Licensed to York YMCA Aquatic Club HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 7/19/2017 07:21 PM
                          YSCAP Dual Meet - 7/15/2017                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Mixed 11 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Welker, Ethan       13 CC-MA                3:09.80    2:49.48         20  
              37.94   43.35   44.90   43.29                                
  2 O'Connor, Sean P    14 WAY-MA               2:58.99    2:54.07         17  
              37.60   43.73   45.41   47.33                                
  3 Terrazas, Olivia    13 CC-MA                3:16.12    3:17.63         16  
              44.80   51.62   50.99   50.22                                
  4 Decker, Joseph M    12 WAY-MA               3:21.82    3:18.76         15  
              44.91   51.74   52.35   49.76                                
  5 Rexroth, Andrew W   14 York Y-MA            3:20.17    3:19.38         14  
              44.11   51.62   51.97   51.68                                
  6 Peterson, Rhiannon  12 CC-MA                     NT    3:22.33         13  
              47.12   51.93   53.68   49.60                                
  7 Calder, Ella C      13 York Y-MA            3:22.81    3:22.58         12  
              45.43   51.26   53.28   52.61                                
  8 Ferroni, Ethan J    11 York Y-MA                 NT    3:34.06         11  
              51.52   54.73   54.53   53.28                                
  9 Kough, Audrey       13 CC-MA                3:43.95    3:34.87          9  
              49.38   53.64   55.69   56.16                                
 10 Fegan, Hailey       11 CC-MA                     NT    3:42.83          7  
              51.98   55.61   58.83   56.41                                
 11 Balog, Sylvia E     12 York Y-MA                 NT    3:44.03          6  
              50.63   56.91   57.97   58.52                                
 12 Wade, Jacob R       12 York Y-MA                 NT    3:47.51          5  
              52.12   57.93   58.34   59.12                                
 13 Hinson, Emily R     13 York Y-MA            3:54.14    3:47.95          4  
              53.95   58.65   59.26   56.09                                
 14 McCarthy, Emma O    13 York Y-MA            4:12.24    3:56.81          3  
              53.92   58.87 1:01.97 1:02.05                                
 
Event 2  Mixed 10 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chambersburg Chargers-MA  'A'                    NT    1:25.92         40  
     1) Evans, Colby M8                 2) Markle, Lauren W10             
     3) Detwiler, Sean M9               4) Evans, Lilly W10               
              53.81    32.11                                                      
  2 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                1:37.86    1:27.92         34  
     1) Blake, Gabe C M9                2) Harsh, Eli W M7                
     3) Hess, Aiden R M9                4) Phillips, Ruth J W8            
              48.78    39.14                                                      
  3 York YMCA Swimming-MA  'D'                       NT    1:36.53         32  
     1) Naylor, Ashley E W8             2) Lucas, Ella P W10              
     3) Flemister, Elkanah D M9         4) Rexroth, Ashlyn R W10          
              59.22    37.31                                                      
  4 Chambersburg Chargers-MA  'B'                    NT    1:37.60         30  
     1) Kahsay, Gabriel M10             2) Greenwood, Brynn W10           
     3) Estep, Derek T M10              4) Detwiler, Alyssa W5            
              52.52    45.08                                                      
  5 York YMCA Swimming-MA  'A'                  1:27.24    1:39.59         28  
     1) Calder, Philip T M10            2) Fives, Kathryn E W10           
     3) Stalfort, Alison J W8           4) Roberts, Sam H M8              
              56.66    42.93                                                      
  6 York YMCA Swimming-MA  'C'                       NT    1:47.62         26  
     1) Bortner, Maddie N W10           2) Kapp, Juliane L W8             
     3) Ferroni, Max G M7               4) Ferroni, Gabby G W5            
  7 Waynesboro Area YMCA-MA  'B'                     NT    1:52.50         24  
     1) Schaffer, Chloe R W8            2) Barker, Mady L W7              
     3) Stains, Delaney E W10           4) Siecker, Josh B M10            
              59.21    53.29                                                      
  8 York YMCA Swimming-MA  'B'                       NT    1:52.81         22  
     1) Eppley, Ada L W8                2) Lucas, Johnny M M7             
     3) Walsh, Aivleen E W9             4) Ferroni, Claudia G W7          
            1:10.24    42.57                                                      
 
Event 3  Mixed 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chambersburg Chargers-MA  'A'                    NT    2:34.14         40  
     1) Kahsay, Bethany W11             2) Peterson, Rhiannon W12         
     3) Estep, Brandon M M12            4) Casto, Tanner M12              
              45.40    43.83    34.30    30.61                                    
  2 York YMCA Swimming-MA  'A'                  2:39.41    2:47.40         34  
     1) Knarr, Trevor M M11             2) Wade, Jacob R M12              
     3) Ferroni, Ethan J M11            4) Pryor, Chan V W12              
              47.49    44.14    38.88    36.89                                    
  3 Chambersburg Chargers-MA  'B'                    NT    3:04.85         32  
     1) Wolgemuth, Ethan M11            2) Kinton, Norah W11              
     3) Fegan, Hailey W11               4) Graham, Emilio M11             
              43.09    48.04    49.90    43.82                                    
 
Event 4  Mixed 13 & Over 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chambersburg Chargers-MA  'A'                    NT    2:12.78         40  
     1) Terrazas, Olivia W13            2) Vink, Gavin M14                
     3) Estep, Colby T M14              4) Kinton, Madeline W13           
              35.86    35.78    30.43    30.71                                    
  2 Chambersburg Chargers-MA  'B'                    NT    2:24.71         34  
     1) Kough, Audrey W13               2) Pong, Danielle A W17           
     3) Rainey, Stephanie W14           4) Forsythe, Timothy M16          
              40.85    41.87    32.32    29.67                                    
  3 York YMCA Swimming-MA  'A'                  2:01.75    2:39.37         32  
     1) Rexroth, Andrew W M14           2) Brown, Nya N W14               
     3) Hinson, Emily R W13             4) Brown, Austin A M13            
              37.46    44.07    45.12    32.72                                    
 
