Licensed to York YMCA Aquatic Club HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 7/30/2017 09:35 PM
                2017 Summer YSCAP Championship Meet - 7/29/2017                
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8-10 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 3:24.71   7/23/2016 Rebecca Snyder, YY   -MA                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Amanda Shener        9 York Y-MA                 NT    2:58.72M         9  
              42.01   46.03   47.08   43.60                                
  2 Xiomara Del Rosari   9 CC-MA                3:12.91    3:02.94M         7  
              39.11   47.96   48.73   47.14                                
  3 Chesley Harsh       10 WAY-MA               3:20.26    3:10.42M         6  
              44.73   50.18   48.44   47.07                                
  4 Kathryn Fives       10 York Y-MA            3:38.35    3:23.22M         5  
              46.55   52.81   55.33   48.53                                
  5 Brynn Greenwood     10 CC-MA                3:35.03    3:27.64          4  
              45.80   52.43 1:49.41                                        
  6 Alison Stalfort      8 York Y-MA                 NT    3:41.79          3  
              47.61   59.12   58.96   56.10                                
 
Event 2  Boys 8-10 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:34.80   7/23/2016 Jackson Hoang, HAGY -MD                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 JB Bonner           10 WAY-MA               2:45.95    2:49.02          9  
              37.87   42.39   45.20   43.56                                
  2 Sean Detwiler        9 CC-MA                2:59.72    2:54.16          7  
              36.86   43.66   47.42   46.22                                
  3 Elkanah Flemister    9 York Y-MA                 NT    3:27.29          6  
              46.41   55.66   55.48   49.74                                
  4 Roman Torres         8 York Y-MA                 NT    3:35.36          5  
              43.94   56.68   58.14   56.60                                
 -- Christian Dowling    9 Cuy Sea Otters-MD    3:57.01         DQ        
      No touch on turn
                                      56.26                                
 
Event 3  Girls 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:38.12   7/23/2016 York YMCA Swimming, YY   -MA               
                         B Miller, J Kapp, A Walsh, L Kalmanowicz          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                  1:48.82    1:48.93         18  
     1) Claudia Ferroni 7               2) Ashley Naylor 8                
     3) Alison Stalfort 8               4) Finleigh Stambaugh 8           
 
Event 4  Boys 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:33.96   7/23/2016 Chambersburg Chargers, CC   -MA            
                         C Pong, E White, S Detwiler, A Tasker             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                  1:25.61    1:37.75         18  
     1) Sam Roberts 8                   2) Max Ferroni 7                  
     3) Roman Torres 8                  4) Ray Phifer 7                   
            1:06.85    30.90                                                      
 
Event 5  Girls 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 2:57.13   7/23/2016 York YMCA Swimming, YY   -MA               
                         A Rexroth, T Folcomer, S Weichseldorfer, J Havice 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                3:03.26    3:02.51         18  
     1) Ireland Rundquist 10            2) Chesley Harsh 10               
     3) Eve Phillips 10                 4) Chloe Schaffer 9               
              40.48    53.30    14.68  1:14.05                                    
  2 York YMCA Swimming-MA  'A'                  3:38.53    3:37.71         14  
     1) Ke'Nyia Smallwood 10            2) Alison Shener 9                
     3) Amanda Shener 9                 4) Alexa Dahle 10                 
            1:11.51    56.03    41.62    48.55                                    
 
Event 6  Boys 9-10 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Chambersburg Chargers-MA  'A'                    NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Non-simultaneous arms - breast
     1) Xavier Covington 9              2) Colin Vink 9                   
     3) Sean Detwiler 9                 4) Sam Kinton 9                   
              52.21  1:37.62    38.65    57.96                                    
 
Event 7  Girls 10 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
        Meet: M 1:36.92   7/23/2016 Tiffany Folcomer, YY   -MA                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ireland Rundquist   10 WAY-MA               1:30.09    1:29.61M         9  
              42.79   46.82                                                
  2 Brynn Greenwood     10 CC-MA                1:44.60    1:51.64          7  
              52.77   58.87                                                
  3 Brooke Reichelderf   9 CC-MA                1:56.48    1:56.76          6  
              50.91 1:05.85                                                
  4 Brianna Kelly        9 Cuy Sea Otters-MD    2:03.37    1:57.22          5  
              54.87 1:02.35                                                
  5 Alexa Dahle         10 York Y-MA            2:10.15    2:08.92          4  
  6 Claudia Ferroni      7 York Y-MA            2:31.89    2:23.40          3  
            1:09.31 1:14.09                                                
 -- Ke'Nyia Smallwood   10 York Y-MA            2:50.88         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
            1:39.64 1:29.58                                                
 
Event 8  Boys 10 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
        Meet: M 1:25.51   7/23/2016 Jackson Hoang, HAGY -MD                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aiden Hess           9 WAY-MA               1:40.47    1:38.26          9  
              45.47   52.79                                                
  2 Gabe Blake           9 WAY-MA               1:45.63    1:39.06          7  
              46.68   52.38                                                
  3 Logan Detwiler       8 CC-MA                2:00.59    1:51.21          6  
              52.09   59.12                                                
  4 Eli Lauterbach       9 York Y-MA            2:07.58    2:04.02          5  
            1:01.78 1:02.24                                                
  5 Eli Harsh            7 WAY-MA               2:08.74    2:09.99          4  
            1:05.25 1:04.74                                                
  6 Sam Roberts          8 York Y-MA            2:31.40    2:31.52          3  
            1:07.89 1:23.63                                                
 
