Licensed to York YMCA Aquatic Club HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/12/2018 10:42 AM
     2018 YMCA PA Central District Swimming Champs - 3/9/2018 to 3/11/2018     
               2018 YMCA Central District Swimming Championships               
    MA Approval #   MA 1819 ap            YMCA Sanction #  CAQ - 2017 - PA1    
                                    Results                                    
 
Event 101  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 4:22.88    3/8/2013 Meghan Small, York Y                       
                4:37.29  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  5:43.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Camryn Leydig       13 York Y-MA            4:39.79    4:38.13         16  
      28.73   33.02   34.34   34.04   41.42   42.15   32.78   31.65
  2 Sydney Welker       14 York Y-MA            4:43.73    4:40.21         13  
      29.59   33.50   36.83   35.47   40.12   40.76   32.47   31.47
  3 Apple Burton        13 WSY-MA               4:48.50    4:43.63         12  
      30.92   35.48   35.14   35.79   41.75   42.19   30.73   31.63
  4 Delaney Humphrey    14 GSVY-MA              4:59.53    4:46.24         11  
      29.90   34.52   36.25   35.42   41.20   42.55   33.80   32.60
  5 Jade Castro         13 SCAY-MA              4:58.21    4:53.73         10  
      29.92   34.77   37.78   36.94   43.81   44.07   33.98   32.46
  6 Bella Butera        14 York Y-MA            4:55.11    4:57.81          9  
      30.15   34.88   39.95   39.83   40.35   42.75   35.29   34.61
  7 Christine Kapp      13 York Y-MA            5:01.18    5:00.26          7  
      32.71   37.95   37.38   36.53   43.68   43.28   34.70   34.03
  8 Gwen Empie          14 BAY-MA               5:22.49    5:11.69          5  
      30.67   35.20   41.36   39.37   46.03   45.61   37.81   35.64
  9 Carol Fabian        13 York Y-MA            5:31.15    5:33.85          4  
      33.89   41.52   40.54   40.80   51.25   49.69   38.35   37.81
 10 Audrey Kough        13 CC-MA                5:42.52    5:40.64          3  
      36.22   41.89   42.50   42.15   51.02   51.01   38.36   37.49
 
Event 102  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 4:16.68    3/7/2014 Jarod Anderson, WSY  -MA                   
                4:14.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  5:36.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aidan McMillen      14 CC-MA                4:29.79    4:26.02         16  
      27.60   32.52   33.22   33.03   40.98   40.37   28.48   29.82
  2 Ethan Welker        14 CC-MA                4:35.94    4:29.08         13  
      27.18   31.64   35.05   33.14   39.66   39.90   32.46   30.05
  3 Zachary Lambert     13 SCAY-MA              4:51.89    4:38.98         12  
      28.47   32.16   35.04   35.20   41.46   41.32   33.01   32.32
  4 Justin Oliver       14 Pocono Piranhas-MA   4:53.55    4:43.14         11  
      28.92   34.25   35.88   36.02   40.08   40.79   34.37   32.83
  5 Ryan Boyce          14 WSY-MA               4:47.73    4:47.44         10  
      28.92   34.00 1:12.40                   43.81   33.00   32.30
  6 Ethan Wang          13 York Y-MA            4:47.11    4:48.95          9  
      29.71   35.26   35.81   35.93   42.08   42.93   34.22   33.01
  7 Erik Witt           13 SCAY-MA              4:59.82    4:49.63          7  
      29.35   34.61   37.77   37.60   40.06   43.12   34.04   33.08
  8 Matthew Chen        13 GSVY-MA              4:56.99    4:52.25          5  
      28.24   33.79   38.06   37.14   43.96   44.07   34.13   32.86
  9 Evan Hamm           13 East Lyco Eels       4:59.91    4:57.43          4  
      30.64   36.16   37.92   38.66   42.40   44.17   34.06   33.42
 10 Timmy Ventura       13 York Y-MA            5:10.89    5:01.34          3  
      31.94   36.85   38.56   37.28   42.66   42.78   35.98   35.29
 11 Kyle Miller         13 York Y-MA            5:09.70    5:10.58          2  
      32.18   39.91   39.31   39.10   42.16   45.35   36.53   36.04
 12 Antonio Daiute      13 HAZY                 5:21.99    5:19.44          1  
      32.46   41.03                   49.00   49.60   34.45   32.78
 -- Logan Miller        13 WAY-MA               5:31.33         DQ        
      Not toward the breast off wall - fly
      32.04   38.88   41.63   41.75   46.10   49.31   35.53   34.90
 
Event 103  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 5:07.11    3/8/2013 Kacey Oberlander, York Y                   
                5:06.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  6:10.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Colleen Adams       14 SCAY-MA              5:10.11    5:13.73         16  
      27.57   30.42   31.40   31.71   31.83   32.20   32.29   32.40
      32.57   31.34                                                
  2 Apple Burton        13 WSY-MA               5:22.12    5:22.19         13  
      28.83   31.88   33.04   32.79   33.16   33.17   33.00   32.88
      31.69   31.75                                                
  3 Elizabeth Brower    14 CYAA-ZZ              5:28.95    5:23.77         12  
      28.80   31.59   33.05   32.82   33.14   33.15   33.42   33.41
      32.94   31.45                                                
  4 Avery Groff         14 York Y-MA            5:25.77    5:24.00         11  
      29.34   31.87   32.95   33.40   32.93   33.05   33.15   33.42
      32.68   31.21                                                
  5 Alexa Hilty         13 York Y-MA            5:26.69    5:24.13         10  
      28.87   31.68   32.32   33.01   33.70   33.41   33.47   33.44
      33.31   30.92                                                
  6 Catie Strayer       14 York Y-MA            5:34.04    5:27.46          9  
      29.09   31.98   33.25   33.07   33.35   33.00   33.32   33.63
      33.47   33.30                                                
  7 Coyla Bartholomew   14 BAY-MA               5:25.81    5:30.82          7  
      28.87   32.02   33.42   33.97   33.64   33.98   34.17   34.62
      33.84   32.29                                                
  8 Jennifer Shoemaker  13 WSY-MA               5:28.02    5:31.19          5  
      29.45   33.27   34.24   34.20   34.06   34.01   33.78   33.59
      32.77   31.82                                                
  9 Molly Klinedinst    14 York Y-MA            5:32.02    5:33.68          4  
      30.43   33.20   34.01   34.28   34.45   33.70   33.84   33.89
      33.82   32.06                                                
 10 Paige McKim         13 Fsc-Leby-MA          5:35.95    5:34.37          3  
      29.07   31.71   32.88   33.61   34.19   34.49   35.17   35.19
      34.27   33.79                                                
 11 Erika Zimmerman     13 SKY-MA               5:59.24    5:39.39          2  
      30.37   33.61   34.49   35.29   34.71   34.63   34.64   34.50
      34.29   32.86                                                
 12 Lauren Grello       14 BEFY-EN              5:48.35    5:41.72          1  
      29.16   33.11   34.39   36.53   35.31   35.24   35.92   35.25
      34.42   32.39                                                
 13 Sarah Fisher        14 TriValley-MA         5:40.80    5:42.91        
      29.71   32.57   33.73   34.46   35.66   35.42   35.94   36.16
      35.68   33.58                                                
 14 Lily Bang           14 SCAY-MA              5:51.75    5:47.71        
      29.33   33.53   34.60   36.10   36.24   36.25   36.23   36.34
      35.71   33.38                                                
 15 Elizabeth Vila      13 Fsc-Leby-MA          5:54.09    5:49.16        
      30.16   34.24   35.30   35.68   35.76   36.11   36.20   36.09
      35.85   33.77                                                
 16 Joelle Blake        13 WAY-MA               5:58.67    5:49.41        
      30.81   34.12   34.92   35.40   35.89   35.93   35.97   35.91
      35.89   34.57                                                
 17 Paige Heck          14 NDCY-MA              5:47.14    5:49.63        
      29.93   33.62   34.56   35.47   36.12   36.22   36.35   37.01
      35.87   34.48                                                
 18 Kayman Heater       14 UPY-MA               5:45.24    5:50.54        
      30.83   34.89   36.08   35.99   35.70   35.88   36.38   35.74
      35.77   33.28                                                
 19 Janell Keller       13 UPY-MA               6:10.09    6:00.69        
      31.60   35.56   36.36   36.61   36.93   37.46   36.96   37.27
      36.49   35.45                                                
 20 Mia Hang            13 UPY-MA               6:04.10    6:01.96        
      31.48   34.91   36.83   37.09   36.53   37.01   37.86   37.46
      37.05   35.74                                                
 21 Ella Calder         13 York Y-MA            5:43.99    6:03.91        
      30.14   34.75   37.19   37.95   37.98   37.63   37.57   37.46
      37.69   35.55                                                
 22 MaKenna Thrush      14 NDCY-MA              6:08.52    6:04.01        
      31.77   35.54   36.74   36.17   37.00   38.05   37.52   38.22
      37.04   35.96                                                
 23 Ella Stuck          14 Jvymca               5:54.09    6:06.78        
      31.28   35.12   37.92   37.91   38.47   37.74   38.00   38.38
      37.10   34.86                                                
 24 Emily Stroble       14 CC-MA                6:09.49    6:09.22        
      32.84   35.33   36.91   37.09   37.51   37.70   37.81   37.75
      38.47   37.81                                                
 25 Audrey Kough        13 CC-MA                6:08.06    6:09.99        
      33.25   36.24   37.46   37.54   37.94   37.79   37.74   37.53
      37.72   36.78                                                
 
Event 104  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 4:47.67   3/10/2017 Robert Quan, York Y                        
                4:44.49  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  5:51.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Will McDermott      14 York Y-MA            4:56.71    4:52.69         16  
      26.11   28.51   28.92   29.23   29.64   29.72   30.12   30.13
      30.44   29.87                                                
  2 Tony Goulstone      14 HAZY                 4:55.43    4:58.95         13  
      26.30   29.46   30.41   30.75   30.61   30.65   30.41   30.66
      30.61   29.09                                                
  3 Colby Estep         14 CC-MA                5:09.08    5:02.70         12  
      27.24   29.75   29.95   30.56   30.67   30.82   30.93   30.96
      31.11   30.71                                                
  4 Brandon Chhoeung    14 CYAA-ZZ              5:16.92    5:10.22         11  
      26.53   30.38   31.31   31.75   32.00   32.33   32.41   31.88
      31.67   29.96                                                
  5 Gavin Vink          14 CC-MA                5:05.68    5:10.30         10  
      26.43   29.72   30.74   31.15   31.59   31.94   32.16   32.33
      32.47   31.77                                                
  6 Ryan Kovalick       14 HAZY                 5:12.08    5:11.53          9  
      26.77   28.96   30.43   30.74   32.26   32.15   32.51   33.15
      33.19   31.37                                                
  7 Andrew Sponenberg   14 BAY-MA               5:22.46    5:14.44          7  
      27.11   30.48   31.94   31.87   32.59   32.38   32.50   32.44
      32.52   30.61                                                
  8 Travis Stanitis     13 SKY-MA               5:23.89    5:16.10          5  
      27.60   30.92   31.95   32.12   32.39   32.24   32.92   32.98
      32.06   30.92                                                
  9 Ryan Lee            13 WSY-MA               5:15.06    5:16.43          4  
      27.59   30.81   32.18   32.84   32.75   32.12   32.46   32.26
      32.07   31.35                                                
 10 Jack Drouin         14 GSVY-MA              5:22.81    5:18.47          3  
      28.07   31.72   32.68   32.78   32.89   32.45   32.65   32.84
      31.82   30.57                                                
 11 Jack Raub           14 HAY-MA               5:18.74    5:24.47          2  
      26.53   29.88   32.17   32.75   34.46   33.80   34.30   34.52
      33.14   32.92                                                
 12 Gavin Guckavan      13 Fsc-Leby-MA          5:35.41    5:24.63          1  
      27.51   30.67   32.18   32.80   32.91   34.00   33.47   33.85
      33.94   33.30                                                
 13 Noah Collier        13 WAY-MA               5:31.42    5:29.75        
      29.23   32.28   33.53   33.87   33.98   33.37   34.23   33.20
      34.03   32.03                                                
 14 Adam Smith          14 WBY-MA               5:31.44    5:35.37        
      28.59   32.40   34.15   34.58   35.01   34.77   34.39   34.95
      33.89   32.64                                                
 15 Collin Leve         14 SCAY-MA              5:43.36    5:36.99        
      29.34   33.89   33.51   34.34   34.42   34.44   34.49   34.73
      35.16   32.67                                                
 16 Mike Szymanski      13 UPY-MA               5:46.38    5:42.12        
      28.53   32.37   33.68   34.38   35.21   35.39   35.37   36.06
      35.66   35.47                                                
 17 Harrison Reish      14 SCAY-MA              5:48.95    5:45.79        
    1:04.19                                                        
    1:10.43                                                        
 
Event 105  Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 4:23.95   3/11/2016 Leah Braswell, York Y                      
                4:37.29  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  5:33.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Madison Nalls       17 York Y-MA            4:39.98    4:30.04 NATS    16  
      28.88   32.97   35.12   34.62   38.08   38.58   31.10   30.69
  2 Claire O'Neill      14 York Y-MA            4:39.07    4:35.97         13  
      28.97   32.75   35.23   34.72   40.74   40.24   31.84   31.48
  3 Nyah Stahl          15 York Y-MA            4:38.61    4:36.23 NATS    12  
      29.28   33.24   33.79   34.03   41.64   40.93   32.31   31.01
  4 Elizabeth Bason     17 GSVY-MA              4:50.34    4:38.84         11  
      29.01   32.69   35.89   35.54   40.27   40.64   33.40   31.40
  5 Mimi Chase          17 WSY-MA               4:43.90    4:40.12         10  
      30.10   34.14   36.36   34.95   39.98   40.71   32.30   31.58
  6 Sophie Gerhart      15 SCAY-MA              4:43.50    4:40.51          9  
      28.10   32.28   35.45   35.60   40.93   42.01   33.23   32.91
  7 Kayla Reedy         16 York Y-MA            4:39.21    4:40.68          7  
      28.30   32.82   34.95   35.39   40.73   42.21   33.40   32.88
  8 Brina Uhlin         15 York Y-MA            4:42.93    4:42.09          5  
      29.32   33.59   37.34   36.29   40.98   41.24   32.45   30.88
  9 Katelyn Boyce       16 WSY-MA               4:44.72    4:43.79          4  
      29.36   34.18   36.33   36.02   41.32   41.58   32.39   32.61
 10 Grace Dangelo       16 SCAY-MA              4:52.51    4:45.99          3  
      27.90   33.39   36.97   36.90   41.27   42.67   34.30   32.59
 11 Meghan French       16 York Y-MA            4:39.84    4:47.41          2  
    1:06.91                   34.22   43.38   42.99   32.05   31.63
 12 Jessie McMurray     16 York Y-MA            4:48.40    4:48.06          1  
      30.54   33.72   36.75   37.37   39.01   40.78   34.84   35.05
 13 Alana Josey         15 York Y-MA            4:43.04    4:49.49        
      29.84   34.94   36.50   36.89   42.39   42.65   34.32   31.96
 14 Abby Ferguson       15 BAY-MA               4:49.44    4:49.72        
      30.02   35.02   37.23   36.47   41.36   41.74   34.75   33.13
 15 Bella Wise          18 York Y-MA            4:53.43    4:51.62        
      29.84   34.08   37.03   36.04   41.76   42.49   35.63   34.75
 16 Julia Delaney       15 Pocono Piranhas-MA   4:46.44    4:54.67        
      30.62   36.43   37.02   36.17   44.07   44.47   33.13   32.76
 17 Hannah Bonson       15 Jvymca               5:09.26    5:04.54        
      30.64   36.24   37.57   38.16   43.58   44.50   37.70   36.15
 18 Kasi Conjack        16 WSY-MA               5:13.56    5:11.86        
      31.53   39.71   40.38   39.36   45.92   46.85   34.96   33.15
 19 Hannah Persaud      15 Pocono Piranhas-MA   5:09.92    5:13.20        
      31.26   37.39   39.63   41.74   44.58   45.72   36.91   35.97
 20 Ilana Jacobson      15 WSY-MA               5:18.27    5:15.11        
      33.59 1:19.83                   43.33   45.32   36.51   35.03
 21 Brooke Heiner       15 York Y-MA            5:28.27    5:22.75        
      33.15   38.40   42.64   42.02   45.86   46.15   37.97   36.56
 22 Olivia McGhee       18 Loggerheads-MA       5:22.16    5:23.84        
      29.98   36.01   42.97   43.09   46.73   49.30   38.34   37.42
 23 Emma Wylam          15 WSY-MA               5:32.74    5:32.55        
      32.29   38.48   42.75   40.56   51.75   50.24   38.78   37.70
 
Event 106  Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 4:00.92    3/6/2015 Zach Snyder, York Y                        
                4:14.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  5:14.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cameron Speed       16 York Y-MA            4:22.30    4:15.63         16  
      19.14   36.76   35.51   31.73   37.93   18.69   47.37   28.50
  2 Logan McFadden      16 York Y-MA            4:09.10    4:19.63         13  
      26.93   31.66   33.82   32.17   38.55   37.88   29.60   29.02
  3 William Cerbone     15 Pocono Piranhas-MA   4:27.75    4:21.84         12  
      26.98   31.39   34.52   33.65   36.93   37.84   30.42   30.11
  4 Alec Fatta          17 York Y-MA            4:19.45    4:23.97         11  
      27.44   30.98   34.67   33.23   39.51   39.07   30.05   29.02
  5 Tanner Fatta        15 York Y-MA            4:31.45    4:24.02         10  
      27.44   31.92   34.64   34.20   35.67   37.77   32.34   30.04
  6 Scott Majka         15 WSY-MA               4:28.13    4:27.29          9  
      27.34   31.66   34.91   34.75   37.04   38.68   31.79   31.12
  7 Rodriko Salas-Warn  16 BAY-MA               4:36.00    4:31.36          7  
      27.33   32.35   35.56   36.60   38.78   40.46   30.05   30.23
  8 Tommy Chase         15 WSY-MA               4:32.69    4:34.59          5  
      27.92   32.86   36.75   36.20   37.30   38.78   32.88   31.90
  9 Kaleb Hause         15 BAY-MA               4:43.29    4:34.64          4  
      27.83   31.70   32.98   33.97   41.50   41.78   32.93   31.95
 10 Holden Andrewcavag  16 SKY-MA               5:01.43    5:03.17          3  
      29.56 1:13.28                                   32.24   32.29
 11 Tyler Davies        15 BAY-MA               5:13.98    5:08.99          2  
      30.52   36.91                   44.18   46.10 1:08.48        
 12 Owen Korich         16 LANY-MA              5:09.96    5:12.16          1  
      29.42   36.68   44.62   44.04   43.54   43.18   35.42   35.26
 -- Riley Thomas        15 York Y-MA            4:17.68         DQ        
      False start - Misc
      33.33   30.92   34.65   33.32   34.43   36.48   31.15   29.68
 -- Hunter Mona         18 SCAY-MA              4:37.31        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Event 107  Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 5:02.91   3/10/2017 Hanna Everhart, BAY                        
                5:06.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  5:55.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marget Shelly       17 York Y-MA            5:15.33    5:06.17 NATS    16  
      28.27   30.30   30.54   30.77   30.96   31.16   31.27   31.29
      31.12   30.49                                                
  2 Paige Jackett       16 Pocono Piranhas-MA   5:26.23    5:18.29         13  
      29.07   31.78   31.85   32.06   32.00   32.42   32.53   32.45
      32.44   31.69                                                
  3 Claire Laux         17 York Y-MA            5:20.56    5:18.41         12  
      28.70   31.24   32.01   32.32   32.53   32.45   32.35   32.75
      32.70   31.36                                                
  4 Maya Urbanski       16 SCAY-MA              5:18.81    5:24.62         11  
      29.26   31.11   32.31   32.80   33.01   32.92   33.30   33.35
      33.71   32.85                                                
  5 Rachel Olson        16 LANY-MA              5:21.35    5:25.91         10  
      29.40   31.63   32.40   33.01   32.96   33.46   33.55   33.66
      33.16   32.68                                                
  6 Kylie Mallams       16 GSVY-MA              5:27.71    5:29.91          9  
      29.54   32.53   32.81   33.22   33.73   34.01   34.12   33.83
      33.49   32.63                                                
  7 Emma Withey         16 Pocono Piranhas-MA   5:27.81    5:30.05          7  
      29.69   31.69   31.90   32.21   33.05   33.05   33.87   34.50
      34.91   35.18                                                
  8 Catherine Caswell   15 SCAY-MA              5:19.89    5:30.23          5  
      29.30   32.21   32.92   33.88   34.25   33.87   33.85   33.71
      33.83   32.41                                                
  9 Lauren Michaels     16 GSVY-MA              5:35.28    5:30.34          4  
      29.37   32.37   33.03   33.57   33.48   33.42   34.14   34.43
      33.77   32.76                                                
 10 Jacqui Kokinda      15 SKY-MA               5:33.98    5:31.48          3  
      28.81   32.00   32.67   33.36   34.03   34.13   34.21   34.27
      34.39   33.61                                                
 11 Nicole Lee          16 WSY-MA               5:38.06    5:40.28          2  
      19.10   45.01   34.00   34.28   34.57   34.93   34.76   34.87
      35.03   33.73                                                
 12 Madison Lambert     18 SCAY-MA              5:52.16    5:40.55          1  
      30.13   33.19   33.72   34.27   35.10   35.04   35.21   35.17
      34.87   33.85                                                
 13 Lauren Tanis        16 TriValley-MA         5:48.63    5:42.85        
      28.78   32.19   33.24   34.41   34.82   35.67   36.13   36.26
      36.45   34.90                                                
 14 Abbie Reichelderfe  17 CC-MA                5:31.11    5:45.59        
      30.00   33.41   34.83   35.23   34.85   35.20   35.57   35.75
      35.69   35.06                                                
 15 Rachel Dangelo      15 SCAY-MA              5:51.78    5:55.13        
      32.65   35.24   36.07   35.76   36.56   36.08   36.29   36.40
      35.70   34.38                                                
 16 Elise Shore         15 WSY-MA               5:51.07    5:56.73        
      31.02   34.52   35.47   36.07   36.51   36.82   36.86   36.65
      36.67   36.14                                                
 17 Mackenzie Bildheis  15 Fsc-Leby-MA          5:53.57    5:57.05        
      30.93   34.88   36.01   36.59   36.92   36.65   37.37   36.74
      36.20   34.76                                                
 
Event 108  Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 4:45.86    3/6/2015 Zack Wolbert, POCONO PIRANHAS              
                4:44.49  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  5:34.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alex Sun            16 York Y-MA            4:48.94    4:49.40         16  
      26.75   28.93   28.72   29.11   29.51   29.14   29.54   29.76
      29.37   28.57                                                
  2 Benjamin Gonzalez   16 Pocono Piranhas-MA   4:50.30    4:51.75         13  
      26.52   29.28   29.36   29.58   29.46   29.87   29.83   29.68
      29.69   28.48                                                
  3 Connor Empie        16 BAY-MA               4:54.58    4:52.18         12  
      26.66   29.47   29.51   29.34   29.52   29.74   29.99   29.70
      29.44   28.81                                                
  4 Mason Irwin         15 SKY-MA               5:01.36    4:54.65         11  
      26.39   28.93   29.48   29.66   29.79   29.85   30.37   30.54
      30.16   29.48                                                
  5 Ted Gunn            18 York Y-MA            4:54.31    4:55.82         10  
      27.24   29.49   29.72   29.74   29.67   29.79   30.23   30.41
      30.19   29.34                                                
  6 Ty Rabenstein       16 SKY-MA               4:54.39    4:56.89          9  
      26.58   29.67   30.10   29.76   30.11   30.45   30.23   30.77
      30.16   29.06                                                
  7 Hunter Mona         18 SCAY-MA              4:58.83    4:57.01          7  
      26.71   29.34   30.10   30.34   30.10   30.34   30.45   30.50
      30.09   29.04                                                
  8 Christopher Chambe  18 Stars-MA             5:12.70    5:06.89          5  
      26.39   29.37   30.12   30.85   31.41   31.79   32.00   32.29
      31.83   30.84                                                
  9 Dylan Fitzgerald    15 NEYS-MA              5:06.13    5:07.15          4  
      26.75   30.53   31.69   31.38   31.88   31.78   31.83   32.34
      31.09   27.88                                                
 10 Bryant LaCroix      15 BAY-MA               5:04.33    5:07.42          3  
      27.38   30.13   30.67   31.16   31.27   30.97   31.43   31.46
      31.82   31.13                                                
 11 Orval Fissel        17 York Y-MA            5:12.66    5:07.45          2  
      26.60   29.31   30.14   31.08   31.41   31.75   32.29   32.49
      32.00   30.38                                                
 12 Tanner Russell      16 York Y-MA            5:10.23    5:09.65          1  
      27.32   30.67   31.27   31.80   31.90   31.33   31.45   31.63
      31.50   30.78                                                
 13 Nathan Sponenberg   15 BAY-MA               5:16.26    5:11.98        
      27.36   30.00   31.43   31.58   31.84   31.78   32.28   32.25
      32.27   31.19                                                
 14 Garrett Fuhrman     18 York Y-MA            5:21.71    5:12.70        
      27.37   29.89   31.38   32.09   32.56   32.65   32.78   32.04
      31.33   30.61                                                
 15 Nathan Spak         16 UPY-MA               5:26.78    5:13.94        
      27.72   30.56   31.44   31.80   31.90   32.55   32.81   32.17
      31.78   31.21                                                
 16 Harrison Ziegler    15 WSY-MA               5:12.38    5:14.25        
      28.32   30.63   31.95   32.19   31.82   32.99   32.17   32.11
      32.03   30.04                                                
 17 Auden Block         16 LANY-MA              5:21.90    5:25.24        
      27.64   30.13   31.10   32.27   33.13   33.49   33.51   34.13
      34.65   35.19                                                
 
Event 201  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:51.26    3/9/2013 York YMCA Swimming                         
                         K Oberlander, M Small, C Harnish, M Stoner        
                1:50.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:20.99
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                  1:53.71    1:51.14%        32  
     1) Camryn Leydig 13                2) Meaghan Harnish 13             
     3) Sydney Ulmer 13                 4) Caroline Foltz 13              
       28.21    31.60    26.69    24.64                                    
  2 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'      1:55.38    1:55.03         26  
     1) Colleen Adams 14                2) Mackenzie Pagett 13            
     3) Jade Castro 13                  4) Lily Bang 14                   
       29.66    33.06    27.04    25.27                                    
  3 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'      1:58.98    1:55.52         24  
     1) Delaney Humphrey 14             2) Alex Decker 14                 
     3) Gabrielle Doss 14               4) Zoe Tomko 14                   
       30.19    32.31    26.68    26.34                                    
  4 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                1:58.10    1:56.04         22  
     1) Sarah McHenry 14                2) Dana Lee 14                    
     3) Gwen Empie 14                   4) Coyla Bartholomew 14           
       28.77    33.00    28.22    26.05                                    
  5 Falcon Swim Club/Lebanon YMCA-MA  'A'       2:03.19    1:59.00         20  
     1) Madelyn Meyer 14                2) Madison Ortiz 14               
     3) Paige McKim 13                  4) Elizabeth Vila 13              
       30.25    32.17    29.36    27.22                                    
  6 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'      2:04.56    2:00.51         18  
     1) Talia Lehr 14                   2) Claire Holland 14              
     3) Sarah Park 13                   4) Sophia Hoyer 14                
       30.46    35.36    28.87    25.82                                    
  7 Chambersburg Chargers-MA  'A'               2:08.18    2:00.67         14  
     1) Olivia Terrazas 13              2) Julia Strine 14                
     3) Cara Toney 14                   4) Audrey Kough 13                
       29.63    31.71    29.98    29.35                                    
  8 Lock Haven Loggerheads-MA  'A'              2:04.56    2:01.41         10  
     1) Madison Bair 13                 2) Emily Bartlett 13              
     3) Meaghan Keegan 14               4) Hannah Brian 13                
       32.17    35.17    27.49    26.58                                    
  9 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  2:03.19    2:02.48          8  
     1) Erika Wong 14                   2) Dana Persaud 13                
     3) Victoria Fenn 13                4) Markayleh Williams 14          
       30.14    35.56    28.75    28.03                                    
 10 Schuylkill YMCA-MA  'A'                     2:04.90    2:02.96          6  
     1) Morgan Yuengling 13             2) Erika Zimmerman 13             
     3) Taleah Ruben 14                 4) Elena Martinko 13              
       31.63    34.23    28.24    28.86                                    
 11 Upper Perkiomen YMCA-MA  'A'                2:10.28    2:05.65          4  
     1) Laura Cooney 14                 2) Emily Francisco 14             
     3) Janell Keller 13                4) Kayman Heater 14               
       31.46    36.51    30.79    26.89                                    
 12 East Lycoming Y Electric Eels  'A'          2:09.54    2:06.51          2  
     1) Karlie Ryder 13                 2) Jayla Felix 14                 
     3) Karlee Wallis 14                4) Abby Waltz 14                  
       34.57    36.62    28.64    26.68                                    
 13 TriValley YMCA-MA  'A'                      2:11.82    2:09.41        
     1) Katie Stump 14                  2) Megan Brattley 13              
     3) Sarah Fisher 14                 4) Abby Stump 14                  
       37.72    35.45    28.40    27.84                                    
 14 Greater Scranton YMCA-MA  'A'               2:17.29    2:14.09        
     1) Emily Dunn 13                   2) Julia Armetta 14               
     3) Sydney Ford 14                  4) Maura Sheets 13                
       36.10    37.13    32.28    28.58                                    
 15 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'          2:18.72    2:18.84        
     1) Hunterjean Lucas 14             2) Taylor Watkins 14              
     3) Madison Milheim 14              4) Mackenzie Gardner 13           
       34.12    41.32    30.62    32.78                                    
 16 Nazareth Easton YMCA Blue Fins-MA  'A'      2:18.31    2:21.40        
     1) Jenna Emory 13                  2) Jules Rice 13                  
     3) Samantha Garvey 13              4) Natalia Martinez 14            
                         34.23    34.09                                    
 -- Freeland YMCA  'A'                          2:03.23         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Madison Dando 14                2) Sadie Hunsinger 13             
     3) Bridget Reed 14                 4) Stefany Malaga 14              
       29.26    34.63    30.18    27.76                                    
 
Event 202  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:45.00   3/11/2017 Bloomsburg Area YMCA, BAY                  
                         L Stine, C Bennett, B LaCroix, K Hause            
                1:39.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'      1:51.84    1:47.99         32  
     1) Noah Johnson 14                 2) Ryan Willis 13                 
     3) Zachary Lambert 13              4) Will Straley 14                
       27.37    31.57    26.22    22.83                                    
  2 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'              1:50.22    1:49.27         26  
     1) Ryan West 14                    2) Alan Flores 14                 
     3) Daniel Gordon 14                4) Trey Smith 13                  
       29.44    31.29    24.35    24.19                                    
  3 Freeland YMCA  'A'                          1:52.75    1:51.62         24  
     1) Tony Goulstone 14               2) Tommy Pollock 13               
     3) Ryan Kovalick 14                4) Dylan Schreffler 14            
       28.84    32.57    27.09    23.12                                    
  4 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                1:53.32    1:51.78         22  
     1) Brady Madden 13                 2) Ahmed Elbeltagy 13             
     3) Nick Kishbaugh 14               4) Andrew Sponenberg 14           
       27.78    33.93    25.82    24.25                                    
  5 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'      1:57.01    1:54.39         20  
     1) Addison Collins 13              2) Michael Wehbe 13               
     3) Patrick Gilhool 13              4) Dylan Stahl 14                 
       28.75    32.94    27.74    24.96                                    
  6 Chambersburg Chargers-MA  'A'               1:53.79    1:55.49         18  
     1) Andrew Jackson 14               2) Jacob Shifler 13               
     3) Colby Estep 14                  4) Owen McMillen 13               
       30.42    34.05    26.21    24.81                                    
  7 East Lycoming Y Electric Eels  'A'          1:55.90    1:55.58         14  
     1) Sam Deluca 13                   2) Trent Rakowski 13              
     3) Evan Hamm 13                    4) Ross Flerlage 13               
       28.62    33.34    28.67    24.95                                    
  8 York YMCA Swimming-MA  'A'                  1:58.60    2:00.28         10  
     1) Moseley Driscoll 13             2) Kyle Miller 13                 
     3) Timmy Ventura 13                4) Jasen Bingaman 14              
       31.31    34.11    29.19    25.67                                    
  9 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                2:04.50    2:04.42          8  
     1) Brandon Chhoeung 14             2) Joshua Brower 13               
     3) Riley Spencer 13                4) James Easteadt 14              
       31.23    36.28    28.34    28.57                                    
 10 TriValley YMCA-MA  'A'                      2:09.51    2:06.08          6  
     1) Cole Chukoskie 13               2) Noah DeLong 13                 
     3) Owen Roth 14                    4) Aiden Adamski 13               
       33.14    33.47    31.20    28.27                                    
 11 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'          2:15.19    2:08.10          4  
     1) Hayne Webster 13                2) Artie Dammer 14                
     3) Cael Dick 14                    4) Daniel Lawrence 14             
       35.50    36.35    28.84    27.41                                    
 
Event 203  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:51.73    3/7/2015 Leah Braswell, York Y                      
                1:55.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:14.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Caroline Foltz      13 York Y-MA            1:57.78    1:57.24         16  
      27.29   29.69   30.46   29.80                                
  2 Colleen Adams       14 SCAY-MA              1:57.23    1:59.39         13  
      27.68   29.64   30.99   31.08                                
  3 Sydney Welker       14 York Y-MA            1:58.26    2:01.42         12  
      27.89   30.09   31.67   31.77                                
  4 Meaghan Harnish     13 York Y-MA            1:59.20    2:01.72         11  
      28.90   30.70   31.06   31.06                                
  5 Alexa Hilty         13 York Y-MA            2:03.86    2:02.60         10  
      28.79   31.01   31.52   31.28                                
  6 Avery Groff         14 York Y-MA            2:04.30    2:03.42          9  
      29.16   31.48   31.75   31.03                                
  7 Erika Wong          14 Pocono Piranhas-MA   2:04.20    2:05.26          7  
      29.36   31.30   32.49   32.11                                
  8 Lauren Grello       14 BEFY-EN              2:08.62    2:05.68          5  
      28.56   32.01   33.19   31.92                                
  9 Paige McKim         13 Fsc-Leby-MA          2:06.14    2:05.88          4  
      28.45   31.39   32.73   33.31                                
 10 Morgan Yuengling    13 SKY-MA               2:10.11    2:09.03          3  
      29.85   33.25   33.60   32.33                                
 11 Brianna Cottingham  13 SCAY-MA              2:11.18    2:09.86          2  
      28.99   32.85   34.41   33.61                                
 12 Jennifer Shoemaker  13 WSY-MA               2:05.37    2:09.90          1  
      29.56   32.65   33.74   33.95                                
 13 Paige Heck          14 NDCY-MA              2:11.59    2:10.08        
      29.32   32.44   34.53   33.79                                
 14 Jacqueline Brettsc  14 WSY-MA               2:07.42    2:10.60        
      29.07   32.69   34.70   34.14                                
 15 Elizabeth Vila      13 Fsc-Leby-MA          2:12.33    2:11.56        
      30.01   32.98   34.69   33.88                                
 16 Andrea Gasgonia     13 Pocono Piranhas-MA   2:14.86    2:16.46        
      30.51   33.87   36.31   35.77                                
 
Event 204  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:46.26   3/11/2017 CJ Pong, CC   -MA                          
                1:45.39  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:12.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Connor Shriver      14 TriValley-MA         1:55.00    1:49.35         16  
      25.23   27.90   28.21   28.01                                
  2 Aidan McMillen      14 CC-MA                1:49.20    1:49.97         13  
      26.49   28.30   27.39   27.79                                
  3 Colby Estep         14 CC-MA                1:55.12    1:53.50         12  
      26.91   28.80   28.95   28.84                                
  4 Ryan Kovalick       14 HAZY                 1:57.00    1:55.14         11  
      26.54   28.95   30.09   29.56                                
  5 Brandon Chhoeung    14 CYAA-ZZ              1:57.58    1:58.17         10  
      26.92   30.00   30.66   30.59                                
  6 Antonio Daiute      13 HAZY                 2:01.02    1:59.82          9  
      28.39   30.25   31.15   30.03                                
  7 Jack Raub           14 HAY-MA               2:01.27    1:59.86          7  
      26.17   30.20   31.84   31.65                                
  8 Owen McMillen       13 CC-MA                2:01.71    2:00.38          5  
      28.35   30.78   31.04   30.21                                
  9 Noah Collier        13 WAY-MA               2:04.82    2:00.94          4  
      27.94   31.01   32.20   29.79                                
 10 Andrew Jackson      14 CC-MA                2:03.32    2:02.88          3  
      27.73   31.09   31.97   32.09                                
 11 Gavin Stuckey       14 WSY-MA               2:09.21    2:03.35          2  
      28.48   31.88   32.51   30.48                                
 12 Wyatt Shaffer       14 GSVY-MA              2:09.73    2:05.24          1  
      29.74   32.15   32.49   30.86                                
 13 Aiden Sherman       14 TriValley-MA         2:06.74    2:05.73        
      27.76   31.45   33.82   32.70                                
 14 Eric Harter         13 UPY-MA               2:06.96    2:05.93        
      28.60   31.85   32.99   32.49                                
 15 Mike Szymanski      13 UPY-MA               2:09.45    2:07.60        
      29.45   32.46   33.54   32.15                                
 16 Logan Miller        13 WAY-MA               2:10.55    2:08.72        
      30.21   32.91   33.50   32.10                                
 17 Christopher Schell  13 WBY-MA               2:07.18    2:09.09        
      28.36   32.63   33.65   34.45                                
 18 Moseley Driscoll    13 York Y-MA            2:08.56    2:10.84        
      30.42   33.33   34.20   32.89                                
 19 Jacob Shifler       13 CC-MA                2:11.70    2:11.22        
      28.87   32.61   34.68   35.06                                
 20 Joshua McKelvy      13 UPY-MA               2:10.85    2:12.21        
      30.25   33.40   34.78   33.78                                
 21 Kevin Noldy         13 GSY-MA               2:12.29    2:13.51        
      29.66   34.25   36.03   33.57                                
 