Event 5  Mixed 10 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hasis, Nicole        9 CC-MA                  38.98      38.10         20  
  2 Phillips, Ruth J     8 WAY-MA                 41.86      43.57         17  
  3 Ferroni, Max G       7 York Y-MA              44.49      43.80         16  
  4 Stalfort, Alison J   8 York Y-MA              46.36      47.34         15  
  5 Kapp, Juliane L      8 York Y-MA              49.35      47.49         14  
  6 Lucas, Johnny M      7 York Y-MA              49.81      48.59         13  
  7 Dahle, Alexa P      10 York Y-MA              50.85      49.98         12  
  8 Barker, Mady L       7 WAY-MA                    NT      50.56         11  
  9 Schaffer, Chloe R    8 WAY-MA                 54.68      55.96          9  
 10 Roberts, Sam H       8 York Y-MA                 NT      56.77          7  
 11 Lawler, Samantha J   6 WAY-MA                    NT      56.96          6  
 12 Naylor, Ashley E     8 York Y-MA              52.14      57.88          5  
 13 Shetler, Noah       10 CC-MA                1:07.55      58.65          4  
 14 Ferroni, Claudia G   7 York Y-MA                 NT      58.87          3  
 15 Gentzel, Luke C      8 WAY-MA                    NT    1:00.19          2  
 16 Halstead, Luke W     7 WAY-MA               1:06.28    1:01.28          1  
 17 Kinton, Sam          9 CC-MA                1:06.64    1:01.92        
 18 Eppley, Ada L        8 York Y-MA                 NT    1:05.99        
 19 Detwiler, Alyssa     5 CC-MA                1:11.09    1:06.35        
 20 Markle, Natalie      7 CC-MA                1:41.19    1:06.54        
 21 Vink, Colin          9 CC-MA                1:08.81    1:06.85        
 