Event 9  Girls 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 45.45   7/23/2016 Brianna Shirk, HAGY -MD                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruth Phillips        8 WAY-MA                 41.86      41.96M         9  
  2 Camryn Dewitt        7 Cuy Sea Otters-MD      46.69      46.96          7  
  3 Mady Barker          7 WAY-MA                 55.82      49.35          6  
  4 Ruby Beck            7 WAY-MA                    NT      49.45          5  
  5 Ashley Naylor        8 York Y-MA              52.14      50.52          4  
  6 Kameryn Gee          8 CC-MA                  52.67      55.67          3  
  7 Claudia Ferroni      7 York Y-MA              58.87      57.37          2  
  8 Ada Eppley           8 York Y-MA            1:05.99    1:00.20          1  
  9 Samantha Lawler      7 WAY-MA                    NT    1:03.88        
 10 Alyssa Detwiler      5 CC-MA                1:11.09    1:08.41        
 11 Maliah Valentine     8 WAY-MA                    NT    1:11.56        
 12 Sarah Siecker        8 WAY-MA                    NT    1:48.37        
 
Event 10  Boys 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 40.29   7/23/2016 Sean Detwiler, CC   -MA                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Amir Tasker          8 CC-MA                  36.42      35.95M         9  
  2 Max Ferroni          7 York Y-MA              43.80      44.12          7  
  3 Ray Phifer           7 York Y-MA              45.97      44.36          6  
  4 Carson Dewitt        7 Cuy Sea Otters-MD      59.22      53.63          5  
  5 Sam Roberts          8 York Y-MA              56.77      58.22          4  
  6 Karl Eriksson        7 Cuy Sea Otters-MD    1:12.32    1:19.80          3  
 
Event 11  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 36.82   7/23/2016 Eve Phillips, WAY  -MA                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eve Phillips        10 WAY-MA                 32.46      33.09M         9  
  2 Amanda Shener        9 York Y-MA              35.94      36.48M         7  
  3 Kathryn Fives       10 York Y-MA              40.46      41.56          6  
  4 Delaney Stains      10 WAY-MA                 44.05      46.26          5  
  5 Brooke Reichelderf   9 CC-MA                  43.15      46.46          4  
  6 Chloe Schaffer       9 WAY-MA                 52.92      53.96          3  
  7 Ke'Nyia Smallwood   10 York Y-MA            1:03.78      54.10          2  
  8 Layla Thompson      10 CC-MA                1:16.18      55.80          1  
  9 Ava Beck             9 York Y-MA            1:15.03    1:03.80        
 
Event 12  Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 44.51   7/23/2016 Mio Desclous, HAGY -MD                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cristian Pong        9 CC-MA                  37.43      36.56M         9  
  2 Gabe Blake           9 WAY-MA                 41.44      39.62M         7  
  3 Xavier Covington     9 CC-MA                  43.53      43.55M         6  
  4 Christian Dowling    9 Cuy Sea Otters-MD      48.12      50.86          5  
  5 Josh Siecker        10 WAY-MA                 55.75      52.98          4  
  6 Noah Shetler        10 CC-MA                1:07.55      53.06          3  
  7 Sam Kinton           9 CC-MA                1:06.64      59.18          2  
  8 Domenic Valentine    9 WAY-MA               1:19.59    1:04.93          1  
  9 Colin Vink           9 CC-MA                1:08.81    1:05.22        
 
Event 13  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 21.10   7/23/2016 Brianna Miller, YY   -MA                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Camryn Dewitt        7 Cuy Sea Otters-MD      24.46      24.24          9  
  2 Mady Barker          7 WAY-MA                 26.29      25.36          7  
  3 Finleigh Stambaugh   8 York Y-MA              29.61      25.94          6  
  4 Samantha Lawler      7 WAY-MA                 34.60      28.07          5  
  5 Ruby Beck            7 WAY-MA                 26.89      28.54          4  
  6 Ada Eppley           8 York Y-MA              37.65      35.21          3  
  7 Reagan Stains        5 WAY-MA                 40.29      37.63          2  
  8 Maliah Valentine     8 WAY-MA                 31.31      38.75          1  
 -- Sarah Siecker        8 WAY-MA                 47.34         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 14  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 22.37   7/23/2016 Aiden Hess, WAY  -MA                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carson Dewitt        7 Cuy Sea Otters-MD      29.17      28.42          9  
  2 Karl Eriksson        7 Cuy Sea Otters-MD      35.30      29.88          7  
 
Event 15  Girls 10 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 42.78   7/23/2016 Tiffany Folcomer, YY   -MA                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ireland Rundquist   10 WAY-MA                 39.45      42.48M         9  
  2 Alison Shener        9 York Y-MA              47.42      48.14          7  
  3 Brynn Greenwood     10 CC-MA                  46.89      48.49          6  
  4 Brianna Kelly        9 Cuy Sea Otters-MD      52.09      51.03          5  
  5 Alison Stalfort      8 York Y-MA              53.23      52.12          4  
  6 Jayani Morales      10 York Y-MA              53.60      53.98          3  
  7 Layla Thompson      10 CC-MA                1:03.86    1:03.96          2  
  8 Ashley Naylor        8 York Y-MA            1:01.39    1:04.14          1  
 -- Ava Beck             9 York Y-MA            1:22.23         DQ        
      Multiple strokes
 
