13 BOYERTOWN-PA-MA        25.20      25.08        
  4 Lahmann-Metcalfe, Helen   15 READINGBERKS-PA-MA     24.88      25.28        
  5 Lockhart, Gabrielle       16 OIL CITY               25.04      25.40        
  6 Mack, Abigail             16 STARS-MA               24.97      25.43        
  7 Feiertag, Greta           15 BOYERTOWN-PA-MA        25.00      25.58        
 
Event 607  Mixed Senior 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                54.29  NATM National Time Men
                59.49  NATW National Time Women
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jase               17 STARS-MA               55.15      56.11 NATW   
      26.91   29.20                                                
  2 Simpson, Katie            13 WEST CHESTER-PA-MA     59.71      59.40 NATW   
      28.64   30.76                                                
  3 Zelinske, Alexandra       15 PHOENIXVILLE-PA-MA     59.65      59.47 NATW   
      29.08   30.39                                                
  4 Zelinske, Lauren          13 PHOENIXVILLE-PA-MA     59.51      59.48 NATW   
      28.38   31.10                                                
  5 Gring, Sydney             12 READINGBERKS-PA-MA     59.91    1:00.19        
      28.72   31.47                                                
 
Event 609  Mixed Senior 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:01.09  NATM National Time Men
              1:08.19  NATW National Time Women
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fatta, Tanner             15 YORK Y-MA            1:01.62    1:00.79 NATM   
      28.69   32.10                                                
  2 Heckman, Brody            15 READINGBERKS-PA-MA   1:02.61    1:01.11 NATW   
      28.18   32.93                                                
  3 Bennett, Colten           15 BAY-MA               1:02.00    1:01.73 NATW   
      29.11   32.62                                                
  4 Monaghan, Justin          17 READINGBERKS-PA-MA   1:01.36    1:01.83 NATW   
      28.58   33.25                                                
  5 Koss, Jacob               16 RIDGWAY-ZZ           1:02.66    1:02.56 NATW   
      29.09   33.47                                                
  6 Bell, Zachary             17 NEW CASTLE           1:01.48    1:02.65 NATW   
      29.35   33.30                                                
  7 Oliver, Kevin             16 POCONO PIRANHAS-MA   1:01.27    1:03.11 NATW   
      29.39   33.72                                                
  8 Pagett, Mackenzie         13 SCAY-MA              1:09.30    1:09.32        
      33.00   36.32                                                
  9 McElroy, Grace            14 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:08.75    1:09.72        
      32.44   37.28                                                
 10 Cottingham, Brianna       13 SCAY-MA              1:10.20    1:11.82        
      34.46   37.36                                                
 
Event 613  Mixed Senior 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                48.19  NATM National Time Men
                53.59  NATW National Time Women
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valeriano, Max            16 READINGBERKS-PA-MA     50.05      50.52 NATW   
      24.02   26.50                                                
  2 King, Hannah              14 WEST CHESTER-PA-MA     55.18      54.70        
      26.22   28.48                                                
  3 Littler, Alicia           13 WEST CHESTER-PA-MA     54.98      55.07        
      26.45   28.62                                                
 
Event 615  Mixed Senior 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:56.99  NATM National Time Men
              2:07.99  NATW National Time Women
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dando, Madison            14 HAZY                 2:09.89    2:09.40        
      30.09   32.30   33.84   33.17                                
  2 Lehr, Anna                17 STARS-MA             2:10.69    2:11.47        
      29.62   32.64   34.53   34.68                                
 
Event 617  Mixed Senior 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:13.39  NATM National Time Men
              2:27.99  NATW National Time Women
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambers, Christopher     18 STARS-MA             2:15.69    2:14.28 NATW   
      28.74   33.43   35.60   36.51                                
 
Event 619  Mixed Senior 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                53.19  NATM National Time Men
                59.09  NATW National Time Women
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Negron, Robert            17 STARS-MA               54.11      51.44 NATM   
      23.18   28.26                                                
  2 Ventura, Stephen          17 YORK Y-MA              54.24      53.34 NATW   
      24.80   28.54                                                
  3 Laing, Sean               16 PHOENIXVILLE-PA-MA     53.86      53.69 NATW   
      24.61   29.08                                                
  4 Zilch, Herman IV          14 GR.  JOHNSTOWN-AM      53.40      54.65 NATW   
      25.16   29.49                                                
  5 Scoboria, Christopher     17 READINGBERKS-PA-MA     56.20      54.77 NATW   
      25.75   29.02                                                
  6 Cunningham, Joshua        14 READINGBERKS-PA-MA     55.54      55.47 NATW   
      25.42   30.05                                                
  7 Griffith, Isaac           14 INDIANA-AM             54.75      55.79 NATW   
      25.42   30.37                                                
  8 Malmstrom, Abbey          14 UPPERMAINLINE-PA-MA    59.29      59.86        
      27.68   32.18                                                
  9 Niness, Mikayla           15 PHOENIXVILLE-PA-MA     59.64      59.96        
      27.67   32.29                                                
 10 Taylor, Samantha          15 STARS-MA             1:00.00    1:01.39        
      28.62   32.77                                                
 11 Burns, Delaney            13 UPPERMAINLINE-PA-MA    59.93    1:01.90        
      28.58   33.32                                                
 12 Krotzer, Sabrina          18 STARS-MA             1:01.01    1:03.46        
      29.65   33.81                                                
 13 Brown, Becca              17 READINGBERKS-PA-MA   1:02.79    1:04.70        
      28.78   35.92                                                
 
Event 621  Mixed Senior 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              1:58.89  NATM National Time Men
              2:10.59  NATW National Time Women
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Li, Julia                 14 WEST CHESTER-PA-MA   2:13.36    2:14.87        
      29.75   33.35   40.44   31.33                                
 
Event 623  Mixed Senior 400 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
              3:13.89  NATM National Time Men
              3:35.59  NATW National Time Women
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SPENCER FAMILY YMCA  'A'                          3:15.58    3:14.66 NATW   
     1) Purcell, Brant M16              2) Orlowski, Max M14              
     3) Sulc, Liam M16                  4) Stewart, Cody M17              
       23.77    50.19    23.06    49.90    23.64    48.86    21.57    45.71
 
Event 629  Mixed Senior 200 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
              1:29.49  NATM National Time Men
              1:39.69  NATW National Time Women
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                            1:30.20    1:29.91 NATW   
     1) Lehman, Malachi M18             2) McConnell, Jack M18            
     3) Moore, Nathan M17               4) Leitz, JR M17                  
       23.22    22.43    22.53    21.73                                    
  2 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                        1:30.50    1:30.11 NATW   
     1) Mendieta, Diego M18             2) Crikelair, Stephen M16         
     3) Oliver, Kevin M16               4) Wolbert, Zachary M18           
       22.97    22.84    22.67    21.63                                    
  3 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'B'                      1:30.90    1:30.39 NATW   
     1) Empie, Connor M16               2) McHenry, Ryan M16              
     3) Hause, Kaleb M15                4) Stine, Luke M15                
       22.88    22.91    22.19    22.41                                    
  4 POCONO FAMILY YMCA-MA  'B'                        1:40.37    1:39.07 NATW   
     1) Campbell, Cailin W17            2) Fenn, Lauren W16               
     3) McNulty, Peyton W17             4) Campbell, Kara W15             
       25.16    24.32    24.83    24.76                                    
  5 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                      1:40.90    1:40.49        
     1) Bartholomew, Coyla W14          2) Doll, Mia W15                  
     3) Ferguson, Abby W15              4) Everhart, Hanna W17            
       25.71    25.63    25.18    23.97