Event 6  Mixed 10 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Estep, Derek T      10 CC-MA                1:21.91    1:21.99         20  
              36.60   45.39                                                
  2 Phillips, Eve M     10 WAY-MA               1:30.57    1:27.07         17  
              40.66   46.41                                                
  3 Rexroth, Ashlyn R   10 York Y-MA            1:36.54    1:30.17         16  
              40.89   49.28                                                
  4 Detwiler, Sean       9 CC-MA                1:29.85    1:31.16         15  
              42.48   48.68                                                
  5 Shener, Amanda       9 York Y-MA            1:33.65    1:31.37         14  
              42.44   48.93                                                
  6 Harsh, Chesley A    10 WAY-MA               1:34.96    1:39.13         13  
              46.65   52.48                                                
  7 Del Rosario, Xioma   9 CC-MA                     NT    1:39.15         12  
              45.94   53.21                                                
  8 Tasker, Amir         8 CC-MA                1:41.66    1:39.47         11  
              45.57   53.90                                                
  9 Markle, Lauren      10 CC-MA                1:52.67    1:40.41          9  
              47.74   52.67                                                
 10 Bonner, JB W         9 WAY-MA               1:38.61    1:41.10          7  
              45.66   55.44                                                
 11 Hess, Aiden R        9 WAY-MA               1:40.47    1:42.77          6  
              47.91   54.86                                                
 12 Walsh, Aivleen E     9 York Y-MA            1:38.06    1:44.25          5  
              46.41   57.84                                                
 13 Welker, Harper      10 CC-MA                1:49.82    1:45.26          4  
              49.55   55.71                                                
 14 Flemister, Elkanah   9 York Y-MA            1:50.61    1:45.84          3  
              47.65   58.19                                                
 15 Kahsay, Gabriel     10 CC-MA                1:55.00    1:46.25          2  
              48.29   57.96                                                
 16 Evans, Lilly        10 CC-MA                1:55.41    1:46.74          1  
              46.29 1:00.45                                                
 17 Greenwood, Brynn    10 CC-MA                1:44.60    1:49.79        
              51.04   58.75                                                
 18 Ferroni, Max G       7 York Y-MA            1:56.66    1:55.63        
              53.83 1:01.80                                                
 19 Calder, Philip T    10 York Y-MA            1:59.76    1:55.80        
              56.84   58.96                                                
 20 Detwiler, Logan      8 CC-MA                2:00.59    1:59.12        
              55.97 1:03.15                                                
 21 Richards, Serafina   7 CC-MA                2:02.15    2:00.05        
              53.20 1:06.85                                                
 22 Stains, Delaney E   10 WAY-MA               2:23.20    2:03.86        
            1:03.73 1:00.13                                                
 23 Evans, Colby         8 CC-MA                     NT    2:05.34        
              54.99 1:10.35                                                
 24 Harsh, Eli W         7 WAY-MA               2:08.74    2:06.97        
            1:05.60 1:01.37                                                
 25 Altman, Leah A       9 York Y-MA            2:15.68    2:17.95        
            1:06.07 1:11.88                                                
 26 Roberts, Sam H       8 York Y-MA            2:59.69    2:31.40        
            1:07.36 1:24.04                                                
 27 Ferroni, Claudia G   7 York Y-MA                 NT    2:31.89        
            1:09.70 1:22.19                                                
 28 Gee, Kameryn         8 CC-MA                2:36.16    2:38.83        
 -- Heine, Everitt N    10 York Y-MA                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Eppley, Ada L        8 York Y-MA                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 
Event 7  Mixed 11 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Greenwood, Jacob    16 CC-MA                2:21.43    2:15.06         20  
              29.36   33.97   41.16   30.57                                
  2 Pong, CJ C          14 CC-MA                2:42.70    2:19.37         17  
              28.98   34.21   44.00   32.18                                
  3 Kahsay, Seth        14 CC-MA                2:42.55    2:34.03         16  
              32.83   38.20   48.51   34.49                                
  4 Estep, Colby T      14 CC-MA                2:37.33    2:36.79         15  
              32.73   39.89   49.44   34.73                                
  5 Estep, Brandon M    12 CC-MA                2:46.68    2:44.39         14  
              36.19   42.26   48.91   37.03                                
  6 Kinton, Norah       11 CC-MA                3:31.56    2:44.57         13  
              49.66   53.35 1:01.56                                        
  7 Terrazas, Olivia    13 CC-MA                2:55.69    2:50.77         12  
              37.01   41.92   52.76   39.08                                
  8 Rundquist, Erika M  18 CC-MA                2:47.98    2:50.95         11  
              35.28   39.74   56.78   39.15                                
  9 Casto, Tanner       12 CC-MA                3:07.31    2:51.00          9  
              37.93   42.20   55.80   35.07                                
 10 Rydbom, Layne       12 CC-MA                3:14.77    2:51.59          7  
              39.04   44.24   50.29   38.02                                
 11 Heiner, Brooke A    14 York Y-MA            2:53.44    2:53.22          6  
              37.05   44.96   52.25   38.96                                
 12 Wicks, McKenzie     11 CC-MA                3:01.51    2:56.20          5  
              38.89   43.04   53.74   40.53                                
 13 Bingaman, Cheryl A  15 York Y-MA                 NT    2:57.06          4  
              36.65   47.61   51.97   40.83                                
 14 Rainey, Stephanie   14 CC-MA                3:39.29    2:58.35          3  
              38.82   43.68   54.81   41.04                                
 15 Brown, Nya N        14 York Y-MA            2:55.25    3:00.02          2  
              38.95   46.52   54.44   40.11                                
 16 Miller, Logan L     13 WAY-MA               3:01.56    3:04.95          1  
              38.58   46.55   55.75   44.07                                
 17 Pong, Roby D        12 CC-MA                3:16.16    3:09.38        
              38.75   47.94   58.84   43.85                                
 18 Parrott, Patience   14 WAY-MA               3:09.10    3:12.79        
              42.54   48.46   59.75   42.04                                
 19 Parrott, Charity J  13 WAY-MA                    NT    3:13.37        
              42.18   45.13 1:05.40   40.66                                
 20 Kahsay, Victoria    13 CC-MA                3:41.95    3:17.60        
              41.12 1:49.41   47.17                                        
 21 Kahsay, Daniel      12 CC-MA                3:19.61    3:18.51        
              48.34   46.57 1:01.20   42.40                                
 22 Toro, Gwen          14 WAY-MA               3:13.89    3:21.69        
              45.12   51.34   58.49   46.74                                
 23 Kahsay, Bethany     11 CC-MA                     NT    3:25.88        
              44.91   53.32 1:02.81   44.84                                
 24 Pryor, Chan V       12 York Y-MA            3:32.33    3:26.17        
              43.90   55.13 1:02.33   44.81                                
 25 Finnigan, Mick T    14 York Y-MA            3:44.54    3:27.45        
              46.64   55.27   59.44   46.10                                
 26 Brown, Austin A     13 York Y-MA            3:47.43    3:31.97        
              47.80   52.13 1:08.49   43.55                                
 27 Hess, Belle G       11 WAY-MA                    NT    3:33.14        
              48.38   55.20   57.07   52.49                                
 28 Finnigan, Erin S    11 York Y-MA            3:56.69    3:47.69        
              56.48   57.25 1:05.30   48.66                                
 29 Lulo, Edward        12 York Y-MA                 NT    3:47.99        
            1:54.66 1:05.78   47.55                                        
 30 Knarr, Trevor M     11 York Y-MA                 NT    3:59.93        
            1:01.50   54.57 1:11.43   52.43                                
 -- Forsythe, Timothy   16 CC-MA                     NT         DQ        
      Stroke Infraction - IM
              38.96   44.12   54.91   40.04                                
 
Event 8  Mixed 10 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Ruth J     8 WAY-MA                 19.85      19.37         20  
  2 Richards, Serafina   7 CC-MA                  20.91      22.03         17  
  3 Schaffer, Chloe R    8 WAY-MA                 21.81      22.88         16  
  4 Stambaugh, Finleig   8 York Y-MA              32.76      24.39         15  
  5 Shetler, Noah       10 CC-MA                     NT      24.94         14  
  6 Gee, Kameryn         8 CC-MA                  25.02      25.70         13  
  7 Gentzel, Luke C      8 WAY-MA                 26.85      27.12         12  
  8 Lawler, Samantha J   6 WAY-MA                 30.39      27.44         11  
  9 Halstead, Luke W     7 WAY-MA                 25.52      27.77          9  
 10 Vink, Colin          9 CC-MA                     NT      29.26          7  
 11 Detwiler, Alyssa     5 CC-MA                  30.75      31.96          6  
 12 Ferroni, Gabby G     5 York Y-MA              29.68      34.27          5  
 13 Pauley, Journey L    7 York Y-MA                 NT      36.47          4  
 14 Stains, Reagan R     4 WAY-MA                 44.22      48.06          3  
 