Event 16  Boys 10 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 44.34   7/23/2016 Stevy Miller, YY   -MA                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sean Detwiler        9 CC-MA                  40.68      42.36M         9  
  2 Gabe Blake           9 WAY-MA                 46.93      43.89M         7  
  3 Amir Tasker          8 CC-MA                  44.40      44.63          6  
  4 JB Bonner           10 WAY-MA                 45.79      44.74          5  
  5 Aiden Hess           9 WAY-MA                 47.04      45.67          4  
  6 Cristian Pong        9 CC-MA                  45.52      46.29          3  
  7 Roman Torres         8 York Y-MA              48.22      47.99          2  
  8 Philip Calder       10 York Y-MA              51.03      48.20          1  
  9 Logan Detwiler       8 CC-MA                  51.60      50.77        
 10 Elkanah Flemister    9 York Y-MA              49.11      51.56        
 11 Xavier Covington     9 CC-MA                  53.58      52.70        
 12 Max Ferroni          7 York Y-MA              49.63      54.25        
 13 Sam Roberts          8 York Y-MA                 NT      59.31        
 14 Noah Shetler        10 CC-MA                1:16.38    1:02.25        
 15 Colin Vink           9 CC-MA                1:09.11    1:05.14        
 16 Sam Kinton           9 CC-MA                1:08.63    1:05.55        
 17 Josh Siecker        10 WAY-MA               1:08.43    1:06.83        
 18 Domenic Valentine    9 WAY-MA               1:16.99    1:17.33        
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 31.34   7/23/2016 Juliane Kapp, YY   -MA                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruth Phillips        8 WAY-MA                 27.20      30.04M         9  
  2 Mady Barker          7 WAY-MA                 30.51      30.35M         7  
  3 Claudia Ferroni      7 York Y-MA              40.64      35.22          6  
  4 Gabby Ferroni        5 York Y-MA              41.05      37.50          5  
  5 Kameryn Gee          8 CC-MA                  48.21      41.88          4  
  6 Ada Eppley           8 York Y-MA              43.14      45.40          3  
 -- Alyssa Detwiler      5 CC-MA                     NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 18  Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 25.96   7/23/2016 William Rees, YY   -MA                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carson Dewitt        7 Cuy Sea Otters-MD      39.26      34.44          9  
 
Event 19  Girls 10 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 53.74   7/23/2016 Nicole Hasis, CC   -MA                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Amanda Shener        9 York Y-MA              50.41      49.34M         9  
  2 Chesley Harsh       10 WAY-MA                 47.79      49.46M         7  
  3 Xiomara Del Rosari   9 CC-MA                  51.34      52.70M         6  
  4 Kathryn Fives       10 York Y-MA              51.80      53.78          5  
  5 Camryn Dewitt        7 Cuy Sea Otters-MD         NT    1:02.72          4  
  6 Delaney Stains      10 WAY-MA                 59.45    1:03.22          3  
  7 Brooke Reichelderf   9 CC-MA                1:06.59    1:06.14          2  
  8 Alexa Dahle         10 York Y-MA            1:06.14    1:07.56          1  
  9 Chloe Schaffer       9 WAY-MA                    NT    1:08.94        
 10 Jayani Morales      10 York Y-MA            1:13.16    1:08.98        
 11 Ava Beck             9 York Y-MA            1:14.21    1:18.27        
 
Event 20  Boys 10 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 55.18   7/23/2016 Sidney Lauterbach, YY   -MA                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian Dowling    9 Cuy Sea Otters-MD      53.48      51.83M         9  
  2 Aiden Hess           9 WAY-MA                 52.16      52.68M         7  
  3 Eli Lauterbach       9 York Y-MA            1:02.17      58.15          6  
  4 Max Ferroni          7 York Y-MA              57.10      59.31          5  
  5 Eli Harsh            7 WAY-MA                 58.06    1:00.39          4  
  6 Ray Phifer           7 York Y-MA            1:00.06    1:00.87          3  
  7 Josh Siecker        10 WAY-MA                    NT    1:01.69          2  
  8 Logan Detwiler       8 CC-MA                1:03.34    1:02.45          1  
 -- Karl Eriksson        7 Cuy Sea Otters-MD         NT         DQ        
      Butterfly kick
 
Event 21  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 19.59   7/23/2016 Brianna Miller, YY   -MA                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruth Phillips        8 WAY-MA                 21.71      23.41          9  
  2 Alison Stalfort      8 York Y-MA              23.70      23.81          7  
  3 Finleigh Stambaugh   8 York Y-MA              30.32      29.29          6  
  4 Ruby Beck            7 WAY-MA                    NT      34.38          5  
  5 Gabby Ferroni        5 York Y-MA                 NT      35.42          4  
  6 Kameryn Gee          8 CC-MA                  36.44      42.23          3  
 
Event 23  Girls 10 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 43.10   7/23/2016 Eve Phillips, WAY  -MA                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eve Phillips        10 WAY-MA                 35.42      36.69M         9  
  2 Chesley Harsh       10 WAY-MA                 44.25      49.36          7  
  3 Alison Shener        9 York Y-MA              53.76      52.49          6  
  4 Ke'Nyia Smallwood   10 York Y-MA                 NT    1:23.98          5  
 