Event 205  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 24.48    3/8/2014 Courtney Harnish, York Y                     
                24.59  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  28.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gabrielle Doss      14 GSVY-MA                25.39      25.27         16  
  2 Presley Staretz     13 York Y-MA              25.14      25.32         13  
  3 Lily Bang           14 SCAY-MA                25.86      25.60         12  
  4 Lila DiCarlo        14 WSY-MA                 26.12      25.84         11  
  5 Julia Strine        14 CC-MA                  25.02      25.92         10  
  6 Victoria Fenn       13 Pocono Piranhas-MA     26.44      26.16          9  
  7 Lauren Chang        13 WSY-MA                 26.36      26.41          7  
  8 Madison Ortiz       14 Fsc-Leby-MA            26.85      26.53          5  
  9 Sophia Hoyer        14 Stars-MA               26.52      26.67          4  
 10 Caroline Spahr      14 BAY-MA                 26.96      26.72          3  
 11 Zoe Tomko           14 GSVY-MA                27.25      26.94          2  
 12 Sydney Updegrave    14 NDCY-MA                27.02      27.01          1  
 13 Hannah Brian        13 Loggerheads-MA         27.91      27.16        
 13 Megan Brattley      13 TriValley-MA           27.59      27.16        
 15 Mackenzie Wert      14 GSVY-MA                28.00      27.23        
 16 Bridget Reed        14 HAZY                   28.19      27.31        
 16 Victoria Kahsay     14 CC-MA                  27.93      27.31        
 18 Kayman Heater       14 UPY-MA                 27.32      27.49        
 19 Teah Sponsler       14 NDCY-MA                27.59      27.78        
 20 Evie Rembold        14 Loggerheads-MA         27.20      27.85        
 21 Rebecca Freedman    13 WSY-MA                 28.34      27.91        
 21 Sophia Andrade      14 WAY-MA                 27.29      27.91        
 23 Emily Francisco     14 UPY-MA                 28.49      28.04        
 24 Amber Wright        13 WBY-MA                 28.12      28.21        
 25 Sadie Hunsinger     13 HAZY                   27.81      28.37        
 26 Maura Sheets        13 GSY-MA                 28.08      28.44        
 27 Markayleh Williams  14 Pocono Piranhas-MA     27.97      28.69        
 28 Jules Rice          13 NEYS-MA                28.47      28.73        
 
Event 206  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 21.87    3/7/2015 Robert Negron, STARS                         
                22.09  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  27.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniel Gordon       14 HAY-MA                 22.49      22.63         16  
  2 Will Straley        14 SCAY-MA                23.39      22.93         13  
  3 Tyler Mui           14 Pocono Piranhas-MA     23.73      23.17         12  
  4 Hunter Smith        14 UPY-MA                 23.19      23.19         11  
  5 Nolan Chenot        14 CYAA-ZZ                23.07      23.20         10  
  6 Logan Smith         13 Fsc-Leby-MA            23.71      23.35          9  
  7 Connor Shriver      14 TriValley-MA           23.55      23.61          7  
  8 Dylan Schreffler    14 HAZY                   23.82      23.72          5  
  9 Arron Traxler       14 CC-MA                  24.80      24.28          4  
 10 Alan Flores         14 HAY-MA                 24.13      24.61          3  
 11 Jared Traxler       14 CC-MA                  25.00      24.63          2  
 12 Gavin Vink          14 CC-MA                  25.06      24.65          1  
 13 Trey Smith          13 HAY-MA                 24.34      24.66        
 14 Addison Collins     13 Stars-MA               25.09      24.68        
 15 Cael Dick           14 JS Winter YMCA         25.36      24.79        
 16 Spencer Toth        14 HAY-MA                 25.23      24.83        
 17 Ross Flerlage       13 East Lyco Eels         25.06      25.10        
 18 Jack Hasker         13 NEYS-MA                26.15      25.12        
 19 Kyle Collins        14 NEYS-MA                25.18      25.20        
 20 David Pyfer         14 UPY-MA                 25.39      25.22        
 21 Dylan Lambrecht     14 Fsc-Leby-MA            25.33      25.36        
 22 Gavin Stuckey       14 WSY-MA                 26.76      25.52        
 23 Jasen Bingaman      14 York Y-MA              26.08      25.75        
 24 Dylan Stahl         14 Stars-MA               25.69      25.88        
 25 Owen McMillen       13 CC-MA                  25.40      25.89        
 26 Peter Raub          13 HAY-MA                 26.91      26.11        
 27 Sean McGuire        13 Stars-MA               26.59      26.23        
 28 Tommy Pollock       13 HAZY                   26.15      26.34        
 29 Dominick Pocius     14 UPY-MA                 25.97      26.42        
 30 Riley Spencer       13 CYAA-ZZ                27.15      26.46        
 31 Christopher Schell  13 WBY-MA                 26.11      26.52        
 31 Mark Williams       14 Pocono Piranhas-MA     26.61      26.52        
 33 Kevin Huber         14 NEYS-MA                26.44      26.70        
 34 Yifan Zhang         13 WAY-MA                 27.37      27.39        
 35 Aiden Sherman       14 TriValley-MA           26.51      27.63        
 35 Kevin Noldy         13 GSY-MA                 27.15      27.63        
 37 Artie Dammer        14 JS Winter YMCA         27.37      27.74        
 38 Jacob Shifler       13 CC-MA                  26.61      27.99        
 39 Cole Chukoskie      13 TriValley-MA           27.19      28.07        
 
Event 207  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 57.08    3/9/2013 Meghan Small, York Y                         
                58.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  1:11.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Madison Dando       14 HAZY                 1:00.16    1:00.53         16  
      29.34   31.19                                                
  2 Sydney Ulmer        13 York Y-MA            1:00.79    1:00.82         13  
      29.76   31.06                                                
  3 Sarah McHenry       14 BAY-MA               1:00.35    1:01.76         12  
      30.24   31.52                                                
  4 Olivia Terrazas     13 CC-MA                1:02.57    1:01.97         11  
      30.05   31.92                                                
  5 Isabel Lewis        14 CC-MA                1:07.52    1:02.26          9.5
      29.98   32.28                                                
  5 Laura Laux          14 York Y-MA            1:02.95    1:02.26          9.5
      29.98   32.28                                                
  7 Meaghan Harnish     13 York Y-MA            1:02.76    1:02.89          7  
      30.95   31.94                                                
  8 Campbell Reck       14 BAY-MA               1:03.37    1:03.82          5  
      31.13   32.69                                                
  9 Madelyn Meyer       14 Fsc-Leby-MA          1:07.80    1:04.87          4  
      30.77   34.10                                                
 10 Emily Froman        14 York Y-MA            1:03.72    1:05.23          3  
      32.03   33.20                                                
 11 Carol Fabian        13 York Y-MA            1:08.31    1:06.10          2  
      32.50   33.60                                                
 12 Talia Lehr          14 Stars-MA             1:04.18    1:06.22          1  
      31.78   34.44                                                
 13 Caroline Spahr      14 BAY-MA               1:10.90    1:06.51        
      32.87   33.64                                                
 14 Sydney Updegrave    14 NDCY-MA              1:06.87    1:06.66        
      32.72   33.94                                                
 15 Abby Waltz          14 East Lyco Eels       1:07.04    1:07.10        
      32.51   34.59                                                
 16 Jacqueline Brettsc  14 WSY-MA               1:05.74    1:07.33        
      32.49   34.84                                                
 17 Sarah Park          13 Stars-MA             1:09.02    1:07.70        
      32.72   34.98                                                
 18 Emily Houtz         13 GSVY-MA              1:09.39    1:07.78        
      32.59   35.19                                                
 19 Cara Toney          14 CC-MA                1:07.72    1:08.30        
      33.35   34.95                                                
 20 Laura Cooney        14 UPY-MA               1:05.25    1:08.46        
      33.54   34.92                                                
 21 Joelle Blake        13 WAY-MA               1:09.47    1:08.92        
      33.28   35.64                                                
 22 Elizabeth Gobin     13 CYAA-ZZ              1:08.32    1:09.09        
      33.17   35.92                                                
 23 Ella Stuck          14 Jvymca               1:09.94    1:09.67        
      33.92   35.75                                                
 24 Madison Hoerner     14 Fsc-Leby-MA          1:10.42    1:10.46        
      34.20   36.26                                                
 25 Janell Keller       13 UPY-MA               1:10.60    1:10.98        
      33.92   37.06                                                
 26 Zoey Delaney        13 Pocono Piranhas-MA   1:10.92    1:11.10        
      33.59   37.51                                                
 27 Emily Stroble       14 CC-MA                1:11.23    1:11.44        
      34.47   36.97                                                
 28 MaKenna Thrush      14 NDCY-MA              1:10.67    1:11.76        
      34.36   37.40                                                
 29 Stefany Malaga      14 HAZY                 1:09.86    1:12.04        
      34.21   37.83                                                
 30 Hunterjean Lucas    14 JS Winter YMCA       1:10.70    1:12.24        
      35.78   36.46                                                
 
Event 208  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 53.55   3/11/2017 Justin Heimes, UPY  -MA                      
                54.19  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  1:11.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noah Johnson        14 SCAY-MA                57.50      57.60         16  
      28.28   29.32                                                
  2 Diego Gonzalez      14 CC-MA                  59.66      58.80         13  
      28.56   30.24                                                
  3 Brady Madden        13 BAY-MA                 59.52      58.90         12  
      28.20   30.70                                                
  4 Justin Oliver       14 Pocono Piranhas-MA     58.72      58.99         11  
      28.58   30.41                                                
  5 Ethan Wang          13 York Y-MA              59.73      59.26         10  
      29.00   30.26                                                
  6 Tony Goulstone      14 HAZY                   59.12    1:00.05          9  
      29.06   30.99                                                
  7 Nick Shelly         13 CC-MA                1:01.95    1:00.53          7  
      29.25   31.28                                                
  8 Gavin Stuckey       14 WSY-MA                 59.22    1:00.59          5  
      29.77   30.82                                                
  9 Jack Drouin         14 GSVY-MA              1:02.04    1:01.26          4  
      30.19   31.07                                                
 10 AJ Frownfelter      14 WSY-MA               1:01.97    1:01.69          3  
      30.59   31.10                                                
 11 Sam Stoner          13 York Y-MA            1:03.87    1:01.71          2  
      30.11   31.60                                                
 12 Collin Leve         14 SCAY-MA              1:03.03    1:02.39          1  
      29.78   32.61                                                
 13 Gavin Guckavan      13 Fsc-Leby-MA          1:02.60    1:02.62        
      30.90   31.72                                                
 14 Sam Deluca          13 East Lyco Eels       1:03.13    1:02.98        
      31.49   31.49                                                
 15 Yifan Zhang         13 WAY-MA               1:05.32    1:04.66        
      30.97   33.69                                                
 16 Adam Smith          14 WBY-MA               1:07.95    1:04.96        
      31.18   33.78                                                
 17 Eric Harter         13 UPY-MA               1:07.79    1:05.98        
      32.08   33.90                                                
 18 Moseley Driscoll    13 York Y-MA            1:08.35    1:09.80        
      34.04   35.76                                                
 19 Dominick Pocius     14 UPY-MA               1:08.08    1:09.83        
      33.23   36.60                                                
 20 Cole Chukoskie      13 TriValley-MA         1:09.87    1:10.77        
      34.12   36.65                                                
 21 Joshua McKelvy      13 UPY-MA               1:11.94    1:12.15        
      35.29   36.86                                                
 22 Milo Whitley        14 Stars-MA             1:11.84    1:12.70        
      35.34   37.36                                                
 23 Aiden Adamski       13 TriValley-MA         1:11.18    1:14.19        
      36.38   37.81                                                
 
Event 209  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:07.23   3/11/2017 Gabrielle Doss, SUNY -MA                   
                1:08.19  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  1:21.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bella Butera        14 York Y-MA            1:09.21    1:09.87         16  
      32.55   37.32                                                
  2 Alex Decker         14 GSVY-MA              1:11.03    1:10.23         13  
      33.03   37.20                                                
  3 Madison Ortiz       14 Fsc-Leby-MA          1:11.34    1:10.46         12  
      33.33   37.13                                                
  4 Mackenzie Pagett    13 SCAY-MA              1:09.78    1:11.05         11  
      33.91   37.14                                                
  5 Meaghan Keegan      14 Loggerheads-MA       1:12.79    1:11.36         10  
      33.71   37.65                                                
  6 Taleah Ruben        14 SKY-MA               1:10.95    1:11.39          9  
      33.62   37.77                                                
  7 Ava Gemma           13 York Y-MA            1:13.98    1:13.92          7  
      34.87   39.05                                                
  8 Erika Zimmerman     13 SKY-MA               1:16.29    1:14.27          5  
      35.29   38.98                                                
  9 Dana Lee            14 BAY-MA               1:14.37    1:14.66          4  
      34.76   39.90                                                
 10 Christine Kapp      13 York Y-MA            1:14.62    1:15.71          3  
      35.69   40.02                                                
 11 Kylee Parks         14 HAY-MA               1:13.60    1:15.72          2  
      34.86   40.86                                                
 12 Madison Bair        13 Loggerheads-MA       1:16.51    1:16.10          1  
      35.34   40.76                                                
 13 Sophia Vitko        14 LANY-MA              1:14.75    1:17.22        
      36.34   40.88                                                
 14 Emily Houtz         13 GSVY-MA              1:18.69    1:17.47        
      37.37   40.10                                                
 15 Olivia Terrazas     13 CC-MA                1:14.85    1:17.69        
      36.02   41.67                                                
 16 Emily Bartlett      13 Loggerheads-MA       1:16.77    1:19.53        
      37.55   41.98                                                
 17 Sadie Hunsinger     13 HAZY                 1:15.26    1:19.93        
      37.59   42.34                                                
 18 Jules Rice          13 NEYS-MA              1:19.19    1:19.96        
      38.33   41.63                                                
 19 Dana Persaud        13 Pocono Piranhas-MA   1:18.63    1:20.02        
      37.60   42.42                                                
 20 Corinne deSyon      14 LANY-MA              1:17.88    1:20.11        
      38.80   41.31                                                
 21 Julia Armetta       14 GSY-MA               1:19.96    1:20.33        
      37.57   42.76                                                
 22 Megan Brattley      13 TriValley-MA         1:20.34    1:20.40        
      37.18   43.22                                                
 23 Claire Holland      14 Stars-MA             1:21.45    1:21.14        
      37.78   43.36                                                
 24 Jayla Felix         14 East Lyco Eels       1:19.94    1:21.42        
      38.67   42.75                                                
 25 Abby Price          14 WBY-MA               1:21.10    1:21.94        
      37.69   44.25                                                
 26 Teah Sponsler       14 NDCY-MA              1:20.07    1:22.36        
      38.13   44.23                                                
 
Event 210  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:02.17   3/12/2016 Alex Sun, York Y                           
                1:01.09  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  1:18.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Logan Smith         13 Fsc-Leby-MA          1:01.21    1:00.49%NATS    16  
      28.50   31.99                                                
  2 Tyler Mui           14 Pocono Piranhas-MA   1:04.04    1:03.82         13  
      30.36   33.46                                                
  3 Kevin Kovalenko     14 UPY-MA               1:05.25    1:06.75         12  
      32.03   34.72                                                
  4 Ethan Welker        14 CC-MA                1:07.87    1:06.94         11  
      31.38   35.56                                                
  5 Ryan Willis         13 SCAY-MA              1:08.15    1:08.44         10  
      31.87   36.57                                                
  6 Ryan Lee            13 WSY-MA               1:10.10    1:08.48          9  
      32.58   35.90                                                
  7 Sean McGuire        13 Stars-MA             1:12.46    1:10.82          7  
      32.93   37.89                                                
  8 Ryan West           14 HAY-MA               1:13.37    1:10.97          5  
      33.24   37.73                                                
  9 Sam Stoner          13 York Y-MA            1:11.84    1:11.69          4  
      33.71   37.98                                                
 10 Erik Witt           13 SCAY-MA              1:14.61    1:11.77          3  
      34.08   37.69                                                
 11 Andrew Jackson      14 CC-MA                1:12.82    1:12.03          2  
      33.41   38.62                                                
 12 Timmy Ventura       13 York Y-MA            1:15.92    1:12.83          1  
      34.48   38.35                                                
 13 Ahmed Elbeltagy     13 BAY-MA               1:13.54    1:13.81        
      35.34   38.47                                                
 14 Michael Wehbe       13 Stars-MA             1:13.22    1:14.01        
      34.75   39.26                                                
 15 Tommy Pollock       13 HAZY                 1:15.56    1:14.60        
      35.34   39.26                                                
 16 Jasen Bingaman      14 York Y-MA            1:14.29    1:14.65        
      34.98   39.67                                                
 17 Sam Spiese          14 CC-MA                1:15.09    1:14.72        
      34.85   39.87                                                
 18 Wyatt Shaffer       14 GSVY-MA              1:18.34    1:15.53        
      35.63   39.90                                                
 19 Jack Hasker         13 NEYS-MA              1:18.21    1:16.13        
      34.84   41.29                                                
 19 Riley Spencer       13 CYAA-ZZ              1:15.70    1:16.13        
      35.70   40.43                                                
 21 Kyle Miller         13 York Y-MA            1:15.20    1:16.24        
      35.98   40.26                                                
 22 Kevin Huber         14 NEYS-MA              1:17.31    1:16.55        
      35.30   41.25                                                
 23 Noah DeLong         13 TriValley-MA         1:17.80    1:17.52        
      35.02   42.50                                                
 
Event 211  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 2:09.78    3/7/2015 Leah Braswell, York Y                      
                2:11.49  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:42.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sydney Ulmer        13 York Y-MA            2:14.44    2:10.72 NATS    16  
      29.56   32.90   34.09   34.17                                
  2 Camryn Leydig       13 York Y-MA            2:12.18    2:12.04         13  
      28.88   33.18   34.61   35.37                                
  3 Emma McCombs        14 York Y-MA            2:15.23    2:17.14         12  
      30.04   33.79   35.44   37.87                                
  4 Catie Strayer       14 York Y-MA            2:15.81    2:18.19         11  
      30.61   34.55   36.02   37.01                                
  5 Delaney Humphrey    14 GSVY-MA              2:20.37    2:18.70         10  
      30.11   34.33   36.74   37.52                                
  6 Jade Castro         13 SCAY-MA              2:22.19    2:20.22          9  
      30.50   35.46   37.16   37.10                                
  7 Alexa Hilty         13 York Y-MA            2:23.51    2:21.10          7  
      30.78   35.77   37.65   36.90                                
  8 Sarah Fisher        14 TriValley-MA         2:28.32    2:25.29          5  
      30.69   35.40   39.21   39.99                                
  9 Gwen Empie          14 BAY-MA               2:39.05    2:25.45          4  
      33.21   36.95   37.82   37.47                                
 10 Karlee Wallis       14 East Lyco Eels       2:28.31    2:25.71          3  
      30.97   35.14   37.63   41.97                                
 11 Molly Klinedinst    14 York Y-MA            2:27.00    2:27.80          2  
      32.19   36.57   39.46   39.58                                
 12 Paige McKim         13 Fsc-Leby-MA          2:30.24    2:29.11          1  
      31.67   21.07   54.93   41.44                                
 13 Deanna Speed        13 York Y-MA            2:35.04    2:34.01        
      33.09   38.17   40.73   42.02                                
 
Event 212  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 1:59.61    3/8/2014 Zack Wolbert, POCONO PIRANHAS              
                1:58.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Travis Stanitis     13 SKY-MA               2:09.39    2:05.28         16  
      27.91   32.04   32.12   33.21                                
  2 Colby Estep         14 CC-MA                2:13.36    2:10.22         13  
      28.78   32.56   33.60   35.28                                
  3 Nick Kishbaugh      14 BAY-MA               2:13.57    2:10.54         12  
                      27.79   41.64                                
  4 Ethan Welker        14 CC-MA                2:10.66    2:11.59         11  
      28.33   32.88   34.95   35.43                                
  5 Matthew Chen        13 GSVY-MA              2:17.40    2:12.76         10  
      28.24   33.88   35.66   34.98                                
  6 Andrew Sponenberg   14 BAY-MA               2:16.28    2:13.89          9  
      29.38   33.79   34.48   36.24                                
  7 Ryan Boyce          14 WSY-MA               2:18.92    2:15.41          7  
      29.82   33.57   35.61   36.41                                
  8 Evan Hamm           13 East Lyco Eels       2:29.37    2:25.40          5  
      31.50   36.76   38.67   38.47                                
  9 Patrick Gilhool     13 Stars-MA             2:35.08    2:34.00          4  
      30.99   38.21   42.16   42.64                                
 10 Mark Williams       14 Pocono Piranhas-MA   2:30.45    2:41.55          3  
      31.55   38.57   43.74   47.69                                
 
Event 213  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 53.27    3/7/2015 Hanna Everhart, BAY                          
                53.49  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  1:00.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Caroline Foltz      13 York Y-MA              53.65      53.45 NATS    16  
      25.53   27.92                                                
  2 Presley Staretz     13 York Y-MA              55.90      55.78         13  
      26.89   28.89                                                
  3 Lila DiCarlo        14 WSY-MA                 56.41      56.33         12  
      27.22   29.11                                                
  4 Lily Bang           14 SCAY-MA                57.94      56.68         11  
      27.50   29.18                                                
  5 Lauren Chang        13 WSY-MA                 56.81      57.23         10  
      27.82   29.41                                                
  6 Laura Laux          14 York Y-MA              57.45      57.55          9  
      27.68   29.87                                                
  7 Victoria Fenn       13 Pocono Piranhas-MA     57.28      57.58          7  
      28.00   29.58                                                
  8 Erika Wong          14 Pocono Piranhas-MA     58.42      57.67          5  
      27.75   29.92                                                
  9 Morgan Yuengling    13 SKY-MA                 58.87      58.27          4  
      28.04   30.23                                                
 10 Jacqueline Brettsc  14 WSY-MA                 57.13      58.93          3  
      28.42   30.51                                                
 11 Hannah Brian        13 Loggerheads-MA       1:00.54      59.11          2  
      28.88   30.23                                                
 12 Jennifer Shoemaker  13 WSY-MA                 58.23      59.36          1  
      28.05   31.31                                                
 13 Paige Heck          14 NDCY-MA                58.49      59.38        
      28.63   30.75                                                
 14 Caroline Spahr      14 BAY-MA                 58.14      59.50        
      29.03   30.47                                                
 15 Zoe Tomko           14 GSVY-MA                59.84      59.98        
      28.69   31.29                                                
 16 Sydney Updegrave    14 NDCY-MA                59.40    1:00.00        
      28.95   31.05                                                
 17 Sophia Hoyer        14 Stars-MA               59.90    1:00.58        
      29.02   31.56                                                
 18 Elizabeth Vila      13 Fsc-Leby-MA            59.70    1:01.06        
      29.38   31.68                                                
 19 Bridget Reed        14 HAZY                 1:00.95    1:01.47        
      29.47   32.00                                                
 20 Rebecca Freedman    13 WSY-MA               1:00.29    1:02.28        
      29.99   32.29                                                
 
Event 214  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 49.23    3/7/2015 Robert Negron, STARS                         
                48.19  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  59.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Connor Shriver      14 TriValley-MA           52.95      50.44         16  
      24.24   26.20                                                
  2 Will Straley        14 SCAY-MA                51.81      50.98         13  
      24.28   26.70                                                
  3 Hunter Smith        14 UPY-MA                 51.08      51.26         12  
      24.53   26.73                                                
  4 Aidan McMillen      14 CC-MA                  50.85      51.32         11  
      24.66   26.66                                                
  5 Dylan Schreffler    14 HAZY                   52.16      51.68         10  
      24.06   27.62                                                
  6 Nolan Chenot        14 CYAA-ZZ                51.54      52.15          9  
      25.02   27.13                                                
  7 Arron Traxler       14 CC-MA                  53.55      53.48          7  
      25.76   27.72                                                
  8 Nick Shelly         13 CC-MA                  53.80      54.28          5  
      26.11   28.17                                                
  9 Jack Drouin         14 GSVY-MA                54.04      54.31          4  
      26.21   28.10                                                
 10 Brandon Chhoeung    14 CYAA-ZZ                54.01      54.34          3  
      26.06   28.28                                                
 11 Jared Traxler       14 CC-MA                  55.89      54.48          2  
      26.08   28.40                                                
 12 Trey Smith          13 HAY-MA                 56.71      54.70          1  
 13 Alan Flores         14 HAY-MA                 53.33      54.75        
      25.36   29.39                                                
 14 Noah Johnson        14 SCAY-MA                53.23      54.79        
      26.43   28.36                                                
 15 Addison Collins     13 Stars-MA               55.69      54.83        
      26.20   28.63                                                
 16 Antonio Daiute      13 HAZY                   56.61      55.15        
      26.62   28.53                                                
 17 Owen McMillen       13 CC-MA                  55.56      55.41        
      26.98   28.43                                                
 18 Jack Raub           14 HAY-MA                 55.42      55.42        
      26.64   28.78                                                
 19 David Pyfer         14 UPY-MA                 55.60      55.51        
      26.49   29.02                                                
 20 Spencer Toth        14 HAY-MA                 57.14      55.78        
      26.70   29.08                                                
 21 Dylan Lambrecht     14 Fsc-Leby-MA            54.99      56.00        
      26.46   29.54                                                
 22 Sam Deluca          13 East Lyco Eels         55.02      56.01        
      27.05   28.96                                                
 23 Jack Hasker         13 NEYS-MA                56.94      56.19        
      27.09   29.10                                                
 24 Noah DeLong         13 TriValley-MA           58.25      56.35        
      27.01   29.34                                                
 25 AJ Frownfelter      14 WSY-MA                 56.44      56.62        
      27.37   29.25                                                
 26 Jonah Teel          14 TriValley-MA           57.38      56.87        
      27.37   29.50                                                
 27 Aiden Sherman       14 TriValley-MA           57.25      57.60        
      27.48   30.12                                                
 28 Dominick Pocius     14 UPY-MA                 59.64      57.82        
      27.31   30.51                                                
 29 Peter Raub          13 HAY-MA                 58.22      58.08        
 30 Kyle Collins        14 NEYS-MA                56.88      58.12        
      27.19   30.93                                                
 31 Logan Miller        13 WAY-MA                 58.16      58.46        
      28.35   30.11                                                
 32 Christopher Schell  13 WBY-MA                 57.91      58.52        
      27.42   31.10                                                
 33 Dylan Stahl         14 Stars-MA               58.45      58.55        
      28.00   30.55                                                
 34 Sean McGuire        13 Stars-MA               59.53      59.63        
      29.05   30.58                                                
 35 Milo Whitley        14 Stars-MA               58.93    1:00.11        
      28.52   31.59                                                
 36 Mike Szymanski      13 UPY-MA                 58.55    1:00.27        
      29.12   31.15                                                
 37 Kevin Noldy         13 GSY-MA                 58.97    1:00.72        
      28.99   31.73                                                
 38 Cole Chukoskie      13 TriValley-MA           59.71    1:01.81        
      29.19   32.62                                                
 
Event 215  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 2:03.35    3/9/2013 Courtney Harnish, York Y                   
                2:07.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:34.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Madison Dando       14 HAZY                 2:14.42    2:09.53         16  
      31.14   33.01   33.05   32.33                                
  2 Colleen Adams       14 SCAY-MA              2:12.12    2:10.32         13  
      31.37   32.72   33.52   32.71                                
  3 Meaghan Harnish     13 York Y-MA            2:08.87    2:10.72         12  
      31.75   32.81   33.46   32.70                                
  4 Apple Burton        13 WSY-MA               2:14.99    2:12.89         11  
      31.65   33.43   34.52   33.29                                
  5 Elizabeth Brower    14 CYAA-ZZ              2:14.17    2:13.27         10  
      30.63   33.59   34.87   34.18                                
  6 Delaney Humphrey    14 GSVY-MA              2:14.32    2:13.82          9  
      32.04   33.50   34.18   34.10                                
  7 Campbell Reck       14 BAY-MA               2:18.30    2:14.58          7  
      31.84   34.28   35.19   33.27                                
  8 Sarah McHenry       14 BAY-MA               2:12.96    2:14.59          5  
      32.53   34.64   33.89   33.53                                
  9 Emma McCombs        14 York Y-MA            2:10.86    2:15.82          4  
      32.74   34.37   34.74   33.97                                
 10 Olivia Terrazas     13 CC-MA                2:16.24    2:16.11          3  
      31.12   34.19   35.48   35.32                                
 11 Isabel Lewis        14 CC-MA                2:27.43    2:16.20          2  
      32.27   34.59   34.63   34.71                                
 12 Sydney Welker       14 York Y-MA            2:14.13    2:17.20          1  
      32.14   34.40   35.93   34.73                                
 13 Avery Groff         14 York Y-MA            2:16.80    2:17.98        
      33.23   34.94   35.19   34.62                                
 14 Lauren Grello       14 BEFY-EN              2:21.41    2:18.52        
      32.75   35.41   36.12   34.24                                
 15 Emily Froman        14 York Y-MA            2:18.29    2:21.69        
      33.11   34.94   36.44   37.20                                
 16 Laura Laux          14 York Y-MA            2:16.11    2:21.87        
      32.68   34.88   37.01   37.30                                
 17 Carol Fabian        13 York Y-MA            2:26.94    2:23.05        
      33.93   36.37   36.77   35.98                                
 18 Laura Cooney        14 UPY-MA               2:32.75    2:25.19        
      35.38   36.61   36.75   36.45                                
 19 Madelyn Meyer       14 Fsc-Leby-MA          2:28.23    2:26.44        
      33.81   37.65   38.52   36.46                                
 20 Elizabeth Gobin     13 CYAA-ZZ              2:27.19    2:27.90        
      34.89   37.29   38.30   37.42                                
 21 Joelle Blake        13 WAY-MA               2:29.81    2:28.52        
      35.27   38.01   38.30   36.94                                
 22 Olivia Shumaker     14 LANY-MA              2:33.13    2:28.64        
      34.89   37.30   38.48   37.97                                
 23 Ella Stuck          14 Jvymca               2:28.31    2:29.68        
      35.02   37.59   38.95   38.12                                
 24 Kayman Heater       14 UPY-MA               2:33.08    2:31.00        
      35.73   38.83   39.16   37.28                                
 25 Deanna Speed        13 York Y-MA            2:24.08    2:31.39        
      34.89   38.13   39.03   39.34                                
 26 Emily Stroble       14 CC-MA                2:31.48    2:35.11        
      37.12   38.72   39.58   39.69                                
 
Event 216  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 1:55.61    3/9/2013 Coleman Stewart, York Y                    
                1:56.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:28.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Will McDermott      14 York Y-MA            2:01.30    2:02.79         16  
      29.80   30.66   31.07   31.26                                
  2 Brady Madden        13 BAY-MA               2:13.81    2:07.00         13  
      30.11   32.66   32.32   31.91                                
  3 Ethan Wang          13 York Y-MA            2:08.56    2:07.06         12  
      30.77   31.90   32.38   32.01                                
  4 Diego Gonzalez      14 CC-MA                2:08.94    2:07.85         11  
      30.07   32.36   33.30   32.12                                
  5 Noah Johnson        14 SCAY-MA              2:08.48    2:07.91         10  
      31.08   32.69   32.87   31.27                                
  6 Gavin Vink          14 CC-MA                2:08.66    2:08.61          9  
      30.22   32.13   33.57   32.69                                
  7 Nick Shelly         13 CC-MA                2:17.15    2:12.57          7  
      30.87   33.11   33.97   34.62                                
  8 Justin Oliver       14 Pocono Piranhas-MA   2:11.53    2:12.95          5  
      31.15   34.19   33.95   33.66                                
  9 Noah Collier        13 WAY-MA               2:15.07    2:13.25          4  
      31.35   34.40   34.22   33.28                                
 10 Ryan West           14 HAY-MA               2:18.16    2:17.48          3  
      31.09   34.92   36.21   35.26                                
 11 Eric Harter         13 UPY-MA               2:24.94    2:22.09          2  
      31.96   35.95   37.35   36.83                                
 
Event 217  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 2:25.09   3/12/2016 Abigail Doss, SUNY -MA                     
                2:27.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:54.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gabrielle Doss      14 GSVY-MA              2:26.22    2:24.77%NATS    16  
      32.71   36.58   37.60   37.88                                
  2 Bella Butera        14 York Y-MA            2:31.75    2:35.17         13  
      34.46   39.17   41.00   40.54                                
  3 Madison Ortiz       14 Fsc-Leby-MA          2:37.37    2:36.18         12  
      35.12   39.74   40.98   40.34                                
  4 Taleah Ruben        14 SKY-MA               2:36.12    2:36.54         11  
      35.83   40.57   40.20   39.94                                
  5 Meaghan Keegan      14 Loggerheads-MA       2:40.20    2:36.60         10  
      34.78   39.64   40.65   41.53                                
  6 Brianna Cottingham  13 SCAY-MA              2:36.15    2:37.05          9  
      35.65   40.13   40.85   40.42                                
  7 Alex Decker         14 GSVY-MA              2:35.44    2:37.21          7  
      35.43   40.30   41.47   40.01                                
  8 Ava Gemma           13 York Y-MA            2:37.65    2:40.42          5  
      36.02   40.54   42.43   41.43                                
  9 Erika Zimmerman     13 SKY-MA               2:46.59    2:40.49          4  
      36.24   41.22   41.45   41.58                                
 10 Mackenzie Pagett    13 SCAY-MA              2:37.95    2:40.53          3  
      36.70   41.39   42.49   39.95                                
 11 Dana Lee            14 BAY-MA               2:51.71    2:40.87          2  
      35.70   40.52   42.51   42.14                                
 12 Sophia Vitko        14 LANY-MA              2:41.02    2:44.46          1  
      36.99   41.82   43.29   42.36                                
 13 Emily Houtz         13 GSVY-MA              2:48.36    2:45.28        
      36.47   42.27   43.40   43.14                                
 14 Madison Bair        13 Loggerheads-MA       2:48.94    2:49.73        
      37.30   42.01   44.42   46.00                                
 15 Corinne deSyon      14 LANY-MA              2:51.53    2:50.60        
      39.73   42.64   45.25   42.98                                
 16 Emily Bartlett      13 Loggerheads-MA       2:50.44    2:51.10        
      38.46   42.79   43.38   46.47                                
 17 Sadie Hunsinger     13 HAZY                 2:51.07    2:54.42        
      39.43   43.94   46.26   44.79                                
 18 Madison Hoerner     14 Fsc-Leby-MA          2:54.34    2:55.74        
      39.43   44.96   47.30   44.05                                
 19 Jayla Felix         14 East Lyco Eels       2:52.42    3:02.85        
      40.27   44.47   45.39   52.72                                
 -- Kylee Parks         14 HAY-MA               2:39.35         DQ        
      False start
      35.96   42.95   44.89   45.99                                
 
Event 218  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 2:16.99    3/7/2015 Alex Sun, York Y                           
                2:13.39  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:47.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Logan Smith         13 Fsc-Leby-MA          2:15.72    2:12.41%NATS    16  
      29.35   33.72   34.57   34.77                                
  2 Tyler Mui           14 Pocono Piranhas-MA   2:20.68    2:21.15         13  
      30.77   35.26   37.16   37.96                                
  3 Kevin Kovalenko     14 UPY-MA               2:28.36    2:26.03         12  
      33.13   36.91   37.90   38.09                                
  4 Ryan Lee            13 WSY-MA               2:29.25    2:27.94         11  
      27.09   43.41   38.98   38.46                                
  5 Erik Witt           13 SCAY-MA              2:42.57    2:33.79         10  
      34.73   39.85   40.01   39.20                                
  6 Ryan Willis         13 SCAY-MA              2:34.05    2:34.06          9  
      33.34   38.45   40.60   41.67                                
  7 Timmy Ventura       13 York Y-MA            2:38.14    2:34.47          7  
      35.81   38.74   39.76   40.16                                
  8 Andrew Jackson      14 CC-MA                2:42.67    2:41.15          5  
      36.14   40.76   42.49   41.76                                
  9 Kyle Miller         13 York Y-MA            2:42.46    2:41.37          4  
      36.63   41.09   41.60   42.05                                
 10 Trent Rakowski      13 East Lyco Eels       2:43.37    2:42.88          3  
      37.97   42.26   42.75   39.90                                
 11 Sam Spiese          14 CC-MA                2:46.67    2:46.64          2  
      37.27   41.53   44.31   43.53                                
 
Event 219  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 55.43    3/8/2014 Courtney Harnish, York Y                     
                58.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  1:12.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sydney Ulmer        13 York Y-MA              59.56      58.83 NATS    16  
      27.62   31.21                                                
  2 Jade Castro         13 SCAY-MA              1:02.27    1:01.76         13  
      28.63   33.13                                                
  3 Lila DiCarlo        14 WSY-MA               1:00.70    1:02.19         12  
      29.01   33.18                                                
  4 Emma McCombs        14 York Y-MA            1:00.40    1:02.44         11  
      28.95   33.49                                                
  5 Talia Lehr          14 Stars-MA             1:02.18    1:02.92         10  
      28.66   34.26                                                
  6 Karlee Wallis       14 East Lyco Eels       1:03.06    1:03.03          9  
      29.05   33.98                                                
  7 Coyla Bartholomew   14 BAY-MA               1:03.97    1:03.07          7  
      29.70   33.37                                                
  8 Catie Strayer       14 York Y-MA            1:04.37    1:03.39          5  
      29.97   33.42                                                
  9 Meaghan Keegan      14 Loggerheads-MA       1:02.96    1:03.40          4  
      29.73   33.67                                                
 10 Gwen Empie          14 BAY-MA               1:04.52    1:03.79          3  
      30.32   33.47                                                
 11 Mackenzie Wert      14 GSVY-MA              1:05.81    1:04.28          2  
      30.13   34.15                                                
 12 Erika Wong          14 Pocono Piranhas-MA   1:05.91    1:04.54          1  
      30.15   34.39                                                
 13 Lauren Chang        13 WSY-MA               1:04.67    1:05.31        
      30.98   34.33                                                
 14 Molly Klinedinst    14 York Y-MA            1:05.55    1:06.18        
      31.50   34.68                                                
 15 Cara Toney          14 CC-MA                1:08.15    1:07.72        
      32.14   35.58                                                
 16 Olivia Shumaker     14 LANY-MA              1:07.87    1:07.78        
      31.76   36.02                                                
 17 Sarah Park          13 Stars-MA             1:09.54    1:07.79        
      30.54   37.25                                                
 18 Janell Keller       13 UPY-MA               1:12.25    1:07.99        
      31.35   36.64                                                
 19 Morgan Brian        14 Loggerheads-MA       1:09.42    1:08.03        
      31.47   36.56                                                
 20 Madelyn Meyer       14 Fsc-Leby-MA          1:09.20    1:08.07        
      31.92   36.15                                                
 21 Bridget Reed        14 HAZY                 1:11.67    1:10.46        
      33.70   36.76                                                
 22 Emily Francisco     14 UPY-MA               1:12.75    1:11.54        
      31.59   39.95                                                
 23 Evie Rembold        14 Loggerheads-MA       1:11.66    1:11.58        
      32.32   39.26                                                
 24 Rebecca Freedman    13 WSY-MA               1:08.01    1:13.11        
      33.20   39.91                                                
 25 Skyler Bower        14 Pocono Piranhas-MA   1:12.56    1:13.17        
      31.84   41.33                                                
 26 Teah Sponsler       14 NDCY-MA              1:12.57    1:14.14        
      34.80   39.34                                                
 27 MaKenna Thrush      14 NDCY-MA              1:12.54    1:17.64        
      35.34   42.30                                                
 