Event 9  Mixed 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Eve M     10 WAY-MA                 33.69      32.39         20  
  2 Parrott, Neilson A  10 WAY-MA                 34.22      34.16         17  
  3 Rundquist, Ireland  10 WAY-MA                 34.89      36.05         16  
  4 Shener, Amanda       9 York Y-MA              37.52      36.21         15  
  5 Bortner, Maddie N   10 York Y-MA              37.04      36.43         14  
  6 Bonner, JB W         9 WAY-MA                 36.24      36.60         13  
  7 Del Rosario, Xioma   9 CC-MA                  36.71      38.36         12  
  8 Fives, Kathryn E    10 York Y-MA              41.50      40.46         11  
  9 Greenwood, Brynn    10 CC-MA                  39.73      40.69          9  
 10 Shener, Alison       9 York Y-MA              41.45      40.80          7  
 11 Evans, Lilly        10 CC-MA                  42.88      41.00          6  
 12 Blake, Gabe C        9 WAY-MA                 42.63      41.22          5  
 13 Walsh, Aivleen E     9 York Y-MA              39.85      42.12          4  
 14 Flemister, Elkanah   9 York Y-MA              40.60      42.77          3  
 15 Hess, Aiden R        9 WAY-MA                 42.52      42.85          2  
 16 Calder, Philip T    10 York Y-MA              47.26      45.02          1  
 17 Stains, Delaney E   10 WAY-MA                 44.05      45.73        
 18 Adamek, Griffin      9 CC-MA                  50.51      51.42        
 19 Heine, Everitt N    10 York Y-MA              56.81      54.70        
 20 Altman, Leah A       9 York Y-MA            1:00.09      55.30        
 21 Siecker, Josh B     10 WAY-MA                 57.35      55.75        
 22 Gentzel, Cora A      9 WAY-MA               1:04.80      56.63        
 23 Smallwood, Ke'Nyia  10 York Y-MA            1:08.23    1:03.78        
 -- Pong, Cristian       9 CC-MA                  41.45        DFS        
      Declared false start
 
Event 10  Mixed 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Estep, Brandon M    12 CC-MA                  30.79      30.32         20  
  2 Casto, Tanner       12 CC-MA                  32.31      30.72         17  
  3 Zhang, Yifan        12 WAY-MA                 34.87      32.00         16  
  4 Rydbom, Layne       12 CC-MA                  37.02      32.32         15  
  5 Pong, Roby D        12 CC-MA                  54.18      32.94         14  
  6 Peterson, Rhiannon  12 CC-MA                  33.48      33.39         13  
  7 Wicks, McKenzie     11 CC-MA                  40.66      34.87         12  
  8 Buhrman, Kay M      11 WAY-MA                 38.64      37.28         11  
  9 Wolgemuth, Ethan    11 CC-MA                  38.97      39.10          9  
 10 Fegan, Hailey       11 CC-MA                  37.73      39.14          7  
 11 Balog, Sylvia E     12 York Y-MA              40.78      39.70          6  
 12 Kinton, Norah       11 CC-MA                  38.54      39.83          5  
 13 Knarr, Trevor M     11 York Y-MA              37.68      40.87          4  
 14 Lulo, Edward        12 York Y-MA              39.00      42.64          3  
 15 McGarity, Aidan C   11 WAY-MA                 54.38      48.82          2  
 16 Graham, Emilio      11 CC-MA                  57.69      52.27          1  
 
Event 11  Mixed 13 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Foery, Luke K       15 York Y-MA            1:01.00      59.74         20  
              28.67   31.07                                                
  2 O'Connor, Sean P    14 WAY-MA               1:01.23    1:00.40         17  
              28.87   31.53                                                
  3 Estep, Colby T      14 CC-MA                1:03.79    1:02.80         16  
              30.17   32.63                                                
  4 Kahsay, Seth        14 CC-MA                1:01.95    1:03.17         15  
              29.59   33.58                                                
  5 Welker, Ethan       13 CC-MA                1:06.67    1:04.67         14  
              30.62   34.05                                                
  6 Rexroth, Andrew W   14 York Y-MA            1:05.89    1:05.20         13  
              31.51   33.69                                                
  7 Kinton, Madeline    13 CC-MA                1:10.08    1:07.32         12  
              31.64   35.68                                                
  8 Knarr, Jacob        18 York Y-MA            1:06.02    1:08.46         11  
              32.76   35.70                                                
  9 Forsythe, Timothy   16 CC-MA                1:07.71    1:08.94          9  
              32.53   36.41                                                
 10 Andrade, Sophia S   13 WAY-MA               1:09.88    1:09.29          7  
              32.90   36.39                                                
 11 Bingaman, Jasen L   13 York Y-MA                 NT    1:09.52          6  
              32.97   36.55                                                
 12 Rundquist, Erika M  18 CC-MA                1:07.37    1:09.56          5  
              33.19   36.37                                                
 13 Heiner, Brooke A    14 York Y-MA            1:09.79    1:11.22          4  
              33.84   37.38                                                
 14 Blake, Joelle M     13 WAY-MA               1:14.43    1:12.41          3  
              34.84   37.57                                                
 15 Calder, Ella C      13 York Y-MA            1:07.39    1:13.48          2  
              34.72   38.76                                                
 16 Parrott, Charity J  13 WAY-MA               1:13.34    1:14.03          1  
              36.14   37.89                                                
 17 Ferroni, Ethan J    11 York Y-MA            1:15.68    1:16.33        
              37.04   39.29                                                
 18 Kough, Audrey       13 CC-MA                1:16.73    1:17.19        
              37.07   40.12                                                
 19 Parrott, Patience   14 WAY-MA               1:15.01    1:17.53        
              37.13   40.40                                                
 20 Miller, Logan L     13 WAY-MA               1:13.86    1:18.48        
              37.14   41.34                                                
 21 Kahsay, Victoria    13 CC-MA                1:25.44    1:20.24        
              36.59   43.65                                                
 22 Custer, Kelsey E    14 York Y-MA            1:20.82    1:22.94        
              40.06   42.88                                                
 23 Finnigan, Mick T    14 York Y-MA            1:33.13    1:25.69        
 24 McCarthy, Emma O    13 York Y-MA            1:27.28    1:29.22        
              43.01   46.21                                                
 -- Pong, Danielle A    17 CC-MA                1:04.59        DFS        
      Declared false start
 