Event 24  Boys 10 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 37.39   7/23/2016 Jackson Hoang, HAGY -MD                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 JB Bonner           10 WAY-MA                 40.80      42.15          8  
  1 Sean Detwiler        9 CC-MA                  40.84      42.15          8  
  3 Amir Tasker          8 CC-MA                  42.99      48.59          6  
  4 Elkanah Flemister    9 York Y-MA              44.02      48.90          5  
  5 Ray Phifer           7 York Y-MA              48.50      55.59          4  
  6 Philip Calder       10 York Y-MA            1:05.91    1:02.94          3  
 -- Roman Torres         8 York Y-MA              48.65         DQ        
      One hand touch
 -- Sam Kinton           9 CC-MA                1:55.15         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 25  Girls 9-10 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:18.77   7/23/2016 Julia Havice, YY   -MA                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eve Phillips        10 WAY-MA               1:13.25    1:17.21M         9  
              37.79   39.42                                                
  2 Xiomara Del Rosari   9 CC-MA                1:30.40    1:25.65          7  
              41.09   44.56                                                
  3 Ireland Rundquist   10 WAY-MA               1:20.21    1:26.43          6  
              41.07   45.36                                                
  4 Alison Shener        9 York Y-MA            1:28.31    1:30.20          5  
              42.24   47.96                                                
  5 Brianna Kelly        9 Cuy Sea Otters-MD         NT    1:38.48          4  
              48.44   50.04                                                
  6 Delaney Stains      10 WAY-MA               1:38.54    1:51.16          3  
              51.91   59.25                                                
  7 Jayani Morales      10 York Y-MA            2:04.74    1:52.01          2  
  8 Alexa Dahle         10 York Y-MA            1:50.53    1:56.90          1  
              55.21 1:01.69                                                
  9 Layla Thompson      10 CC-MA                     NT    2:22.38        
            1:05.10 1:17.28                                                
 
Event 26  Boys 9-10 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:35.05   7/23/2016 Justin Bonner, WAY  -MA                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cristian Pong        9 CC-MA                1:31.45    1:30.93M         9  
              41.84   49.09                                                
  2 Philip Calder       10 York Y-MA            1:42.36    1:41.10          7  
              46.68   54.42                                                
  3 Xavier Covington     9 CC-MA                1:45.96    1:45.36          6  
              49.71   55.65                                                
  4 Eli Lauterbach       9 York Y-MA            1:46.22    1:46.42          5  
              50.98   55.44                                                
  5 Noah Shetler        10 CC-MA                2:06.05    2:09.45          4  
              59.45 1:10.00                                                
  6 Colin Vink           9 CC-MA                2:15.93    2:28.95          3  
            1:07.72 1:21.23                                                
 
Event 27  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 18.09   7/23/2016 Brianna Miller, YY   -MA                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ashley Naylor        8 York Y-MA              25.19      21.88          9  
  2 Finleigh Stambaugh   8 York Y-MA              24.39      24.66          7  
  3 Samantha Lawler      7 WAY-MA                 30.39      29.65          6  
  4 Alyssa Detwiler      5 CC-MA                  30.75      30.52          5  
  5 Sarah Siecker        8 WAY-MA                 34.66      31.54          4  
  6 Maliah Valentine     8 WAY-MA                 29.35      32.74          3  
  7 Gabby Ferroni        5 York Y-MA              29.68      34.10          2  
  8 Reagan Stains        5 WAY-MA                 44.22      39.43          1  
 
Event 28  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 17.92   7/23/2016 Cristian Pong, CC   -MA                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eli Harsh            7 WAY-MA                 22.45      22.82          9  
 
Event 29  Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                1:31.34         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Mady Barker 7                   2) Samantha Lawler 7              
     3) Ruby Beck 7                     4) Ruth Phillips 8                
              56.81    42.38                                                      
 
Event 32  Boys 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                2:55.73    2:53.22         18  
     1) Gabe Blake 9                    2) Aiden Hess 9                   
     3) Josh Siecker 10                 4) JB Bonner 10                   
              39.02    41.10    53.78    39.32                                    
 
Event 33  Girls 11 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 4:54.00   7/23/2016 Danielle Pong, CC   -MA                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julia Havice        11 York Y-MA                 NT    5:25.88          9  
              35.73   40.33   41.82   42.44   42.70   42.58   41.94   38.34
  2 Jordan Price        14 WAY-MA               5:38.51    5:26.22          7  
              36.40   40.05   41.33   41.54   42.27   42.53   42.27   39.83
 
Event 34  Boys 11 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 5:01.00   7/23/2016 Michael Johnson, CC   -MA                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Colby Estep         14 CC-MA                4:53.04    4:44.21M         9  
              31.68   35.82   36.23   36.22   35.96   36.18   36.68   35.44
 
Event 35  Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 2:35.59   7/23/2016 York YMCA Swimming, YY   -MA               
                         E Calder, E McCarthy, E Froman, D Speed           
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chambersburg Chargers-MA  'A'               2:53.70    2:31.35M        18  
     1) Layne Rydbom 12                 2) Hailey Fegan 11                
     3)                                 4) McKenzie Wicks 11              
              38.20    48.83    33.89    30.43                                    
  2 York YMCA Swimming-MA  'A'                  2:51.45    2:53.62         14  
     1) Erin Finnigan 11                2) Sylvia Balog 12                
     3) Chan Pryor 12                   4) Julia Havice 11                
              48.62    50.91    41.14    32.95                                    
 
Event 36  Boys 11-12 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 2:48.30   7/23/2016 York YMCA Swimming, YY   -MA               
                         K Miller, B Pacifico, A Clarke, I Olderich        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                  2:45.01    2:39.35M        18  
     1) Jacob Wade 12                   2) Trevor Knarr 11                
     3) Asher Clarke 12                 4) Edward Lulo 12                 
              34.76    49.06    38.08    37.45                                    
  2 Chambersburg Chargers-MA  'A'                    NT    2:48.17M        14  
     1) Ethan Wolgemuth 11              2) Roby Pong 12                   
     3) Brandon Estep 12                4) Emilio Graham 11               
            1:29.87                      45.01                                    
 