Event 220  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 53.26   3/11/2017 Owen Miller, UPY  -MA                        
                53.19  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  1:12.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniel Gordon       14 HAY-MA                 55.44      56.01         16  
      25.72   30.29                                                
  2 Travis Stanitis     13 SKY-MA                 57.28      56.88         13  
      26.49   30.39                                                
  3 Nolan Chenot        14 CYAA-ZZ                59.99      57.87         12  
      27.26   30.61                                                
  4 Nick Kishbaugh      14 BAY-MA                 58.56      58.52         11  
      27.37   31.15                                                
  5 Matthew Chen        13 GSVY-MA                59.17      58.56         10  
      27.46   31.10                                                
  6 Hunter Smith        14 UPY-MA                 59.31      58.65          9  
      27.06   31.59                                                
  7 Diego Gonzalez      14 CC-MA                  59.59      59.07          7  
      27.50   31.57                                                
  8 Zachary Lambert     13 SCAY-MA              1:01.36      59.69          5  
      27.70   31.99                                                
  9 Sam Stoner          13 York Y-MA            1:02.15    1:00.55          4  
      27.95   32.60                                                
 10 Jared Traxler       14 CC-MA                1:01.07    1:00.57          3  
      27.89   32.68                                                
 11 Kyle Collins        14 NEYS-MA              1:01.48    1:01.50          2  
      28.89   32.61                                                
 12 Jonah Teel          14 TriValley-MA         1:00.51    1:02.32          1  
      29.41   32.91                                                
 13 David Pyfer         14 UPY-MA               1:02.95    1:02.43        
      28.90   33.53                                                
 14 Arron Traxler       14 CC-MA                1:01.45    1:02.62        
      28.80   33.82                                                
 15 Spencer Toth        14 HAY-MA               1:03.96    1:03.15        
      29.55   33.60                                                
 16 Ross Flerlage       13 East Lyco Eels       1:02.94    1:03.26        
      28.66   34.60                                                
 17 Patrick Gilhool     13 Stars-MA             1:04.45    1:04.33        
      30.05   34.28                                                
 18 Adam Smith          14 WBY-MA               1:04.27    1:04.71        
      29.46   35.25                                                
 19 AJ Frownfelter      14 WSY-MA               1:06.09    1:04.99        
      30.42   34.57                                                
 20 Mark Williams       14 Pocono Piranhas-MA   1:06.42    1:05.58        
      31.39   34.19                                                
 21 Trey Smith          13 HAY-MA               1:07.01    1:06.69        
      30.56   36.13                                                
 22 Owen Roth           14 TriValley-MA         1:10.65    1:11.13        
      32.68   38.45                                                
 23 Eric Vogt           13 WBY-MA               1:12.36    1:13.33        
      34.28   39.05                                                
 
Event 221  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 2:09.70   3/11/2017 Riley Trout, York Y                        
                2:10.59  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gabrielle Doss      14 GSVY-MA              2:10.46    2:11.02         16  
      28.53   35.49   37.10   29.90                                
  2 Camryn Leydig       13 York Y-MA            2:11.48    2:11.29         13  
      28.05   32.58   40.26   30.40                                
  3 Caroline Foltz      13 York Y-MA            2:11.34    2:13.30         12  
      28.76   34.26   39.66   30.62                                
  4 Elizabeth Brower    14 CYAA-ZZ              2:18.77    2:16.48         11  
      30.50   34.66   40.39   30.93                                
  5 Madison Dando       14 HAZY                 2:15.63    2:18.39         10  
      30.37   33.11   43.71   31.20                                
  6 Taleah Ruben        14 SKY-MA               2:18.68    2:20.39          9  
      30.76   36.10   41.36   32.17                                
  7 Christine Kapp      13 York Y-MA            2:23.59    2:21.30          7  
      30.69   35.93   42.13   32.55                                
  8 Presley Staretz     13 York Y-MA            2:18.99    2:22.28          5  
      31.89   35.83   43.34   31.22                                
  9 Victoria Fenn       13 Pocono Piranhas-MA   2:24.16    2:22.44          4  
      30.98   36.69   43.30   31.47                                
 10 Sarah Fisher        14 TriValley-MA         2:25.48    2:22.78          3  
      29.39   38.05   42.57   32.77                                
 11 Campbell Reck       14 BAY-MA               2:22.14    2:23.44          2  
      31.93   34.89   43.90   32.72                                
 12 Isabel Lewis        14 CC-MA                2:28.75    2:23.78          1  
      32.87   35.46   43.38   32.07                                
 13 Brianna Cottingham  13 SCAY-MA              2:27.48    2:25.19        
      34.57   38.87   39.68   32.07                                
 14 Emily Froman        14 York Y-MA            2:24.46    2:26.16        
      32.49   35.81   43.94   33.92                                
 15 Morgan Yuengling    13 SKY-MA               2:28.05    2:26.31        
      32.47   38.06   42.86   32.92                                
 16 Ava Gemma           13 York Y-MA            2:26.57    2:27.16        
      32.86   38.94   41.08   34.28                                
 17 Mackenzie Pagett    13 SCAY-MA              2:26.95    2:27.51        
      32.02   39.74   41.69   34.06                                
 18 Deanna Speed        13 York Y-MA            2:28.95    2:28.34        
      32.71   37.73   43.69   34.21                                
 19 Dana Lee            14 BAY-MA               2:34.04    2:28.60        
      33.80   38.87   41.85   34.08                                
 20 Abby Waltz          14 East Lyco Eels       2:27.61    2:30.73        
      32.14   37.31   46.39   34.89                                
 21 Laura Cooney        14 UPY-MA               2:29.17    2:32.84        
      33.36   37.83   47.54   34.11                                
 22 Olivia Shumaker     14 LANY-MA              2:36.18    2:33.29        
      32.05   38.83   47.85   34.56                                
 23 Elizabeth Gobin     13 CYAA-ZZ              2:36.34    2:34.76        
      36.54   35.83   47.09   35.30                                
 24 Emily Bartlett      13 Loggerheads-MA       2:36.80    2:36.67        
      35.66   42.37   43.16   35.48                                
 25 Madison Hoerner     14 Fsc-Leby-MA          2:34.78    2:36.80        
      35.52   39.29   46.19   35.80                                
 26 Dana Persaud        13 Pocono Piranhas-MA   2:34.75    2:37.44        
      34.26   39.62   46.50   37.06                                
 27 Abby Price          14 WBY-MA               2:37.52    2:37.70        
      34.59   41.05   45.59   36.47                                
 28 Emily Francisco     14 UPY-MA               2:37.48    2:40.08        
      32.15   40.54   49.50   37.89                                
 
Event 222  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 2:00.08    3/7/2015 Alex Sun, York Y                           
                1:58.89  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:39.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Will McDermott      14 York Y-MA            2:03.88    2:03.69         16  
      27.92   30.79   36.50   28.48                                
  2 Zachary Lambert     13 SCAY-MA              2:13.72    2:12.72         13  
      28.28   33.30   40.18   30.96                                
  3 Will Straley        14 SCAY-MA              2:18.76    2:15.38         12  
      29.29   33.63   41.81   30.65                                
  4 Ryan Willis         13 SCAY-MA              2:17.65    2:16.00         11  
      28.90   35.19   39.67   32.24                                
  5 Gavin Guckavan      13 Fsc-Leby-MA          2:20.56    2:17.08         10  
      29.16   34.35   41.03   32.54                                
  6 Ryan Boyce          14 WSY-MA               2:22.13    2:17.49          9  
      29.42   35.45   41.02   31.60                                
  7 Kevin Kovalenko     14 UPY-MA               2:17.65    2:18.75          7  
      32.77   36.59   36.38   33.01                                
  8 Ahmed Elbeltagy     13 BAY-MA               2:22.13    2:18.84          5  
      29.61   34.49   41.14   33.60                                
  9 Trent Rakowski      13 East Lyco Eels       2:21.89    2:21.96          4  
      30.98   38.32   42.22   30.44                                
 10 Wyatt Shaffer       14 GSVY-MA              2:31.78    2:23.37          3  
      33.58   34.83   44.27   30.69                                
 11 Jonah Teel          14 TriValley-MA         2:25.68    2:24.23          2  
      30.39   36.77   45.34   31.73                                
 12 Collin Leve         14 SCAY-MA              2:25.89    2:25.56          1  
      32.34   35.32   45.65   32.25                                
 13 Riley Spencer       13 CYAA-ZZ              2:28.73    2:25.63        
      29.15   36.64   44.94   34.90                                
 14 Jacob Shifler       13 CC-MA                2:34.15    2:27.23        
      32.82   36.03   43.72   34.66                                
 15 Yifan Zhang         13 WAY-MA               2:34.59    2:30.21        
      33.76   35.09   47.17   34.19                                
 16 Cael Dick           14 JS Winter YMCA       2:25.88    2:31.21        
      30.14   37.93   47.62   35.52                                
 17 Moseley Driscoll    13 York Y-MA            2:29.38    2:32.29        
      34.86   38.82   44.80   33.81                                
 18 Sam Spiese          14 CC-MA                2:30.80    2:34.30        
      33.04   41.55   45.22   34.49                                
 19 Joshua Brower       13 CYAA-ZZ              2:37.50    2:35.92        
      35.44   41.15   46.03   33.30                                
 20 Brian Cunningham    13 WSY-MA               2:37.07    2:36.75        
      32.27   41.13   46.67   36.68                                
 21 Eric Miller         14 NEYS-MA              2:38.12    2:40.15        
      34.67   41.89   46.39   37.20                                
 22 Joshua McKelvy      13 UPY-MA               2:38.17    2:43.04        
      37.17   39.64   50.46   35.77                                
 
Event 223  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:41.74    3/7/2015 York YMCA Swimming, York Y                 
                         K Luft, K Martin, C Paff, L Braswell              
                1:39.69  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:06.49
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                  1:41.13    1:43.39         32  
     1) Sydney Welker 14                2) Laura Laux 14                  
     3) Alexa Hilty 13                  4) Presley Staretz 13             
       26.18    26.05    26.27    24.89                                    
  2 Wsy Swimming-MA  'A'                        1:45.55    1:45.10         26  
     1) Lila DiCarlo 14                 2) Lauren Chang 13                
     3) Jennifer Shoemaker 13           4) Apple Burton 13                
       26.21    26.25    27.13    25.51                                    
  3 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                1:47.47    1:46.34         24  
     1) Coyla Bartholomew 14            2) Caroline Spahr 14              
     3) Campbell Reck 14                4) Sarah McHenry 14               
       26.24    26.49    26.75    26.86                                    
  4 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'      1:50.15    1:47.35         22  
     1) Mackenzie Wert 14               2) Emily Houtz 13                 
     3) Zoe Tomko 14                    4) Alex Decker 14                 
       27.13    26.63    27.18    26.41                                    
  5 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'      2:00.57    1:48.50         20  
     1) Sarah Park 13                   2) Talia Lehr 14                  
     3) Claire Holland 14               4) Sophia Hoyer 14                
       27.69    26.51    28.29    26.01                                    
  6 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'        1:50.93    1:48.62         18  
     1) Teah Sponsler 14                2) Sydney Updegrave 14            
     3) Paige Heck 14                   4) MaKenna Thrush 14              
       28.47    27.64    26.19    26.32                                    
  7 Lock Haven Loggerheads-MA  'A'              1:54.56    1:49.88         14  
     1) Hannah Brian 13                 2) Morgan Brian 14                
     3) Evie Rembold 14                 4) Madison Bair 13                
       27.50    27.81    27.36    27.21                                    
  8 Chambersburg Chargers-MA  'A'               1:54.54    1:50.90         10  
     1) Victoria Kahsay 14              2) Emily Stroble 14               
     3) Cara Toney 14                   4) Isabel Lewis 14                
       27.49    29.34    27.71    26.36                                    
  9 East Lycoming Y Electric Eels  'A'          1:54.90    1:51.56          8  
     1) Abby Waltz 14                   2) Karlie Ryder 13                
     3) Amber Hakes 13                  4) Karlee Wallis 14               
       27.53    33.62    23.44    26.97                                    
 10 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  1:54.87    1:52.28          6  
     1) Andrea Gasgonia 13              2) Skyler Bower 14                
     3) Dana Persaud 13                 4) Markayleh Williams 14          
       28.38    28.69    27.91    27.30                                    
 11 Greater Scranton YMCA-MA  'A'               2:00.03    1:55.84          4  
     1) Sydney Ford 14                  2) Emily Dunn 13                  
     3) Julia Armetta 14                4) Maura Sheets 13                
       29.88    29.98    28.51    27.47                                    
 12 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                1:56.05    1:56.85          2  
     1) Joelle Blake 13                 2) Charity Parrott 13             
     3) Maya Amsler 14                  4) Sophia Andrade 14              
       28.34    30.04    30.75    27.72                                    
 13 Freeland YMCA  'A'                          2:02.77    1:58.83        
     1) Faith Vajda 13                  2) Natalie Yeager 13              
     3) Ashtyn Cartwright 13            4) Stefany Malaga 14              
       31.37    29.30    30.27    27.89                                    
 14 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'          2:04.14    2:04.80        
     1) Hunterjean Lucas 14             2) Madison Milheim 14             
     3) Mackenzie Gardner 13            4) Taylor Watkins 14              
       30.96    30.29    33.62    29.93                                    
 -- Nazareth Easton YMCA Blue Fins-MA  'A'      2:05.91         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Samantha Garvey 13              2) Jenna Emory 13                 
     3) Natalia Martinez 14             4) Jules Rice 13                  
       29.78    32.11    33.07    28.03                                    
 
Event 224  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:35.33    3/9/2013 Sunbury Branch YMCA                        
                         N Monroig, B Walker, K Shutt, J Malafronte        
                1:29.49  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:02.99
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chambersburg Chargers-MA  'A'               1:36.61    1:35.76         32  
     1) Ethan Welker 14                 2) Nick Shelly 13                 
     3) Diego Gonzalez 14               4) Aidan McMillen 14              
       24.00    24.57    24.35    22.84                                    
  2 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'              1:38.18    1:35.88         26  
     1) Daniel Gordon 14                2) Spencer Toth 14                
     3) Jack Raub 14                    4) Alan Flores 14                 
       22.93    24.69    24.76    23.50                                    
  3 Freeland YMCA  'A'                          1:38.83    1:35.96         24  
     1) Tony Goulstone 14               2) Antonio Daiute 13              
     3) Ryan Kovalick 14                4) Dylan Schreffler 14            
       23.99    24.76    24.14    23.07                                    
  4 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                1:41.35    1:39.06         22  
     1) Ahmed Elbeltagy 13              2) Nick Kishbaugh 14              
     3) Brady Madden 13                 4) Andrew Sponenberg 14           
       25.93    25.19    24.09    23.85                                    
  5 York YMCA Swimming-MA  'A'                  1:42.22    1:39.32         20  
     1) Ethan Wang 13                   2) Sam Stoner 13                  
     3) Jasen Bingaman 14               4) Will McDermott 14              
       24.54    25.87    25.20    23.71                                    
  6 Upper Perkiomen YMCA-MA  'A'                1:40.81    1:39.63         18  
     1) Dominick Pocius 14              2) Eric Harter 13                 
     3) David Pyfer 14                  4) Hunter Smith 14                
       26.11    25.77    24.59    23.16                                    
  7 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  1:42.52    1:39.82         14  
     1) Justin Oliver 14                2) Thomas Crotty 14               
     3) Mark Williams 14                4) Tyler Mui 14                   
       25.02    25.94    26.18    22.68                                    
  8 TriValley YMCA-MA  'A'                      1:44.42    1:40.54         10  
     1) Jonah Teel 14                   2) Noah DeLong 13                 
     3) Aiden Sherman 14                4) Connor Shriver 14              
       26.48    25.36    26.15    22.55                                    
  9 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'      1:44.55    1:42.74          8  
     1) Addison Collins 13              2) Patrick Gilhool 13             
     3) Sean McGuire 13                 4) Dylan Stahl 14                 
       24.99    26.83    25.91    25.01                                    
 10 East Lycoming Y Electric Eels  'A'          1:42.17    1:43.35          6  
     1) Sam Deluca 13                   2) Trent Rakowski 13              
     3) Evan Hamm 13                    4) Ross Flerlage 13               
       24.95    26.23    26.73    25.44                                    
 11 Wsy Swimming-MA  'A'                        1:46.50    1:43.69          4  
     1) Ryan Lee 13                     2) AJ Frownfelter 14              
     3) Gavin Stuckey 14                4) Ryan Boyce 14                  
       22.71    29.25    26.20    25.53                                    
 12 Nazareth Easton YMCA Blue Fins-MA  'A'      1:47.07    1:48.22          2  
     1) Jack Hasker 13                  2) Kevin Huber 14                 
     3) Eric Miller 14                  4) Kyle Collins 14                
       26.21    26.06    30.45    25.50                                    
 13 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'          1:52.71    1:49.05        
     1) Artie Dammer 14                 2) Daniel Lawrence 14             
     3) Hayne Webster 13                4) Cael Dick 14                   
       27.25    27.59    28.46    25.75                                    
 
Event 301  Girls 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:46.76    3/9/2013 Sunbury Branch YMCA                        
                         C Foley, K Saloky, E Grazio, A Grabski            
                1:50.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:18.49
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'      1:49.63    1:50.13 NATS    32  
     1) Sydney Houtz 16                 2) Emma Butzler 17                
     3) Elizabeth Bason 17              4) Abigail Doss 16                
       28.29    31.00    26.67    24.17                                    
  2 York YMCA Swimming-MA  'A'                  1:45.19    1:50.17 NATS    26  
     1) Riley Trout 15                  2) Jessie McMurray 16             
     3) Brina Uhlin 15                  4) Morgan Merrifield 16           
       28.39    30.49    26.68    24.61                                    
  3 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                1:51.07    1:51.34         24  
     1) Hanna Everhart 17               2) Abby Ferguson 15               
     3) Jenna Madden 17                 4) Mia Doll 15                    
       15.50    17.45    25.30    53.09                                    
  4 Falcon Swim Club/Lebanon YMCA-MA  'A'       1:50.96    1:51.60         22  
     1) Vyktoria Kline 17               2) Krysta Weik 17                 
     3) Camryn Vila 18                  4) Gabrielle Talys 15             
       27.43    31.25    28.11    24.81                                    
  5 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'      1:57.57    1:52.28         20  
     1) Anna Lehr 17                    2) Natalie Richardson 16          
     3) Sabrina Krotzer 18              4) Abigail Mack 16                
       28.46    31.85    27.29    24.68                                    
  6 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'      1:55.64    1:53.56         18  
     1) Anna Butler 15                  2) Shea Stuyvesant 17             
     3) Grace Dangelo 16                4) Sophie Gerhart 15              
       29.66    31.89    26.84    25.17                                    
  7 Wsy Swimming-MA  'A'                        1:59.09    1:54.40         14  
     1) Lindsay Berra 17                2) Sarah Wyant 17                 
     3) Mimi Chase 17                   4) Carolyn Bolden 16              
       28.99    31.16    28.57    25.68                                    
  8 Wilkes-Barre Family YMCA-MA  'A'            1:54.50    1:55.18         10  
     1) Emily Mahler 15                 2) Margaret Walting 15            
     3) Corinne Smith 18                4) Olivia Grozio 16               
       29.50    29.16    28.90    27.62                                    
  9 Lock Haven Loggerheads-MA  'A'              2:02.15    1:57.63          8  
     1) Avery Mahoney 16                2) Rachel Marek 17                
     3) Olivia McGhee 18                4) Jordan O'Connor 15             
       30.43    32.95    28.51    25.74                                    
 10 Nazareth Easton YMCA Blue Fins-MA  'A'      2:04.20    2:01.22          6  
     1) Justine Drake 17                2) Taylor Slauson 17              
     3) Jade Ware 15                    4) Rebekah Livermore 15           
       28.58    35.11    30.34    27.19                                    
 11 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                2:03.78    2:01.44          4  
     1) Katie Manning 18                2) Hanna Manning 18               
     3) Jill Bulley 17                  4) Jules Baumgardner 16           
       29.39    34.36    28.11    29.58                                    
 12 East Lycoming Y Electric Eels  'A'          2:10.45    2:01.70          2  
     1) Madesyn Brelsford 15            2) Emilie Detweiler 17            
     3) Tyler Johnson 15                4) Schyler Keller 16              
       29.59    34.57    31.22    26.32                                    
 13 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  1:56.60    2:01.95        
     1) Savannah Poveromo 16            2) Hannah Persaud 15              
     3) Julia Delaney 15                4) Paige Jackett 16               
       31.83    34.16    29.24    26.72                                    
 14 Freeland YMCA  'A'                          2:12.68    2:03.14        
     1) Marina O'Hara 16                2) Alberiluz Alcantara 16         
     3) Sydney Lloyd 15                 4) Abigail Goulstone 16           
       31.11    36.91    27.04    28.08                                    
 15 TriValley YMCA-MA  'A'                      2:06.61    2:03.88        
     1) Nicole Hipp 17                  2) Allison Brattley 15            
     3) Lauren Tanis 16                 4) Mackenzie Frey 15              
       31.56    34.37    29.53    28.42                                    
 16 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'          2:04.24    2:04.33        
     1) Roni Sander 15                  2) Brenna White 16                
     3) Ally Moore 15                   4) Izzy Griswold 15               
       33.82    33.15    31.43    25.93                                    
 
Event 302  Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:36.59   3/11/2017 Wsy Swimming, WSY  -MA                     
                         J Lauver, J Anderson, J Deckman, B Webber         
                1:39.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:15.49
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schuylkill YMCA-MA  'A'                     1:38.96    1:39.11 NATS    32  
     1) Reggie Crawford 16              2) Kristopher Boxter 17           
     3) Jorge Moncayo 17                4) Joey Antolick 17               
       25.06    28.52    24.09    21.44                                    
  2 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'      1:44.07    1:39.72 NATS    26  
     1) Jase Smith 17                   2) Christopher Chambers 18        
     3) Robert Negron 17                4) Sam Capwell 16                 
       25.93    27.72    22.71    23.36                                    
  3 York YMCA Swimming-MA  'A'                  1:38.67    1:40.38         24  
     1) Ted Gunn 18                     2) Riley Thomas 15                
     3) Miles Cox 15                    4) Cameron Speed 16               
       25.68    27.78    24.29    22.63                                    
  4 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                1:42.90    1:42.44         22  
     1) Luke Stine 15                   2) Colten Bennett 15              
     3) Ryan McHenry 16                 4) Connor Empie 16                
       24.94    29.49    25.14    22.87                                    
  5 Wsy Swimming-MA  'A'                        1:40.45    1:44.68         20  
     1) Logan Skiles 16                 2) Tommy Chase 15                 
     3) Ryan Albert 18                  4) Wade Turlington 16             
       27.38    26.61    26.00    24.69                                    
  6 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'      1:53.88    1:46.62         18  
     1) Noah Witt 17                    2) Hunter Mona 18                 
     3) Zachary Shunk 16                4) Jonathan Coll 16               
       24.03    31.68    26.76    24.15                                    
  7 East Lycoming Y Electric Eels  'A'          1:54.00    1:46.92         14  
     1) Sam Jordan 16                   2) Angelo Silvagni 15             
     3) Landon Corbin 15                4) Kurtis Johnson 17              
       26.32    29.98    26.80    23.82                                    
  8 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'          1:55.78    1:48.29         10  
     1) Riley Hockman 15                2) Brennan Warner 15              
     3) Matthew Beard 16                4) Zach Schwoyer 18               
       28.24    31.46    23.79    24.80                                    
  9 Lock Haven Loggerheads-MA  'A'              1:52.75    1:52.62          8  
     1) Nash Berfield 17                2) Derek Hughes 15                
     3) James Riccardo 17               4) Jordon Sheets 17               
       28.62    34.01    25.56    24.43                                    
 -- Pocono Family YMCA-MA  'A'                  1:42.84         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Kevin Oliver 16                 2) Liam Naturale 17               
     3) Juan Hernandez 15               4) Stephen Crikelair 16           
       26.95    28.06    25.82    22.39                                    
 
Event 303  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:50.80    3/7/2015 Meghan Small, York Y                       
                1:55.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:10.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abigail Doss        16 GSVY-MA              1:52.43    1:51.61 NATS    16  
      26.83   28.34   28.34   28.10                                
  2 Annabelle McCullou  18 CC-MA                1:58.55    1:56.19         13  
      27.33   29.40   29.97   29.49                                
  3 Kylie Martin        17 York Y-MA            1:54.76    1:57.08         12  
      26.60   29.00   30.37   31.11                                
  4 Noel Fresa          15 UPY-MA               1:57.92    1:58.97         11  
      27.18   30.21   30.94   30.64                                
  5 Cailin Campbell     17 Pocono Piranhas-MA   2:00.70    1:59.70         10  
      27.01   29.37   31.16   32.16                                
  6 Peyton McNulty      17 Pocono Piranhas-MA   2:01.30    2:00.04          9  
      28.49   30.72   30.56   30.27                                
  7 Callie Paff         17 York Y-MA            1:59.00    2:00.90          7  
      28.17   30.39   31.08   31.26                                
  8 Alexis Majka        17 WSY-MA               1:59.05    2:00.91          5  
      27.91   30.30   31.47   31.23                                
  9 Abigail Mack        16 Stars-MA             2:01.95    2:01.03          4  
      27.30   29.80   31.72   32.21                                
 10 Emma Withey         16 Pocono Piranhas-MA   2:00.23    2:01.20          3  
      28.55   30.80   31.30   30.55                                
 11 Sarah Fravel        17 GSVY-MA              2:08.11    2:01.63          2  
      28.06   31.33   31.64   30.60                                
 12 Paige Jackett       16 Pocono Piranhas-MA   2:00.13    2:03.06          1  
      28.54   31.02   31.76   31.74                                
 13 Maya Urbanski       16 SCAY-MA              2:01.37    2:03.65        
      28.82   31.00   31.95   31.88                                
 14 Kylie Mallams       16 GSVY-MA              2:03.73    2:03.87        
      28.75   31.77   32.03   31.32                                
 15 Anna Butler         15 SCAY-MA              2:00.22    2:03.92        
      28.01   30.98   31.77   33.16                                
 16 Maggie Shaffer      15 LANY-MA              2:02.89    2:04.25        
      27.85   30.99   32.60   32.81                                
 17 Catherine Caswell   15 SCAY-MA              1:59.11    2:04.43        
      28.63   31.38   32.07   32.35                                
 18 Rylee Bolinsky      16 SKY-MA               2:03.40    2:04.94        
      28.78   31.61   32.26   32.29                                
 19 Jacqui Kokinda      15 SKY-MA               2:05.22    2:06.57        
      29.10   32.50   33.03   31.94                                
 20 Nicole Lee          16 WSY-MA               2:09.58    2:06.69        
      28.85   31.45   32.86   33.53                                
 21 Emily Mahler        15 WBY-MA               2:03.67    2:06.80        
      28.77   32.61   33.72   31.70                                
 22 Lauren Musser       15 CYAA-ZZ              2:05.61    2:06.85        
      28.37   32.25   33.03   33.20                                
 23 Grace Hollister     16 GSY-MA               2:06.62    2:07.64        
      28.41   32.43   33.76   33.04                                
 24 Riley Trout         15 York Y-MA            2:01.47    2:07.82        
      29.33   32.62   33.01   32.86                                
 25 Nevaeh Williams     15 Pocono Piranhas-MA   2:08.00    2:09.02        
      29.72   32.08   33.54   33.68                                
 26 Kasi Conjack        16 WSY-MA               2:10.13    2:09.42        
      29.27   32.63   34.07   33.45                                
 
Event 304  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:44.85   3/12/2016 Zack Wolbert, POCONO PIRANHAS              
                1:45.39  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  1:59.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian Coleman   16 GSVY-MA              1:51.63    1:46.94         16  
      24.73   24.22   30.30   27.69                                
  2 Connor Empie        16 BAY-MA               1:46.91    1:47.48         13  
      25.43   26.98   27.38   27.69                                
  3 Noah Witt           17 SCAY-MA              1:50.63    1:47.52         12  
      25.01   27.44   27.71   27.36                                
  4 Owen Miller         15 UPY-MA               1:49.15    1:47.58         11  
      23.99   26.81   28.29   28.49                                
  5 Benjamin Gonzalez   16 Pocono Piranhas-MA   1:48.48    1:48.31         10  
      25.60   27.91   27.80   27.00                                
  6 Gabe Deiderick      16 Fsc-Leby-MA          1:51.13    1:49.10          9  
      24.08   27.37   28.92   28.73                                
  7 Seth Kahsay         15 CC-MA                1:50.65    1:49.45          7  
      25.86   28.11   27.96   27.52                                
  8 Alec Fatta          17 York Y-MA            1:47.48    1:49.79          5  
      25.67   27.48   28.23   28.41                                
  9 Ryan McHenry        16 BAY-MA               1:50.30    1:49.87          4  
      24.96   27.35   28.77   28.79                                
 10 Mason Irwin         15 SKY-MA               1:48.86    1:50.04          3  
      25.18   27.58   29.05   28.23                                
 11 Ty Rabenstein       16 SKY-MA               1:48.51    1:50.40          2  
      26.24   27.80   28.61   27.75                                
 12 Miles Cox           15 York Y-MA            1:48.62    1:51.23          1  
      25.62   28.58   28.92   28.11                                
 13 Ethan Kahsay        17 CC-MA                1:54.63    1:52.61        
      25.62   28.35   29.13   29.51                                
 14 Stephen Crikelair   16 Pocono Piranhas-MA   1:50.72    1:52.63        
      25.58   28.51   28.76   29.78                                
 15 Stephen Ventura     17 York Y-MA            1:52.99    1:53.06        
      27.08   28.09   28.72   29.17                                
 16 Orval Fissel        17 York Y-MA            1:54.52    1:53.38        
      25.95   28.75   29.75   28.93                                
 17 Garrett Fuhrman     18 York Y-MA            1:54.78    1:54.45        
      26.69   28.89   29.43   29.44                                
 18 Bryant LaCroix      15 BAY-MA               1:59.93    1:54.85        
      25.75   29.12   30.35   29.63                                
 19 Reese Kurian        15 BAY-MA               1:52.94    1:55.33        
      26.50   29.43   30.23   29.17                                
 20 Jordon Sheets       17 Loggerheads-MA       1:52.17    1:56.51        
      26.48   29.03   30.63   30.37                                
 21 Holden Andrewcavag  16 SKY-MA               1:59.52    1:56.81        
      26.86   29.73   30.30   29.92                                
 22 Tanner Russell      16 York Y-MA            1:56.28    1:57.75        
      26.61   29.30   30.88   30.96                                
 23 Ryan Albert         18 WSY-MA               1:50.63    1:57.93        
      26.33   28.95   30.94   31.71                                
 24 Harrison Ziegler    15 WSY-MA               1:57.81    1:58.14        
      26.88   30.69   30.87   29.70                                
 25 Michael Johnson     15 CC-MA                1:59.99    2:04.46        
      27.77   31.66   32.89   32.14                                
 
Event 305  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 23.92    3/9/2013 Adriana Grabski, SUNY                        
                24.59  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  27.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanna Everhart      17 BAY-MA                 25.24      24.29 NATS    16  
  2 Margaret Walting    15 WBY-MA                 24.23      24.49 NATS    13  
  3 Leah Braswell       17 York Y-MA              24.56      24.50 NATS    12  
  4 Annabelle McCullou  18 CC-MA                  24.75      24.66         11  
  5 Emma Butzler        17 GSVY-MA                25.39      24.83         10  
  6 Morgan Merrifield   16 York Y-MA              25.03      24.98          9  
  7 Gabrielle Talys     15 Fsc-Leby-MA            25.02      25.10          7  
  8 Carolyn Bolden      16 WSY-MA                 25.45      25.17          5  
  9 Marget Shelly       17 York Y-MA              25.57      25.18          4  
 10 Lauren Fenn         16 Pocono Piranhas-MA     24.90      25.23          3  
 11 Katie Yoder         16 LANY-MA                24.79      25.29          2  
 12 Kara Campbell       15 Pocono Piranhas-MA     25.59      25.32          1  
 13 Kylie Martin        17 York Y-MA              24.71      25.38        
 13 Sydney Lloyd        15 HAZY                   25.17      25.38        
 15 Sydney Houtz        16 GSVY-MA                25.46      25.45        
 16 Hannah Burlein      18 GSY-MA                 25.47      25.50        
 17 Krysta Weik         17 Fsc-Leby-MA            25.93      25.71        
 18 Lindsay Berra       17 WSY-MA                 25.10      25.72        
 19 Kendra Smith        17 Stars-MA               25.26      25.73        
 20 Jordan O'Connor     15 Loggerheads-MA         25.23      26.03        
 21 Allison Brattley    15 TriValley-MA           26.38      26.05        
 21 Sierra Young        16 CYAA-ZZ                25.79      26.05        
 23 Izzy Griswold       15 JS Winter YMCA         25.61      26.06        
 24 Hanna Manning       18 WAY-MA                 26.20      26.07        
 25 Kylie Tohill        17 SKY-MA                 25.45      26.10        
 26 Alexis Majka        17 WSY-MA                 25.97      26.25        
 27 Katie Manning       18 WAY-MA                 26.29      26.31        
 28 Natalie Richardson  16 Stars-MA               25.76      26.43        
 29 Sasha Persaud       16 Pocono Piranhas-MA     26.21      26.51        
 30 Anna Butler         15 SCAY-MA                25.76      26.53        
 31 Breanna Kratz       16 CC-MA                  27.34      26.59        
 32 Jessie McMurray     16 York Y-MA              25.77      26.63        
 33 Schyler Keller      16 East Lyco Eels         26.30      26.64        
 34 Nicole Hipp         17 TriValley-MA           27.80      26.88        
 35 Roni Sander         15 JS Winter YMCA         26.41      26.89        
 36 Abby Alexander      15 WSY-MA                 27.91      26.93        
 37 Marina O'Hara       16 HAZY                   26.24      26.96        
 38 Shea Stuyvesant     17 SCAY-MA                27.82      26.97        
 39 Jill Bulley         17 WAY-MA                 27.08      27.23        
 40 Teddi Powell        16 CC-MA                  27.53      27.25        
 41 Juliana Diehl       17 BAY-MA                 26.97      27.38        
 42 Corinne Smith       18 WBY-MA                 27.95      27.50        
 43 Emma Reilly         16 Stars-MA               27.32      27.67        
 44 Brianna Shay        17 Fsc-Leby-MA            27.31      27.73        
 45 Ana Koontz          15 HAY-MA                 27.85      27.79        
 46 Rebekah Livermore   15 NEYS-MA                27.08      27.82        
 47 Tyler Johnson       15 East Lyco Eels         27.76      28.25        
 48 Emmaleigh Hagarman  15 HAY-MA                 27.92      28.69        
 
Event 306  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 21.52    3/7/2015 Joshua Williams, POCONO PIRANHAS             
                22.09  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  24.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robert Negron       17 Stars-MA               20.63      20.95%NATS    16  
  2 Logan Skiles        16 WSY-MA                 21.50      21.50%NATS    13  
  3 Alec Peckmann       18 York Y-MA              21.27      21.87 NATS    12  
  4 Isaiah Bell         17 CYAA-ZZ                21.40      21.98 NATS    11  
  5 Logan Brockway      18 York Y-MA              21.69      22.16         10  
  6 Joey Antolick       17 SKY-MA                 21.86      22.23          9  
  7 Ryan Schreffler     16 HAZY                   22.58      22.36          7  
  8 Logan McFadden      16 York Y-MA              22.14      22.38          5  
  9 Jorge Moncayo       17 SKY-MA                 22.85      22.49          4  
 10 Avery Barley        17 CC-MA                  21.59      22.60          3  
 11 Matthew Beard       16 JS Winter YMCA         22.40      22.67          2  
 12 CJ Pong             15 CC-MA                  22.68      22.71          1  
 13 Collin Ruby         17 HAY-MA                 22.62      22.72        
 14 Caleb Snyder        16 HAZY                   22.23      22.74        
 15 Jase Smith          17 Stars-MA               21.87      22.82        
 16 Jacob Greenwood     17 CC-MA                  22.63      22.99        
 17 Riley Thomas        15 York Y-MA              22.98      23.20        
 18 Dylan Fitzgerald    15 NEYS-MA                22.82      23.24        
 19 Andrew Johnson      17 SKY-MA                 22.91      23.27        
 20 Owen Miller         15 UPY-MA                 22.54      23.43        
 21 Liam Naturale       17 Pocono Piranhas-MA     24.00      23.58        
 22 Wade Turlington     16 WSY-MA                 23.69      23.67        
 23 William Livermore   20 NEYS-MA                23.94      23.72        
 24 Matthew Marvin      18 BAY-MA                 23.62      23.79        
 25 Christian Fulton    15 LANY-MA                23.99      23.80        
 26 Derrick Yuengling   15 SKY-MA                 24.04      24.02        
 27 Kurtis Johnson      17 East Lyco Eels         24.11      24.09        
 28 Owen McCabe         17 Pocono Piranhas-MA     24.98      24.31        
 29 Jonathan Coll       16 SCAY-MA                24.65      24.36        
 30 Sean O'Connor       15 WAY-MA                 24.39      24.41        
 31 Aidan Connolly      15 York Y-MA              24.11      24.45        
 32 John Buttillo       19 Stars-MA               24.38      24.54        
 33 Jon Clinton         15 HAY-MA                 24.58      24.65        
 34 Brennan Warner      15 JS Winter YMCA         24.14      24.75        
 35 Justin Reyes        18 HAZY                   24.05      24.91        
 36 Nathan Spak         16 UPY-MA                 24.24      24.99        
 37 Zach Schwoyer       18 JS Winter YMCA         24.58      26.00        
 -- Sam Capwell         16 Stars-MA               23.01         DQ        
      False start
 