Event 12  Mixed 10 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ferroni, Max G       7 York Y-MA              28.11      26.25         20  
  2 Kapp, Juliane L      8 York Y-MA              28.96      26.59         17  
  3 Harsh, Eli W         7 WAY-MA                 27.01      26.94         16  
  4 Lucas, Johnny M      7 York Y-MA              29.64      29.20         15  
  5 Barker, Mady L       7 WAY-MA                 30.51      30.80         14  
  6 Evans, Colby         8 CC-MA                  31.35      31.73         13  
  7 Naylor, Ashley E     8 York Y-MA              33.45      32.99         12  
  8 Gentzel, Cora A      9 WAY-MA                    NT      34.73         11  
  9 Markle, Natalie      7 CC-MA                     NT      38.45          9  
 10 Eppley, Ada L        8 York Y-MA                 NT      43.14          7  
 -- Pauley, Journey L    7 York Y-MA                 NT         DQ        
      Scissors kick
 
Event 13  Mixed 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Estep, Derek T      10 CC-MA                  46.28      44.66         20  
  2 Rundquist, Ireland  10 WAY-MA                 47.67      46.39         17  
  3 Markle, Lauren      10 CC-MA                  51.78      48.90         16  
  4 Hasis, Nicole        9 CC-MA                  50.82      49.29         15  
  5 Detwiler, Sean       9 CC-MA                  48.84      49.41         14  
  6 Bortner, Maddie N   10 York Y-MA              50.94      50.63         13  
  7 Harsh, Chesley A    10 WAY-MA                 47.79      50.99         12  
  8 Rexroth, Ashlyn R   10 York Y-MA              51.77      51.90         11  
  9 Del Rosario, Xioma   9 CC-MA                  51.34      53.13          9  
 10 Fives, Kathryn E    10 York Y-MA              51.80      54.48          7  
 11 Welker, Harper      10 CC-MA                  57.12      55.45          6  
 12 Shener, Alison       9 York Y-MA              56.85      59.01          5  
 13 Blake, Gabe C        9 WAY-MA               1:01.83      59.11          4  
 14 Lucas, Ella P       10 York Y-MA              55.57      59.47          3  
 15 Flemister, Elkanah   9 York Y-MA            1:05.81    1:01.08          2  
 16 Kahsay, Gabriel     10 CC-MA                  57.47    1:01.86          1  
 17 Heine, Everitt N    10 York Y-MA            1:14.37    1:10.75        
 -- Siecker, Josh B     10 WAY-MA                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Smallwood, Ke'Nyia  10 York Y-MA            1:38.60         DQ        
      Scissors kick
 
Event 14  Mixed 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hess, Belle G       11 WAY-MA                 48.18      48.06         20  
  2 Pryor, Chan V       12 York Y-MA              51.80      49.99         17  
  3 Kahsay, Daniel      12 CC-MA                  52.20      53.37         16  
  4 Finnigan, Erin S    11 York Y-MA              56.43      56.44         15  
  5 McGarity, Aidan C   11 WAY-MA               1:02.60    1:03.34         14  
 
Event 15  Mixed 13 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gemma, Anthony      18 York Y-MA            1:14.83    1:15.14         20  
              34.89   40.25                                                
  2 Fatta, Alec s       16 York Y-MA            1:16.76    1:15.37         17  
              35.97   39.40                                                
  3 Brockway, Logan S   17 York Y-MA                 NT    1:16.53         16  
              35.81   40.72                                                
  4 Vink, Gavin         14 CC-MA                1:23.71    1:20.40         15  
              37.32   43.08                                                
  5 Nalls, Madison P    16 York Y-MA            1:16.21    1:24.15         14  
              40.11   44.04                                                
  6 Uhlin, Brina        15 York Y-MA            1:28.34    1:24.39         13  
              40.18   44.21                                                
  7 Knarr, Jacob        18 York Y-MA            1:19.88    1:26.94         12  
              40.75   46.19                                                
  8 Bingaman, Cheryl A  15 York Y-MA                 NT    1:29.62         11  
              42.42   47.20                                                
  9 Rainey, Stephanie   14 CC-MA                1:37.54    1:32.75          9  
              43.12   49.63                                                
 10 Brown, Nya N        14 York Y-MA            1:34.43    1:36.48          7  
              47.17   49.31                                                
 11 Bingaman, Jasen L   13 York Y-MA                 NT    1:37.25          6  
              44.19   53.06                                                
 12 Baumgardner, Jules  16 WAY-MA               1:45.50    1:39.30          5  
              46.20   53.10                                                
 13 Kahsay, Victoria    13 CC-MA                1:40.68    1:40.23          4  
              48.37   51.86                                                
 14 Price, Jordan       14 WAY-MA               1:44.92    1:40.60          3  
              47.22   53.38                                                
 15 Andrade, Sophia S   13 WAY-MA               1:43.70    1:43.22          2  
              48.83   54.39                                                
 16 Hinson, Emily R     13 York Y-MA            1:47.64    1:46.09          1  
              50.53   55.56                                                
 17 Parrott, Patience   14 WAY-MA               1:48.50    1:49.91        
              51.95   57.96                                                
 18 Brown, Austin A     13 York Y-MA            1:59.88    1:59.50        
              56.84 1:02.66                                                
 19 Custer, Kelsey E    14 York Y-MA            1:55.43    2:00.10        
              57.65 1:02.45                                                
 