Event 37  Girls 13 & Over 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 5:26.83   7/23/2016 York YMCA Swimming, YY   -MA               
                         G Dolecki, M Lucas, K Clarke, C Lucas             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chambersburg Chargers-MA  'A'                    NT    5:14.98M        18  
     1) Erika Rundquist 18              2) Cara Toney 13                  
     3) Madeline Kinton 14              4) Audrey Kough 13                
              35.25  1:14.66    42.39  1:30.21    32.99  1:14.40    35.80  1:15.71
 
Event 38  Boys 13 & Over 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 4:49.91   7/23/2016 York YMCA Swimming, YY   -MA               
                         J Reedy, C Lemonovich, J Reed, L Foery            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- York YMCA Swimming-MA  'A'                  5:43.97         DQ        
     1) Austin Brown 13                 2) Jacob Knarr 19                 
     3) Mick Finnigan 14                4) Zachary Hine 15                
                                                  42.94  1:35.72    32.78  1:11.53
 
Event 39  Girls 11-12 200 SC Meter IM
===============================================================================
        Meet: M 2:52.49   7/23/2016 Emily Froman, YY   -MA                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McKenzie Wicks      11 CC-MA                3:00.82    2:59.77          9  
              40.40   44.74   54.54   40.09                                
  2 Sylvia Balog        12 York Y-MA            3:34.75    3:27.19          7  
              52.81   49.29   59.50   45.59                                
 
Event 40  Boys 11-12 200 SC Meter IM
===============================================================================
        Meet: M 2:59.01   7/23/2016 Jack Martin, HAGY -MD                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brandon Estep       12 CC-MA                2:43.46    2:41.15M         9  
              34.41   40.76   49.33   36.65                                
  2 Derek Estep         10 CC-MA                3:03.36    2:58.11M         7  
              37.30   44.20   56.75   39.86                                
  3 Roby Pong           12 CC-MA                3:12.35    3:07.45          6  
              39.29   48.54   58.02   41.60                                
  4 Joseph Decker       12 WAY-MA               3:00.97    3:08.37          5  
              43.10   52.13   52.14   41.00                                
  5 Ben Pacifico        12 York Y-MA            3:13.66    3:09.37          4  
              44.15   49.17   54.17   41.88                                
 -- Jacob Wade          12 York Y-MA            3:14.51         DQ        
      Out of sequence - IM
              36.44   44.71   47.67   46.49                                
 
Event 41  Girls 13 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
        Meet: M 5:43.71   7/23/2016 Kaelyn Gardner, HAGY -MD                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olivia Terrazas     13 CC-MA                6:02.09    6:01.01          9  
              36.32   43.48   44.28   45.22   52.48   55.26   42.41   41.56
 
Event 42  Boys 13 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
        Meet: M 5:34.62   7/23/2016 Benjamin Desclous, HAGY -MD                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ethan Welker        14 CC-MA                5:21.70    5:24.26M         9  
              33.14   41.68   42.64   41.97   45.70   47.19   37.24   34.70
 
Event 43  Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:13.23   7/23/2016 Cara Toney, WAY  -MA                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Layne Rydbom        12 CC-MA                1:09.52    1:09.57M         9  
              32.77   36.80                                                
  2 Mya Beck            11 WAY-MA               1:14.02    1:15.82          7  
              36.98   38.84                                                
  3 Brooklyn Pullin     12 WAY-MA               1:16.46    1:16.56          6  
              35.09   41.47                                                
  4 Belle Hess          11 WAY-MA               1:30.59    1:32.00          5  
              42.24   49.76                                                
  5 Erin Finnigan       11 York Y-MA            1:32.23    1:38.81          4  
              46.48   52.33                                                
  6 Khaylin Rhone       11 York Y-MA            2:09.93    2:12.22          3  
              56.96 1:15.26                                                
 
Event 44  Boys 11-12 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:12.69   7/23/2016 Gabriel Muller, HAGY -MD                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joseph Decker       12 WAY-MA               1:14.66    1:16.73          9  
              36.45   40.28                                                
  2 Ethan Wolgemuth     11 CC-MA                1:26.89    1:29.60          7  
              41.11   48.49                                                
  3 Trevor Knarr        11 York Y-MA            1:39.21    1:32.44          6  
              41.51   50.93                                                
  4 Emilio Graham       11 CC-MA                1:52.75    1:52.10          5  
              52.67   59.43                                                
 
Event 45  Girls 13 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:02.54   7/23/2016 Lauren Wetzel, WAY  -MA                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Madeline Kinton     14 CC-MA                1:08.94    1:06.92          9  
              31.22   35.70                                                
  2 Cara Toney          13 CC-MA                1:10.45    1:07.89          7  
              33.81   34.08                                                
  3 Sophia Andrade      13 WAY-MA               1:09.29    1:09.22          6  
              32.58   36.64                                                
  4 Cheryl Bingaman     15 York Y-MA            1:09.33    1:10.64          5  
              33.22   37.42                                                
  5 Joelle Blake        13 WAY-MA               1:12.41    1:11.38          4  
              34.09   37.29                                                
 
Event 46  Boys 13 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:01.24   7/23/2016 Justin Reed, YY   -MA                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Colby Estep         14 CC-MA                1:03.30    1:02.16          9  
              29.73   32.43                                                
  2 Timothy Forsythe    16 CC-MA                1:07.71    1:06.77          7  
              31.43   35.34                                                
  3 Jacob Knarr         19 York Y-MA            1:06.02    1:08.11          6  
              32.52   35.59                                                
 