Event 307  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 56.84   3/12/2016 Marget Shelly, CC   -MA                      
                58.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  1:08.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leah Braswell       17 York Y-MA              58.66      58.18 NATS    16  
      28.79   29.39                                                
  2 Vyktoria Kline      17 Fsc-Leby-MA          1:00.23      59.49         13  
      29.03   30.46                                                
  3 Anna Lehr           17 Stars-MA               59.37      59.75         12  
      28.99   30.76                                                
  4 Lauren Fenn         16 Pocono Piranhas-MA     58.14      59.87         11  
      29.39   30.48                                                
  5 Samantha Taylor     15 Stars-MA               59.85      59.99         10  
      29.36   30.63                                                
  6 Kaylee Heimes       17 UPY-MA                 57.75    1:00.59          9  
      29.19   31.40                                                
  7 Sarah Wyant         17 WSY-MA               1:00.94    1:00.95          6  
      29.16   31.79                                                
  7 Gabi Walsh          15 LANY-MA              1:00.12    1:00.95          6  
      29.88   31.07                                                
  9 Lauren Michaels     16 GSVY-MA                59.96    1:01.16          4  
      29.91   31.25                                                
 10 Meghan French       16 York Y-MA            1:02.12    1:02.09          3  
      30.86   31.23                                                
 11 Madison Nalls       17 York Y-MA            1:06.62    1:02.10          2  
      30.36   31.74                                                
 12 Claire Laux         17 York Y-MA            1:02.76    1:02.16          1  
      30.56   31.60                                                
 13 Madesyn Brelsford   15 East Lyco Eels       1:02.01    1:02.37        
      30.24   32.13                                                
 14 Justine Drake       17 NEYS-MA              1:01.38    1:02.38        
      29.75   32.63                                                
 15 Lindsay Berra       17 WSY-MA               1:00.36    1:02.56        
      30.03   32.53                                                
 16 Jordan O'Connor     15 Loggerheads-MA         59.67    1:02.59        
      30.30   32.29                                                
 17 Brina Uhlin         15 York Y-MA            1:00.30    1:02.94        
      30.70   32.24                                                
 18 Alana Josey         15 York Y-MA            1:03.60    1:02.96        
      30.68   32.28                                                
 19 Katie Manning       18 WAY-MA               1:03.38    1:03.09        
      30.41   32.68                                                
 20 Mallorie Dukmen     16 SKY-MA               1:02.23    1:03.43        
      30.05   33.38                                                
 21 Nyah Stahl          15 York Y-MA            1:00.43    1:03.53        
      31.02   32.51                                                
 22 Carolyn Bolden      16 WSY-MA               1:06.88    1:04.25        
      31.41   32.84                                                
 23 Emily Mahler        15 WBY-MA               1:03.42    1:04.44        
      31.16   33.28                                                
 24 Carlee Rankin       17 WSY-MA               1:07.07    1:04.76        
    1:04.80                                                        
 25 Anna Butler         15 SCAY-MA              1:04.01    1:04.98        
      31.51   33.47                                                
 26 Jessie McMurray     16 York Y-MA            1:07.19    1:05.03        
      31.45   33.58                                                
 27 Sabrina Krotzer     18 Stars-MA             1:06.02    1:05.08        
      31.70   33.38                                                
 28 Madison Lambert     18 SCAY-MA              1:02.03    1:05.22        
      31.81   33.41                                                
 29 Elizabeth Andrewca  18 SKY-MA               1:05.24    1:07.28        
      33.15   34.13                                                
 30 Savannah Poveromo   16 Pocono Piranhas-MA   1:07.19    1:07.63        
      33.16   34.47                                                
 31 Brianna Shay        17 Fsc-Leby-MA          1:08.10    1:08.19        
      32.41   35.78                                                
 32 Marina O'Hara       16 HAZY                 1:05.50    1:08.21        
      32.58   35.63                                                
 33 Allison Brattley    15 TriValley-MA         1:07.19    1:08.30        
      33.35   34.95                                                
 34 Nya Brown           15 York Y-MA            1:08.65    1:08.79        
      33.26   35.53                                                
 
Event 308  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 52.47    3/7/2015 Zack Wolbert, POCONO PIRANHAS                
                54.19  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  1:04.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Justin Heimes       15 UPY-MA                 50.40      52.07%NATS    16  
      25.49   26.58                                                
  2 Zachary Wolbert     18 Pocono Piranhas-MA     50.66      52.47%NATS    13  
      25.47   27.00                                                
  3 Luke Stine          15 BAY-MA                 53.01      53.19 NATS    12  
      25.93   27.26                                                
  4 Robert Negron       17 Stars-MA               56.45      53.92 NATS    11  
      25.82   28.10                                                
  5 Diego Mendieta      18 Pocono Piranhas-MA     55.83      55.84         10  
      26.76   29.08                                                
  6 Sam Jordan          16 East Lyco Eels         55.19      55.99          9  
      27.22   28.77                                                
  7 Owen Woodard        15 LANY-MA                55.72      56.11          7  
      26.89   29.22                                                
  8 Adam Mahler         17 WBY-MA                 55.89      56.30          5  
      27.35   28.95                                                
  9 Jared Hicks         17 York Y-MA              56.82      57.35          4  
      28.12   29.23                                                
 10 Seth Kahsay         15 CC-MA                  58.19      58.06          3  
      28.37   29.69                                                
 11 Collin Ruby         17 HAY-MA                 57.61      58.17          2  
      28.05   30.12                                                
 12 Christopher Meng    17 GSVY-MA                59.45      58.24          1  
      28.35   29.89                                                
 13 Christopher Caboni  15 WBY-MA                 58.14      58.38        
      28.29   30.09                                                
 14 Matthew Marvin      18 BAY-MA               1:04.77    1:00.17        
      29.39   30.78                                                
 15 Auden Block         16 LANY-MA                59.10    1:00.41        
      28.84   31.57                                                
 16 Reese Kurian        15 BAY-MA                 58.58    1:00.97        
      29.65   31.32                                                
 17 James Riccardo      17 Loggerheads-MA       1:00.20    1:01.17        
      29.53   31.64                                                
 18 Derrick Yuengling   15 SKY-MA               1:02.47    1:01.58        
      30.33   31.25                                                
 19 Juan Hernandez      15 Pocono Piranhas-MA   1:00.16    1:01.96        
      30.10   31.86                                                
 20 Nash Berfield       17 Loggerheads-MA         58.86    1:02.17        
      30.00   32.17                                                
 21 Holden Andrewcavag  16 SKY-MA               1:02.88    1:02.23        
      30.17   32.06                                                
 22 Zachary Shunk       16 SCAY-MA              1:03.20    1:03.27        
      30.40   32.87                                                
 23 Josh Burrows        16 Fsc-Leby-MA          1:04.15    1:03.67        
      31.25   32.42                                                
 24 Justin Reyes        18 HAZY                   59.32    1:06.00        
      31.76   34.24                                                
 25 John Jones          16 Stars-MA             1:04.02    1:06.86        
      31.76   35.10                                                
 
Event 309  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:04.70    3/7/2015 Meghan Small, York Y                       
                1:08.19  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  1:19.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Margaret Walting    15 WBY-MA               1:04.05    1:04.58%NATS    16  
      30.32   34.26                                                
  2 Peyton McNulty      17 Pocono Piranhas-MA   1:08.54    1:07.53 NATS    13  
      32.17   35.36                                                
  3 Olivia Grozio       16 WBY-MA               1:09.76    1:09.34         12  
      32.87   36.47                                                
  4 Bella Wise          18 York Y-MA            1:08.67    1:09.35         11  
      32.55   36.80                                                
  5 Rachel Olson        16 LANY-MA              1:08.33    1:09.38         10  
      32.69   36.69                                                
  6 Megan Heist         15 York Y-MA            1:09.40    1:09.75          9  
      32.57   37.18                                                
  7 Krysta Weik         17 Fsc-Leby-MA          1:09.72    1:10.12          7  
      32.76   37.36                                                
  8 Emma Butzler        17 GSVY-MA              1:14.28    1:10.25          5  
      32.61   37.64                                                
  9 Elizabeth Ross      16 GSVY-MA              1:12.76    1:10.33          4  
      33.33   37.00                                                
 10 Sarah Wyant         17 WSY-MA               1:08.94    1:11.11          3  
      32.80   38.31                                                
 11 Mia Doll            15 BAY-MA               1:13.51    1:12.18          2  
      33.27   38.91                                                
 12 Rachel Marek        17 Loggerheads-MA       1:09.64    1:12.23          1  
      33.53   38.70                                                
 13 Shea Stuyvesant     17 SCAY-MA              1:08.24    1:12.57        
      33.69   38.88                                                
 14 Natalie Richardson  16 Stars-MA             1:11.32    1:12.73        
      33.21   39.52                                                
 15 Camryn Vila         18 Fsc-Leby-MA          1:11.90    1:13.03        
      34.15   38.88                                                
 16 Hannah Persaud      15 Pocono Piranhas-MA   1:12.67    1:13.27        
      34.13   39.14                                                
 17 Kylie Mallams       16 GSVY-MA              1:13.81    1:13.81        
      34.45   39.36                                                
 18 Gretchen Hinkle     15 BAY-MA               1:15.74    1:14.40        
      35.14   39.26                                                
 19 Katelyn Hunt        16 York Y-MA            1:13.75    1:15.07        
      34.93   40.14                                                
 20 Brenna White        16 JS Winter YMCA       1:14.23    1:15.82        
      35.00   40.82                                                
 21 Jade Ware           15 NEYS-MA              1:13.54    1:16.01        
      34.79   41.22                                                
 22 Madeline Gingrich   15 Fsc-Leby-MA          1:16.33    1:16.06        
      35.43   40.63                                                
 23 Kendra Smith        17 Stars-MA             1:18.73    1:16.09        
      35.41   40.68                                                
 24 Ilana Jacobson      15 WSY-MA               1:16.10    1:16.52        
      36.01   40.51                                                
 25 Audrey Duck         15 SCAY-MA              1:14.36    1:16.66        
      35.74   40.92                                                
 26 Emilie Detweiler    17 East Lyco Eels       1:16.16    1:16.93        
      36.20   40.73                                                
 27 Emma Reilly         16 Stars-MA             1:15.74    1:16.95        
      35.39   41.56                                                
 28 McKenna Fox         15 Loggerheads-MA       1:17.77    1:17.34        
      35.56   41.78                                                
 29 Abbie Reichelderfe  17 CC-MA                1:15.35    1:18.89        
      36.26   42.63                                                
 30 Ana Koontz          15 HAY-MA               1:18.30    1:19.10        
      36.55   42.55                                                
 31 Meleah Doutrich     16 Fsc-Leby-MA          1:19.17    1:20.98        
      38.09   42.89                                                
 32 Taylor Slauson      17 NEYS-MA              1:18.51    1:21.59        
      38.15   43.44                                                
 
Event 310  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 59.43    3/9/2013 Eric Usbeck, GSY                             
              1:01.09  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  1:11.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alec Peckmann       18 York Y-MA              58.27    1:00.45 NATS    16  
      28.38   32.07                                                
  2 Paul Flowers        17 SKY-MA               1:02.22    1:01.29         13  
      28.68   32.61                                                
  3 Samuel Nonemaker    17 CYAA-ZZ              1:03.31    1:01.67         12  
      28.62   33.05                                                
  4 Sam Lutter          15 York Y-MA            1:01.76    1:01.70         11  
      28.86   32.84                                                
  5 Kristopher Boxter   17 SKY-MA               1:00.49    1:01.92         10  
      28.80   33.12                                                
  6 Liam Naturale       17 Pocono Piranhas-MA   1:01.26    1:02.10          9  
      28.99   33.11                                                
  7 Devon Chenot        18 CYAA-ZZ              1:00.91    1:02.15          7  
      29.12   33.03                                                
  8 William Cerbone     15 Pocono Piranhas-MA   1:04.51    1:02.37          5  
      29.15   33.22                                                
  9 Ted Gunn            18 York Y-MA            1:04.35    1:02.47          4  
      29.45   33.02                                                
 10 Tanner Fatta        15 York Y-MA            1:02.91    1:02.58          3  
      29.40   33.18                                                
 11 Miles Cox           15 York Y-MA            1:03.49    1:03.02          2  
      30.17   32.85                                                
 12 Colten Bennett      15 BAY-MA               1:02.29    1:03.70          1  
      30.15   33.55                                                
 13 Kevin Oliver        16 Pocono Piranhas-MA   1:02.72    1:03.92        
      29.93   33.99                                                
 14 Noah Witt           17 SCAY-MA              1:05.80    1:03.95        
      30.11   33.84                                                
 15 Caleb Snyder        16 HAZY                 1:02.86    1:04.74        
      29.52   35.22                                                
 16 Scott Majka         15 WSY-MA               1:05.49    1:04.89        
      30.38   34.51                                                
 17 Michael Johnson     15 CC-MA                1:08.20    1:05.67        
      31.23   34.44                                                
 18 Christopher Caboni  15 WBY-MA               1:05.55    1:06.11        
      30.85   35.26                                                
 19 Riley Hockman       15 JS Winter YMCA       1:10.12    1:06.12        
      30.73   35.39                                                
 20 Angelo Silvagni     15 East Lyco Eels       1:05.60    1:07.31        
      31.29   36.02                                                
 21 Sean O'Connor       15 WAY-MA               1:08.01    1:08.08        
      32.15   35.93                                                
 22 Rory Naturale       15 Pocono Piranhas-MA   1:11.20    1:08.22        
      30.91   37.31                                                
 23 Collin Ruby         17 HAY-MA               1:06.14    1:09.25        
      31.91   37.34                                                
 24 Ryan Albert         18 WSY-MA               1:10.10    1:09.52        
      32.55   36.97                                                
 25 Brennan Warner      15 JS Winter YMCA       1:09.26    1:11.91        
      33.53   38.38                                                
 -- Travis Krivitski    17 HAY-MA               1:07.39         DQ        
      32.65   37.79                                                
 -- Christopher Chambe  18 Stars-MA               58.54         DQ        
      27.91   31.76                                                
 -- Reggie Crawford     16 SKY-MA                 58.85         DQ        
      27.08   30.37                                                
 
Event 311  Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 2:04.23    3/9/2013 Niki Price, York Y                         
                2:11.49  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:32.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elizabeth Bason     17 GSVY-MA              2:21.81    2:11.63         16  
      29.85   33.91   34.58   33.29                                
  2 Mimi Chase          17 WSY-MA               2:10.85    2:13.04         13  
      29.86   33.93   34.10   35.15                                
  3 Kara Campbell       15 Pocono Piranhas-MA   2:15.70    2:14.96         12  
      29.22   33.65   35.23   36.86                                
  4 Jenna Madden        17 BAY-MA               2:25.07    2:16.91         11  
      30.56   35.06   35.26   36.03                                
  5 Julia Delaney       15 Pocono Piranhas-MA   2:21.28    2:17.34         10  
      30.61   34.58   36.12   36.03                                
  6 Nevaeh Williams     15 Pocono Piranhas-MA   2:30.36    2:24.61          9  
      31.48   35.75   37.54   39.84                                
  7 Riley Trout         15 York Y-MA            2:16.23    2:28.04          7  
      31.81   38.00   39.33   38.90                                
 
Event 312  Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 1:51.44    3/7/2015 Zach Snyder, York Y                        
                1:58.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:24.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zachary Wolbert     18 Pocono Piranhas-MA   1:47.69    1:54.20 NATS    16  
      25.99   29.13   29.22   29.86                                
  2 Adam Mahler         17 WBY-MA               1:48.56    1:54.87 NATS    13  
      25.58   29.53   29.89   29.87                                
  3 Alex Sun            16 York Y-MA            1:56.55    1:57.98 NATS    12  
      26.34   29.81   30.48   31.35                                
  4 Stephen Ventura     17 York Y-MA            2:04.28    2:02.88         11  
      27.07   30.81   32.19   32.81                                
  5 Juan Hernandez      15 Pocono Piranhas-MA   2:07.39    2:05.49         10  
      28.11   31.18   33.08   33.12                                
  6 Rodriko Salas-Warn  16 BAY-MA               2:08.69    2:06.17          9  
      27.40   31.60   33.75   33.42                                
  7 Brendan Alvino      15 NEYS-MA              2:09.69    2:07.19          7  
      28.02   32.09   33.55   33.53                                
  8 Nathan Sponenberg   15 BAY-MA               2:15.40    2:11.54          5  
      28.45   33.16   34.95   34.98                                
  9 Andrew Zimmerman    15 LANY-MA              2:20.62    2:20.32          4  
      29.50   35.50   37.86   37.46                                
 10 Eli Plant           15 CYAA-ZZ              2:19.08    2:20.98          3  
      29.06   34.79   38.46   38.67                                
 
Event 313  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 52.21   3/12/2016 Meghan Small, York Y                         
                53.49  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  59.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noel Fresa          15 UPY-MA                 52.99      52.67 NATS    16  
      25.35   27.32                                                
  2 Carolyn Bolden      16 WSY-MA                 52.77      54.00         13  
      26.24   27.76                                                
  3 Kylie Martin        17 York Y-MA              53.34      54.12         12  
      25.97   28.15                                                
  4 Sarah Fravel        17 GSVY-MA                54.14      54.23         11  
      25.77   28.46                                                
  5 Morgan Merrifield   16 York Y-MA              54.66      54.25         10  
      26.11   28.14                                                
  6 Cailin Campbell     17 Pocono Piranhas-MA     55.67      54.65          9  
      26.36   28.29                                                
  7 Abigail Mack        16 Stars-MA               54.93      54.99          7  
      26.51   28.48                                                
  8 Sydney Lloyd        15 HAZY                   54.54      55.16          5  
      26.45   28.71                                                
  9 Brina Uhlin         15 York Y-MA              53.01      55.40          4  
      27.17   28.23                                                
 10 Gabrielle Talys     15 Fsc-Leby-MA            56.10      55.90          3  
      26.87   29.03                                                
 11 Alexis Majka        17 WSY-MA                 55.25      56.16          2  
      26.84   29.32                                                
 12 Kendra Smith        17 Stars-MA               55.86      56.28          1  
      26.82   29.46                                                
 13 Emma Withey         16 Pocono Piranhas-MA     56.90      56.51        
      27.30   29.21                                                
 13 Katie Yoder         16 LANY-MA                53.70      56.51        
      26.90   29.61                                                
 15 Paige Jackett       16 Pocono Piranhas-MA     57.47      56.54        
      27.64   28.90                                                
 16 Callie Paff         17 York Y-MA              56.51      56.55        
      27.57   28.98                                                
 17 Mia Doll            15 BAY-MA                 58.22      56.71        
      27.07   29.64                                                
 18 Sierra Young        16 CYAA-ZZ                56.16      56.88        
      27.35   29.53                                                
 19 Hannah Burlein      18 GSY-MA                 59.03      56.93        
      26.88   30.05                                                
 20 Elizabeth Ross      16 GSVY-MA                57.48      56.98        
      27.82   29.16                                                
 21 Lauren Tanis        16 TriValley-MA           58.48      57.22        
      27.41   29.81                                                
 22 Grace Hollister     16 GSY-MA                 58.42      57.30        
      26.73   30.57                                                
 23 Izzy Griswold       15 JS Winter YMCA         54.87      57.32        
      27.85   29.47                                                
 24 Hanna Manning       18 WAY-MA                 56.59      57.44        
      27.24   30.20                                                
 25 Lauren Musser       15 CYAA-ZZ                57.47      57.62        
      27.90   29.72                                                
 26 Liz Jackson         18 WSY-MA                 54.08      57.74        
      27.60   30.14                                                
 27 Carlee Rankin       17 WSY-MA                 55.32      57.81        
      27.19   30.62                                                
 28 Roni Sander         15 JS Winter YMCA         58.21      57.92        
      27.60   30.32                                                
 29 Kylie Tohill        17 SKY-MA                 56.50      57.96        
      27.57   30.39                                                
 30 Natalie Richardson  16 Stars-MA               57.95      57.97        
      28.11   29.86                                                
 31 Sabrina Krotzer     18 Stars-MA               59.78      58.18        
      28.20   29.98                                                
 32 Olivia Lee          17 GSVY-MA                59.39      58.28        
      27.92   30.36                                                
 32 Sasha Persaud       16 Pocono Piranhas-MA     58.93      58.28        
      27.48   30.80                                                
 34 Schyler Keller      16 East Lyco Eels         59.03      58.54        
      27.63   30.91                                                
 35 Maya Urbanski       16 SCAY-MA                59.17      58.62        
      28.49   30.13                                                
 36 Abby Alexander      15 WSY-MA                 58.08      58.87        
      28.12   30.75                                                
 37 Emily Edelstein     17 BAY-MA                 58.37      58.91        
      28.13   30.78                                                
 38 Lauren Fenn         16 Pocono Piranhas-MA     56.29      59.03        
      15.74   43.29                                                
 39 Jill Bulley         17 WAY-MA                 58.80      59.36        
      28.24   31.12                                                
 40 Juliana Diehl       17 BAY-MA                 58.89    1:00.04        
      28.92   31.12                                                
 41 Corinne Smith       18 WBY-MA                 59.02    1:00.54        
      28.69   31.85                                                
 42 Rebekah Livermore   15 NEYS-MA                59.51    1:00.75        
      28.90   31.85                                                
 -- Sarah Wyant         17 WSY-MA                 52.52         DQ        
      Declared false start
 -- Abigail Doss        16 GSVY-MA                53.44         DQ        
      False start
      26.36   27.95                                                
 
Event 314  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 47.25   3/11/2017 Robert Negron, STARS                         
                48.19  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  53.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Schreffler     16 HAZY                   47.68      48.56         16  
      23.01   25.55                                                
  2 Gabe Deiderick      16 Fsc-Leby-MA            49.20      48.61         13  
      23.10   25.51                                                
  3 Logan McFadden      16 York Y-MA              48.12      48.68         12  
      23.77   24.91                                                
  4 Joey Antolick       17 SKY-MA                 48.13      48.75         11  
      23.46   25.29                                                
  5 Noah Witt           17 SCAY-MA                49.10      49.73         10  
      23.55   26.18                                                
  6 Paul Flowers        17 SKY-MA                 52.51      49.76          9  
      24.02   25.74                                                
  7 Matthew Beard       16 JS Winter YMCA         49.31      49.97          7  
      24.30   25.67                                                
  8 Dylan Fitzgerald    15 NEYS-MA                53.78      50.15          5  
      24.26   25.89                                                
  9 Diego Mendieta      18 Pocono Piranhas-MA     50.33      50.22          4  
      24.01   26.21                                                
 10 Jase Smith          17 Stars-MA               53.22      50.27          3  
      23.85   26.42                                                
 11 Cameron Speed       16 York Y-MA              49.61      50.65          2  
      24.30   26.35                                                
 12 Jorge Moncayo       17 SKY-MA                 51.06      50.95          1  
      24.47   26.48                                                
 13 Benjamin Gonzalez   16 Pocono Piranhas-MA     53.66      51.03        
      24.61   26.42                                                
 14 Stephen Crikelair   16 Pocono Piranhas-MA     51.29      51.40        
      24.54   26.86                                                
 15 Andrew Johnson      17 SKY-MA                 50.82      51.60        
      24.46   27.14                                                
 16 Ty Rabenstein       16 SKY-MA                 53.55      51.90        
      24.71   27.19                                                
 17 Ethan Kahsay        17 CC-MA                  52.35      51.92        
      25.08   26.84                                                
 18 Sam Capwell         16 Stars-MA               52.21      52.26        
      24.83   27.43                                                
 19 Christopher Meng    17 GSVY-MA                51.74      52.33        
      25.31   27.02                                                
 20 Christian Fulton    15 LANY-MA                52.51      52.46        
      24.99   27.47                                                
 21 Matthew Marvin      18 BAY-MA                 52.51      52.96        
      25.28   27.68                                                
 22 Reese Kurian        15 BAY-MA                 52.53      53.10        
      25.46   27.64                                                
 23 Garrett Fuhrman     18 York Y-MA              52.77      53.21        
      26.05   27.16                                                
 24 Derrick Yuengling   15 SKY-MA                 52.67      53.50        
      25.75   27.75                                                
 24 Kurtis Johnson      17 East Lyco Eels         52.72      53.50        
      25.21   28.29                                                
 26 Jonathan Coll       16 SCAY-MA                53.84      53.56        
      25.72   27.84                                                
 27 Jordon Sheets       17 Loggerheads-MA         51.71      54.61        
      26.07   28.54                                                
 28 Keith Nissen        16 BAY-MA                 53.43      54.70        
      26.10   28.60                                                
 29 Ryan Albert         18 WSY-MA                 53.62      55.93        
      26.40   29.53                                                
 
Event 315  Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 2:04.15   3/12/2016 Marget Shelly, CC   -MA                    
                2:07.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:30.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kayla Reedy         16 York Y-MA            2:09.90    2:06.11 NATS    16  
      30.62   32.23   32.12   31.14                                
  2 Sydney Houtz        16 GSVY-MA              2:07.40    2:08.47         13  
      29.95   32.18   33.22   33.12                                
  3 Meghan French       16 York Y-MA            2:08.37    2:09.51         12  
      30.99   32.41   33.17   32.94                                
  4 Anna Lehr           17 Stars-MA             2:14.41    2:09.74         11  
      29.53   31.96   34.28   33.97                                
  5 Gabi Walsh          15 LANY-MA              2:10.61    2:10.85         10  
      30.70   32.76   33.69   33.70                                
  6 Lauren Michaels     16 GSVY-MA              2:11.72    2:11.80          9  
      31.05   33.23   33.74   33.78                                
  7 Claire Laux         17 York Y-MA            2:12.08    2:13.01          7  
      31.66   33.47   34.03   33.85                                
  8 Kaylee Heimes       17 UPY-MA               2:08.46    2:13.36          5  
      31.07   33.36   34.52   34.41                                
  9 Nyah Stahl          15 York Y-MA            2:07.39    2:14.45          4  
      31.17   33.70   34.69   34.89                                
 10 Alana Josey         15 York Y-MA            2:13.58    2:15.58          3  
      32.05   33.91   35.26   34.36                                
 11 Justine Drake       17 NEYS-MA              2:14.27    2:15.82          2  
      31.39   34.20   34.60   35.63                                
 12 Madesyn Brelsford   15 East Lyco Eels       2:17.25    2:16.50          1  
      31.48   34.53   35.82   34.67                                
 13 Emily Mahler        15 WBY-MA               2:27.85    2:18.39        
      32.19   35.17   35.69   35.34                                
 14 Madison Lambert     18 SCAY-MA              2:20.90    2:19.46        
      32.93   35.52   36.36   34.65                                
 15 Mallorie Dukmen     16 SKY-MA               2:21.99    2:19.63        
      31.67   35.27   36.73   35.96                                
 16 Camryn Vila         18 Fsc-Leby-MA          2:16.15    2:19.88        
      31.59   34.57   36.67   37.05                                
 17 Jacqui Kokinda      15 SKY-MA               2:26.63    2:21.64        
      33.69   35.83   36.71   35.41                                
 18 Savannah Poveromo   16 Pocono Piranhas-MA   2:25.40    2:21.65        
      33.79   36.52   36.40   34.94                                
 19 Nicole Hipp         17 TriValley-MA         2:28.09    2:22.73        
      33.73   35.79   36.91   36.30                                
 20 Elizabeth Andrewca  18 SKY-MA               2:25.33    2:24.74        
      35.02   36.23   37.07   36.42                                
 21 Nya Brown           15 York Y-MA            2:28.75    2:28.43        
      34.41   37.59   38.63   37.80                                
 22 Emma Wylam          15 WSY-MA               2:30.98    2:31.08        
      35.11   38.15   39.40   38.42                                
 
Event 316  Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 1:54.33   3/12/2016 Spencer Hill, WSY  -MA                     
                1:56.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:18.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Justin Heimes       15 UPY-MA               1:50.27    1:52.95%NATS    16  
      27.73   28.77   28.01   28.44                                
  2 Alec Peckmann       18 York Y-MA            1:51.73    1:54.38 NATS    13  
      27.14   28.82   28.98   29.44                                
  3 Kyle Farrow         15 WSY-MA               1:58.38    1:57.98         12  
      27.69   29.73   30.40   30.16                                
  4 Luke Stine          15 BAY-MA               2:02.01    2:00.49         11  
      27.78   30.47   31.98   30.26                                
  5 Christian Coleman   16 GSVY-MA              2:01.71    2:01.11         10  
      28.44   30.29   31.24   31.14                                
  6 Sam Jordan          16 East Lyco Eels       2:09.93    2:03.31          9  
      28.34   31.36   32.05   31.56                                
  7 Ryan McHenry        16 BAY-MA               2:05.98    2:03.65          7  
      28.34   30.86   32.38   32.07                                
  8 Kaleb Hause         15 BAY-MA               2:08.28    2:04.14          5  
      28.89   31.40   32.03   31.82                                
  9 Jared Hicks         17 York Y-MA            1:59.72    2:05.74          4  
      29.31   31.34   32.53   32.56                                
 10 Bryant LaCroix      15 BAY-MA               2:07.37    2:07.40          3  
      29.58   32.15   33.21   32.46                                
 11 Seth Kahsay         15 CC-MA                2:04.77    2:09.64          2  
      31.18   32.04   33.59   32.83                                
 12 Ethan Kahsay        17 CC-MA                2:11.15    2:17.07          1  
      31.31   34.36   35.68   35.72                                
 
Event 317  Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 2:24.16    3/9/2013 Niki Price, York Y                         
                2:27.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:54.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krysta Weik         17 Fsc-Leby-MA          2:34.03    2:29.05         16  
      33.22   37.90   39.39   38.54                                
  2 Rachel Olson        16 LANY-MA              2:28.81    2:29.14         13  
      34.64   38.10   37.70   38.70                                
  3 Olivia Grozio       16 WBY-MA               2:31.83    2:29.63         12  
      33.36   37.53   39.56   39.18                                
  4 Bella Wise          18 York Y-MA            2:28.97    2:29.81         11  
      35.27   38.24   38.55   37.75                                
  5 Peyton McNulty      17 Pocono Piranhas-MA   2:42.15    2:32.14         10  
      34.42   39.76   39.41   38.55                                
  6 Megan Heist         15 York Y-MA            2:30.84    2:32.42          9  
      34.05   38.42   39.88   40.07                                
  7 Abby Ferguson       15 BAY-MA               2:32.60    2:32.79          7  
      34.76   38.90   39.34   39.79                                
  8 Katelyn Boyce       16 WSY-MA               2:34.66    2:34.47          5  
      35.12   39.03   40.11   40.21                                
  9 Hannah Bonson       15 Jvymca               2:39.33    2:36.76          4  
      35.48   39.38   40.68   41.22                                
 10 Shea Stuyvesant     17 SCAY-MA              2:44.48    2:37.57          3  
      34.93   40.13   41.30   41.21                                
 11 Riley Trout         15 York Y-MA            2:27.57    2:39.33          2  
      37.27   39.89   41.50   40.67                                
 12 Katelyn Hunt        16 York Y-MA            2:42.53    2:40.30          1  
      35.50   40.65   42.38   41.77                                
 13 Rachel Marek        17 Loggerheads-MA       2:42.09    2:40.67        
      35.38   41.26   42.26   41.77                                
 14 Hannah Persaud      15 Pocono Piranhas-MA   2:38.52    2:40.71        
      35.08   40.82   42.47   42.34                                
 15 Jade Ware           15 NEYS-MA              2:51.83    2:46.48        
      37.65   42.40   43.45   42.98                                
 16 Madeline Gingrich   15 Fsc-Leby-MA          2:43.24    2:46.97        
      36.97   41.53   43.76   44.71                                
 17 Ilana Jacobson      15 WSY-MA               2:47.22    2:47.40        
      37.31   42.18   44.53   43.38                                
 18 Emma Reilly         16 Stars-MA             2:44.86    2:49.17        
      36.47   41.74   44.60   46.36                                
 19 Brenna White        16 JS Winter YMCA       2:53.59    2:50.00        
      36.64   42.79   44.98   45.59                                
 20 Emilie Detweiler    17 East Lyco Eels       2:53.51    2:51.74        
      38.16   44.47   45.20   43.91                                
 -- Brooke Heiner       15 York Y-MA            2:49.39         DQ        
      40.26   44.22   44.98   44.30                                
 
Event 318  Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 2:10.89    3/7/2015 Joshua Williams, POCONO PIRANHAS           
                2:13.39  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alex Sun            16 York Y-MA            2:10.43    2:13.52         16  
      29.39   34.02   34.48   35.63                                
  2 Sam Lutter          15 York Y-MA            2:18.67    2:13.72         13  
      29.99   33.90   34.70   35.13                                
  3 Tanner Fatta        15 York Y-MA            2:14.90    2:14.04         12  
      30.33   33.99   35.14   34.58                                
  4 Riley Thomas        15 York Y-MA            2:18.69    2:16.84         11  
      30.38   35.58   35.66   35.22                                
  5 Colten Bennett      15 BAY-MA               2:17.30    2:17.84         10  
      31.38   35.20   35.34   35.92                                
  6 William Cerbone     15 Pocono Piranhas-MA   2:21.87    2:19.78          9  
      30.93   34.99   35.93   37.93                                
  7 Kristopher Boxter   17 SKY-MA               2:18.64    2:20.02          7  
      30.94   35.53   36.49   37.06                                
  8 Tommy Chase         15 WSY-MA               2:22.71    2:23.62          5  
      31.50   36.88   37.54   37.70                                
  9 Michael Johnson     15 CC-MA                2:30.04    2:25.23          4  
      31.80   36.75   39.47   37.21                                
 
Event 319  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 55.97    3/7/2015 Meghan Small, York Y                         
                58.99  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  1:07.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annabelle McCullou  18 CC-MA                  59.25      57.20 NATS    16  
      27.39   29.81                                                
  2 Leah Braswell       17 York Y-MA              58.10      57.30 NATS    13  
      27.56   29.74                                                
  3 Hanna Everhart      17 BAY-MA                 58.84      57.50 NATS    12  
      27.12   30.38                                                
  4 Vyktoria Kline      17 Fsc-Leby-MA          1:00.13      59.20         11  
      27.62   31.58                                                
  5 Sophie Gerhart      15 SCAY-MA                57.82      59.38         10  
      27.48   31.90                                                
  6 Kara Campbell       15 Pocono Piranhas-MA     58.65      59.39          9  
      27.43   31.96                                                
  7 Grace Dangelo       16 SCAY-MA                58.67    1:00.30          7  
      28.02   32.28                                                
  8 Morgan Merrifield   16 York Y-MA            1:01.01    1:01.17          5  
      28.47   32.70                                                
  9 Sydney Lloyd        15 HAZY                 1:02.81    1:01.18          4  
      28.70   32.48                                                
 10 Hannah Burlein      18 GSY-MA               1:02.42    1:01.72          3  
      28.94   32.78                                                
 11 Kaylee Heimes       17 UPY-MA                 59.67    1:02.16          2  
      28.46   33.70                                                
 12 Samantha Taylor     15 Stars-MA             1:02.84    1:02.20          1  
      28.99   33.21                                                
 13 Elizabeth Ross      16 GSVY-MA              1:02.76    1:02.34        
      29.21   33.13                                                
 14 Jenna Madden        17 BAY-MA               1:01.81    1:02.64        
      29.32   33.32                                                
 15 Callie Paff         17 York Y-MA            1:01.35    1:02.79        
      29.17   33.62                                                
 16 Katie Manning       18 WAY-MA               1:03.38    1:03.23        
      28.65   34.58                                                
 16 Jill Bulley         17 WAY-MA               1:03.20    1:03.23        
      29.02   34.21                                                
 18 Rylee Bolinsky      16 SKY-MA               1:03.39    1:03.32        
      29.62   33.70                                                
 19 Maggie Shaffer      15 LANY-MA              1:03.18    1:03.58        
      29.62   33.96                                                
 20 Mimi Chase          17 WSY-MA               1:03.75    1:03.80        
      29.66   34.14                                                
 21 Madesyn Brelsford   15 East Lyco Eels       1:02.65    1:04.09        
      29.88   34.21                                                
 22 Sabrina Krotzer     18 Stars-MA             1:02.96    1:04.52        
      29.64   34.88                                                
 23 Olivia Lee          17 GSVY-MA              1:07.88    1:05.02        
      29.97   35.05                                                
 24 Olivia McGhee       18 Loggerheads-MA       1:04.98    1:05.18        
      29.56   35.62                                                
 25 Abby Alexander      15 WSY-MA               1:03.90    1:05.42        
      30.51   34.91                                                
 26 Gabi Walsh          15 LANY-MA              1:03.56    1:05.78        
      30.88   34.90                                                
 27 Nevaeh Williams     15 Pocono Piranhas-MA   1:05.00    1:05.88        
      30.79   35.09                                                
 28 Julia Delaney       15 Pocono Piranhas-MA   1:04.24    1:06.12        
      31.10   35.02                                                
 29 Camryn Vila         18 Fsc-Leby-MA          1:03.06    1:06.82        
      30.45   36.37                                                
 30 Emily Edelstein     17 BAY-MA               1:07.82    1:06.84        
      30.69   36.15                                                
 31 Breanna Kratz       16 CC-MA                1:05.20    1:07.29        
      30.18   37.11                                                
 32 Hanna Manning       18 WAY-MA               1:06.85    1:07.60        
      30.86   36.74                                                
 33 Elise Shore         15 WSY-MA               1:06.67    1:07.77        
      31.60   36.17                                                
 34 Lauren Musser       15 CYAA-ZZ              1:06.59    1:08.26        
      32.51   35.75                                                
 35 Corinne Smith       18 WBY-MA               1:06.82    1:09.25        
      30.99   38.26                                                
 