Event 16  Mixed 10 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tasker, Amir         8 CC-MA                  23.18      22.36         20  
  2 Stalfort, Alison J   8 York Y-MA              23.06      23.20         17  
  3 Detwiler, Logan      8 CC-MA                  25.07      23.83         16  
  4 Richards, Serafina   7 CC-MA                  25.01      24.94         15  
  5 Evans, Colby         8 CC-MA                  28.07      25.93         14  
  6 Roberts, Sam H       8 York Y-MA              29.20      26.00         13  
  7 Phillips, Ruth J     8 WAY-MA                 23.80      26.25         12  
  8 Lucas, Johnny M      7 York Y-MA              25.82      27.68         11  
  9 Harsh, Eli W         7 WAY-MA                 28.49      28.66          9  
 10 Ferroni, Claudia G   7 York Y-MA              27.74      29.34          7  
 11 Gentzel, Luke C      8 WAY-MA                 27.92      29.57          6  
 12 Vink, Colin          9 CC-MA                     NT      30.13          5  
 13 Gee, Kameryn         8 CC-MA                  30.47      30.26          4  
 14 Stambaugh, Finleig   8 York Y-MA              29.61      31.41          3  
 15 Naylor, Ashley E     8 York Y-MA              26.84      32.23          1.5
 15 Pauley, Journey L    7 York Y-MA                 NT      32.23          1.5
 17 Shetler, Noah       10 CC-MA                     NT      32.70        
 18 Lawler, Samantha J   6 WAY-MA                 34.60      33.26        
 19 Markle, Natalie      7 CC-MA                  33.83      33.38        
 20 Detwiler, Alyssa     5 CC-MA                  32.18      33.56        
 21 Ferroni, Gabby G     5 York Y-MA              34.45      34.18        
 22 Halstead, Luke W     7 WAY-MA                 32.02      34.66        
 23 Stains, Reagan R     4 WAY-MA                 47.97      40.29        
 
Event 17  Mixed 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Estep, Derek T      10 CC-MA                  35.58      36.55         20  
  2 Parrott, Neilson A  10 WAY-MA                 39.05      38.66         17  
  3 Phillips, Eve M     10 WAY-MA                 43.81      41.73         16  
  4 Shener, Amanda       9 York Y-MA              43.10      41.91         15  
  5 Blake, Gabe C        9 WAY-MA                 46.93      44.86         14  
  6 Hasis, Nicole        9 CC-MA                  43.49      45.52         13  
  7 Fives, Kathryn E    10 York Y-MA              47.56      47.92         12  
  8 Walsh, Aivleen E     9 York Y-MA              43.02      48.17         11  
  9 Welker, Harper      10 CC-MA                  52.13      49.96          9  
 10 Evans, Lilly        10 CC-MA                  48.49      50.02          7  
 11 Greenwood, Brynn    10 CC-MA                  46.89      50.61          6  
 12 Calder, Philip T    10 York Y-MA              52.78      51.03          5  
 13 Adamek, Griffin      9 CC-MA                  53.15      51.45          4  
 14 Kahsay, Gabriel     10 CC-MA                  48.50      52.02          3  
 15 Lucas, Ella P       10 York Y-MA              47.19      52.12          2  
 16 Dahle, Alexa P      10 York Y-MA              53.38      55.06          1  
 17 Stains, Delaney E   10 WAY-MA                 57.59    1:01.72        
 18 Altman, Leah A       9 York Y-MA            1:01.73    1:01.73        
 19 Kinton, Sam          9 CC-MA                1:08.63    1:06.72        
 20 Gentzel, Cora A      9 WAY-MA               1:03.49    1:06.89        
 21 Siecker, Josh B     10 WAY-MA               1:08.43    1:09.13        
 22 Smallwood, Ke'Nyia  10 York Y-MA            1:11.76    1:24.53        
 