Event 47  Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 40.26   7/23/2016 Samantha Ford, HAGY -MD                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julia Havice        11 York Y-MA              38.37      38.12M         9  
  2 Harper Welker       10 CC-MA                  49.96      48.25          7  
  3 Erin Finnigan       11 York Y-MA              46.90      51.24          6  
  4 Khaylin Rhone       11 York Y-MA            1:12.83    1:10.72          5  
 
Event 48  Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 36.32   7/23/2016 Noah Collier, WAY  -MA                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jacob Wade          12 York Y-MA              37.22      34.47M         9  
  2 Yifan Zhang         12 WAY-MA                 34.83      34.60M         7  
  3 Asher Clarke        12 York Y-MA              41.91      43.52          6  
 -- Trevor Knarr        11 York Y-MA              43.41         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Emilio Graham       11 CC-MA                  53.66         DQ        
      Not on back off wall
 
Event 49  Girls 11-12 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:18.32   7/23/2016 Ella Calder, YY   -MA                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Layne Rydbom        12 CC-MA                1:22.33    1:21.60          9  
              39.74   41.86                                                
  2 McKenzie Wicks      11 CC-MA                1:21.00    1:21.63          7  
              39.84   41.79                                                
  3 Kay Buhrman         11 WAY-MA               1:32.11    1:29.54          6  
              43.38   46.16                                                
  4 Hailey Fegan        11 CC-MA                1:32.94    1:31.68          5  
              43.66   48.02                                                
  5 Mya Beck            11 WAY-MA               1:39.60    1:37.75          4  
              47.02   50.73                                                
  6 Chan Pryor          12 York Y-MA            1:50.30    1:40.49          3  
              48.86   51.63                                                
 -- Brooklyn Pullin     12 WAY-MA               1:29.13         DQ        
      Multiple strokes
            1:30.21                                                        
 
Event 50  Boys 11-12 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:27.13   7/23/2016 Kyle Miller, YY   -MA                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniel Diehl        11 Cuy Sea Otters-MD    1:08.55    1:06.92M         9  
              32.52   34.40                                                
  2 Derek Estep         10 CC-MA                1:21.52    1:18.04M         7  
              36.96   41.08                                                
  3 Ben Pacifico        12 York Y-MA            1:33.16    1:32.21          6  
  4 Ethan Wolgemuth     11 CC-MA                     NT    1:43.96          5  
              47.05   56.91                                                
 
Event 51  Girls 13 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:08.70   7/23/2016 Sierra Tosten, HAGY -MD                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Erika Rundquist     18 CC-MA                1:08.00    1:15.20          9  
              35.87   39.33                                                
  2 Joelle Blake        13 WAY-MA               1:21.40    1:19.56          7  
              39.41   40.15                                                
  3 Sophia Andrade      13 WAY-MA               1:19.68    1:21.31          6  
              39.61   41.70                                                
  4 Audrey Kough        13 CC-MA                1:23.57    1:24.25          5  
              40.80   43.45                                                
  5 Emily Hinson        13 York Y-MA            1:32.25    1:29.61          4  
              43.40   46.21                                                
  6 Jules Baumgardner   16 WAY-MA               1:26.74    1:33.17          3  
              43.95   49.22                                                
 
Event 52  Boys 13 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:11.58   7/23/2016 Benjamin Desclous, HAGY -MD                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gavin Vink          14 CC-MA                1:08.78    1:08.52M         9  
              33.22   35.30                                                
  2 Timothy Forsythe    16 CC-MA                1:20.44    1:18.73          7  
              38.22   40.51                                                
  3 Jasen Bingaman      13 York Y-MA            1:35.97    1:30.36          6  
  4 Zachary Hine        15 York Y-MA            1:36.64    1:30.93          5  
              43.78   47.15                                                
  5 Mick Finnigan       14 York Y-MA            1:42.10    1:36.12          4  
              46.48   49.64                                                
 -- Austin Brown        13 York Y-MA            1:36.39         DQ        
      Delay initiating arm pull
              48.43   52.51                                                
 
Event 53  Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 47.32   7/23/2016 Ana Mooney, HAGY -MD                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brooklyn Pullin     12 WAY-MA                 43.62      45.46M         9  
  2 Khaylin Rhone       11 York Y-MA            1:02.15    1:20.72          7  
 
Event 54  Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 46.22   7/23/2016 Ben Pacifico, YY   -MA                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yifan Zhang         12 WAY-MA                 44.99      44.10M         9  
 
Event 55  Girls 11-12 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:30.05   7/23/2016 Deanna Speed, YY   -MA                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Belle Hess          11 WAY-MA               1:42.22    1:46.91          9  
              49.18   57.73                                                
  2 Hailey Fegan        11 CC-MA                1:47.54    1:47.62          7  
              53.50   54.12                                                
  3 Sylvia Balog        12 York Y-MA            1:34.63    1:49.10          6  
              51.86   57.24                                                
  4 Chan Pryor          12 York Y-MA                 NT    1:50.29          5  
              52.86   57.43                                                
  5 Harper Welker       10 CC-MA                2:06.49    1:58.71          4  
              57.10 1:01.61                                                
  6 Erin Finnigan       11 York Y-MA            2:00.18    1:59.83          3  
              56.71 1:03.12                                                
 