Event 320  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 51.20   3/12/2016 Kyle Usbeck, GSY                             
                53.19  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  1:01.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devon Chenot        18 CYAA-ZZ                51.38      51.90 NATS    16  
      24.20   27.70                                                
  2 Diego Mendieta      18 Pocono Piranhas-MA     53.60      53.86         13  
      25.38   28.48                                                
  3 Ryan Schreffler     16 HAZY                   52.66      53.90         12  
      25.20   28.70                                                
  4 Owen Woodard        15 LANY-MA                53.08      54.04         11  
      24.81   29.23                                                
  5 Isaiah Bell         17 CYAA-ZZ                56.04      55.02         10  
      25.24   29.78                                                
  6 Stephen Ventura     17 York Y-MA              55.28      55.11          9  
      25.87   29.24                                                
  7 Jorge Moncayo       17 SKY-MA                 56.56      55.93          7  
      25.65   30.28                                                
  8 Justin Reyes        18 HAZY                   57.52      57.11          4.5
      26.78   30.33                                                
  8 Ted Gunn            18 York Y-MA              53.95      57.11          4.5
      26.66   30.45                                                
 10 Juan Hernandez      15 Pocono Piranhas-MA     56.58      57.21          3  
      26.82   30.39                                                
 11 James Riccardo      17 Loggerheads-MA         54.72      57.37          2  
      26.31   31.06                                                
 12 Liam Naturale       17 Pocono Piranhas-MA     57.20      57.69          1  
      27.24   30.45                                                
 13 Auden Block         16 LANY-MA                58.45      58.22        
      27.19   31.03                                                
 14 Caleb Snyder        16 HAZY                   59.98      58.54        
      25.95   32.59                                                
 15 Nathan Sponenberg   15 BAY-MA                 58.62      59.38        
      27.42   31.96                                                
 16 Eli Plant           15 CYAA-ZZ              1:00.91      59.82        
      26.97   32.85                                                
 17 Sean O'Connor       15 WAY-MA                 59.41      59.90        
      27.69   32.21                                                
 18 Tanner Russell      16 York Y-MA            1:01.55    1:00.40        
      28.35   32.05                                                
 19 Julian Egner        16 NEYS-MA              1:00.46    1:01.42        
      28.09   33.33                                                
 20 Andrew Zimmerman    15 LANY-MA              1:00.62    1:01.54        
      28.11   33.43                                                
 
Event 321  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 2:10.34   3/12/2016 Emily Wolbert, POCONO PIRANHAS             
                2:10.59  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:31.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marget Shelly       17 York Y-MA            2:06.40    2:06.08%NATS    16  
      27.43   30.52   38.45   29.68                                
  2 Madison Nalls       17 York Y-MA            2:06.74    2:08.53%NATS    13  
      28.80   33.53   37.04   29.16                                
  3 Kayla Reedy         16 York Y-MA            2:11.14    2:10.84         12  
      28.10   32.45   39.98   30.31                                
  4 Cailin Campbell     17 Pocono Piranhas-MA   2:12.31    2:11.74         11  
      28.64   32.92   39.47   30.71                                
  5 Samantha Taylor     15 Stars-MA             2:12.46    2:13.68         10  
      29.44   33.46   39.88   30.90                                
  6 Grace Dangelo       16 SCAY-MA              2:11.39    2:14.22          9  
      27.75   34.67   40.36   31.44                                
  7 Sophie Gerhart      15 SCAY-MA              2:10.96    2:14.67          7  
      28.13   34.37   40.97   31.20                                
  8 Katelyn Boyce       16 WSY-MA               2:14.46    2:15.46          5  
      29.43   34.56   40.45   31.02                                
  9 Noel Fresa          15 UPY-MA               2:14.88    2:15.74          4  
      29.72   34.46   42.09   29.47                                
 10 Gabrielle Talys     15 Fsc-Leby-MA          2:19.76    2:17.09          3  
      28.95   35.08   41.31   31.75                                
 11 Megan Heist         15 York Y-MA            2:18.63    2:20.77          2  
      30.50   37.55   39.78   32.94                                
 12 Hannah Bonson       15 Jvymca               2:19.16    2:22.32          1  
      30.93   36.08   41.06   34.25                                
 13 Nicole Lee          16 WSY-MA               2:24.73    2:24.18        
      31.90   38.03   42.45   31.80                                
 14 Sierra Young        16 CYAA-ZZ              2:24.19    2:25.44        
      30.48   35.83   45.64   33.49                                
 15 Gretchen Hinkle     15 BAY-MA               2:24.62    2:25.91        
      31.80   38.21   42.18   33.72                                
 16 Breanna Kratz       16 CC-MA                2:29.56    2:26.38        
      31.02   38.50   42.98   33.88                                
 17 Abbie Reichelderfe  17 CC-MA                2:20.89    2:26.77        
      30.87   37.46   43.80   34.64                                
 18 Savannah Poveromo   16 Pocono Piranhas-MA   2:29.61    2:27.56        
      32.08   36.71   44.77   34.00                                
 19 Elise Shore         15 WSY-MA               2:30.59    2:30.26        
      31.76   38.61   45.92   33.97                                
 20 Nya Brown           15 York Y-MA            2:31.96    2:30.32        
      32.12   37.55   46.08   34.57                                
 21 Audrey Duck         15 SCAY-MA              2:31.54    2:30.54        
      31.66   39.32   43.69   35.87                                
 22 Ally Moore          15 JS Winter YMCA       2:26.41    2:32.04        
      32.46   39.99   44.91   34.68                                
 23 Kasi Conjack        16 WSY-MA               2:26.22    2:32.38        
      31.38   38.89   47.83   34.28                                
 24 Katelyn Hunt        16 York Y-MA            2:26.34    2:32.77        
      35.94   39.29   43.18   34.36                                
 25 Madeline Gingrich   15 Fsc-Leby-MA          2:30.56    2:34.40        
      35.02   39.36   43.85   36.17                                
 26 Brooke Heiner       15 York Y-MA            2:31.45    2:35.85        
      33.29   41.34   45.14   36.08                                
 -- Liz Jackson         18 WSY-MA               2:20.40        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Event 322  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 1:52.00    3/7/2015 Zach Snyder, York Y                        
                1:58.89  NATS - SC National Q Time
 Meet Qualifying:  2:18.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zachary Wolbert     18 Pocono Piranhas-MA   1:50.68    1:56.32 NATS    16  
      25.08   29.44   33.68   28.12                                
  2 Reggie Crawford     16 SKY-MA               2:02.62    1:57.08 NATS    13  
      25.09   30.47   34.19   27.33                                
  3 Josiah Lauver       17 WSY-MA               2:05.83    1:57.24 NATS    12  
      24.55   29.24   36.44   27.01                                
  4 Jack Dengler        18 WSY-MA               2:05.49    1:58.99         11  
      24.44   28.94   37.63   27.98                                
  5 Samuel Nonemaker    17 CYAA-ZZ              2:01.70    2:00.83         10  
      26.18   31.39   35.97   27.29                                
  6 Justin Heimes       15 UPY-MA               2:01.00    2:00.89          9  
      25.92   28.47   38.01   28.49                                
  7 Sam Lutter          15 York Y-MA            2:07.48    2:01.90          7  
      26.41   31.65   34.42   29.42                                
  8 Paul Flowers        17 SKY-MA               1:57.80    2:02.15          5  
      27.02   31.42   35.32   28.39                                
  9 Miles Cox           15 York Y-MA            2:00.14    2:02.77          4  
      26.35   30.97   36.44   29.01                                
 10 Cameron Speed       16 York Y-MA            2:04.01    2:03.06          3  
      26.76   31.44   37.13   27.73                                
 11 Adam Mahler         17 WBY-MA               2:04.27    2:03.23          2  
      25.68   31.97   37.85   27.73                                
 12 Owen Miller         15 UPY-MA               2:05.25    2:04.63          1  
      26.17   31.04   39.22   28.20                                
 13 Alec Fatta          17 York Y-MA            2:03.82    2:04.74        
      26.32   32.22   38.21   27.99                                
 14 Scott Majka         15 WSY-MA               2:02.37    2:05.15        
      27.22   33.48   35.94   28.51                                
 15 Jared Hicks         17 York Y-MA            2:05.35    2:06.55        
      27.42   31.47   38.29   29.37                                
 16 Hunter Mona         18 SCAY-MA              2:09.94    2:07.44        
      27.43   31.99   38.45   29.57                                
 17 Christopher Meng    17 GSVY-MA              2:08.47    2:07.62        
      28.38   33.91   35.58   29.75                                
 18 Orval Fissel        17 York Y-MA            2:12.80    2:07.67        
      27.67   32.37   38.30   29.33                                
 19 Mason Irwin         15 SKY-MA               2:18.47    2:07.90        
      26.85   31.94   40.38   28.73                                
 19 Colten Bennett      15 BAY-MA               2:04.00    2:07.90        
      28.16   32.99   36.64   30.11                                
 21 Kaleb Hause         15 BAY-MA               2:05.34    2:08.25        
      27.87   32.62   38.02   29.74                                
 22 Kevin Oliver        16 Pocono Piranhas-MA   2:03.97    2:09.34        
      27.36   34.15   37.36   30.47                                
 23 Christopher Caboni  15 WBY-MA               2:08.49    2:09.67        
      28.78   32.31   37.99   30.59                                
 24 Riley Hockman       15 JS Winter YMCA       2:08.29    2:09.68        
      27.51   32.64   38.76   30.77                                
 25 Rodriko Salas-Warn  16 BAY-MA               2:08.07    2:09.99        
      27.27   33.28   39.65   29.79                                
 26 Tommy Chase         15 WSY-MA               2:05.58    2:10.91        
      27.92   35.15   36.22   31.62                                
 27 Nash Berfield       17 Loggerheads-MA       2:11.04    2:13.72        
      28.42   33.04   40.93   31.33                                
 28 Kristopher Boxter   17 SKY-MA               2:09.18    2:14.08        
      28.74   34.93   37.11   33.30                                
 29 Nathan Spak         16 UPY-MA               2:15.84    2:18.69        
      28.83   35.57   42.13   32.16                                
 30 Derek Hughes        15 Loggerheads-MA       2:15.59    2:21.77        
      29.38   35.78   44.01   32.60                                
 
Event 323  Girls 15 & Over 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:39.30    3/7/2015 Pocono Family YMCA, POCONO PIRANHAS        
                         M Cerbone, P Kupsky, E Wolbert, K Eastman         
 Meet Qualifying:  4:19.99
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                  3:27.88    3:31.04         32  
     1) Madison Nalls 17                2) Kayla Reedy 16                 
     3) Marget Shelly 17                4) Leah Braswell 17               
       25.94    52.86    25.72    53.49    25.50    52.52    25.10    52.17
  2 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'      3:36.95    3:34.69         26  
     1) Sydney Houtz 16                 2) Sarah Fravel 17                
     3) Emma Butzler 17                 4) Abigail Doss 16                
       26.37    54.37    26.15    54.25    16.12    53.53    25.30    52.54
  3 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  3:43.38    3:38.64         24  
     1) Cailin Campbell 17              2) Lauren Fenn 16                 
     3) Peyton McNulty 17               4) Kara Campbell 15               
       26.58    54.81    25.53    54.42    26.74    55.30    25.49    54.11
  4 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'      3:50.72    3:42.78         22  
     1) Anna Lehr 17                    2) Kendra Smith 17                
     3) Abigail Mack 16                 4) Samantha Taylor 15             
       27.34    56.63    26.33    56.75    25.42    54.28    26.42    55.12
  5 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                3:44.78    3:46.37         20  
     1) Mia Doll 15                     2) Jenna Madden 17                
     3) Abby Ferguson 15                4) Hanna Everhart 17              
       27.51    57.98    27.35    57.91    27.19    57.19    25.00    53.29
  6 Wsy Swimming-MA  'A'                        3:49.79    3:47.18         18  
     1) Abby Alexander 15               2) Alexis Majka 17                
     3) Katelyn Boyce 16                4) Abby Alexander 15              
       27.49    57.25    27.80    58.11    27.02    56.40    26.29    55.42
  7 Chambersburg Chargers-MA  'A'               3:55.68    3:51.26         14  
     1) Annabelle McCullough 18         2) Teddi Powell 16                
     3) Breanna Kratz 16                4) Abbie Reichelderfer 17         
       26.41    53.67    27.71    59.22    27.66    58.76    28.10    59.61
  8 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'      3:47.48    3:51.27         10  
     1) Maggie Shaffer 15               2) Gabi Walsh 15                  
     3) Rachel Olson 16                 4) Katie Yoder 16                 
       27.13    56.86    27.78    57.92    27.70    57.87    27.46    58.62
  9 Schuylkill YMCA-MA  'A'                     3:48.92    3:53.47          8  
     1) Kylie Tohill 17                 2) Jacqui Kokinda 15              
     3) Rylee Bolinsky 16               4) Mallorie Dukmen 16             
       27.39    57.64    27.81    58.14    27.85    58.03    27.80    59.66
 10 TriValley YMCA-MA  'A'                      4:04.44    3:55.52          6  
     1) Allison Brattley 15             2) Mackenzie Frey 15              
     3) Nicole Hipp 17                  4) Lauren Tanis 16                
       27.45    57.28    30.44  1:03.69    27.47    58.17    26.83    56.38
 11 Lock Haven Loggerheads-MA  'A'              3:58.54    3:57.24          4  
     1) Jordan O'Connor 15              2) McKenna Fox 15                 
     3) Olivia McGhee 18                4) Rachel Marek 17                
       27.00    56.60    29.78  1:04.08    27.34    58.24    27.43    58.32
 12 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'      4:13.40    4:00.52          2  
     1) Maya Urbanski 16                2) Abbie Gerhart 15               
     3) Madison Lambert 18              4) Catherine Caswell 15           
       28.48    58.53    29.79  1:04.24    28.27    59.97    27.62    57.78
 13 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'          3:58.23    4:00.58        
     1) Roni Sander 15                  2) Ally Moore 15                  
     3) Brenna White 16                 4) Izzy Griswold 15               
       27.94  1:05.54    23.03    55.72    29.02  1:29.20    30.22    30.12
 14 Nazareth Easton YMCA Blue Fins-MA  'A'      4:08.19    4:10.10        
     1) Rebekah Livermore 15            2) Jade Ware 15                   
     3) Taylor Slauson 17               4) Justine Drake 17               
       28.94  1:01.09    29.45  1:02.26    31.73  1:08.85    26.74    57.90
 15 Falcon Swim Club/Lebanon YMCA-MA  'A'       4:07.90    4:10.71        
     1) Kennedy Haugh 15                2) Meleah Doutrich 16             
     3) Brianna Shay 17                 4) Mackenzie Bildheiser 15        
       29.05  1:02.63    30.38  1:03.80    27.81  1:00.20    30.17  1:04.08
 
Event 324  Boys 15 & Over 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:28.28   3/11/2017 Sunbury Branch YMCA, SUNY -MA              
                         J Malafronte, D Wolfe, C Hummel, B Walker         
 Meet Qualifying:  3:59.99
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                  3:11.47    3:12.96         32  
     1) Logan McFadden 16               2) Alec Fatta 17                  
     3) Alex Sun 16                     4) Alec Peckmann 18               
       23.42    48.64    23.52    49.01    22.98    48.36    22.37    46.95
  2 Wsy Swimming-MA  'A'                        3:16.20    3:14.74         26  
     1) Jack Dengler 18                 2) Josiah Lauver 17               
     3) Kyle Farrow 15                  4) Scott Majka 15                 
       23.33    48.73    24.69    51.90    22.84    47.88    21.60    46.23
  3 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                3:15.31    3:14.79         24  
     1) Isaiah Bell 17                  2) Samuel Nonemaker 17            
     3) Nolan Chenot 14                 4) Devon Chenot 18                
       23.10    48.95    24.36    51.81    22.73    47.48    22.13    46.55
  4 Schuylkill YMCA-MA  'A'                     3:18.80    3:15.69         22  
     1) Joey Antolick 17                2) Paul Flowers 17                
     3) Ty Rabenstein 16                4) Reggie Crawford 16             
       23.51    49.03    24.41    51.23    21.96    46.23    23.63    49.20
  5 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  3:20.50    3:17.39         20  
     1) Diego Mendieta 18               2) Stephen Crikelair 16           
     3) Kevin Oliver 16                 4) Zachary Wolbert 18             
       23.95    50.41    23.20    49.52    23.78    49.98    22.38    47.48
  6 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'      3:35.37    3:18.91         18  
     1) Sam Capwell 16                  2) Jase Smith 17                  
     3) Christopher Chambers 18         4) Robert Negron 17               
       24.47    52.40    23.42    50.18    23.70    49.58    21.73    46.75
  7 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                3:22.00    3:23.22         14  
     1) Connor Empie 16                 2) Kaleb Hause 15                 
     3) Ryan McHenry 16                 4) Luke Stine 15                  
       24.01    50.27    24.14    51.35    24.44    51.54    23.58    50.06
  8 Nazareth Easton YMCA Blue Fins-MA  'A'      3:36.35    3:28.61         10  
     1) Dylan Fitzgerald 15             2) William Livermore 20           
     3) Julian Egner 16                 4) Brendan Alvino 15              
       25.00    51.54    24.20    52.09    26.04    54.86    23.93    50.12
  9 Freeland YMCA  'A'                          3:36.79    3:28.92          8  
     1) Justin Reyes 18                 2) Caleb Snyder 16                
     3) Dionel Alonzo 17                4) Ryan Schreffler 16             
       25.14    53.39    24.11    52.06    26.10    55.52    23.03    47.95
 10 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'          3:36.83    3:32.75          6  
     1) Riley Hockman 15                2) Zach Schwoyer 18               
     3) Brennan Warner 15               4) Matthew Beard 16               
       26.21    54.66    24.52    53.33    25.76    54.14    24.23    50.62
 11 East Lycoming Y Electric Eels  'A'          3:54.65    3:33.78          4  
     1) Sam Jordan 16                   2) Landon Corbin 15               
     3) Angelo Silvagni 15              4) Kurtis Johnson 17              
       24.51    51.24    25.97    55.37    25.82    54.02    24.95    53.15
 12 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'      3:35.39    3:35.50          2  
     1) Owen Woodard 15                 2) Auden Block 16                 
     3) Owen Korich 16                  4) Christian Fulton 15            
       24.31    51.06    24.88    53.15    26.35    56.93    25.93    54.36
 13 Lock Haven Loggerheads-MA  'A'              3:37.09    3:39.18        
     1) Nash Berfield 17                2) Derek Hughes 15                
     3) James Riccardo 17               4) Jordon Sheets 17               
       25.67    53.25    27.40    57.26    25.75    55.01    25.10    53.66
 
Event 401  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 2:11.99    3/8/2015 York YMCA Swimming, York Y                 
                         M Harnish, C Kapp, S Ulmer, K Elder               
 Meet Qualifying:  2:44.99
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                  2:32.16    2:14.71         32  
     1) Aivleen Walsh 10                2) Lauren Kalmanowicz 9           
     3) Brianna Miller 9                4) Ella Navari 7                  
       35.55    37.19    31.30    30.67                                    
  2 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  2:25.35    2:20.54         26  
     1) Marina Gasgonia 10              2) Jenna Kimler 10                
     3) Sydney Wolbert 9                4) Suzanne Tassinari 10           
       32.58    41.18    33.58    33.20                                    
  3 Chambersburg Chargers-MA  'A'               2:24.96    2:24.82         24  
     1) Xiomara Del Rosario 10          2) Lauren Markle 10               
     3) Lilly Evans 10                  4) Nicole Hasis 10                
       36.85    40.89    37.25    29.83                                    
  4 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'      2:31.27    2:27.01         22  
     1) Hannah Kifer 10                 2) Madison Watschke 10            
     3) Emily Chen 9                    4) Maggie Boomer-Brazier 10       
       37.07    43.92    33.41    32.61                                    
  5 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                2:34.90    2:32.68         20  
     1) Allison Stine 10                2) Maura Swab 10                  
     3) Leyna Beishline 10              4) Lucy Diehl 9                   
       41.02    41.57    34.85    35.24                                    
  6 Freeland YMCA  'A'                          2:35.75    2:34.33         18  
     1) Zoe Katona 10                   2) Emilia Alcantara 10            
     3) Alexandra Geiger 9              4) Lia Ochs 8                     
       35.34    40.49    44.34    34.16                                    
  7 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'        2:40.10    2:36.86         14  
     1) Jordin Mortorf 10               2) Delaney Updegrave 10           
     3) Sierra Rogers 8                 4) Lilly Crum 10                  
       40.33    41.29    40.13    35.11                                    
  8 Lock Haven Loggerheads-MA  'A'              2:41.58    2:39.11         10  
     1) Rebekkah Merinar 10             2) Elle Christensen 9             
     3) Abrianna Hosley 10              4) Gabriella Hosley 8             
       34.96    48.94    39.61    35.60                                    
  9 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'      2:42.38    2:39.88          8  
     1) Sofia Hisle 10                  2) Leah Onia 9                    
     3) Katie Bruno 10                  4) Avery McKeon 10                
       40.35    47.27    37.56    34.70                                    
 10 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'      2:44.83    2:47.97          6  
     1) Roslyn Snyder 9                 2) Isabella Ray 10                
     3) Olivia Fetterman 9              4) Laurel Boyer 9                 
       43.22    43.13    46.83    34.79                                    
 
Event 402  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 2:14.52    3/9/2014 Nazareth YMCA Blue Fins, NAZY -MA          
                         F D'Avella, F D'Avella, A Pandher, J Drake        
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                  2:20.22    2:20.59         32  
     1) Dalen King 10                   2) William Rees 9                 
     3) Sidney Lauterbach 10            4) Chase Reed 9                   
       37.47    40.03    32.25    30.84                                    
  2 Falcon Swim Club/Lebanon YMCA-MA  'A'       2:22.94    2:22.88         26  
     1) Edward Tadajweski 10            2) Christian Newton 10            
     3) Jomar Hidalgo 8                 4) Carson Dibiaso 10              
       36.99    39.74    34.06    32.09                                    
  3 TriValley YMCA-MA  'A'                      2:29.87    2:24.46         24  
     1) Justin Diehl 10                 2) Logan Detwiler 10              
     3) Jack Mooney 10                  4) Jared Petre 10                 
       37.66    42.90    33.84    30.06                                    
  4 Chambersburg Chargers-MA  'A'               2:23.07    2:24.48         22  
     1) Ethan White 9                   2) Sean Detwiler 10               
     3) Cristian Pong 9                 4) Amir Tasker 9                  
       40.57    39.78    34.17    29.96                                    
  5 Nazareth Easton YMCA Blue Fins-MA  'A'      2:27.27    2:24.58         20  
     1) Jake Brunetti 10                2) Jude Davis 10                  
     3) Patrick Leach 10                4) Nicholas Berger 9              
       36.50    42.42    37.08    28.58                                    
  6 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'      2:32.30    2:26.40         18  
     1) Luke Cessna 10                  2) Ryan Hillsley 9                
     3) Madden Weaver 10                4) Will Rucker 9                  
       37.82    41.69    36.26    30.63                                    
  7 Upper Perkiomen YMCA-MA  'A'                2:28.68    2:29.68         14  
     1) Brayden Favre 9                 2) Nolan McCloskey 10             
     3) Dylan Smith 10                  4) Evan Harter 10                 
       39.66    39.73    40.34    29.95                                    
  8 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'      2:34.65    2:35.11         10  
     1) John Cornish 9                  2) Christian Hackett 9            
     3) David Gabrielle 10              4) Aaron Pizarro 10               
       41.97    46.56    33.20    33.38                                    
  9 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                2:30.38    2:36.78          8  
     1) Nathan Stine 8                  2) Casey Bennett 9                
     3) Bryce Moore 8                   4) Grayson Reck 8                 
       43.43    42.09    39.09    32.17                                    
 10 Freeland YMCA  'A'                          2:37.43    2:39.34          6  
     1) Jay Rosenstock 10               2) Blaise Sadowski 10             
     3) Cason Machey 9                  4) Ethan Fogarty 10               
       40.17    35.55    47.64    35.98                                    
 11 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'      2:36.09    2:39.79          4  
     1) Trevor Olson 10                 2) Brady Shoff 9                  
     3) Colin Trowbridge 9              4) Andrew Gates 10                
       37.38    49.53    38.87    34.01                                    
 12 Schuylkill YMCA-MA  'A'                     2:41.93    2:40.44          2  
     1) Gavin Mentzer 10                2) Billy Davis 10                 
     3) Noah Bevan 10                   4) Turner Ryon 10                 
       39.18    50.74    37.63    32.89                                    
 13 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'              2:48.57    2:44.14        
     1) Sean Filipovits 10              2) Sam Haley 9                    
     3) Liam Rosenbach 9                4) Connor Shives 9                
       35.72    46.20    46.79    35.43                                    
 14 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'      2:45.34    2:56.41        
     1) Erik Schinnerer 8               2) Malachi Moyer 9                
     3) Benjamin Rogovin 10             4) Nicholas Doss 10               
       42.29    52.35    47.89    33.88                                    
 
Event 403  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 2:13.49   3/10/2013 Kara Campbell, GSY                         
 Meet Qualifying:  2:43.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marina Gasgonia     10 Pocono Piranhas-MA   2:19.36    2:16.77         16  
      32.19   34.50   35.78   34.30                                
  2 Rebekkah Merinar    10 Loggerheads-MA       2:26.52    2:19.82         13  
      31.81   34.70   36.84   36.47                                
  3 Izzy Phifer         10 York Y-MA            2:18.97    2:20.34         12  
      32.68   35.17   36.34   36.15                                
  4 Tiffany Folcomer    10 York Y-MA            2:25.63    2:28.72         11  
      33.50   37.10   38.97   39.15                                
  5 Zoe Katona          10 HAZY                 2:28.17    2:29.68         10  
      33.48   38.12   39.66   38.42                                
  6 Brianna Miller       9 York Y-MA            2:27.37    2:30.97          9  
      35.47   38.68   39.39   37.43                                
  7 Chesley Harsh       10 WAY-MA               2:41.19    2:39.12          7  
      35.86   40.73   41.38   41.15                                
 
Event 404  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 2:06.04   3/13/2016 Woobie Kupsky, POCONO PIRANHAS             
 Meet Qualifying:  2:45.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 JB Bonner           10 WAY-MA               2:20.73    2:19.32         16  
      31.93   36.18   35.96   35.25                                
  2 Sidney Lauterbach   10 York Y-MA            2:19.57    2:20.60         13  
      32.88   36.49   36.63   34.60                                
  3 William Rees         9 York Y-MA            2:20.16    2:21.56         12  
      32.38   36.62   37.15   35.41                                
  4 Trevor Olson        10 LANY-MA              2:27.92    2:22.69         11  
      33.43   36.18   36.50   36.58                                
  5 Madden Weaver       10 SCAY-MA              2:25.28    2:27.10         10  
      33.16   37.85   38.69   37.40                                
  6 Amir Tasker          9 CC-MA                2:31.42    2:30.09          9  
      34.63   38.96   37.96   38.54                                
  7 Addison Confer      10 East Lyco Eels       2:35.67    2:34.65          7  
      36.13 1:58.52                                                
  8 Will Rucker          9 SCAY-MA              2:36.84    2:34.87          5  
      37.70   39.88   39.17   38.12                                
  9 Brody Douglass      10 WSY-MA               2:41.70    2:43.53          4  
      37.18   41.60   43.17   41.58                                
 10 Ethan White          9 CC-MA                2:42.99    2:45.70          3  
      36.46   43.89   44.66   40.69                                
 
Event 405  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 27.78    3/8/2015 Maren Schermerhorn, TRVY                     
 Meet Qualifying:  34.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eve Phillips        10 WAY-MA                 27.86      27.63%        16  
  2 Kaliyah Hinson       9 York Y-MA              28.27      27.98         13  
  3 Nicole Domermuth    10 SKY-MA                 29.70      29.66         12  
  4 Adalie Pringle      10 BEFY-EN                30.03      29.81         11  
  5 June Grim            9 TriValley-MA           30.50      30.75         10  
  6 Grace Levy          10 SCAY-MA                33.05      31.82          9  
  7 Xiomara Del Rosari  10 CC-MA                  31.02      31.88          7  
  8 Brianna Miller       9 York Y-MA              31.15      32.07          5  
  9 Emilia Alcantara    10 HAZY                   32.72      32.32          4  
 10 Ava Betnar          10 WBY-MA                 32.18      32.48          3  
 11 Maggie Boomer-Braz  10 SCAY-MA                32.63      32.96          2  
 12 Ella Navari          7 York Y-MA              32.73      33.05          1  
 13 Suzanne Tassinari   10 Pocono Piranhas-MA     34.60      33.25        
 14 Gianna Scarcella    10 SKY-MA                 34.23      33.82        
 15 Laurel Boyer         9 GSVY-MA                33.31      33.83        
 16 Esme Yates          10 HAY-MA                 34.28      33.97        
 17 Caroline Hancock    10 WSY-MA                 33.28      34.10        
 18 Ruth Phillips        8 WAY-MA                 34.54      34.16        
 19 Makenna Robbins      9 JS Winter YMCA         33.60      34.44        
 20 Helen Kifer          8 SCAY-MA                34.67      34.54        
 21 Lilly Evans         10 CC-MA                  33.93      34.60        
 22 Lily Jeffers         9 UPY-MA                 34.75      35.01        
 23 Leah Onia            9 Stars-MA               34.93      35.04        
 24 Jingyang Wan         9 SCAY-MA                34.89      35.36        
 25 Roslyn Snyder        9 GSVY-MA                33.10      35.50        
 26 Sammy Roarty         9 East Lyco Eels         34.20      35.53        
 27 Paisley Taylor      10 SCAY-MA                34.54      35.60        
 28 Kimberly Dinh       10 WBY-MA                 34.84      35.69        
 29 Brooke Reichelderf   9 CC-MA                  34.36      35.84        
 30 Lucy Diehl           9 BAY-MA                 34.01      36.08        
 31 Avery McKeon        10 Stars-MA               34.97      36.38        
 
Event 406  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 27.63    3/8/2015 Alex Hain, FSC-LEBY                          
 Meet Qualifying:  35.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sharyf Davies       10 BAY-MA                 28.67      28.14         16  
  2 Micah DeAngelo      10 CYAA-ZZ                29.12      29.31         13  
  3 Cristian Pong        9 CC-MA                  30.16      29.73         12  
  4 Jake Brunetti       10 NEYS-MA                30.78      30.41         11  
  5 Nicholas Berger      9 NEYS-MA                31.47      31.17         10  
  6 Jared Petre         10 TriValley-MA           30.46      31.23          9  
  7 Will Rucker          9 SCAY-MA                31.71      31.50          7  
  8 Ian Peterson        10 Pocono Piranhas-MA     32.40      31.66          5  
  9 Sean Filipovits     10 HAY-MA                 31.78      31.69          4  
 10 Yaroslav Soltanov    8 Fsc-Leby-MA            32.28      32.04          3  
 11 Chase Reed           9 York Y-MA              30.90      32.12          2  
 12 Max Laurore          8 WBY-MA                 32.69      32.16          1  
 13 Noah Bevan          10 SKY-MA                 33.60      32.51        
 14 Evan Rice           10 CYAA-ZZ                34.22      32.57        
 15 Carson Dibiaso      10 Fsc-Leby-MA            34.08      32.59        
 16 Jonathan Brettschn  10 WSY-MA                 33.39      32.67        
 17 Landon Haigh         9 Jvymca                 34.00      32.75        
 18 Michael Henin        8 TriValley-MA           35.21      32.91        
 19 Zane Villafuerte    10 WBY-MA                 32.93      32.95        
 20 John Cornish         9 Stars-MA               33.50      33.00        
 21 Robbie Barnes       10 TriValley-MA           33.44      33.40        
 22 Shane Naturale      10 Pocono Piranhas-MA     35.44      33.42        
 23 Aiden Hess          10 WAY-MA                 34.11      33.47        
 24 Finneas Adamski      9 TriValley-MA           33.12      33.62        
 25 Charles Rumble      10 TriValley-MA           32.80      33.66        
 26 Xavier Page          8 SKY-MA                 34.15      33.71        
 27 Turner Ryon         10 SKY-MA                 34.38      33.76        
 28 Archer Scaffidi     10 TriValley-MA           32.68      33.77        
 29 Aaron Pizarro       10 Stars-MA               33.57      33.88        
 30 Xavier Covington     9 CC-MA                  34.31      34.00        
 31 Hunter Francisco    10 UPY-MA                 33.72      34.08        
 32 Logan Diehl          9 East Lyco Eels         35.12      34.21        
 33 Andrew Gates        10 LANY-MA                35.16      34.30        
 34 Ethan Roe            9 NDCY-MA                34.76      34.31        
 35 Neil Kaluzny         9 Loggerheads-MA         35.65      34.47        
 36 Andrew Weaver       10 WSY-MA                 34.87      34.70        
 37 Wesley Urban         9 SKY-MA                 34.47      34.71        
 38 Dylan Welsh          8 BAY-MA                 35.18      35.01        
 39 Andrew Bays          9 Stars-MA               35.85      35.08        
 40 Connor Shives        9 HAY-MA                 35.41      35.12        
 41 Logan Detwiler       8 CC-MA                  35.71      35.16        
 42 Brayden McLenegan    9 NDCY-MA                35.51      35.33        
 43 Nicholas Isaac      10 NEYS-MA                35.09      35.46        
 44 Liam Rosenbach       9 HAY-MA                 35.21      35.49        
 45 Liam Hughes         10 TriValley-MA           34.94      35.51        
 46 Erik Sulman          8 SCAY-MA                35.54      35.74        
 47 Brady Shoff          9 LANY-MA                34.61      36.05        
 48 Malachi Moyer        9 GSVY-MA                33.66      36.19        
 49 Nathan Stine         8 BAY-MA                 35.04      36.80        
 50 Drew Koslowski       9 WSY-MA                 35.88      37.01        
 
Event 407  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 32.57   3/12/2017 Katie Rarrick, Bellefonte                    
 Meet Qualifying:  40.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tiffany Folcomer    10 York Y-MA              34.59      35.31         16  
  2 Kyla Spengler       10 NEYS-MA                37.77      35.64         13  
  3 Nicole Hasis        10 CC-MA                  35.50      36.03         12  
  4 Chloe Moore         10 York Y-MA              35.81      36.04         11  
  5 Xiomara Del Rosari  10 CC-MA                  36.62      36.35         10  
  6 June Grim            9 TriValley-MA           36.93      36.68          9  
  7 Aivleen Walsh       10 York Y-MA              35.45      37.42          7  
  8 Lauren Kalmanowicz   9 York Y-MA              39.23      38.98          5  
  9 Ella Navari          7 York Y-MA              38.53      39.11          4  
 10 Caroline Hancock    10 WSY-MA                 39.67      39.15          3  
 11 Allison Stine       10 BAY-MA                 40.07      39.17          2  
 12 Cheyenne Plank      10 LANY-MA                40.42      39.26          1  
 13 Victoria Kuteras    10 Pocono Piranhas-MA     38.48      39.33        
 14 Emma Hipp           10 TriValley-MA           40.78      39.99        
 15 Jingyang Wan         9 SCAY-MA                40.34      40.08        
 16 Abrianna Hosley     10 Loggerheads-MA         40.63      40.62        
 17 Willow Eveland      10 JS Winter YMCA         40.80      40.88        
 18 Alison Stalfort      8 York Y-MA              40.47      41.69        
 19 Elizabeth Martinko  10 SKY-MA                 40.66      41.71        
 20 Roslyn Snyder        9 GSVY-MA                40.98      42.69        
 