Event 18  Mixed 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Yifan        12 WAY-MA                 36.23      34.83         20  
  2 Casto, Tanner       12 CC-MA                  36.76      36.28         17  
  3 Wade, Jacob R       12 York Y-MA              39.42      37.22         16  
  4 Rydbom, Layne       12 CC-MA                  38.31      37.96         15  
  5 Wicks, McKenzie     11 CC-MA                  49.50      39.09         14  
  6 Pong, Roby D        12 CC-MA                  38.93      40.45         13  
  7 Peterson, Rhiannon  12 CC-MA                     NT      40.49         12  
  8 Buhrman, Kay M      11 WAY-MA                 43.29      41.79         11  
  9 Fegan, Hailey       11 CC-MA                  42.47      43.01          9  
 10 Decker, Joseph M    12 WAY-MA                 42.87      43.02          7  
 11 Kahsay, Bethany     11 CC-MA                     NT      44.57          6  
 12 Balog, Sylvia E     12 York Y-MA              45.97      44.86          5  
 13 Wolgemuth, Ethan    11 CC-MA                  46.64      44.96          4  
 14 Kinton, Norah       11 CC-MA                  46.96      47.60          3  
 15 Lulo, Edward        12 York Y-MA              47.24      47.81          2  
 16 Knarr, Trevor M     11 York Y-MA              43.41      47.85          1  
 17 Hess, Belle G       11 WAY-MA                 47.21      51.02        
 18 McGarity, Aidan C   11 WAY-MA                 52.73      55.96        
 -- Graham, Emilio      11 CC-MA                  53.66         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 19  Mixed 13 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barley, Avery       16 CC-MA                  55.71      59.11         20  
              28.82   30.29                                                
  2 Kahsay, Seth        14 CC-MA                1:10.17    1:10.80         17  
              34.19   36.61                                                
  3 Vink, Gavin         14 CC-MA                1:12.66    1:12.64         16  
              36.02   36.62                                                
  4 Foery, Luke K       15 York Y-MA            1:14.46    1:14.86         15  
              37.21   37.65                                                
  5 Welker, Ethan       13 CC-MA                1:19.75    1:15.09         14  
              36.32   38.77                                                
  6 Terrazas, Olivia    13 CC-MA                1:14.59    1:17.55         13  
              36.75   40.80                                                
  7 Forsythe, Timothy   16 CC-MA                1:20.44    1:19.60         12  
              38.63   40.97                                                
  8 Kinton, Madeline    13 CC-MA                1:18.33    1:20.40         11  
              38.86   41.54                                                
  9 Blake, Joelle M     13 WAY-MA               1:23.51    1:21.40          9  
              39.41   41.99                                                
 10 Andrade, Sophia S   13 WAY-MA               1:39.29    1:21.63          7  
              39.63   42.00                                                
 11 Price, Jordan       14 WAY-MA               1:22.80    1:21.79          6  
              39.64   42.15                                                
 12 Rexroth, Andrew W   14 York Y-MA            1:17.58    1:21.92          5  
              39.60   42.32                                                
 13 Rainey, Stephanie   14 CC-MA                1:26.84    1:23.95          4  
              40.98   42.97                                                
 14 Knarr, Jacob        18 York Y-MA            1:21.96    1:25.11          3  
              42.18   42.93                                                
 15 Brown, Nya N        14 York Y-MA            1:19.72    1:25.50          2  
              41.51   43.99                                                
 16 Ferroni, Ethan J    11 York Y-MA            1:24.14    1:25.84          1  
              42.98   42.86                                                
 17 Kough, Audrey       13 CC-MA                1:25.16    1:26.46        
              42.04   44.42                                                
 18 Bingaman, Cheryl A  15 York Y-MA                 NT    1:27.03        
              41.13   45.90                                                
 19 Calder, Ella C      13 York Y-MA            1:16.82    1:30.12        
              42.64   47.48                                                
 20 Toro, Gwen          14 WAY-MA               1:27.23    1:32.40        
              46.06   46.34                                                
 21 Bingaman, Jasen L   13 York Y-MA                 NT    1:35.97        
              47.79   48.18                                                
 22 Brown, Austin A     13 York Y-MA            1:42.95    1:36.39        
              47.80   48.59                                                
 23 Finnigan, Mick T    14 York Y-MA            1:52.33    1:42.10        
              49.86   52.24                                                
 24 McCarthy, Emma O    13 York Y-MA            1:41.98    1:47.04        
              53.43   53.61                                                
 -- Pong, Danielle A    17 CC-MA                1:13.30        DFS        
      Declared false start
 
Event 20  Mixed 10 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tasker, Amir         8 CC-MA                  20.93      20.14         20  
  2 Detwiler, Logan      8 CC-MA                  24.48      24.01         17  
  3 Stalfort, Alison J   8 York Y-MA              23.70      24.59         16  
  4 Kapp, Juliane L      8 York Y-MA              27.97      25.10         15  
  5 Stambaugh, Finleig   8 York Y-MA              34.29      30.32         14  
  6 Kinton, Sam          9 CC-MA                     NT      33.03         13  
  7 Barker, Mady L       7 WAY-MA                    NT      33.04         12  
 -- Ferroni, Gabby G     5 York Y-MA                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 21  Mixed 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rexroth, Ashlyn R   10 York Y-MA              41.00      38.90         20  
  2 Parrott, Neilson A  10 WAY-MA                 40.47      41.93         17  
  3 Detwiler, Sean       9 CC-MA                  40.84      43.87         16  
  4 Rundquist, Ireland  10 WAY-MA                 40.21      44.68         15  
  5 Bortner, Maddie N   10 York Y-MA              45.13      44.82         14  
  6 Harsh, Chesley A    10 WAY-MA                 44.25      46.43         12.5
  6 Bonner, JB W         9 WAY-MA                 40.80      46.43         12.5
  8 Hess, Aiden R        9 WAY-MA                 48.81      48.95         11  
  9 Lucas, Ella P       10 York Y-MA              47.85      50.81          9  
 10 Markle, Lauren      10 CC-MA                  54.80      51.96          7  
 11 Shener, Alison       9 York Y-MA              53.76      54.77          6  
 12 Adamek, Griffin      9 CC-MA                1:00.96    1:00.73          5  
 13 Dahle, Alexa P      10 York Y-MA            1:09.08    1:06.01          4  
 
Event 22  Mixed 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Estep, Brandon M    12 CC-MA                  33.67      33.84         20  
  2 Zhang, Yifan        12 WAY-MA                 37.55      38.42         17  
  3 Wade, Jacob R       12 York Y-MA              39.48      39.80         16  
  4 Decker, Joseph M    12 WAY-MA                 38.35      40.65         15  
  5 Kahsay, Bethany     11 CC-MA                  43.57      43.48         14  
  6 Pryor, Chan V       12 York Y-MA              45.77      44.30         13  
  7 Buhrman, Kay M      11 WAY-MA                 49.13      46.35         12  
  8 Kahsay, Daniel      12 CC-MA                  46.51      46.46         11  
  9 Finnigan, Erin S    11 York Y-MA              51.82      52.70          9  
 10 Graham, Emilio      11 CC-MA                1:05.85    1:03.43          7  
 