Event 56  Boys 11-12 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:40.99   7/23/2016 Kyle Miller, YY   -MA                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joseph Decker       12 WAY-MA               1:32.26    1:35.05M         9  
              44.35   50.70                                                
  2 Ben Pacifico        12 York Y-MA            1:41.17    1:40.31M         7  
              48.49   51.82                                                
  3 Roby Pong           12 CC-MA                1:43.19    1:41.64          6  
              47.00   54.64                                                
  4 Edward Lulo         12 York Y-MA                 NT    1:58.25          5  
              56.85 1:01.40                                                
 
Event 57  Girls 13 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:33.65   7/23/2016 Josephine Hughes, CC   -MA                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olivia Terrazas     13 CC-MA                1:33.20    1:28.91M         9  
              42.61   46.30                                                
  2 Cara Toney          13 CC-MA                1:31.34    1:30.03M         7  
              44.38   45.65                                                
  3 Gwen Toro           14 WAY-MA               1:42.82    1:40.00          6  
              47.53   52.47                                                
  4 Audrey Kough        13 CC-MA                1:40.65    1:40.84          5  
              47.74   53.10                                                
  5 Jordan Price        14 WAY-MA               1:44.92    1:40.95          4  
              48.29   52.66                                                
  6 Jules Baumgardner   16 WAY-MA               1:42.28    1:44.03          3  
              48.76   55.27                                                
 
Event 58  Boys 13 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:22.28   7/23/2016 Justin Reed, YY   -MA                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ethan Welker        14 CC-MA                1:26.50    1:18.02M         9  
              37.32   40.70                                                
  2 Gavin Vink          14 CC-MA                1:18.62    1:18.13M         7  
              36.65   41.48                                                
  3 Jacob Knarr         19 York Y-MA            1:19.88    1:22.54          6  
              38.72   43.82                                                
  4 Zachary Hine        15 York Y-MA            1:40.60    1:35.79          5  
              45.33   50.46                                                
  5 Austin Brown        13 York Y-MA            1:59.50    2:00.30          4  
              56.31 1:03.99                                                
 -- Mick Finnigan       14 York Y-MA            1:51.42         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
              54.08   59.15                                                
 
Event 59  Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 38.28   7/23/2016 Ana Mooney, HAGY -MD                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Kay Buhrman         11 WAY-MA                 49.13         DQ        
      False start
 
Event 60  Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 36.59   7/23/2016 Noah Collier, WAY  -MA                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brandon Estep       12 CC-MA                  32.27      33.89M         9  
 
Event 61  Girls 11-12 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:18.68   7/23/2016 Deanna Speed, YY   -MA                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julia Havice        11 York Y-MA            1:21.25    1:20.68          9  
              36.90   43.78                                                
  2 McKenzie Wicks      11 CC-MA                1:24.82    1:31.06          7  
              41.99   49.07                                                
 
Event 62  Boys 11-12 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:28.83   7/23/2016 Asher Clarke, YY   -MA                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asher Clarke        12 York Y-MA            1:24.49    1:27.79M         9  
              40.07   47.72                                                
  2 Edward Lulo         12 York Y-MA                 NT    1:59.67          7  
              53.02 1:06.65                                                
 -- Daniel Diehl        11 Cuy Sea Otters-MD    1:13.14         DQ        
      False start
              34.74   40.11                                                
 
Event 63  Girls 13 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:09.47   7/23/2016 Sierra Tosten, HAGY -MD                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Madeline Kinton     14 CC-MA                1:16.09    1:13.79          9  
              34.00   39.79                                                
  2 Olivia Terrazas     13 CC-MA                1:19.74    1:17.80          7  
              36.22   41.58                                                
  3 Erika Rundquist     18 CC-MA                1:14.83    1:17.90          6  
              35.94   41.96                                                
  4 Cara Toney          13 CC-MA                1:17.73    1:21.84          5  
              38.94   42.90                                                
  5 Cheryl Bingaman     15 York Y-MA                 NT    1:27.96          4  
              40.00   47.96                                                
  6 Gwen Toro           14 WAY-MA               1:38.81    1:39.58          3  
 
Event 64  Boys 13 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:13.43   7/23/2016 Benjamin Desclous, HAGY -MD                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Colby Estep         14 CC-MA                1:10.23    1:08.06M         9  
              31.86   36.20                                                
  2 Jasen Bingaman      13 York Y-MA                 NT    1:32.45          7  
              39.51   52.94                                                
 
Event 65  Girls 11 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:36.50   7/23/2016 Emily Froman, YY   -MA                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joelle Blake        13 WAY-MA               2:35.92    2:32.88M         9  
              36.71   40.16   39.01   37.00                                
  2 Layne Rydbom        12 CC-MA                2:37.61    2:35.54M         7  
              35.76   40.19   40.59   39.00                                
  3 Cheryl Bingaman     15 York Y-MA                 NT    2:41.85          6  
              36.72   42.93   42.82   39.38                                
  4 Audrey Kough        13 CC-MA                2:41.45    2:44.81          5  
              37.97   42.14   42.83   41.87                                
  5 Mya Beck            11 WAY-MA               2:43.88    2:45.22          4  
              38.14   42.29   43.13   41.66                                
  6 Kay Buhrman         11 WAY-MA               3:04.02    2:55.03          3  
              40.92   45.94   45.68   42.49                                
  7 Emily Hinson        13 York Y-MA            3:11.75    3:03.69          2  
              43.21   46.38   49.03   45.07                                
  8 Hailey Fegan        11 CC-MA                3:10.65    3:09.35          1  
              42.25   48.27   50.73   48.10                                
  9 Chan Pryor          12 York Y-MA                 NT    3:18.33        
              46.53   51.65   52.61   47.54                                
 10 Harper Welker       10 CC-MA                     NT    3:31.04        
              47.68   57.18   50.74   55.44                                
 