Event 408  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 32.33    3/8/2015 Brady Madden, BAY                            
 Meet Qualifying:  43.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nolan McCloskey     10 UPY-MA                 35.54      34.22         16  
  2 Sean Filipovits     10 HAY-MA                 34.36      34.96         13  
  3 Roman Torres         9 York Y-MA              38.01      35.46         12  
  4 David Gabrielle     10 Stars-MA               35.00      35.96         11  
  5 Jonathan Hughes     10 Loggerheads-MA         38.88      37.03         10  
  6 Edward Tadajweski   10 Fsc-Leby-MA            36.19      37.43          9  
  7 Justin Diehl        10 TriValley-MA           37.36      37.51          7  
  8 Patrick Leach       10 NEYS-MA                39.82      37.62          5  
  9 Luke Cessna         10 SCAY-MA                38.94      37.69          4  
 10 Jared Petre         10 TriValley-MA           38.77      37.75          3  
 11 Evan Harter         10 UPY-MA                 38.76      38.03          2  
 12 Brayden Favre        9 UPY-MA                 38.23      38.11          1  
 13 Gabe Blake          10 WAY-MA                 37.30      38.18        
 14 Gavin Mentzer       10 SKY-MA                 38.07      38.37        
 15 Seth Rakowski       10 East Lyco Eels         38.22      38.73        
 16 Mitch Hearn          9 WSY-MA                 38.11      38.74        
 17 Drew Koslowski       9 WSY-MA                 40.01      39.14        
 18 Jude Slover         10 NDCY-MA                40.41      39.26        
 19 Colin Trowbridge     9 LANY-MA                38.53      39.45        
 20 Finneas Adamski      9 TriValley-MA           40.25      40.01        
 21 Kareem Oliver       10 Pocono Piranhas-MA     38.20      40.06        
 22 Hunter Francisco    10 UPY-MA                 39.36      40.13        
 23 Bryce Moore          8 BAY-MA                 41.93      40.53        
 24 Ray Phifer           8 York Y-MA              42.21      40.67        
 25 Erik Schinnerer      8 GSVY-MA                41.29      40.69        
 26 Landon Haigh         9 Jvymca                 40.54      40.96        
 27 Liam Rosenbach       9 HAY-MA                 41.65      40.98        
 28 Dylan Smith         10 UPY-MA                 41.88      41.28        
 29 Elkanah Flemister    9 York Y-MA              40.25      41.41        
 30 Cedric Bagwell      10 BEFY-EN                42.32      41.46        
 31 Jonathan Brettschn  10 WSY-MA                 41.21      41.58        
 32 Ethan White          9 CC-MA                  40.06      41.65        
 33 Dylan Welsh          8 BAY-MA                 40.97      41.80        
 34 Nathan Stine         8 BAY-MA                 40.68      41.85        
 35 Colby Evans          9 CC-MA                  43.47      42.06        
 36 Logan Diehl          9 East Lyco Eels         43.35      42.14        
 37 John Cornish         9 Stars-MA               42.38      42.34        
 38 Cullen McGraw        9 CC-MA                  42.54      42.37        
 38 Xavier Covington     9 CC-MA                  40.24      42.37        
 40 Nicholas Doss       10 GSVY-MA                41.62      42.44        
 41 Griffin Adamek       9 CC-MA                  42.88      42.56        
 42 Jakob McHenry        9 BAY-MA                 42.60      43.00        
 43 Advay Kambalimath    9 CC-MA                  42.44      43.05        
 44 Max Ferroni          8 York Y-MA              43.47      43.18        
 45 Andrew Bays          9 Stars-MA               43.11      43.52        
 46 Andrew Gates        10 LANY-MA                42.06      43.58        
 47 Sam Roberts          9 York Y-MA              41.89      45.45        
 -- Alex Zabinski        9 UPY-MA                 41.18         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Ethan Zeh           10 GSVY-MA                43.10         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Liam Hughes         10 TriValley-MA           42.02         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 409  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 35.98    3/9/2014 Gabrielle Doss, SUNY                         
 Meet Qualifying:  45.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Izzy Phifer         10 York Y-MA              37.43      36.36         16  
  2 Katie Chang         10 WSY-MA                 38.19      37.56         13  
  3 Madison Watschke    10 SCAY-MA                40.21      39.11         12  
  4 Lauren Markle       10 CC-MA                  40.00      40.47         11  
  5 Leyna Beishline     10 BAY-MA                 40.29      40.66         10  
  6 Hannah Kifer        10 SCAY-MA                40.27      40.78          9  
  7 Rylee Maggio        10 WSY-MA                 42.01      41.11          7  
  8 Delaney Updegrave   10 NDCY-MA                40.81      41.96          5  
  9 Chesley Harsh       10 WAY-MA                 43.05      41.97          4  
 10 Suzanne Tassinari   10 Pocono Piranhas-MA     43.44      42.01          3  
 11 Jenna Kimler        10 Pocono Piranhas-MA     42.72      42.14          2  
 12 Morgan Keefer       10 WSY-MA                 42.82      42.35          1  
 13 Alyse Gammons       10 TriValley-MA           42.29      42.53        
 14 Katie Bruno         10 Stars-MA               44.60      42.72        
 15 Isabella Ray        10 GSVY-MA                44.48      43.00        
 16 Katie Kovalenko      9 UPY-MA                 44.71      43.72        
 17 Harper Welker       10 CC-MA                  45.08      44.79        
 18 Esme Yates          10 HAY-MA                 44.66      44.97        
 19 Kimberly Dinh       10 WBY-MA                 45.45      45.33        
 20 Maura Swab          10 BAY-MA                 45.20      45.39        
 21 Elizabeth Martinko  10 SKY-MA                 45.47      45.53        
 22 Maggie Boomer-Braz  10 SCAY-MA                45.36      45.94        
 23 Sammy Roarty         9 East Lyco Eels         45.18      46.88        
 24 Kyla Becker          9 JS Winter YMCA         45.98      47.11        
 25 Amy Rohl            10 UPY-MA                 45.37      48.14        
 -- Maria Klena         10 BEFY-EN                44.73         DQ        
      One hand touch
 
Event 410  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 34.21    3/9/2014 Francesco D'Avella, NAZY -MA                 
 Meet Qualifying:  48.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blaise Sadowski     10 HAZY                   35.96      35.68         16  
  2 Sharyf Davies       10 BAY-MA                 37.20      37.53         13  
  3 Jonathan Hughes     10 Loggerheads-MA         39.83      39.03         12  
  4 Christian Newton    10 Fsc-Leby-MA            39.12      39.74         11  
  5 Isaiah Johnson      10 BEFY-EN                41.82      40.75         10  
  6 Chase Moore          8 BAY-MA                 47.98      42.08          9  
  7 Jay Rosenstock      10 HAZY                   44.11      42.27          7  
  8 Ian Gamber          10 WSY-MA                 43.40      42.35          4.5
  8 Grayson Reck         8 BAY-MA                 43.43      42.35          4.5
 10 Jude Davis          10 NEYS-MA                41.96      42.73          3  
 11 Ryan Hillsley        9 SCAY-MA                46.03      43.06          2  
 12 Carson Dibiaso      10 Fsc-Leby-MA            44.81      43.58          1  
 13 Logan Detwiler      10 TriValley-MA           42.68      43.66        
 14 Christian Hackett    9 Stars-MA               44.26      44.07        
 15 Evan Rice           10 CYAA-ZZ                44.85      44.65        
 16 Yaroslav Soltanov    8 Fsc-Leby-MA            46.19      44.93        
 17 Ethan Roe            9 NDCY-MA                46.48      45.03        
 18 Casey Bennett        9 BAY-MA                 45.42      45.05        
 19 Zane Villafuerte    10 WBY-MA                 46.61      45.14        
 20 Sam Haley            9 HAY-MA                 47.37      45.21        
 21 Harold Cameron       9 CYAA-ZZ                45.81      45.83        
 22 Aiden Hess          10 WAY-MA                 46.44      45.93        
 23 Josh Siecker        10 WAY-MA                 48.49      46.01        
 24 Charles Rumble      10 TriValley-MA           45.83      46.40        
 25 Brody Rhine          9 Loggerheads-MA         47.63      46.79        
 26 Max Ferroni          8 York Y-MA              47.12      47.50        
 27 Logan Detwiler       8 CC-MA                  48.20      47.68        
 28 Shane Naturale      10 Pocono Piranhas-MA     45.94      48.32        
 29 Brady Shoff          9 LANY-MA                47.36      50.40        
 30 Billy Davis         10 SKY-MA                 48.39      51.08        
 
Event 411  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 1:09.43    3/8/2015 Kate Elder, York Y                         
 Meet Qualifying:  1:34.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eve Phillips        10 WAY-MA               1:08.80    1:06.72%        16  
      31.75   34.97                                                
  2 Kaliyah Hinson       9 York Y-MA            1:11.26    1:08.98%        13  
      32.66   36.32                                                
  3 Carla Hidalgo       10 Fsc-Leby-MA          1:12.34    1:12.94         12  
      33.79   39.15                                                
  4 Sydney Wolbert       9 Pocono Piranhas-MA   1:17.05    1:16.89         11  
      35.26   41.63                                                
  5 Nicole Domermuth    10 SKY-MA               1:19.44    1:17.09         10  
      35.27   41.82                                                
  6 Rebekkah Merinar    10 Loggerheads-MA       1:19.48    1:17.15          9  
      36.85   40.30                                                
  7 Emma Hopkinson       9 GSVY-MA              1:22.79    1:17.29          7  
      35.68   41.61                                                
  8 Chloe Moore         10 York Y-MA            1:19.26    1:25.72          5  
      40.25   45.47                                                
  9 Emily Chen           9 SCAY-MA              1:26.89    1:25.89          4  
      40.92   44.97                                                
 10 Abrianna Hosley     10 Loggerheads-MA       1:31.13    1:32.52          3  
      43.30   49.22                                                
 11 Alexandra Geiger     9 HAZY                 1:34.67    1:36.81          2  
      45.41   51.40                                                
 
Event 412  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 1:07.46   3/13/2016 Nathan Welker, York Y                      
 Meet Qualifying:  1:34.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sidney Lauterbach   10 York Y-MA            1:09.19    1:12.83         16  
      34.43   38.40                                                
  2 Jomar Hidalgo        8 Fsc-Leby-MA          1:20.69    1:18.44         13  
      35.69   42.75                                                
  3 Jack Mooney         10 TriValley-MA         1:20.82    1:19.39         12  
      36.01   43.38                                                
  4 Amir Tasker          9 CC-MA                1:26.98    1:25.23         11  
      37.12   48.11                                                
  5 Chase Reed           9 York Y-MA            1:20.93    1:25.67         10  
      38.98   46.69                                                
  6 Madden Weaver       10 SCAY-MA              1:23.47    1:26.52          9  
      40.03   46.49                                                
  7 Elkanah Flemister    9 York Y-MA            1:29.17    1:26.65          7  
      40.67   45.98                                                
  8 Benjamin Rogovin    10 GSVY-MA              1:32.99    1:30.19          5  
      39.98   50.21                                                
 
Event 413  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:01.47    3/8/2015 Sydney Ulmer, York Y                       
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katie Chang         10 WSY-MA               1:02.62    1:03.22         16  
      29.68   33.54                                                
  2 Zoe Katona          10 HAZY                 1:10.71    1:07.16         13  
      31.83   35.33                                                
  3 Adalie Pringle      10 BEFY-EN              1:09.66    1:07.30         12  
      31.54   35.76                                                
  4 Madison Watschke    10 SCAY-MA              1:11.52    1:08.54         11  
      32.99   35.55                                                
  5 Ava Betnar          10 WBY-MA               1:09.53    1:10.48         10  
      33.10   37.38                                                
  6 Maggie Boomer-Braz  10 SCAY-MA              1:14.98    1:11.78          9  
      34.97   36.81                                                
  7 Grace Levy          10 SCAY-MA              1:15.92    1:12.55          7  
      34.88   37.67                                                
  8 Alyse Gammons       10 TriValley-MA         1:14.23    1:14.16          5  
      35.01   39.15                                                
  9 Ella Navari          7 York Y-MA            1:17.78    1:15.38          4  
      35.66   39.72                                                
 10 Gianna Scarcella    10 SKY-MA               1:17.07    1:16.25          3  
      36.30   39.95                                                
 11 Laurel Boyer         9 GSVY-MA              1:18.15    1:16.46          2  
      35.63   40.83                                                
 12 Grace Evans         10 WSY-MA               1:18.69    1:17.53          1  
      36.58   40.95                                                
 13 Emma Hipp           10 TriValley-MA         1:18.53    1:18.57        
      37.43   41.14                                                
 14 Makenna Robbins      9 JS Winter YMCA       1:16.11    1:18.61        
      36.88   41.73                                                
 15 Lily Jeffers         9 UPY-MA               1:15.46    1:18.70        
      37.27   41.43                                                
 16 Caroline Hancock    10 WSY-MA               1:16.90    1:18.78        
      36.86   41.92                                                
 17 Sammy Roarty         9 East Lyco Eels       1:16.87    1:19.63        
      37.57   42.06                                                
 18 Kyla Becker          9 JS Winter YMCA       1:18.94    1:19.74        
      37.85   41.89                                                
 19 Sarah Lester-Stran  10 UPY-MA               1:18.77    1:21.05        
      38.53   42.52                                                
 
Event 414  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:00.32    3/8/2015 Nick Shelly, CC-MA                         
 Meet Qualifying:  1:21.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sean Detwiler       10 CC-MA                1:04.85    1:04.53         16  
      30.91   33.62                                                
  2 JB Bonner           10 WAY-MA               1:06.56    1:06.39         13  
      31.57   34.82                                                
  3 Trevor Olson        10 LANY-MA              1:08.08    1:08.38         12  
      32.59   35.79                                                
  4 Brayden Favre        9 UPY-MA               1:11.44    1:09.28         11  
      33.18   36.10                                                
  5 Nicholas Berger      9 NEYS-MA              1:12.75    1:09.35         10  
      33.10   36.25                                                
  6 Addison Confer      10 East Lyco Eels       1:11.44    1:09.96          9  
  7 Jared Petre         10 TriValley-MA         1:11.32    1:10.07          7  
      33.78   36.29                                                
  8 Jack Mooney         10 TriValley-MA         1:11.87    1:10.78          5  
      33.76   37.02                                                
  9 Isaiah Johnson      10 BEFY-EN              1:12.54    1:10.91          4  
      33.76   37.15                                                
 10 Grayson Reck         8 BAY-MA               1:15.22    1:12.74          3  
      35.31   37.43                                                
 11 Archer Scaffidi     10 TriValley-MA         1:13.23    1:13.44          2  
      35.80   37.64                                                
 12 Yaroslav Soltanov    8 Fsc-Leby-MA          1:15.65    1:13.48          1  
      34.45   39.03                                                
 13 Mitch Hearn          9 WSY-MA               1:16.10    1:13.58        
      34.98   38.60                                                
 14 Michael Henin        8 TriValley-MA         1:17.76    1:14.41        
      35.65   38.76                                                
 15 Dylan Smith         10 UPY-MA               1:15.89    1:14.43        
 16 Gavin Mentzer       10 SKY-MA               1:15.86    1:14.44        
      35.27   39.17                                                
 17 Ian Peterson        10 Pocono Piranhas-MA   1:14.80    1:14.90        
      33.53   41.37                                                
 18 Jonathan Brettschn  10 WSY-MA               1:12.59    1:15.13        
      34.83   40.30                                                
 19 Finneas Adamski      9 TriValley-MA         1:15.07    1:15.19        
      35.15   40.04                                                
 20 Turner Ryon         10 SKY-MA               1:18.30    1:15.36        
      35.59   39.77                                                
 21 Robbie Barnes       10 TriValley-MA         1:15.52    1:15.39        
      36.28   39.11                                                
 22 Zane Villafuerte    10 WBY-MA               1:18.22    1:15.58        
      37.40   38.18                                                
 23 Noah Bevan          10 SKY-MA               1:17.73    1:15.80        
      36.04   39.76                                                
 24 Connor Shives        9 HAY-MA               1:20.51    1:15.99        
      36.65   39.34                                                
 25 Andrew Weaver       10 WSY-MA               1:15.54    1:16.23        
      37.41   38.82                                                
 26 Harold Cameron       9 CYAA-ZZ              1:16.02    1:16.76        
      37.44   39.32                                                
 27 Brody Douglass      10 WSY-MA               1:14.10    1:16.82        
      36.70   40.12                                                
 28 Charles Rumble      10 TriValley-MA         1:16.14    1:17.01        
 29 Edward Tadajweski   10 Fsc-Leby-MA          1:19.72    1:17.51        
      37.19   40.32                                                
 30 Evan Rice           10 CYAA-ZZ              1:20.69    1:17.75        
 31 Ethan White          9 CC-MA                1:15.16    1:17.86        
      36.55   41.31                                                
 32 Ethan Roe            9 NDCY-MA              1:18.02    1:18.14        
      36.11   42.03                                                
 33 Logan Detwiler       8 CC-MA                1:19.70    1:18.37        
      37.95   40.42                                                
 34 Cullen McGraw        9 CC-MA                1:20.93    1:18.89        
      37.91   40.98                                                
 35 Max Laurore          8 WBY-MA               1:20.18    1:19.24        
      36.46   42.78                                                
 36 Andrew Gates        10 LANY-MA              1:18.75    1:19.52        
      36.64   42.88                                                
 37 Erik Schinnerer      8 GSVY-MA              1:20.27    1:19.67        
      37.28   42.39                                                
 38 Alex Zabinski        9 UPY-MA               1:20.68    1:19.82        
      37.66   42.16                                                
 39 Jason Love-Ritchey  10 JS Winter YMCA       1:20.87    1:20.10        
      38.57   41.53                                                
 40 Advay Kambalimath    9 CC-MA                1:20.93    1:20.71        
      38.07   42.64                                                
 41 Dylan Welsh          8 BAY-MA               1:21.02    1:20.82        
      38.28   42.54                                                
 42 Logan Diehl          9 East Lyco Eels       1:18.34    1:20.85        
      37.39   43.46                                                
 43 Nicholas Doss       10 GSVY-MA              1:19.46    1:20.94        
      37.17   43.77                                                
 44 Jude Slover         10 NDCY-MA              1:21.25    1:21.02        
      37.38   43.64                                                
 45 Malachi Moyer        9 GSVY-MA              1:19.15    1:21.82        
      37.40   44.42                                                
 46 Brayden McLenegan    9 NDCY-MA              1:21.49    1:23.14        
      38.99   44.15                                                
 47 Sam Haley            9 HAY-MA               1:21.12    1:25.70        
      39.73   45.97                                                
 
Event 415  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 1:08.09   3/12/2017 Katie Rarrick, Bellefonte                  
 Meet Qualifying:  1:26.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marina Gasgonia     10 Pocono Piranhas-MA   1:13.93    1:13.03         16  
      35.42   37.61                                                
  2 Rebekkah Merinar    10 Loggerheads-MA       1:20.84    1:14.22         13  
      37.56   36.66                                                
  3 Zoe Katona          10 HAZY                 1:17.44    1:16.16         12  
      37.36   38.80                                                
  4 Chloe Moore         10 York Y-MA            1:16.66    1:18.62         11  
  5 Aivleen Walsh       10 York Y-MA            1:17.03    1:20.10         10  
  6 Ava Betnar          10 WBY-MA               1:21.92    1:21.01          9  
      39.27   41.74                                                
  7 Brianna Miller       9 York Y-MA            1:18.98    1:21.37          7  
      40.30   41.07                                                
  8 Cheyenne Plank      10 LANY-MA              1:26.31    1:25.48          5  
      42.63   42.85                                                
  9 Lauren Kalmanowicz   9 York Y-MA            1:26.88    1:26.26          4  
      42.01   44.25                                                
 10 Abrianna Hosley     10 Loggerheads-MA       1:25.07    1:28.02          3  
      41.89   46.13                                                
 
Event 416  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 1:05.32   3/13/2016 Woobie Kupsky, POCONO PIRANHAS             
 Meet Qualifying:  1:29.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nolan McCloskey     10 UPY-MA               1:13.90    1:12.91         16  
      36.33   36.58                                                
  2 William Rees         9 York Y-MA            1:13.20    1:14.11         13  
      36.70   37.41                                                
  3 JB Bonner           10 WAY-MA               1:16.88    1:15.92         12  
      36.75   39.17                                                
  4 Jake Brunetti       10 NEYS-MA              1:20.55    1:17.69         11  
      37.53   40.16                                                
  5 Madden Weaver       10 SCAY-MA              1:18.49    1:18.03         10  
      38.12   39.91                                                
  6 Dalen King          10 York Y-MA            1:19.07    1:18.57          9  
      38.66   39.91                                                
  7 Jomar Hidalgo        8 Fsc-Leby-MA          1:22.55    1:19.47          7  
      39.20   40.27                                                
  8 Trevor Olson        10 LANY-MA              1:19.67    1:19.77          5  
      38.69   41.08                                                
  9 Roman Torres         9 York Y-MA            1:21.72    1:20.17          4  
      39.34   40.83                                                
 10 Evan Harter         10 UPY-MA               1:23.47    1:20.96          3  
      40.13   40.83                                                
 11 Mitch Hearn          9 WSY-MA               1:25.01    1:24.44          2  
      41.81   42.63                                                
 12 Brody Douglass      10 WSY-MA               1:23.55    1:24.76          1  
      41.71   43.05                                                
 13 Seth Rakowski       10 East Lyco Eels       1:27.56    1:25.01        
      40.93   44.08                                                
 14 Bryce Moore          8 BAY-MA               1:27.31    1:26.37        
      41.34   45.03                                                
 15 Brayden Favre        9 UPY-MA               1:22.04    1:26.58        
      41.56   45.02                                                
 15 Luke Cessna         10 SCAY-MA              1:28.41    1:26.58        
 17 Chase Reed           9 York Y-MA            1:21.38    1:27.13        
      42.86   44.27                                                
 18 Kareem Oliver       10 Pocono Piranhas-MA   1:28.49    1:27.62        
      41.91   45.71                                                
 19 Landon Haigh         9 Jvymca               1:27.81    1:28.22        
 20 Xavier Covington     9 CC-MA                1:29.57    1:28.75        
      44.05   44.70                                                
 21 Jude Slover         10 NDCY-MA              1:26.13    1:28.85        
      44.38   44.47                                                
 22 Justin Diehl        10 TriValley-MA         1:25.41    1:29.29        
      41.88   47.41                                                
 23 Cedric Bagwell      10 BEFY-EN              1:29.35    1:29.94        
      43.80   46.14                                                
 24 Hunter Francisco    10 UPY-MA               1:26.91    1:31.32        
      43.47   47.85                                                
 -- Gabe Blake          10 WAY-MA               1:18.85         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
      40.26   41.68                                                
 
Event 417  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:20.11    3/9/2014 Gabrielle Doss, SUNY                       
 Meet Qualifying:  1:37.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Izzy Phifer         10 York Y-MA            1:21.53    1:19.96%        16  
      37.38   42.58                                                
  2 Hannah Kifer        10 SCAY-MA              1:28.83    1:27.88         13  
      41.72   46.16                                                
  3 Emilia Alcantara    10 HAZY                 1:29.66    1:28.01         12  
      41.36   46.65                                                
  4 Sydney Wolbert       9 Pocono Piranhas-MA   1:29.79    1:28.24         11  
      41.71   46.53                                                
  5 Morgan Keefer       10 WSY-MA               1:31.82    1:29.66         10  
      42.99   46.67                                                
  6 Delaney Updegrave   10 NDCY-MA              1:29.81    1:29.86          9  
      44.12   45.74                                                
  7 Chesley Harsh       10 WAY-MA               1:32.56    1:31.45          7  
      44.04   47.41                                                
  8 Rylee Maggio        10 WSY-MA               1:34.43    1:31.73          5  
      42.08   49.65                                                
  9 Lauren Markle       10 CC-MA                1:31.07    1:31.90          4  
      44.31   47.59                                                
 10 Suzanne Tassinari   10 Pocono Piranhas-MA   1:37.97    1:34.45          3  
      45.00   49.45                                                
 11 Maria Klena         10 BEFY-EN              1:35.04    1:34.79          2  
      44.87   49.92                                                
 12 Jenna Kimler        10 Pocono Piranhas-MA   1:36.46    1:35.00          1  
      45.06   49.94                                                
 13 Alyse Gammons       10 TriValley-MA         1:34.56    1:36.93        
      44.74   52.19                                                
 14 Katie Kovalenko      9 UPY-MA               1:36.32    1:36.96        
      45.51   51.45                                                
 15 Maura Swab          10 BAY-MA               1:37.78    1:39.44        
      47.48   51.96                                                
 16 Amy Rohl            10 UPY-MA               1:37.28    1:40.50        
      48.00   52.50                                                
 
Event 418  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:17.70   3/10/2013 Matthew Hardt, WSY  -MA                    
 Meet Qualifying:  1:39.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sharyf Davies       10 BAY-MA               1:21.92    1:21.26         16  
      38.17   43.09                                                
  2 Micah DeAngelo      10 CYAA-ZZ              1:24.24    1:24.89         13  
      40.09   44.80                                                
  3 Sean Detwiler       10 CC-MA                1:27.76    1:25.81         12  
      40.64   45.17                                                
  4 Jonathan Hughes     10 Loggerheads-MA       1:29.67    1:26.73         11  
      40.51   46.22                                                
  5 Christian Newton    10 Fsc-Leby-MA          1:28.46    1:27.58         10  
      42.06   45.52                                                
  6 Isaiah Johnson      10 BEFY-EN              1:29.97    1:27.77          9  
      41.12   46.65                                                
  7 Jude Davis          10 NEYS-MA              1:34.33    1:32.55          7  
      43.36   49.19                                                
  8 Ryan Hillsley        9 SCAY-MA              1:37.26    1:33.35          5  
      44.92   48.43                                                
  9 Chase Moore          8 BAY-MA               1:35.97    1:33.77          4  
      45.02   48.75                                                
 10 Ian Gamber          10 WSY-MA               1:37.77    1:34.16          3  
      45.11   49.05                                                
 11 Logan Detwiler      10 TriValley-MA         1:34.51    1:37.43          2  
      44.90   52.53                                                
 12 Casey Bennett        9 BAY-MA               1:38.77    1:39.46          1  
      47.57   51.89                                                
 
Event 419  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 31.73    3/8/2015 Mallory Pardoe, East Lyco Eels               
 Meet Qualifying:  40.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eve Phillips        10 WAY-MA                 29.34      29.63%        16  
  2 Marina Gasgonia     10 Pocono Piranhas-MA     30.90      30.45%        13  
  3 Kaliyah Hinson       9 York Y-MA              31.40      30.82%        12  
  4 Carla Hidalgo       10 Fsc-Leby-MA            31.54      33.17         11  
  5 Kyla Spengler       10 NEYS-MA                36.09      33.71         10  
  6 Emma Hopkinson       9 GSVY-MA                34.66      34.97          9  
  7 Leyna Beishline     10 BAY-MA                 35.62      35.34          7  
  8 Emilia Alcantara    10 HAZY                   35.78      36.64          5  
  9 Elizabeth Martinko  10 SKY-MA                 40.34      36.87          4  
 10 June Grim            9 TriValley-MA           36.95      37.51          3  
 11 Katie Bruno         10 Stars-MA               38.96      37.86          2  
 12 Emily Chen           9 SCAY-MA                38.22      37.90          1  
 13 Katelyn Watschke    10 SCAY-MA                39.52      38.11        
 14 Victoria Kuteras    10 Pocono Piranhas-MA     39.79      39.00        
 15 Grace Levy          10 SCAY-MA                39.99      39.03        
 16 Charlotte Delaney    9 SCAY-MA                40.15      39.27        
 17 Sierra Rogers        8 NDCY-MA                40.43      39.53        
 18 Aivleen Walsh       10 York Y-MA              39.45      39.64        
 19 Helen Kifer          8 SCAY-MA                39.21      39.94        
 20 Rhiannon Gally       9 TriValley-MA           40.32      40.74        
 21 Kyla Becker          9 JS Winter YMCA         40.17      42.82        
 -- Lilly Evans         10 CC-MA                  38.04         DQ        
      False start
 
Event 420  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 30.24   3/13/2016 Nathan Welker, York Y                        
 Meet Qualifying:  43.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blaise Sadowski     10 HAZY                   30.65      30.49         16  
  2 Sidney Lauterbach   10 York Y-MA              31.59      32.16         13  
  3 Cristian Pong        9 CC-MA                  32.53      32.17         12  
  4 Jomar Hidalgo        8 Fsc-Leby-MA            33.55      33.84         11  
  5 Amir Tasker          9 CC-MA                  35.14      33.98         10  
  6 David Gabrielle     10 Stars-MA               34.44      34.33          9  
  7 Jack Mooney         10 TriValley-MA           34.55      34.42          7  
  8 Roman Torres         9 York Y-MA              35.89      35.18          5  
  9 Dalen King          10 York Y-MA              36.73      37.38          4  
 10 Edward Tadajweski   10 Fsc-Leby-MA            38.57      37.80          3  
 11 Patrick Leach       10 NEYS-MA                36.33      38.02          2  
 12 Bryce Moore          8 BAY-MA                 42.08      38.23          1  
 13 Elkanah Flemister    9 York Y-MA              36.66      38.36        
 14 Erik Sulman          8 SCAY-MA                41.52      38.44        
 15 Dylan Smith         10 UPY-MA                 37.37      38.47        
 16 Colin Trowbridge     9 LANY-MA                37.10      38.76        
 17 Drew Koslowski       9 WSY-MA                 39.79      39.28        
 18 Ian Peterson        10 Pocono Piranhas-MA     40.43      39.69        
 19 Evan Harter         10 UPY-MA                 37.93      39.75        
 20 Shane Naturale      10 Pocono Piranhas-MA     40.09      40.09        
 21 Benjamin Rogovin    10 GSVY-MA                40.02      40.15        
 22 Max Laurore          8 WBY-MA                 41.93      40.97        
 23 Aiden Hess          10 WAY-MA                 40.47      44.07        
 23 Addison Confer      10 East Lyco Eels         38.94      44.07        
 -- Justin Diehl        10 TriValley-MA           36.28        DFS        
      Declared false start
 
Event 421  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 1:11.05   3/10/2013 Kara Campbell, GSY                         
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katie Chang         10 WSY-MA               1:13.51    1:14.00         16  
      34.22   39.78                                                
  2 Tiffany Folcomer    10 York Y-MA            1:16.28    1:16.53         13  
      35.71   40.82                                                
  3 Kyla Spengler       10 NEYS-MA              1:24.25    1:17.47         11.5
      34.06   43.41                                                
  3 Nicole Domermuth    10 SKY-MA               1:17.99    1:17.47         11.5
      37.22   40.25                                                
  5 Hannah Kifer        10 SCAY-MA              1:19.34    1:18.08         10  
      38.29   39.79                                                
  6 Adalie Pringle      10 BEFY-EN              1:19.80    1:18.53          9  
      36.40   42.13                                                
  7 Madison Watschke    10 SCAY-MA              1:20.36    1:19.00          7  
      37.61   41.39                                                
  8 Nicole Hasis        10 CC-MA                1:17.62    1:19.13          5  
      36.25   42.88                                                
  9 Delaney Updegrave   10 NDCY-MA              1:17.01    1:19.52          4  
      38.08   41.44                                                
 10 Carla Hidalgo       10 Fsc-Leby-MA          1:17.67    1:19.58          3  
      36.54   43.04                                                
 11 Sydney Wolbert       9 Pocono Piranhas-MA   1:19.39    1:20.23          2  
      36.58   43.65                                                
 12 Emma Hopkinson       9 GSVY-MA              1:21.83    1:22.93          1  
      38.56   44.37                                                
 13 Rylee Maggio        10 WSY-MA               1:23.47    1:23.00        
      39.59   43.41                                                
 14 Cheyenne Plank      10 LANY-MA              1:27.62    1:28.86        
      42.41   46.45                                                
 15 Lauren Kalmanowicz   9 York Y-MA            1:27.05    1:29.35        
      42.92   46.43                                                
 
Event 422  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 1:07.68   3/13/2016 Woobie Kupsky, POCONO PIRANHAS             
 Meet Qualifying:  1:29.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blaise Sadowski     10 HAZY                 1:11.76    1:12.39         16  
      34.16   38.23                                                
  2 Nolan McCloskey     10 UPY-MA               1:13.45    1:13.34         13  
      34.85   38.49                                                
  3 Sean Detwiler       10 CC-MA                1:14.34    1:15.41         12  
      36.68   38.73                                                
  4 William Rees         9 York Y-MA            1:16.39    1:16.72         11  
      35.44   41.28                                                
  5 Micah DeAngelo      10 CYAA-ZZ              1:14.79    1:16.96         10  
      36.59   40.37                                                
  6 Christian Newton    10 Fsc-Leby-MA          1:19.92    1:18.41          9  
      38.85   39.56                                                
  7 Cristian Pong        9 CC-MA                1:20.07    1:18.86          7  
      34.50   44.36                                                
  8 Dalen King          10 York Y-MA            1:20.46    1:20.87          5  
      37.72   43.15                                                
  9 Will Rucker          9 SCAY-MA              1:23.33    1:21.88          4  
      37.52   44.36                                                
 10 Jay Rosenstock      10 HAZY                 1:22.09    1:23.07          3  
      39.44   43.63                                                
 11 Christian Hackett    9 Stars-MA             1:22.29    1:24.93          2  
      40.46   44.47                                                
 12 Colin Trowbridge     9 LANY-MA              1:25.66    1:25.59          1  
      39.63   45.96                                                
 13 Kareem Oliver       10 Pocono Piranhas-MA   1:24.24    1:26.00        
      40.07   45.93                                                
 14 Seth Rakowski       10 East Lyco Eels       1:27.52    1:27.83        
      43.07   44.76                                                
 15 Carson Dibiaso      10 Fsc-Leby-MA          1:22.15    1:28.04        
      39.69   48.35                                                
 16 Robbie Barnes       10 TriValley-MA         1:28.44    1:28.84        
      40.48   48.36                                                
 17 Michael Henin        8 TriValley-MA         1:28.84    1:29.31        
      41.52   47.79                                                
 18 Archer Scaffidi     10 TriValley-MA         1:28.70    1:34.27        
      44.98   49.29                                                
 -- Gabe Blake          10 WAY-MA               1:29.98         DQ        
      Not on back off wall - back
      43.09   51.14                                                
 -- Luke Cessna         10 SCAY-MA              1:28.79         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
      40.21   45.82                                                
 -- Harold Cameron       9 CYAA-ZZ              1:27.23         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
      43.42   49.55                                                
 
Event 423  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 2:00.09   3/12/2017 Lock Haven Loggerheads, Loggerheads        
                         K Butzler, A Persun, C Bair, L Gugino             
 Meet Qualifying:  2:27.99
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chambersburg Chargers-MA  'A'               2:07.74    2:09.55         32  
     1) Xiomara Del Rosario 10          2) Lilly Evans 10                 
     3) Lauren Markle 10                4) Nicole Hasis 10                
       32.65    34.30    32.84    29.76                                    
  2 Wsy Swimming-MA  'A'                        2:08.67    2:09.85         26  
     1) Rylee Maggio 10                 2) Caroline Hancock 10            
     3) Morgan Keefer 10                4) Katie Chang 10                 
       33.19    34.07    33.81    28.78                                    
  3 Schuylkill YMCA-MA  'A'                     2:14.42    2:11.52         24  
     1) Nicole Domermuth 10             2) Aspen Tohill 10                
     3) Elizabeth Martinko 10           4) Gianna Scarcella 10            
       29.94    35.01    33.54    33.03                                    
  4 York YMCA Swimming-MA  'A'                  1:58.68    2:11.99         22  
     1) Izzy Phifer 10                  2) Chloe Moore 10                 
     3) Tiffany Folcomer 10             4) Kaliyah Hinson 9               
       33.74    14.52    51.65    32.08                                    
  5 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                2:12.39    2:12.33         20  
     1) Chesley Harsh 10                2) Ruth Phillips 8                
     3) Delaney Stains 10               4) Eve Phillips 10                
       32.36    39.52    32.17    28.28                                    
  6 Nazareth Easton YMCA Blue Fins-MA  'A'      2:21.42    2:14.93         18  
     1) Elena Brunetti 8                2) Reagan Crawford 10             
     3) Olivia Troutman 9               4) Kyla Spengler 10               
       34.12    35.92    37.10    27.79                                    
  7 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'      2:18.75    2:15.32         14  
     1) Laurel Boyer 9                  2) Roslyn Snyder 9                
     3) Elleana McConnell 9             4) Emma Hopkinson 9               
       33.72    36.02    35.23    30.35                                    
  8 TriValley YMCA-MA  'A'                      2:21.97    2:17.29         10  
     1) Alyse Gammons 10                2) Rhiannon Gally 9               
     3) Emma Hipp 10                    4) June Grim 9                    
       36.50    35.38    34.01    31.40                                    
  9 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'      2:22.24    2:19.09          8  
     1) Emily Chen 9                    2) Paisley Taylor 10              
     3) Helen Kifer 8                   4) Grace Levy 10                  
       33.79    36.55    35.64    33.11                                    
 10 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                2:18.59    2:20.37          6  
     1) Lucy Diehl 9                    2) Maura Swab 10                  
     3) Allison Stine 10                4) Leyna Beishline 10             
       35.26    37.46    35.18    32.47                                    
 11 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  2:23.38    2:21.07          4  
     1) Anna Kirby 10                   2) Caitlin Hoffman 9              
     3) Camille Hubbs 9                 4) Victoria Kuteras 10            
       34.44    37.32    34.92    34.39                                    
 12 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'              2:26.89    2:21.53          2  
     1) Bella Kile 9                    2) Laney Yard 9                   
     3) Bryn Rosenbach 7                4) Esme Yates 10                  
       34.34    44.59    32.04    30.56                                    
 13 Upper Perkiomen YMCA-MA  'A'                2:23.60    2:24.46        
     1) Sarah Lester-Stranick 10        2) Leighton Keith 9               
     3) Amy Rohl 10                     4) Lily Jeffers 9                 
       36.28    43.90    29.23    35.05                                    
 14 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'      2:22.32    2:24.70        
     1) Raelynn Yons 9                  2) Audrey Bloss - Ferry 9         
     3) Leah Onia 9                     4) Avery McKeon 10                
       34.83    38.03    36.14    35.70                                    
 15 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'          2:27.45    2:25.27        
     1) Kyla Becker 9                   2) OceAnn Green 10                
     3) Willow Eveland 10               4) Makenna Robbins 9              
       37.46    37.35    35.46    35.00                                    
 16 Freeland YMCA  'A'                          2:27.23    2:27.70        
     1) Alexandra Geiger 9              2) Madison Geiger 9               
     3) Ashley Malaga 9                 4) Lia Ochs 8                     
       37.01    38.72    36.55    35.42                                    
 17 Lock Haven Loggerheads-MA  'A'              2:26.44    2:28.46        
     1) Elle Christensen 9              2) Elizabeth Nestor 9             
     3) Julia Hartman 9                 4) Gabriella Hosley 8             
       36.57    40.25    36.98    34.66                                    
 