Event 23  Mixed 13 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pong, CJ C          14 CC-MA                1:14.60    1:01.44         20  
              28.72   32.72                                                
  2 Estep, Colby T      14 CC-MA                1:10.23    1:09.08         17  
              32.38   36.70                                                
  3 O'Connor, Sean P    14 WAY-MA               1:09.89    1:09.14         16  
              30.82   38.32                                                
  4 Rundquist, Erika M  18 CC-MA                1:15.82    1:16.69         15  
              35.58   41.11                                                
  5 Foery, Luke K       15 York Y-MA            1:21.00    1:18.48         14  
              35.21   43.27                                                
  6 Vink, Gavin         14 CC-MA                1:17.96    1:19.73         13  
              36.48   43.25                                                
  7 Heiner, Brooke A    14 York Y-MA            1:18.28    1:22.43         12  
              37.77   44.66                                                
  8 Blake, Joelle M     13 WAY-MA               1:33.19    1:34.80         11  
              44.02   50.78                                                
  9 Price, Jordan       14 WAY-MA                    NT    1:37.32          9  
              41.15   56.17                                                
 10 Toro, Gwen          14 WAY-MA               1:38.81    1:40.10          7  
              45.22   54.88                                                
 11 Hinson, Emily R     13 York Y-MA            1:42.56    1:45.37          6  
              48.23   57.14                                                
 12 Custer, Kelsey E    14 York Y-MA            1:40.82    1:48.67          5  
              51.45   57.22                                                
 
Event 24  Mixed 10 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                1:14.22    1:10.49         40  
     1) Rundquist, Ireland B W10        2) Bonner, JB W M9                
     3) Harsh, Chesley A W10            4) Phillips, Eve M W10            
              36.55    33.94                                                      
  2 Chambersburg Chargers-MA  'A'                    NT    1:18.73         34  
     1) Hasis, Nicole W9                2) Detwiler, Logan M8             
     3) Richards, Serafina W7           4) Tasker, Amir M8                
              45.71    33.02                                                      
  3 Chambersburg Chargers-MA  'B'                    NT    1:27.17         32  
     1) Del Rosario, Xiomara W9         2) Adamek, Griffin M9             
     3) Welker, Harper W10              4) Gee, Kameryn W8                
              43.86    43.31                                                      
  4 Chambersburg Chargers-MA  'C'                    NT    1:42.71         30  
     1) Vink, Colin M9                  2) Markle, Natalie W7             
     3) Shetler, Noah M10               4) Kinton, Sam M9                 
            1:00.08    42.63                                                      
  5 York YMCA Swimming-MA  'A'                  1:24.79    1:47.66         28  
     1) Shener, Alison W9               2) Pauley, Journey L W7           
     3) Altman, Leah A W9               4) Stambaugh, Finleigh R W8       
            1:02.17    45.49                                                      
  6 Waynesboro Area YMCA-MA  'B'                     NT    1:50.80         26  
     1) Gentzel, Luke C M8              2) Lawler, Samantha J W6          
     3) Halstead, Luke W M7             4) Gentzel, Cora A W9             
              57.31    53.49                                                      
 
Event 25  Mixed 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chambersburg Chargers-MA  'A'                    NT    2:15.96         40  
     1) Rydbom, Layne W12               2) Pong, Roby D M12               
     3) Kahsay, Daniel M12              4) Wicks, McKenzie W11            
              31.88    34.37    35.77    33.94                                    
  2 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                2:33.55    2:22.47         34  
     1) Decker, Joseph M M12            2) Buhrman, Kay M W11             
     3) Hess, Belle G W11               4) Zhang, Yifan M12               
              34.31    42.72    33.29    32.15                                    
  3 York YMCA Swimming-MA  'A'                  2:20.09    2:39.96         32  
     1) Shener, Amanda W9               2) Finnigan, Erin S W11           
     3) Balog, Sylvia E W12             4) Lulo, Edward M12               
              35.94    43.28    41.09    39.65                                    
 
Event 26  Mixed 13 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chambersburg Chargers-MA  'B'                    NT    1:44.54         40  
     1) Kahsay, Seth M14                2) Barley, Avery M16              
     3) Pong, CJ C M14                  4) Greenwood, Jacob M16           
              28.08    24.81    26.72    24.93                                    
  2 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                2:06.19    2:04.95         34  
     1) Andrade, Sophia S W13           2) Price, Jordan W14              
     3) Baumgardner, Jules Q W16        4) O'Connor, Sean P M14           
              31.33    32.27    33.47    27.88                                    
  3 York YMCA Swimming-MA  'A'                  2:10.01    2:27.19         32  
     1) McCarthy, Emma O W13            2) Finnigan, Mick T M14           
     3) Bingaman, Cheryl A W15          4) Custer, Kelsey E W14           
              41.31    39.23    30.08    36.57                                    
 
                    Combined Team Scores - Through Event 26                    
 
  1. Chambersburg Chargers              1643   2. York YMCA Swimming                 1188
  3. Waynesboro Area YMCA                934                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. York YMCA Swimming                  582   2. Chambersburg Chargers               519
  3. Waynesboro Area YMCA              404.5                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Chambersburg Chargers               732   2. York YMCA Swimming                  340
  3. Waynesboro Area YMCA              337.5