Event 66  Boys 11 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:20.26   7/23/2016 Cody Lemonovich, YY   -MA                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gavin Vink          14 CC-MA                2:17.88    2:15.64M         9  
              31.81   34.84   35.01   33.98                                
  2 Ethan Welker        14 CC-MA                2:15.33    2:16.31M         7  
              31.01   35.55   36.71   33.04                                
  3 Daniel Diehl        11 Cuy Sea Otters-MD    2:21.75    2:19.72M         6  
              32.40   35.59   36.47   35.26                                
  4 Brandon Estep       12 CC-MA                2:22.95    2:19.76M         5  
              31.63   34.80   36.30   37.03                                
  5 Timothy Forsythe    16 CC-MA                     NT    2:33.04          4  
              34.93   39.54   41.17   37.40                                
  6 Jacob Wade          12 York Y-MA            2:52.78    2:33.41          3  
              35.06   39.75   41.74   36.86                                
  7 Derek Estep         10 CC-MA                2:41.11    2:36.02          2  
              34.94   40.92   41.71   38.45                                
  8 Jasen Bingaman      13 York Y-MA                 NT    2:53.53          1  
              38.47   44.19   47.26   43.61                                
  9 Austin Brown        13 York Y-MA            3:15.99    2:59.28        
              40.64   47.91   47.75   42.98                                
 10 Roby Pong           12 CC-MA                2:43.93    2:59.68        
              38.62   47.49   47.20   46.37                                
 11 Edward Lulo         12 York Y-MA            3:20.65    3:19.83        
 
Event 67  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 31.79   7/23/2016 Cara Toney, WAY  -MA                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Belle Hess          11 WAY-MA                 40.52      40.48          9  
 -- Sylvia Balog        12 York Y-MA              39.70         DQ        
      False start
 
Event 68  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 37.21   7/23/2016 Ben Pacifico, YY   -MA                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yifan Zhang         12 WAY-MA                 32.00      32.35M         9  
  2 Asher Clarke        12 York Y-MA              34.82      34.38M         7  
  3 Ethan Wolgemuth     11 CC-MA                  38.97      38.51          6  
  4 Trevor Knarr        11 York Y-MA              37.68      39.68          5  
  5 Emilio Graham       11 CC-MA                  53.08      52.84          4  
 
Event 69  Girls 13 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 28.56   7/23/2016 Sierra Tosten, HAGY -MD                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Madeline Kinton     14 CC-MA                  30.04      29.67          9  
  2 Sophia Andrade      13 WAY-MA                 31.33      31.77          7  
  3 Erika Rundquist     18 CC-MA                  31.42      32.25          6  
  4 Jordan Price        14 WAY-MA                 32.86      32.49          5  
  5 Jules Baumgardner   16 WAY-MA                 32.25      35.20          4  
  6 Emily Hinson        13 York Y-MA              36.39      37.42          3  
  7 Gwen Toro           14 WAY-MA                 35.83      37.95          2  
 
Event 70  Boys 13 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 28.14   7/23/2016 Justin Reed, YY   -MA                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zachary Hine        15 York Y-MA              34.18      33.38          9  
  2 Mick Finnigan       14 York Y-MA              38.96      36.41          7  
 
Event 71  Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 2:17.60   7/23/2016 Waynesboro Area YMCA, WAY  -MA             
                         H Gearhart, J Blake, M Amsler, C Toney            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                2:31.53    2:31.45         18  
     1) Mya Beck 11                     2) Kay Buhrman 11                 
     3) Belle Hess 11                   4) Brooklyn Pullin 12             
              36.27    38.72    42.89    33.57                                    
 
Event 73  Girls 13 & Over 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 4:51.22   7/23/2016 Chambersburg Chargers, CC   -MA            
                         S Rainey, E Stroble, M Kinton, J Hughes           
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                4:45.18    4:55.79         18  
     1) Jordan Price 14                 2) Jules Baumgardner 16           
     3) Joelle Blake 13                 4) Sophia Andrade 13              
              34.61  1:13.21    37.04  1:19.62    34.38  1:11.62    34.07  1:11.34
 
Event 74  Boys 13 & Over 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 4:31.90   7/23/2016 Chambersburg Chargers, CC   -MA            
                         E Welker, A McMillen, M Johnson, G Vink           
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chambersburg Chargers-MA  'A'                    NT    4:15.73M        18  
     1) Timothy Forsythe 16             2) Ethan Welker 14                
     3) Colby Estep 14                  4) Gavin Vink 14                  
              32.57  1:08.51    30.46  1:04.26    29.49  1:02.50    28.73  1:00.46
 
                    Combined Team Scores - Through Event 74                    
 
  1. Chambersburg Chargers               584   2. York YMCA Swimming                  546
  3. Waynesboro Area YMCA                513   4. Cumberland YMCA Sea Otters           96
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 74                    
 
  1. Waynesboro Area YMCA                360   2. York YMCA Swimming                  299
  3. Chambersburg Chargers               282   4. Cumberland YMCA Sea Otters           34
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 74                     
 
  1. Chambersburg Chargers               302   2. York YMCA Swimming                  247
  3. Waynesboro Area YMCA                153   4. Cumberland YMCA Sea Otters           62