Event 424  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:59.99   3/10/2013 Chambersburg Chargers                      
                         A Pong, N Shelly, C Gayman, R Shelly              
 Meet Qualifying:  2:28.99
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nazareth Easton YMCA Blue Fins-MA  'A'      2:08.44    2:05.16         32  
     1) Nicholas Berger 9               2) Jude Davis 10                  
     3) Patrick Leach 10                4) Jake Brunetti 10               
       30.98    32.04    32.23    29.91                                    
  2 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'      2:13.01    2:13.17         26  
     1) David Gabrielle 10              2) Christian Hackett 9            
     3) John Cornish 9                  4) Aaron Pizarro 10               
       31.03    32.92    32.93    36.29                                    
  3 Wsy Swimming-MA  'A'                        2:14.63    2:13.28         24  
     1) Ian Gamber 10                   2) Jonathan Brettschneider 10     
     3) Brody Douglass 10               4) Mitch Hearn 9                  
       34.04    32.66    35.44    31.14                                    
  4 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                2:17.11    2:13.51         22  
     1) Gabe Blake 10                   2) Aiden Hess 10                  
     3) Josh Siecker 10                 4) JB Bonner 10                   
       34.07    33.87    36.75    28.82                                    
  5 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                2:11.89    2:14.26         20  
     1) Grayson Reck 8                  2) Casey Bennett 9                
     3) Dylan Welsh 8                   4) Sharyf Davies 10               
       33.91    35.27    36.34    28.74                                    
  6 Schuylkill YMCA-MA  'A'                     2:15.94    2:14.29         18  
     1) Noah Bevan 10                   2) Xavier Page 8                  
     3) Turner Ryon 10                  4) Gavin Mentzer 10               
       32.61    33.95    33.53    34.20                                    
  7 TriValley YMCA-MA  'A'                      2:19.45    2:14.88         14  
     1) Charles Rumble 10               2) Finneas Adamski 9              
     3) Robbie Barnes 10                4) Archer Scaffidi 10             
       34.45    34.15    33.44    32.84                                    
  8 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                2:19.73    2:16.26         10  
     1) Harold Cameron 9                2) Evan Rice 10                   
     3) Tyler Rice 8                    4) Micah DeAngelo 10              
       32.99    34.67    41.18    27.42                                    
  9 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'              2:26.20    2:19.60          8  
     1) Liam Rosenbach 9                2) Sam Haley 9                    
     3) Alex Stoner 10                  4) Sean Filipovits 10             
       36.07    36.63    35.53    31.37                                    
 10 Chambersburg Chargers-MA  'A'               2:25.13    2:22.61          6  
     1) Xavier Covington 9              2) Colby Evans 9                  
     3) Griffin Adamek 9                4) Cullen McGraw 9                
       34.84    36.66    37.31    33.80                                    
 11 East Lycoming Y Electric Eels  'A'          2:24.03    2:22.62          4  
     1) Seth Rakowski 10                2) Eliott Deluca 9                
     3) Logan Diehl 9                   4) Addison Confer 10              
       34.37    38.05    36.11    34.09                                    
 12 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'      2:20.43    2:23.32          2  
     1) Benjamin Rogovin 10             2) Nicholas Doss 10               
     3) Erik Schinnerer 8               4) Malachi Moyer 9                
       36.08    36.97    35.91    34.36                                    
 13 York YMCA Swimming-MA  'A'                  2:24.00    2:23.81        
     1) Elkanah Flemister 9             2) Max Ferroni 8                  
     3) Ray Phifer 8                    4) Roman Torres 9                 
       38.10    37.59    38.88    29.24                                    
 14 Lock Haven Loggerheads-MA  'A'              2:26.63    2:26.94        
     1) Neil Kaluzny 9                  2) Brody Rhine 9                  
     3) Rhys Swift 9                    4) Jonathan Hughes 10             
       33.09    40.59    38.58    34.68                                    
 15 Freeland YMCA  'A'                          2:28.23    2:29.25        
     1) Ethan Fogarty 10                2) Cason Machey 9                 
     3) Sam Miller 10                   4) Jay Rosenstock 10              
       37.58    40.60    38.12    32.95                                    
 16 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'      2:23.49    2:30.32        
     1) Ryan Hillsley 9                 2) Erik Sulman 8                  
     3) Dylan Siekman 9                 4) Luke Flickinger 8              
       37.33    35.29    41.63    36.07                                    
 -- Pocono Family YMCA-MA  'A'                  2:18.91        DFS        
      Declared false start
     1) Kareem Oliver 10                2) Logan Santiago 10              
     3) Shane Naturale 10               4) Ian Peterson 10                
 -- Falcon Swim Club/Lebanon YMCA-MA  'A'       2:14.53        DFS        
      Declared false start
 
Event 501  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:57.61   3/12/2017 York YMCA Swimming, York Y                 
                         C Leydig, M Harnish, S Ulmer, C Kapp              
 Meet Qualifying:  2:25.99
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chambersburg Chargers-MA  'A'               1:58.64    1:59.35         32  
     1) Jillian Strine 12               2) Kari Powell 12                 
     3) McKenzie Wicks 11               4) Layne Rydbom 12                
       30.66    31.11    31.25    26.33                                    
  2 York YMCA Swimming-MA  'A'                  2:00.14    2:00.81         26  
     1) McKenna Potteiger 11            2) Madelyn Paxton 12              
     3) Kate Kalmanowicz 12             4) Julia Havice 11                
       31.47    33.84    29.83    25.67                                    
  3 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                2:03.36    2:01.93         24  
     1) Emma Welsh 12                   2) Trinity Neff 12                
     3) Annabell Reck 12                4) Madelyn Frey 12                
       31.70    33.68    29.27    27.28                                    
  4 Lock Haven Loggerheads-MA  'A'              2:06.75    2:04.90         22  
     1) Olivia Rockey 12                2) Camryn Bair 11                 
     3) Ana Persun 11                   4) Lilyann Gugino 11              
       33.73    34.27    29.73    27.17                                    
  5 Wsy Swimming-MA  'A'                        2:04.61    2:05.40         20  
     1) Tyya Peiffer 12                 2) Araceli Skiles 12              
     3) Faith Evans 12                  4) Hannah Miskin 12               
       31.80    34.34    30.48    28.78                                    
  6 TriValley YMCA-MA  'A'                      2:08.84    2:05.79         18  
     1) Catherine Sirignano 12          2) Kathryn Tanis 12               
     3) Reece Ferry 11                  4) Victoria Grim 11               
       30.80    34.86    30.04    30.09                                    
  7 Schuylkill YMCA-MA  'A'                     2:08.10    2:05.82         14  
     1) Abby Dudash 12                  2) Cali Stank 12                  
     3) Emily Welna 11                  4) Oceana O'Boyle 12              
       31.07    35.73    31.22    27.80                                    
  8 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'        2:11.72    2:09.43         10  
     1) Hannah Thrush 11                2) Tatum Rothermel 12             
     3) Ashley Kieffer 11               4) Aubrey Zoellner 11             
       35.37    34.31    30.30    29.45                                    
  9 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'      2:13.90    2:10.22          8  
     1) Madeleine Christopher 12        2) Margaret Delaney 12            
     3) Madison Gaul 12                 4) Marlee Kwasnica 12             
       38.91    28.92    34.15    28.24                                    
 10 Nazareth Easton YMCA Blue Fins-MA  'A'      2:12.88    2:11.42          6  
     1) Cameron Alvino 12               2) Sondra Weeks 12                
     3) Jillian Kingsley 12             4) Sovannary Taylor 11            
       34.64    36.28    31.90    28.60                                    
 11 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'      2:21.98    2:17.22          4  
     1) Alexis Hoyer 11                 2) Morgan Muller 12               
     3) Skyler Yons 11                  4) Lora Flynn 11                  
       34.59    37.64    32.80    32.19                                    
 12 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'      2:22.21    2:18.36          2  
     1) Lea McCormick 11                2) Emma Gerlinski 11              
     3) Valeria Riley 12                4) Haley Reitz 12                 
       33.72    40.65    32.15    31.84                                    
 13 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'          2:25.08    2:25.68        
     1) Megan Robbins 11                2) Izzy Anderegg 11               
     3) Madison Robbins 12              4) Aubrey Glosser 12              
       38.29    41.35    35.84    30.20                                    
 
Event 502  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:59.21   3/12/2017 York YMCA Swimming, York Y                 
                         E Wang, S Stoner, N Welker, M Driscoll            
 Meet Qualifying:  2:31.99
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nazareth Easton YMCA Blue Fins-MA  'A'      2:01.67    1:58.90%        32  
     1) Nicholas Ritter 12              2) Konstantinos Angelinas 12      
     3) Jack Drake 12                   4) Ross Ellis 12                  
       31.30    32.85    27.94    26.81                                    
  2 York YMCA Swimming-MA  'A'                  1:59.84    1:59.12%        26  
     1) Nathan Welker 12                2) Jonah Rees 11                  
     3) Christian Henry 11              4) Jacob Wade 12                  
       29.14    35.20    29.77    25.01                                    
  3 Chambersburg Chargers-MA  'A'               1:59.64    2:01.01         24  
     1) Derek Estep 11                  2) Brandon Estep 12               
     3) Roby Pong 12                    4) Brady Jackson 12               
       29.61    36.07    28.93    26.40                                    
  4 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'      2:11.35    2:06.81         22  
     1) Mitchell Malusis 12             2) Mason Ordonez 11               
     3) Mason Cianflone 12              4) Trevor Reichner 11             
       32.34    37.28    30.09    27.10                                    
  5 Wsy Swimming-MA  'A'                        2:06.53    2:07.67         20  
     1) Jonathan Chang 12               2) Jake Keyes 12                  
     3) James Gaudion 11                4) Caleb Houston 12               
       31.42    33.67    32.84    29.74                                    
  6 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'              2:18.21    2:09.66         18  
     1) Cam Toth 12                     2) Cole Smith 12                  
     3) Nick Croghan 12                 4) James Raub 11                  
       29.43    37.88    30.57    31.78                                    
  7 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'      2:20.36    2:16.13         14  
     1) Corbin Eisenhardt 12            2) Malcolm Collins 11             
     3) Danny Lehr 12                   4) Owen Reilly 12                 
       33.56    37.45    33.05    32.07                                    
  8 Freeland YMCA  'A'                          2:20.64    2:19.04         10  
     1) Hunter Gallagher 12             2) Logan Yakubowski 12            
     3) Tyler Wolfe 12                  4) Landon Yakubowski 11           
       43.00    32.42    31.98    31.64                                    
  9 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'          2:25.02    2:21.08          8  
     1) Keller Griswold 11              2) Calum Hockman 12               
     3) Kaden Robinett 11               4) Abraham Passetti 11            
       32.49    40.64    35.66    32.29                                    
 10 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  2:24.45    2:21.95          6  
     1) John Dunham 11                  2) Andrew Brinker 12              
     3) Brandon Poveromo 12             4) Adam Yagan 12                  
       38.81    37.59    33.63    31.92                                    
 
Event 503  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:56.17   3/10/2013 Marget Shelly, CC-MA                       
 Meet Qualifying:  2:25.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McKenna Potteiger   11 York Y-MA            2:04.06    2:01.47         16  
      28.81   30.94   31.48   30.24                                
  2 Kimberly Shannon    12 GSVY-MA              2:04.44    2:02.93         13  
      28.33   30.88   31.99   31.73                                
  3 Alyssa Kelly        11 Pocono Piranhas-MA   2:07.38    2:08.75         12  
      29.45   32.92   33.33   33.05                                
  4 Camryn Bair         11 Loggerheads-MA       2:10.72    2:08.96         11  
      29.27   32.98   33.57   33.14                                
  5 Annika Doutrich     11 Fsc-Leby-MA          2:10.45    2:09.13         10  
      31.33   32.88   32.69   32.23                                
  6 Marianne Tassinari  12 Pocono Piranhas-MA   2:18.02    2:11.07          9  
      30.01   32.62   34.69   33.75                                
  7 Emma Welsh          12 BAY-MA               2:11.37    2:11.78          7  
      30.24   33.70   34.15   33.69                                
  8 Lily Piacenti       12 Pocono Piranhas-MA   2:17.96    2:14.63          5  
      30.90   34.23   35.22   34.28                                
  9 Brianna Jones       12 UPY-MA               2:16.62    2:15.08          4  
      30.22   33.66   35.62   35.58                                
 10 Tyya Peiffer        12 WSY-MA               2:16.85    2:17.92          3  
      31.28   34.49   36.80   35.35                                
 11 Marah Rice          12 WSY-MA               2:16.41    2:18.67          2  
      31.41   34.49   36.58   36.19                                
 12 Sarah Weichseldorf  12 York Y-MA            2:21.23    2:21.48          1  
      31.98   36.33   37.44   35.73                                
 13 Mya Beck            11 WAY-MA               2:23.02    2:23.35        
      33.05   37.14   37.77   35.39                                
 14 Lilly Farmer        12 LANY-MA              2:20.81    2:25.32        
      32.84   37.19   38.44   36.85                                
 15 Kay Buhrman         11 WAY-MA               2:23.56    2:26.08        
      33.23   37.15   38.32   37.38                                
 
Event 504  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:54.24    3/9/2014 Ryan Schreffler, SKY                       
 Meet Qualifying:  2:32.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nathan Welker       12 York Y-MA            2:00.70    2:01.06         16  
      28.65   30.55   31.39   30.47                                
  2 Jacob Wade          12 York Y-MA            2:05.45    2:04.44         13  
      28.80   31.29   32.31   32.04                                
  3 Jonah Rees          11 York Y-MA            2:06.18    2:07.63         12  
      29.47   32.89   33.35   31.92                                
  4 Brandon Estep       12 CC-MA                2:05.69    2:08.10         11  
      28.51   31.54   33.80   34.25                                
  5 Christian Henry     11 York Y-MA            2:09.73    2:08.29         10  
      30.41   33.09   32.79   32.00                                
  6 Brady Jackson       12 CC-MA                2:09.72    2:11.79          9  
      29.72   32.63   34.67   34.77                                
  7 Kaden Fatta         11 York Y-MA            2:15.01    2:12.85          7  
      30.57   33.76   34.71   33.81                                
  8 Asher Clarke        12 York Y-MA            2:18.88    2:15.37          5  
      30.31   34.34   35.91   34.81                                
  9 Tommy Saeger        12 UPY-MA               2:14.28    2:15.57          4  
      30.55   33.95   35.89   35.18                                
 10 Caz Mikula          12 LANY-MA              2:17.67    2:17.20          3  
      31.45   35.03   35.80   34.92                                
 11 Peter Gaudion       11 WSY-MA               2:19.56    2:19.59          2  
      32.00   36.11   37.29   34.19                                
 12 Brandon Poveromo    12 Pocono Piranhas-MA   2:22.85    2:20.40          1  
      32.37   35.68   36.61   35.74                                
 13 Trevor Martin       11 SCAY-MA              2:24.30    2:20.44        
      31.96   35.36   37.50   35.62                                
 14 Adam Yagan          12 Pocono Piranhas-MA   2:27.97    2:24.36        
      34.40   36.71   37.13   36.12                                
 15 Tyler Wright        12 York Y-MA            2:28.26    2:25.42        
      33.37   36.65   37.91   37.49                                
 16 James Raub          11 HAY-MA               2:28.99    2:25.66        
      33.30   37.42   38.08   36.86                                
 17 Issac Jeffers       11 UPY-MA               2:28.41    2:29.27        
      33.14   37.89   39.44   38.80                                
 
Event 505  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 25.15   3/10/2013 Hanna Everhart, BAY                          
 Meet Qualifying:  30.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genine Collins      12 NEYS-MA                26.84      26.09         16  
  2 Julia Havice        11 York Y-MA              26.17      26.44         13  
  3 Jewel Little        12 Pocono Piranhas-MA     26.92      26.50         12  
  4 Catherine Lippert   12 CYAA-ZZ                26.48      26.52         11  
  5 Maris Sadowski      12 HAZY                   27.27      26.76         10  
  6 Kathryn Tanis       12 TriValley-MA           27.24      26.95          9  
  7 Emily Way           11 York Y-MA              27.32      26.97          7  
  8 Cassandra Cabonila  12 WBY-MA                 27.12      27.07          5  
  9 Layne Rydbom        12 CC-MA                  27.73      27.36          4  
 10 Araceli Skiles      12 WSY-MA                 27.15      27.48          2.5
 10 Cali Stank          12 SKY-MA                 27.14      27.48          2.5
 12 Lilyann Gugino      11 Loggerheads-MA         28.50      27.50          1  
 13 Brie Smith          12 Fsc-Leby-MA            28.51      28.27        
 14 Julia Yates         12 HAY-MA                 28.84      28.47        
 15 Emma Gerlinski      11 GSVY-MA                29.23      28.68        
 16 Marlee Kwasnica     12 SCAY-MA                29.22      28.83        
 17 Bianca Lo           11 WBY-MA                 29.02      28.87        
 18 Alexis Hoyer        11 Stars-MA               29.06      28.94        
 19 Isabella Lara       12 UPY-MA                 28.97      29.10        
 20 Hailey Fegan        11 CC-MA                  30.84      29.16        
 20 Emma Burlew         12 Pocono Piranhas-MA     29.86      29.16        
 22 Hannah Miskin       12 WSY-MA                 28.61      29.40        
 23 Anna O'Leary        11 York Y-MA              30.20      29.47        
 24 Oceana O'Boyle      12 SKY-MA                 29.67      29.63        
 24 McKenna Paul        11 CYAA-ZZ                29.23      29.63        
 26 Valeria Riley       12 GSVY-MA                30.84      29.65        
 27 Grace Tadajweski    12 Fsc-Leby-MA            30.82      29.73        
 28 Caralyn Warner      11 JS Winter YMCA         29.86      29.84        
 29 Carley Ernst        11 LANY-MA                28.03      29.86        
 30 Abby Caltrider      11 CC-MA                  29.61      29.96        
 31 Sovannary Taylor    11 NEYS-MA                29.13      30.10        
 32 Emmalin Pringle     12 BEFY-EN                30.57      30.12        
 33 Sadie Ludwick       12 WSY-MA                 29.95      30.15        
 34 Bella Rudy          12 WSY-MA                 30.50      30.17        
 34 Madalyn Dyer        12 UPY-MA                 30.37      30.17        
 36 Inhye Sung          11 SCAY-MA                30.83      30.18        
 37 Anya Locke          11 SCAY-MA                30.69      30.28        
 38 Brea Maggio         12 WSY-MA                 30.75      30.29        
 39 Mya Beck            11 WAY-MA                 29.60      30.30        
 40 Dolly Hritz         11 CYAA-ZZ                30.45      30.38        
 41 Madison Gaul        12 SCAY-MA                30.07      30.39        
 42 Sarah Weichseldorf  12 York Y-MA              30.23      30.49        
 43 Maddie Bortner      11 York Y-MA              30.86      30.54        
 44 Hannah Thrush       11 NDCY-MA                30.49      30.61        
 45 Isabela Snyder      12 BAY-MA                 29.76      30.64        
 46 Victoria De Bruyn   12 NEYS-MA                30.24      30.79        
 47 Bethany Kahsay      12 CC-MA                  30.23      31.12        
 48 Aubrey Zoellner     11 NDCY-MA                30.28      31.17        
 49 Lexi Buchala        11 SKY-MA                 30.99      31.35        
 50 Aubrey Glosser      12 JS Winter YMCA         30.90      31.80        
 51 Madison Robbins     12 JS Winter YMCA         30.74      31.81        
 -- Reece Ferry         11 TriValley-MA           28.36         DQ        
      False start
 
Event 506  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 23.56    3/9/2014 Logan Skiles, WSY  -MA                       
 Meet Qualifying:  31.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlos Hidalgo      12 Fsc-Leby-MA            24.58      24.48         16  
  2 Jacob Wade          12 York Y-MA              24.59      24.58         13  
  3 Mason Ordonez       11 GSVY-MA                26.93      27.12         12  
  4 Roby Pong           12 CC-MA                  27.19      27.28         11  
  5 Mikel Salas-Warner  12 BAY-MA                 27.54      27.30         10  
  6 Aiden Barlett       12 East Lyco Eels         28.12      27.43          9  
  7 Ethan Ferroni       12 York Y-MA              28.71      27.60          7  
  8 Trevor Reichner     11 GSVY-MA                27.90      27.91          5  
  9 Grant Thompson      12 WAY-MA                 26.80      28.05          4  
 10 Tyler Wolfe         12 HAZY                   27.79      28.19          3  
 11 Bohdan Van Horn     12 SKY-MA                 28.79      28.39          2  
 12 Corbin Eisenhardt   12 Stars-MA               29.15      28.48       333333
 12 Connor Caswell      12 SCAY-MA                29.61      28.48       333333
 12 Owen Clayton        12 East Lyco Eels         29.77      28.48       333333
 15 Dylan Leve          12 SCAY-MA                29.41      28.50        
 16 Keller Griswold     11 JS Winter YMCA         28.63      28.58        
 17 Daniel Kline        11 Fsc-Leby-MA            29.90      29.67        
 18 Donovan Oliver      11 Pocono Piranhas-MA     30.38      29.96        
 19 Jack Fitzgerald     11 NEYS-MA                30.97      29.99        
 20 Andrew Kelly        11 UPY-MA                 31.12      30.06        
 21 Logan Scholl        12 UPY-MA                 30.97      30.08        
 22 Ethan Lapham        12 NEYS-MA                31.95      30.27        
 23 Todd Siekman        11 SCAY-MA                31.28      30.37        
 24 Max Jones           12 WSY-MA                 30.52      30.49        
 25 Breydon Maggio      12 WSY-MA                 31.21      30.77        
 25 Hunter Zettlemoyer  12 East Lyco Eels         31.03      30.77        
 27 Liam Quigley        11 SCAY-MA                31.75      30.79        
 28 Connor Tritle       12 WAY-MA                 31.57      30.81        
 29 Kaden Robinett      11 JS Winter YMCA         30.71      30.83        
 30 Justin Smith        12 HAY-MA                 31.32      30.85        
 31 Caleb Houston       12 WSY-MA                 29.34      30.94        
 32 Caz Mikula          12 LANY-MA                29.76      31.00        
 33 Andrew Brinker      12 Pocono Piranhas-MA     31.90      31.01        
 34 Joshua Berstler     12 NEYS-MA                31.15      31.10        
 35 Gabriel Clauss      12 TriValley-MA           31.65      31.11        
 36 William Ong         11 Pocono Piranhas-MA     31.21      31.40        
 37 Trevor Knarr        11 York Y-MA              31.70      31.58        
 38 James Raub          11 HAY-MA                 31.56      31.76        
 39 Logan Shriver       11 TriValley-MA           31.88      32.01        
 40 Issac Jeffers       11 UPY-MA                 31.87      32.38        
 41 Alex Farley         11 East Lyco Eels         31.49      32.49        
 42 John Dunham         11 Pocono Piranhas-MA     31.94      33.04        
 43 Brian Miller        12 NEYS-MA                31.87      33.35        
 44 Parker Elliott      11 UPY-MA                 30.99      42.00        
 
Event 507  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 28.98   3/12/2017 Camryn Leydig, York Y                        
 Meet Qualifying:  36.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cassandra Cabonila  12 WBY-MA                 29.84      29.78         16  
  2 Jillian Strine      12 CC-MA                  29.90      30.41         13  
  3 Abby Dudash         12 SKY-MA                 31.83      31.04         12  
  4 Catherine Sirignan  12 TriValley-MA           30.76      31.07         11  
  5 Kate Rarrick        11 BEFY-EN                31.55      31.19         10  
  6 Tenra Adams         11 LANY-MA                31.13      31.46          9  
  7 Madelyn Frey        12 BAY-MA                 31.45      31.90          7  
  8 Sondra Weeks        12 NEYS-MA                33.81      32.39          5  
  9 Emily Way           11 York Y-MA              32.11      32.47          4  
 10 Ashley Kieffer      11 NDCY-MA                33.19      33.13          3  
 11 Gabrielle Jones     11 UPY-MA                 33.92      33.21          2  
 12 Joslyn Loss         12 HAY-MA                 32.86      33.43          1  
 13 Tatum Rothermel     12 NDCY-MA                32.92      33.49        
 14 McKenna Paul        11 CYAA-ZZ                33.50      33.69        
 15 Olivia Rockey       12 Loggerheads-MA         32.65      33.79        
 16 Isabella Lara       12 UPY-MA                 33.44      33.87        
 17 Lea McCormick       11 GSVY-MA                33.87      33.92        
 18 Bella Rudy          12 WSY-MA                 34.33      33.94        
 19 Julia Yates         12 HAY-MA                 35.42      34.10        
 20 Abby Caltrider      11 CC-MA                  35.77      34.69        
 21 Avah Colm           12 BEFY-EN                35.20      34.75        
 22 Hannah Thrush       11 NDCY-MA                35.40      34.80        
 23 Ireland Rundquist   11 WAY-MA                 34.48      35.16        
 24 Hailey Fegan        11 CC-MA                  36.42      35.51        
 25 Elizabeth Johnson   12 SCAY-MA                36.28      35.52        
 26 Bianca Lo           11 WBY-MA                 34.97      35.61        
 27 Victoria De Bruyn   12 NEYS-MA                35.81      35.68        
 28 Meredith Sulman     12 SCAY-MA                35.24      35.80        
 29 Madeleine Christop  12 SCAY-MA                33.62      35.88        
 30 Kay Buhrman         11 WAY-MA                 35.34      36.11        
 31 Brea Maggio         12 WSY-MA                 35.76      36.12        
 32 Mychaela Dunham     12 Pocono Piranhas-MA     36.05      36.78        
 33 Anya Locke          11 SCAY-MA                36.28      37.01        
 34 Emma Burlew         12 Pocono Piranhas-MA     36.40      38.97        
 
Event 508  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 28.03    3/9/2014 Alex Sun, York Y                             
 Meet Qualifying:  38.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholas Ritter     12 NEYS-MA                29.40      28.95         16  
  2 Jason Zhao          12 Pocono Piranhas-MA     29.47      29.65         13  
  3 Cam Toth            12 HAY-MA                 30.10      29.89         12  
  4 Nick Croghan        12 HAY-MA                 30.65      30.60         11  
  5 Jonathan Chang      12 WSY-MA                 31.41      30.89         10  
  6 Ross Ellis          12 NEYS-MA                32.39      30.97          9  
  7 Mikel Salas-Warner  12 BAY-MA                 31.14      31.15          7  
  8 Danny Lehr          12 Stars-MA               31.89      31.39          5  
  9 Ethan Ferroni       12 York Y-MA              32.54      32.08          3.5
  9 Alex Grega          12 York Y-MA              32.81      32.08          3.5
 11 Keller Griswold     11 JS Winter YMCA         32.66      32.20          2  
 12 Grant Thompson      12 WAY-MA                 31.87      32.27          1  
 13 Neilson Parrott     11 WAY-MA                 33.14      33.07        
 14 Joey Jacobs         12 WAY-MA                 33.24      33.48        
 15 Stevy Miller        11 York Y-MA              34.51      33.53        
 16 Corbin Eisenhardt   12 Stars-MA               34.43      33.75        
 17 Mitchell Malusis    12 GSVY-MA                33.35      33.76        
 18 James Gaudion       11 WSY-MA                 34.69      34.36        
 19 Aiden Barlett       12 East Lyco Eels         35.58      34.78        
 20 Peter Gaudion       11 WSY-MA                 35.14      35.11        
 21 Dylan Leve          12 SCAY-MA                35.83      36.17        
 22 Daniel Kline        11 Fsc-Leby-MA            35.45      36.26        
 23 Trevor Knarr        11 York Y-MA              37.82      36.47        
 24 Joshua Berstler     12 NEYS-MA                36.09      36.48        
 25 Asher Clarke        12 York Y-MA              35.21      36.63        
 26 Gabriel Clauss      12 TriValley-MA           37.11      36.82        
 27 Trevor Martin       11 SCAY-MA                36.16      36.96        
 28 Calum Hockman       12 JS Winter YMCA         35.69      37.10        
 29 Hunter Zettlemoyer  12 East Lyco Eels         38.12      37.24        
 30 Logan Scholl        12 UPY-MA                 37.52      37.96        
 31 Josh Gallagher      11 NEYS-MA                37.95      38.38        
 32 Luke Campbell       11 Fsc-Leby-MA            36.13      38.40        
 33 Kaiden Favre        11 UPY-MA                 38.48      38.82        
 34 Owen Kahn           12 NEYS-MA                38.20      39.13        
 35 Nate Easteadt       11 CYAA-ZZ                38.16      39.36        
 36 Brian Miller        12 NEYS-MA                36.97      39.55        
 37 John Dunham         11 Pocono Piranhas-MA     37.40      40.09        
 38 Parker Elliott      11 UPY-MA                 38.36      41.24        
 -- Ethan Wolgemuth     11 CC-MA                  37.04         DQ        
      Multiple strokes
 
Event 509  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 31.99   3/13/2016 Gabrielle Doss, SUNY -MA                     
 Meet Qualifying:  39.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kari Powell         12 CC-MA                  31.86      31.53%        16  
  2 Margaret Delaney    12 SCAY-MA                34.31      32.25         13  
  3 Madelyn Paxton      12 York Y-MA              33.11      33.89         12  
  4 Trinity Neff        12 BAY-MA                 34.02      34.49         11  
  5 Araceli Skiles      12 WSY-MA                 34.17      34.57         10  
  6 Tatum Rothermel     12 NDCY-MA                35.17      34.63          9  
  7 Jewel Little        12 Pocono Piranhas-MA     34.96      34.89          6  
  7 Lilyann Gugino      11 Loggerheads-MA         35.50      34.89          6  
  9 Layne Rydbom        12 CC-MA                  35.21      34.97          4  
 10 Madelyn Frey        12 BAY-MA                 35.08      35.33          3  
 11 Kathryn Tanis       12 TriValley-MA           35.76      35.94          2  
 12 Sadie Ludwick       12 WSY-MA                 36.31      36.42          1  
 13 Deborah Brower      11 CYAA-ZZ                37.27      37.07        
 14 Brie Smith          12 Fsc-Leby-MA            36.35      37.12        
 15 Meredith Sulman     12 SCAY-MA                37.91      37.24        
 16 Joslyn Loss         12 HAY-MA                 36.98      37.36        
 17 Morgan Muller       12 Stars-MA               37.74      37.98        
 18 Brooklyn Pullin     12 WAY-MA                 36.50      38.81        
 19 Hannah Bartholomew  11 BAY-MA                 38.68      39.12        
 20 Madison Gaul        12 SCAY-MA                39.02      39.52        
 21 Aubrey Zoellner     11 NDCY-MA                39.06      39.64        
 22 Victoria Bartholom  11 BAY-MA                 39.30      39.65        
 23 Avah Colm           12 BEFY-EN                38.95      39.75        
 24 Virginia Davis      12 NEYS-MA                39.50      40.20        
 25 Anna O'Leary        11 York Y-MA              39.03      40.39        
 26 Mina Tutko          12 NEYS-MA                39.83      40.62        
 27 Norah Kinton        12 CC-MA                  39.58      40.70        
 28 Charley Greevy      11 East Lyco Eels         39.71      40.99        
 29 Gabby Blasko        12 HAZY                   39.47      41.02        
 30 Anya Locke          11 SCAY-MA                39.94      41.26        
 
Event 510  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 29.99   3/12/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                        
 Meet Qualifying:  42.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Logan Yakubowski    12 HAZY                   33.95      32.07         16  
  2 Kai Hang            12 UPY-MA                 33.06      33.00         13  
  3 Nick Croghan        12 HAY-MA                 34.65      33.38         12  
  4 Jake Keyes          12 WSY-MA                 33.85      33.64         11  
  5 Konstantinos Angel  12 NEYS-MA                35.26      34.60         10  
  6 Joseph Decker       12 WAY-MA                 34.90      35.06          9  
  7 Brayden Wenrich     12 SCAY-MA                37.22      35.54          7  
  8 Carter Mui          11 Pocono Piranhas-MA     37.00      36.39          5  
  9 Ben Pacifico        12 York Y-MA              36.31      36.73          4  
 10 Aiden Barlett       12 East Lyco Eels         38.14      37.29          3  
 11 Malcolm Collins     11 Stars-MA               38.78      37.79          2  
 12 Andrew Brinker      12 Pocono Piranhas-MA     39.34      38.23          1  
 13 Breydon Maggio      12 WSY-MA                 38.03      38.32        
 14 Ivan Vitko          11 LANY-MA                38.49      38.63        
 15 Cole Smith          12 HAY-MA                 38.08      38.71        
 15 Connor Caswell      12 SCAY-MA                37.98      38.71        
 17 Michael O'Leary     11 York Y-MA              39.73      39.23        
 18 Todd Siekman        11 SCAY-MA                41.85      39.89        
 19 Donovan Oliver      11 Pocono Piranhas-MA     40.46      39.92        
 20 Ethan Robertson     12 BAY-MA                 42.02      40.29        
 21 Max Jones           12 WSY-MA                 39.87      40.34        
 22 Chase Lewis         11 Stars-MA               41.63      40.53        
 23 Trevor Knarr        11 York Y-MA              40.41      40.78        
 23 Dylan Leve          12 SCAY-MA                38.96      40.78        
 25 Aaron Johnson       12 BEFY-EN                42.22      41.19        
 26 Leo Quaranta        11 NEYS-MA                40.27      41.32        
 27 Ethan Lapham        12 NEYS-MA                42.38      41.39        
 28 Caleb Houston       12 WSY-MA                 40.91      41.52        
 29 Calum Hockman       12 JS Winter YMCA         42.83      41.59        
 30 Zachary Cessna      12 SCAY-MA                42.31      41.99        
 31 Tyler Wright        12 York Y-MA              40.44      42.31        
 32 Sam Raub            11 HAY-MA                 42.48      42.35        
 33 Adam Yagan          12 Pocono Piranhas-MA     42.67      42.71        
 34 Josh Gallagher      11 NEYS-MA                42.26      42.91        
 35 Landon Yakubowski   11 HAZY                   42.51      42.96        
 
Event 511  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 1:00.71   3/10/2013 Marget Shelly, CC-MA                       
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genine Collins      12 NEYS-MA              1:06.27    1:03.39         16  
      30.15   33.24                                                
  2 Annabell Reck       12 BAY-MA               1:06.51    1:04.83         13  
      30.02   34.81                                                
  3 Kate Kalmanowicz    12 York Y-MA            1:04.71    1:05.24         12  
      31.51   33.73                                                
  4 Alaina Cane         12 BEFY-EN              1:07.76    1:06.41         11  
      30.89   35.52                                                
  5 Kylie Gerhardt      12 LANY-MA              1:05.23    1:07.68         10  
      31.58   36.10                                                
  6 Ana Persun          11 Loggerheads-MA       1:07.18    1:07.70          9  
      32.01   35.69                                                
  7 Faith Evans         12 WSY-MA               1:09.17    1:08.36          7  
      31.89   36.47                                                
  8 Alyssa Kelly        11 Pocono Piranhas-MA   1:09.72    1:08.37          5  
      32.07   36.30                                                
  9 Annika Doutrich     11 Fsc-Leby-MA          1:10.36    1:08.80          4  
      32.56   36.24                                                
 10 Marah Rice          12 WSY-MA               1:12.34    1:10.14          3  
      32.79   37.35                                                
 11 Ashley Kieffer      11 NDCY-MA              1:10.74    1:10.52          2  
      32.80   37.72                                                
 12 McKenzie Wicks      11 CC-MA                1:11.51    1:11.11          1  
      33.37   37.74                                                
 13 Jillian Kingsley    12 NEYS-MA              1:15.62    1:13.38        
      35.39   37.99                                                
 14 Isabela Snyder      12 BAY-MA               1:14.69    1:14.33        
      34.40   39.93                                                
 15 Reece Ferry         11 TriValley-MA         1:12.26    1:14.48        
      34.08   40.40                                                
 16 Inhye Sung          11 SCAY-MA              1:17.75    1:15.13        
      34.62   40.51                                                
 17 Elizabeth Johnson   12 SCAY-MA              1:18.22    1:18.66        
      36.57   42.09                                                
 18 Kassandra Ritter    11 NEYS-MA              1:16.27    1:19.45        
      36.49   42.96                                                
 19 Ireland Rundquist   11 WAY-MA               1:19.18    1:20.88        
      37.44   43.44                                                
 20 Brooklyn Pullin     12 WAY-MA               1:19.34    1:22.78        
      36.88   45.90                                                
 21 Marlee Kwasnica     12 SCAY-MA              1:19.64    1:23.12        
      37.46   45.66                                                
 
Event 512  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 59.66   3/12/2017 Travis Stanitis, UN-MA                       
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nathan Welker       12 York Y-MA            1:01.75    1:02.37         16  
      30.03   32.34                                                
  2 Derek Estep         11 CC-MA                1:02.66    1:03.61         13  
      30.19   33.42                                                
  3 Jack Drake          12 NEYS-MA              1:04.18    1:04.21         12  
      30.44   33.77                                                
  4 Ryan Hause          12 BAY-MA               1:10.46    1:06.13         11  
      30.97   35.16                                                
  5 Jonathan Chang      12 WSY-MA               1:06.21    1:06.22         10  
      31.77   34.45                                                
  6 Christian Henry     11 York Y-MA            1:07.59    1:07.59          9  
      31.80   35.79                                                
  7 Mason Cianflone     12 GSVY-MA              1:11.71    1:09.28          7  
      30.94   38.34                                                
  8 Asher Clarke        12 York Y-MA            1:13.52    1:10.19          5  
      33.30   36.89                                                
  9 Michael O'Leary     11 York Y-MA            1:13.33    1:11.70          4  
      34.80   36.90                                                
 10 Tommy Saeger        12 UPY-MA               1:13.15    1:11.99          3  
      33.74   38.25                                                
 11 Tyler Wolfe         12 HAZY                 1:18.96    1:15.02          2  
      34.10   40.92                                                
 12 Brandon Poveromo    12 Pocono Piranhas-MA   1:15.47    1:15.36          1  
      34.93   40.43                                                
 13 Joseph Laguna       11 NEYS-MA              1:18.66    1:18.24        
      37.24   41.00                                                
 
Event 513  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 53.30   3/10/2013 Marget Shelly, CC-MA                         
 Meet Qualifying:  1:07.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jillian Strine      12 CC-MA                  57.53      57.64         16  
      27.85   29.79                                                
  2 Catherine Lippert   12 CYAA-ZZ              1:00.45      58.01         13  
      28.60   29.41                                                
  3 Alaina Cane         12 BEFY-EN              1:00.70      58.32         12  
      28.33   29.99                                                
  4 Cali Stank          12 SKY-MA               1:00.01      59.05         11  
      28.30   30.75                                                
  5 Julia Havice        11 York Y-MA              58.34      59.09         10  
      28.57   30.52                                                
  6 Kathryn Tanis       12 TriValley-MA         1:00.86      59.29          9  
      28.53   30.76                                                
  7 Maris Sadowski      12 HAZY                 1:01.62      59.98          7  
      28.82   31.16                                                
  8 Marianne Tassinari  12 Pocono Piranhas-MA   1:00.98    1:01.17          5  
      29.22   31.95                                                
  9 Annika Doutrich     11 Fsc-Leby-MA          1:01.58    1:01.53          4  
      30.03   31.50                                                
 10 Julia Yates         12 HAY-MA               1:03.22    1:02.65          3  
      30.32   32.33                                                
 11 Emily Welna         11 SKY-MA               1:01.79    1:03.15          2  
      29.81   33.34                                                
 12 Brianna Jones       12 UPY-MA               1:04.70    1:03.44          1  
      30.55   32.89                                                
 13 Cameron Alvino      12 NEYS-MA              1:02.72    1:03.49        
      30.81   32.68                                                
 14 Emma Gerlinski      11 GSVY-MA              1:06.10    1:03.60        
      30.69   32.91                                                
 15 Lea McCormick       11 GSVY-MA              1:05.94    1:03.65        
      30.50   33.15                                                
 16 Lily Piacenti       12 Pocono Piranhas-MA   1:04.48    1:03.77        
      30.75   33.02                                                
 17 Hannah Miskin       12 WSY-MA               1:03.42    1:03.86        
      30.95   32.91                                                
 18 Oceana O'Boyle      12 SKY-MA               1:07.43    1:05.32        
      30.31   35.01                                                
 19 Bianca Lo           11 WBY-MA               1:05.35    1:05.87        
      30.55   35.32                                                
 20 Avah Colm           12 BEFY-EN              1:06.11    1:06.00        
      31.67   34.33                                                
 21 Abby Caltrider      11 CC-MA                1:07.35    1:06.34        
      31.41   34.93                                                
 22 Emma Burlew         12 Pocono Piranhas-MA   1:07.35    1:06.72        
      32.21   34.51                                                
 23 Mya Beck            11 WAY-MA               1:04.81    1:06.98        
      32.70   34.28                                                
 24 Sarah Weichseldorf  12 York Y-MA            1:05.84    1:07.04        
      32.06   34.98                                                
 25 Lilly Farmer        12 LANY-MA              1:05.75    1:07.56        
      32.69   34.87                                                
 26 Emmalin Pringle     12 BEFY-EN              1:06.50    1:07.91        
      32.29   35.62                                                
 27 Brooklyn Pullin     12 WAY-MA               1:06.50    1:08.25        
      32.19   36.06                                                
 28 Sovannary Taylor    11 NEYS-MA              1:05.94    1:08.80        
      32.08   36.72                                                
 29 Carley Ernst        11 LANY-MA              1:03.85    1:09.04        
      31.87   37.17                                                
 30 Bethany Kahsay      12 CC-MA                1:07.07    1:10.32        
      31.94   38.38                                                
 -- Kate Rarrick        11 BEFY-EN              1:00.97        DFS        
      Declared false start
 
Event 514  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 51.31    3/9/2014 Ryan Schreffler, SKY                         
 Meet Qualifying:  1:10.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlos Hidalgo      12 Fsc-Leby-MA            53.31      55.03         16  
      26.50   28.53                                                
  2 Jacob Wade          12 York Y-MA              55.82      55.94         13  
      27.19   28.75                                                
  3 Jonathan Chang      12 WSY-MA                 58.27      58.05         12  
      28.09   29.96                                                
  4 Mason Ordonez       11 GSVY-MA                58.95      58.32         11  
      28.31   30.01                                                
  5 Jake Keyes          12 WSY-MA                 58.55      59.31         10  
      28.64   30.67                                                
  6 Trevor Reichner     11 GSVY-MA              1:01.17    1:00.14          9  
      29.09   31.05                                                
  7 Kaden Fatta         11 York Y-MA            1:01.17    1:01.02          7  
      29.49   31.53                                                
  8 Connor Caswell      12 SCAY-MA              1:01.69    1:01.53          5  
      29.51   32.02                                                
  9 Joey Jacobs         12 WAY-MA               1:04.01    1:04.17          4  
      30.33   33.84                                                
 10 Ivan Vitko          11 LANY-MA              1:04.07    1:04.59          3  
      31.16   33.43                                                
 11 Bohdan Van Horn     12 SKY-MA               1:06.24    1:05.51          2  
      31.33   34.18                                                
 12 James Gaudion       11 WSY-MA               1:05.39    1:05.61          1  
      31.46   34.15                                                
 13 William Ong         11 Pocono Piranhas-MA   1:07.58    1:07.01        
      32.68   34.33                                                
 14 Todd Siekman        11 SCAY-MA              1:09.06    1:07.02        
      32.41   34.61                                                
 14 Donovan Oliver      11 Pocono Piranhas-MA   1:07.65    1:07.02        
      31.71   35.31                                                
 16 Trevor Martin       11 SCAY-MA              1:05.42    1:07.26        
      32.09   35.17                                                
 17 Justin Smith        12 HAY-MA               1:09.62    1:08.62        
      33.76   34.86                                                
 18 Jack Fitzgerald     11 NEYS-MA              1:09.90    1:08.90        
      32.15   36.75                                                
 19 Andrew Kelly        11 UPY-MA               1:08.85    1:08.97        
      32.71   36.26                                                
 20 Daniel Kline        11 Fsc-Leby-MA          1:08.81    1:09.16        
      33.30   35.86                                                
 21 Logan Shriver       11 TriValley-MA         1:09.12    1:09.47        
      32.88   36.59                                                
 22 Tyler Wright        12 York Y-MA            1:07.49    1:09.73        
      33.55   36.18                                                
 23 Max Jones           12 WSY-MA               1:09.47    1:09.96        
      33.22   36.74                                                
 24 Guy Detwiler        11 CC-MA                1:09.56    1:10.34        
      33.71   36.63                                                
 25 Issac Jeffers       11 UPY-MA               1:10.40    1:12.73        
      34.54   38.19                                                
 26 Sam Raub            11 HAY-MA               1:10.49    1:13.89        
      34.39   39.50                                                
 
Event 515  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 59.94    3/9/2014 Kate Luft, WSY  -MA                          
 Meet Qualifying:  1:17.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kimberly Shannon    12 GSVY-MA              1:01.94    1:02.58         16  
      30.89   31.69                                                
  2 Madelyn Paxton      12 York Y-MA            1:02.57    1:02.67         13  
      30.75   31.92                                                
  3 McKenna Potteiger   11 York Y-MA            1:04.68    1:04.47         12  
      31.97   32.50                                                
  4 Cassandra Cabonila  12 WBY-MA               1:05.87    1:05.37         11  
      32.55   32.82                                                
  5 Emma Welsh          12 BAY-MA               1:06.31    1:06.09         10  
      31.91   34.18                                                
  6 Kate Kalmanowicz    12 York Y-MA            1:05.96    1:06.26          9  
      32.31   33.95                                                
  7 Catherine Sirignan  12 TriValley-MA         1:06.67    1:06.75          7  
      32.86   33.89                                                
  8 Kate Rarrick        11 BEFY-EN              1:05.83    1:06.84          5  
      32.71   34.13                                                
  9 Tyya Peiffer        12 WSY-MA               1:08.06    1:07.59          4  
      33.23   34.36                                                
 10 Maris Sadowski      12 HAZY                 1:09.92    1:08.58          3  
      33.56   35.02                                                
 11 Tenra Adams         11 LANY-MA              1:09.23    1:09.18          2  
      32.37   36.81                                                
 12 McKenzie Wicks      11 CC-MA                1:09.94    1:10.30          1  
      34.87   35.43                                                
 13 Abby Dudash         12 SKY-MA               1:14.17    1:10.45        
      34.45   36.00                                                
 14 Gabrielle Jones     11 UPY-MA               1:10.92    1:10.47        
      33.88   36.59                                                
 15 Emily Way           11 York Y-MA            1:10.65    1:11.09        
      34.59   36.50                                                
 16 Marah Rice          12 WSY-MA               1:12.32    1:13.06        
      35.48   37.58                                                
 17 Isabella Lara       12 UPY-MA               1:14.22    1:13.28        
      35.97   37.31                                                
 18 McKenna Paul        11 CYAA-ZZ              1:14.40    1:14.51        
      35.83   38.68                                                
 19 Bella Rudy          12 WSY-MA               1:14.91    1:14.53        
      36.27   38.26                                                
 20 Madeleine Christop  12 SCAY-MA              1:17.30    1:15.65        
 21 Hailey Fegan        11 CC-MA                1:16.41    1:16.38        
      37.00   39.38                                                
 22 Lilly Farmer        12 LANY-MA              1:13.78    1:17.01        
      37.91   39.10                                                
 23 Kassandra Ritter    11 NEYS-MA              1:13.65    1:17.58        
      37.15   40.43                                                
 24 Hannah Thrush       11 NDCY-MA              1:17.17    1:17.75        
      37.93   39.82                                                
 25 Kay Buhrman         11 WAY-MA               1:16.37    1:18.66        
      38.25   40.41                                                
 26 Ireland Rundquist   11 WAY-MA               1:14.28    1:19.14        
      38.18   40.96                                                
 
Event 516  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 1:01.71    3/9/2014 Kyle Farrow, WSY  -MA                      
 Meet Qualifying:  1:17.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nathan Welker       12 York Y-MA            1:01.19    1:02.46         16  
      30.70   31.76                                                
  2 Jason Zhao          12 Pocono Piranhas-MA   1:03.13    1:02.92         13  
      31.02   31.90                                                
  3 Derek Estep         11 CC-MA                1:02.51    1:04.16         12  
      31.75   32.41                                                
  4 Cam Toth            12 HAY-MA               1:05.00    1:04.37         11  
      31.32   33.05                                                
  5 Nicholas Ritter     12 NEYS-MA              1:06.12    1:04.79         10  
      32.39   32.40                                                
  6 Brady Jackson       12 CC-MA                1:05.68    1:05.44          9  
      31.79   33.65                                                
  7 Ryan Hause          12 BAY-MA               1:07.80    1:05.88          7  
      32.42   33.46                                                
  8 Jonah Rees          11 York Y-MA            1:05.22    1:06.67          5  
      31.97   34.70                                                
  9 Mikel Salas-Warner  12 BAY-MA               1:07.89    1:08.03          4  
      33.72   34.31                                                
 10 Ethan Ferroni       12 York Y-MA            1:08.03    1:08.08          3  
      33.43   34.65                                                
 11 Ross Ellis          12 NEYS-MA              1:09.75    1:08.30          2  
      33.03   35.27                                                
 12 Keller Griswold     11 JS Winter YMCA       1:10.49    1:09.14          1  
      33.97   35.17                                                
 13 Danny Lehr          12 Stars-MA             1:11.34    1:10.48        
 14 Mason Cianflone     12 GSVY-MA              1:11.30    1:10.66        
      35.12   35.54                                                
 15 Neilson Parrott     11 WAY-MA               1:12.37    1:10.78        
      35.30   35.48                                                
 16 Stevy Miller        11 York Y-MA            1:12.12    1:12.32        
      35.16   37.16                                                
 17 Joey Jacobs         12 WAY-MA               1:13.68    1:14.25        
      36.43   37.82                                                
 18 Peter Gaudion       11 WSY-MA               1:13.44    1:14.46        
 19 Ben Pacifico        12 York Y-MA            1:16.54    1:16.01        
      37.05   38.96                                                
 
Event 517  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:09.72    3/9/2014 Abigail Doss, SUNY                         
 Meet Qualifying:  1:24.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kari Powell         12 CC-MA                1:09.45    1:09.69%        16  
      31.98   37.71                                                
  2 Margaret Delaney    12 SCAY-MA              1:14.55    1:11.37         13  
      32.81   38.56                                                
  3 Trinity Neff        12 BAY-MA               1:13.90    1:13.66         12  
      34.65   39.01                                                
  4 Camryn Bair         11 Loggerheads-MA       1:17.17    1:15.43         11  
      35.55   39.88                                                
  5 Araceli Skiles      12 WSY-MA               1:13.93    1:16.48         10  
      35.95   40.53                                                
  6 Tatum Rothermel     12 NDCY-MA              1:17.61    1:16.85          9  
      36.87   39.98                                                
  7 Jewel Little        12 Pocono Piranhas-MA   1:18.00    1:17.08          7  
      35.88   41.20                                                
  8 Sadie Ludwick       12 WSY-MA               1:18.98    1:19.99          5  
      37.69   42.30                                                
  9 Sondra Weeks        12 NEYS-MA              1:20.43    1:20.55          4  
      37.09   43.46                                                
 10 Olivia Rockey       12 Loggerheads-MA       1:21.78    1:21.24          3  
      38.32   42.92                                                
 11 Morgan Muller       12 Stars-MA             1:22.42    1:21.30          2  
      38.11   43.19                                                
 12 Joslyn Loss         12 HAY-MA               1:19.29    1:21.67          1  
      38.55   43.12                                                
 13 Deborah Brower      11 CYAA-ZZ              1:22.69    1:22.98        
      38.95   44.03                                                
 14 Meredith Sulman     12 SCAY-MA              1:24.44    1:23.97        
      39.91   44.06                                                
 15 Brianna Jones       12 UPY-MA               1:23.69    1:24.07        
      40.02   44.05                                                
 16 Aubrey Zoellner     11 NDCY-MA              1:22.94    1:24.62        
      38.81   45.81                                                
 17 Anna O'Leary        11 York Y-MA            1:22.75    1:27.96        
      41.54   46.42                                                
 
Event 518  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:05.89   3/12/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                      
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Logan Yakubowski    12 HAZY                 1:15.31    1:10.28         16  
      33.64   36.64                                                
  2 Jason Zhao          12 Pocono Piranhas-MA   1:10.42    1:11.25         13  
      33.57   37.68                                                
  3 Nick Croghan        12 HAY-MA               1:15.86    1:12.46         12  
      34.22   38.24                                                
  4 Kai Hang            12 UPY-MA               1:12.56    1:14.72         11  
      34.99   39.73                                                
  5 Konstantinos Angel  12 NEYS-MA              1:16.93    1:15.97          9.5
      35.97   40.00                                                
  5 Jake Keyes          12 WSY-MA               1:15.05    1:15.97          9.5
      35.50   40.47                                                
  7 Alex Grega          12 York Y-MA            1:17.11    1:16.54          7  
      35.68   40.86                                                
  8 Carter Mui          11 Pocono Piranhas-MA   1:21.43    1:19.79          5  
      38.18   41.61                                                
  9 Brayden Wenrich     12 SCAY-MA              1:20.07    1:19.83          4  
      38.17   41.66                                                
 10 Joseph Decker       12 WAY-MA               1:18.73    1:21.31          3  
      37.95   43.36                                                
 11 Malcolm Collins     11 Stars-MA             1:25.48    1:21.36          2  
      39.65   41.71                                                
 12 Ben Pacifico        12 York Y-MA            1:21.39    1:21.63          1  
      39.07   42.56                                                
 13 Kaden Fatta         11 York Y-MA            1:21.80    1:22.00        
      38.31   43.69                                                
 14 Breydon Maggio      12 WSY-MA               1:27.62    1:22.48        
      38.98   43.50                                                
 15 Michael O'Leary     11 York Y-MA            1:24.08    1:24.79        
      41.06   43.73                                                
 16 Cole Smith          12 HAY-MA               1:27.21    1:28.13        
      41.26   46.87                                                
 
Event 519  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 27.85    3/8/2015 Kara Campbell, GSY                           
 Meet Qualifying:  34.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julia Havice        11 York Y-MA              29.23      28.89         16  
  2 Genine Collins      12 NEYS-MA                29.15      29.06         13  
  3 Kate Kalmanowicz    12 York Y-MA              29.79      29.68         12  
  4 Alaina Cane         12 BEFY-EN                30.63      29.69         11  
  5 Faith Evans         12 WSY-MA                 29.92      30.09         10  
  6 Kylie Gerhardt      12 LANY-MA                29.59      30.22          9  
  7 Catherine Lippert   12 CYAA-ZZ                31.17      30.36          7  
  8 Ana Persun          11 Loggerheads-MA         29.48      30.83          5  
  9 Tyya Peiffer        12 WSY-MA                 30.33      30.99          4  
 10 Ashley Kieffer      11 NDCY-MA                30.87      31.01          3  
 11 Tenra Adams         11 LANY-MA                30.56      31.21          2  
 12 Reece Ferry         11 TriValley-MA           30.92      31.46          1  
 13 Lily Piacenti       12 Pocono Piranhas-MA     31.15      31.64        
 14 Brie Smith          12 Fsc-Leby-MA            31.55      31.65        
 15 Isabela Snyder      12 BAY-MA                 32.96      31.82        
 16 Cameron Alvino      12 NEYS-MA                32.15      31.83        
 17 Alexis Hoyer        11 Stars-MA               32.48      31.91        
 18 Valeria Riley       12 GSVY-MA                34.30      31.97        
 19 Emily Welna         11 SKY-MA                 32.63      32.16        
 20 Carley Ernst        11 LANY-MA                31.36      32.29        
 21 Jillian Kingsley    12 NEYS-MA                32.29      32.48        
 22 Brea Maggio         12 WSY-MA                 33.16      33.43        
 23 Virginia Davis      12 NEYS-MA                34.38      33.77        
 24 Margaret Delaney    12 SCAY-MA                34.46      33.93        
 25 Madison Robbins     12 JS Winter YMCA         34.49      34.15        
 26 Madison Gaul        12 SCAY-MA                33.52      34.26        
 27 Madeleine Christop  12 SCAY-MA                34.39      34.70        
 28 Kassandra Ritter    11 NEYS-MA                34.15      34.73        
 29 Taylor Sholl        12 TriValley-MA           34.26      35.06        
 30 Marlee Kwasnica     12 SCAY-MA                33.59      35.13        
 
Event 520  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 26.93   3/12/2017 Travis Stanitis, UN-MA                       
 Meet Qualifying:  37.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlos Hidalgo      12 Fsc-Leby-MA            26.73      27.51         16  
  2 Jack Drake          12 NEYS-MA                28.57      28.66         13  
  3 Roby Pong           12 CC-MA                  28.97      29.39         12  
  4 Mitchell Malusis    12 GSVY-MA                30.25      29.57         11  
  5 Brayden Wenrich     12 SCAY-MA                31.46      30.70         10  
  6 Tyler Wolfe         12 HAZY                   31.96      31.80          9  
  7 Jack Fitzgerald     11 NEYS-MA                33.46      32.12          7  
  8 James Gaudion       11 WSY-MA                 31.93      32.23          5  
  9 Caleb Houston       12 WSY-MA                 33.50      34.05          4  
 10 Connor Tritle       12 WAY-MA                 36.48      34.98          3  
 11 Leo Quaranta        11 NEYS-MA                37.10      35.20          2  
 12 Brandon Poveromo    12 Pocono Piranhas-MA     34.94      35.35          1  
 13 Jacob Hauff         12 NEYS-MA                36.21      35.57        
 14 Ivan Vitko          11 LANY-MA                34.08      35.82        
 15 Gabriel Kahsay      11 CC-MA                  36.82      35.88        
 16 Joseph Laguna       11 NEYS-MA                36.40      35.94        
 17 Joshua Berstler     12 NEYS-MA                35.27      35.96        
 18 Dayton Dibiaso      11 Fsc-Leby-MA            37.29      36.02        
 19 Logan Scholl        12 UPY-MA                 37.58      36.18        
 20 Kaden Robinett      11 JS Winter YMCA         37.13      36.27        
 21 Andrew Kelly        11 UPY-MA                 36.96      37.21        
 22 Liam Quigley        11 SCAY-MA                37.36      37.31        
 23 Josh Gallagher      11 NEYS-MA                36.32      37.37        
 24 William Ong         11 Pocono Piranhas-MA     37.23      38.33        
 25 Parker Elliott      11 UPY-MA                 37.90      38.35        
 -- Tommy Saeger        12 UPY-MA                 30.86         DQ        
      Alternating Kick
 -- Owen Kahn           12 NEYS-MA                36.25         DQ        
      One hand touch
 
Event 521  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 2:15.65   3/12/2017 Meaghan Harnish, York Y                    
 Meet Qualifying:  2:42.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kimberly Shannon    12 GSVY-MA              2:19.18    2:15.81         16  
      30.21   33.66   40.19   31.75                                
  2 Madelyn Paxton      12 York Y-MA            2:16.85    2:16.51         13  
      30.39   34.90   40.17   31.05                                
  3 McKenna Potteiger   11 York Y-MA            2:18.12    2:22.32         12  
      31.27   34.99   43.81   32.25                                
  4 Annabell Reck       12 BAY-MA               2:23.96    2:23.39         11  
      31.05   39.87   40.61   31.86                                
  5 Catherine Sirignan  12 TriValley-MA         2:25.95    2:24.15         10  
      32.01   35.44   45.34   31.36                                
  6 Alyssa Kelly        11 Pocono Piranhas-MA   2:25.93    2:26.49          9  
      32.85   36.86   43.30   33.48                                
  7 Marianne Tassinari  12 Pocono Piranhas-MA   2:28.55    2:28.35          7  
      32.64   37.24   44.61   33.86                                
  8 Kylie Gerhardt      12 LANY-MA              2:28.59    2:29.47          5  
      32.50   36.23   47.11   33.63                                
  9 Faith Evans         12 WSY-MA               2:33.49    2:32.29          4  
      31.84   39.79   44.75   35.91                                
 10 Gabrielle Jones     11 UPY-MA               2:40.94    2:37.15          3  
      37.86   37.92   45.41   35.96                                
 11 Deborah Brower      11 CYAA-ZZ              2:36.01    2:38.27          2  
      35.38   41.80   45.61   35.48                                
 12 Elizabeth Johnson   12 SCAY-MA              2:38.24    2:40.57          1  
      35.23   40.93   47.65   36.76                                
 13 Hannah Miskin       12 WSY-MA               2:42.56    2:45.45        
      34.57   41.43   51.04   38.41                                
 
Event 522  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 2:13.79    3/9/2014 Zack Gallagher, WSY  -MA                   
 Meet Qualifying:  2:53.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Logan Yakubowski    12 HAZY                 2:25.41    2:18.86         16  
      30.86   35.62   40.15   32.23                                
  2 Brandon Estep       12 CC-MA                2:23.94    2:23.89         13  
      30.24   36.13   44.61   32.91                                
  3 Jonah Rees          11 York Y-MA            2:21.77    2:24.37         12  
      31.24   36.78   43.93   32.42                                
  4 Ryan Hause          12 BAY-MA               2:28.02    2:24.70         11  
      31.37   37.12   43.06   33.15                                
  5 Kai Hang            12 UPY-MA               2:31.03    2:25.58         10  
      32.08   39.43   40.82   33.25                                
  6 Christian Henry     11 York Y-MA            2:27.43    2:27.67          9  
      31.76   38.49   44.16   33.26                                
  7 Alex Grega          12 York Y-MA            2:32.62    2:32.55          7  
      33.87   40.43   43.24   35.01                                
  8 Neilson Parrott     11 WAY-MA               2:38.52    2:37.52          5  
      35.92   39.19   48.61   33.80                                
  9 Carter Mui          11 Pocono Piranhas-MA   2:39.73    2:38.96          4  
      36.83   41.67   44.21   36.25                                
 10 Joseph Decker       12 WAY-MA               2:34.01    2:40.30          3  
      35.17   43.85   43.97   37.31                                
 11 Stevy Miller        11 York Y-MA            2:40.54    2:43.17          2  
      38.62   40.07   48.23   36.25                                
 12 Caz Mikula          12 LANY-MA              2:47.24    2:44.81          1  
      37.61   42.39   48.14   36.67                                
 13 Adam Yagan          12 Pocono Piranhas-MA   2:52.56    2:48.66        
      40.35   42.65   49.91   35.75                                
 14 Logan Shriver       11 TriValley-MA         2:53.65    2:52.14        
      40.01   44.90   50.39   36.84                                
 15 Sam Raub            11 HAY-MA               2:51.88    2:56.89        
      41.44   42.64   52.82   39.99                                
 -- Bohdan Van Horn     12 SKY-MA               2:52.01         DQ        
      Alternating Kick - fly
      37.69   42.44   54.50   36.66                                
 
Event 523  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:48.59    3/9/2014 Carlisle Family YMCA, CYAA -MA             
                         J Kauffeld, S Young, M McGovern, M Tate           
 Meet Qualifying:  2:10.49
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chambersburg Chargers-MA  'A'               1:49.19    1:47.42%        32  
     1) Kari Powell 12                  2) McKenzie Wicks 11              
     3) Layne Rydbom 12                 4) Jillian Strine 12              
       26.36    28.61    27.21    25.24                                    
  2 Nazareth Easton YMCA Blue Fins-MA  'A'      1:53.95    1:51.19         26  
     1) Cameron Alvino 12               2) Sondra Weeks 12                
     3) Sovannary Taylor 11             4) Genine Collins 12              
       28.86    27.81    28.58    25.94                                    
  3 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  1:54.66    1:51.26         24  
     1) Alyssa Kelly 11                 2) Lily Piacenti 12               
     3) Marianne Tassinari 12           4) Jewel Little 12                
       28.05    28.60    27.94    26.67                                    
  4 Schuylkill YMCA-MA  'A'                     1:53.86    1:51.28         22  
     1) Cali Stank 12                   2) Emily Welna 11                 
     3) Abby Dudash 12                  4) Oceana O'Boyle 12              
       27.39    27.84    28.07    27.98                                    
  5 Lock Haven Loggerheads-MA  'A'              1:54.32    1:51.98         20  
     1) Olivia Rockey 12                2) Ana Persun 11                  
     3) Camryn Bair 11                  4) Lilyann Gugino 11              
       29.27    28.19    27.09    27.43                                    
  6 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'      1:53.39    1:52.21         18  
     1) Carley Ernst 11                 2) Lilly Farmer 12                
     3) Kylie Gerhardt 12               4) Tenra Adams 11                 
       28.79    29.31    27.16    26.95                                    
  7 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                1:55.17    1:53.28         14  
     1) Madelyn Frey 12                 2) Trinity Neff 12                
     3) Emma Welsh 12                   4) Annabell Reck 12               
       28.34    28.89    29.03    27.02                                    
  8 Bellefonte YMCA Stingrays-EN  'A'           1:57.69    1:53.51         10  
     1) Alaina Cane 12                  2) Emmalin Pringle 12             
     3) Avah Colm 12                    4) Kate Rarrick 11                
       27.21    28.75    29.90    27.65                                    
  9 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'      1:57.48    1:53.78          8  
     1) Emma Gerlinski 11               2) Lea McCormick 11               
     3) Valeria Riley 12                4) Kimberly Shannon 12            
       28.78    29.16    28.97    26.87                                    
 10 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                1:56.22    1:56.21          6  
     1) McKenna Paul 11                 2) Deborah Brower 11              
     3) Dolly Hritz 11                  4) Catherine Lippert 12           
       29.87    30.20    30.33    25.81                                    
 11 Upper Perkiomen YMCA-MA  'A'                2:01.22    1:56.84          4  
     1) Gabrielle Jones 11              2) Madalyn Dyer 12                
     3) Brianna Jones 12                4) Isabella Lara 12               
       29.38    29.39    29.44    28.63                                    
 12 York YMCA Swimming-MA  'A'                  1:58.61    1:58.09          2  
     1) Anna O'Leary 11                 2) Maddie Bortner 11              
     3) Sarah Weichseldorfer 12         4) Emily Way 11                   
       30.34    30.62    29.79    27.34                                    
 13 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                2:00.52    1:58.93        
     1) Mya Beck 11                     2) Ireland Rundquist 11           
     3) Belle Hess 11                   4) Brooklyn Pullin 12             
       30.37    30.90    29.53    28.13                                    
 14 Falcon Swim Club/Lebanon YMCA-MA  'A'       2:01.55    1:59.85        
     1) Annika Doutrich 11              2) Brie Smith 12                  
     3) Alexis Binkley 11               4) Grace Tadajweski 12            
       28.52    29.04    33.31    28.98                                    
 15 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'      2:05.67    2:00.59        
     1) Morgan Muller 12                2) Sarah Barlow 11                
     3) Skyler Yons 11                  4) Alexis Hoyer 11                
       29.87    31.48    30.69    28.55                                    
 16 Wsy Swimming-MA  'A'                        2:00.53    2:00.93        
     1) Sadie Ludwick 12                2) Bella Rudy 12                  
     3) Brea Maggio 12                  4) Marah Rice 12                  
       30.75    30.09    30.27    29.82                                    
 17 Wilkes-Barre Family YMCA-MA  'A'            2:01.42    2:01.04        
     1) Bianca Lo 11                    2) Chrissy Olsen 11               
     3) Ellie Scullion 11               4) Cassandra Cabonilas 12         
       30.18    30.73    32.99    27.14                                    
 18 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'      2:02.66    2:02.49        
     1) Meredith Sulman 12              2) Anya Locke 11                  
     3) Inhye Sung 11                   4) Elizabeth Johnson 12           
       30.00    31.09    30.54    30.86                                    
 19 Freeland YMCA  'A'                          2:06.47    2:05.01        
     1) Gabby Blasko 12                 2) Jordyn MacCollum 11            
     3) Bella Marino 12                 4) Maris Sadowski 12              
       32.26    33.04    32.90    26.81                                    
 20 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'          2:03.09    2:06.78        
     1) Madison Robbins 12              2) Teagan Jones 11                
     3) Aubrey Glosser 12               4) Caralyn Warner 11              
       32.41    32.82    36.66    24.89                                    
 21 TriValley YMCA-MA  'A'                      2:09.09    2:06.94        
     1) Victoria Grim 11                2) Gabriella Purcell 11           
     3) Amanda Barnes 11                4) Taylor Sholl 12                
       31.54    31.70    33.11    30.59                                    
 22 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'              2:06.67    2:07.87        
     1) Joslyn Loss 12                  2) Victoria Kile 11               
     3) Gabriella Erdman 11             4) Julia Yates 12                 
       31.05    32.82    34.39    29.61                                    
 
Event 524  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:44.38    3/9/2014 Wsy Swimming, WSY  -MA                     
                         Z Gallagher, K Farrow, T Chase, L Skiles          
 Meet Qualifying:  2:13.99
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nazareth Easton YMCA Blue Fins-MA  'A'      1:50.17    1:47.72         32  
     1) Jack Drake 12                   2) Konstantinos Angelinas 12      
     3) Ross Ellis 12                   4) Nicholas Ritter 12             
       26.70    27.97    27.49    25.56                                    
  2 Chambersburg Chargers-MA  'A'               1:48.08    1:48.11         26  
     1) Roby Pong 12                    2) Brandon Estep 12               
     3) Derek Estep 11                  4) Brady Jackson 12               
       27.65    27.41    25.79    27.26                                    
  3 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'      1:50.09    1:48.27         24  
     1) Mitchell Malusis 12             2) Mason Cianflone 12             
     3) Trevor Reichner 11              4) Mason Ordonez 11               
       28.07    27.02    26.91    26.27                                    
  4 York YMCA Swimming-MA  'A'                  1:56.49    1:54.07         22  
     1) Ethan Ferroni 12                2) Asher Clarke 12                
     3) Alex Grega 12                   4) Kaden Fatta 11                 
       28.13    28.37    29.67    27.90                                    
  5 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                1:53.70    1:54.21         20  
     1) Joseph Decker 12                2) Neilson Parrott 11             
     3) Joey Jacobs 12                  4) Grant Thompson 12              
       29.07    29.34    28.42    27.38                                    
  6 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'      1:57.47    1:54.52         18  
     1) Dylan Leve 12                   2) Connor Caswell 12              
     3) Trevor Martin 11                4) Brayden Wenrich 12             
       29.09    28.11    30.43    26.89                                    
  7 Upper Perkiomen YMCA-MA  'A'                2:00.50    1:55.56         14  
     1) Logan Scholl 12                 2) Andrew Kelly 11                
     3) Tommy Saeger 12                 4) Kai Hang 12                    
       29.86    29.80    29.32    26.58                                    
  8 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  1:59.98    1:57.76         10  
     1) Donovan Oliver 11               2) Carter Mui 11                  
     3) William Ong 11                  4) Jason Zhao 12                  
       29.99    31.04    30.94    25.79                                    
  9 Falcon Swim Club/Lebanon YMCA-MA  'A'       1:59.91    1:58.04          8  
     1) Carlos Hidalgo 12               2) Daniel Kline 11                
     3) Dayton Dibiaso 11               4) Luke Campbell 11               
       25.17    29.75    30.98    32.14                                    
 10 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'      2:04.94    2:00.08          6  
     1) Malcolm Collins 11              2) Owen Reilly 12                 
     3) Danny Lehr 12                   4) Corbin Eisenhardt 12           
       29.97    32.49    28.99    28.63                                    
 11 East Lycoming Y Electric Eels  'A'          2:04.51    2:00.10          4  
     1) Owen Clayton 12                 2) Hunter Zettlemoyer 12          
     3) Alex Farley 11                  4) Aiden Barlett 12               
       29.58    29.44    33.57    27.51                                    
 12 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'              2:06.14    2:07.29          2  
     1) James Raub 11                   2) Cole Smith 12                  
     3) Sam Raub 11                     4) Cam Toth 12                    
       31.22    34.16    33.95    27.96                                    
 13 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'          2:07.87    2:07.85        
     1) Calum Hockman 12                2) Brady Glosser 12               
     3) Abraham Passetti 11             4) Kaden Robinett 11              
       30.90    33.62    15.46    47.87                                    
 
Event 601  Girls Open 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        Meet: % 25.41    3/9/2013 Emily Wolbert, POCONO PIRANHAS               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Sydney Lloyd              15 HAZY                      NT      25.18%       
  2 Vyktoria Kline            17 Fsc-Leby-MA               NT      25.49        
 
Event 602  Boys Open 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christopher Chambers      18 Stars-MA                  NT      22.36        
 
Event 610  Boys Open 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reggie Crawford           16 SKY-MA                    NT      58.19        
      27.41   30.78                                                
 
Event 620  Boys Open 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 William Cerbone           15 Pocono Piranhas-MA        NT    1:52.30        
      25.56   27.73   29.16   29.85                                
 
Event 621  Boys Open 200 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA-MA  'A'                             NT    1:30.61        
     1) Diego Mendieta 18               2) Stephen Crikelair 16           
     3) Kevin Oliver 16                 4) Zachary Wolbert 18             
       23.10    22.69    23.20    21.62                                    
 
Event 622  Girls Open 200 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA-MA  'A'                             NT    1:41.72        
     1) Cailin Campbell 17              2) Lauren Fenn 16                 
     3) Peyton McNulty 17               4) Kara Campbell 15               
       25.57    25.50    25.36    25.29                                    
 
Event 623  Girls Open 200 Yard Medley Relay Time Trial
===============================================================================
        Meet: % 1:54.53    3/9/2013 State College Area YMCA                    
                         K Linzell, K Hillsley, K Cooper, F Vashaw         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                           NT    1:50.37%       
     1) Sarah McHenry 14                2) Abby Ferguson 15               
     3) Hanna Everhart 17               4) Mia Doll 15                    
       28.63    31.48    25.27    24.99                                    
 
Event 624  Boys Open 200 Yard Medley Relay Time Trial
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                           NT    1:42.40        
     1) Luke Stine 15                   2) Colten Bennett 15              
     3) Ryan McHenry 16                 4) Connor Empie 16                
       25.25    28.86    25.24    23.05                                    
 
                   Combined Team Scores - Through Event 624                    
 
  1. York YMCA Swimming                 2221   2. Chambersburg Chargers             917.5
  3. Bloomsburg Area YMCA              763.5   4. Pocono Family YMCA                  745
  5. State College Area YMCA Aquali   735.33   6. Wsy Swimming                      722.5
  7. Greater Susquehanna Valley Ymc      589   8. Freeland YMCA                     445.5
  9. Nazareth Easton YMCA Blue Fins      442  10. Falcon Swim Club/Lebanon YMCA       421
 10. Schuylkill YMCA                     421  12. Bethlehem YMCA Stars Swim Team   372.33
 13. Upper Perkiomen YMCA                332  14. Carlisle Family YMCA                274
 15. TriValley YMCA                      268  16. Lock Haven Loggerheads              246
 17. Hanover YMCA Stingrays              219  18. Waynesboro Area YMCA                215
 19. Lancaster Family YMCA Lightnin      188  20. Wilkes-Barre Family YMCA            138
 21. East Lycoming Y Electric Eels    133.33  22. Bellefonte YMCA Stingrays           122
 23. Northern Dauphin County YMCA         87  24. Jersey Shore Winter YMCA Swim        40
 25. Greater Scranton YMCA                 7  26. Juniata Valley YMCA                   5
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 624                   
 
  1. York YMCA Swimming               1317.5   2. Pocono Family YMCA                  421
  3. Greater Susquehanna Valley Ymc      414   4. Wsy Swimming                      412.5
  5. State College Area YMCA Aquali      392   6. Bloomsburg Area YMCA                361
  7. Chambersburg Chargers             357.5   8. Lock Haven Loggerheads              203
  9. Schuylkill YMCA                     192  10. Falcon Swim Club/Lebanon YMCA       187
 11. Bethlehem YMCA Stars Swim Team      167  12. Freeland YMCA                       147
 13. Nazareth Easton YMCA Blue Fins    146.5  14. Lancaster Family YMCA Lightnin      123
 15. TriValley YMCA                      118  16. Wilkes-Barre Family YMCA            117
 17. Bellefonte YMCA Stingrays            99  18. Waynesboro Area YMCA                 92
 19. Northern Dauphin County YMCA         87  20. Carlisle Family YMCA                 72
 21. Upper Perkiomen YMCA                 65  22. East Lycoming Y Electric Eels        25
 23. Hanover YMCA Stingrays                9  24. Greater Scranton YMCA                 7
 25. Juniata Valley YMCA                   5                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 624                    
 
  1. York YMCA Swimming                903.5   2. Chambersburg Chargers               560
  3. Bloomsburg Area YMCA              402.5   4. State College Area YMCA Aquali   343.33
  5. Pocono Family YMCA                  324   6. Wsy Swimming                        310
  7. Freeland YMCA                     298.5   8. Nazareth Easton YMCA Blue Fins    295.5
  9. Upper Perkiomen YMCA                267  10. Falcon Swim Club/Lebanon YMCA       234
 11. Schuylkill YMCA                     229  12. Hanover YMCA Stingrays              210
 13. Bethlehem YMCA Stars Swim Team   205.33  14. Carlisle Family YMCA                202
 15. Greater Susquehanna Valley Ymc      175  16. TriValley YMCA                      150
 17. Waynesboro Area YMCA                123  18. East Lycoming Y Electric Eels    108.33
 19. Lancaster Family YMCA Lightnin       65  20. Lock Haven Loggerheads               43
 21. Jersey Shore Winter YMCA Swim        40  22. Bellefonte YMCA Stingrays            23
 23. Wilkes-Barre Family YMCA             21