York YMCA Aquatic Club                                11/18/2018 - 5:16 PM
 64th Annual York YMCA Tournament of Champions - 11/17/2018 to 11/18/2018  
 
 Event 96  Boys 9-10 100 Yard IM
=========================================================================
         Meet: M 1:09.99  11/22/2014Leif Hoffman, UN-MA
                 1:29.99  DIST
                 1:29.99  WFST - Winterfest Q Time
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Matthew Liu      10 YCM-MD            1:14.36    1:08.05MDIST    20  
                 31.56      1:08.05 (36.49)
  2 William Rees     10 York Y-MA         1:15.60    1:13.55 DIST    17  
                 33.72      1:13.55 (39.83)
  3 Amir Tasker      10 CC-MA             1:19.47    1:19.18 DIST    16  
                 36.17      1:19.18 (43.01)
  4 Elkanah Flemist  10 York Y-MA         1:23.81    1:20.56 DIST    15  
                 38.62      1:20.56 (41.94)
  5 Roman Torres     10 York Y-MA         1:24.58    1:20.84 DIST    14  
                 37.71      1:20.84 (43.13)
  6 Cristian Pong    10 CC-MA             1:18.86    1:21.60 DIST    13  
                 35.39      1:21.60 (46.21)
  7 Braden Miller    10 YCM-MD            1:20.69    1:21.80 DIST    12  
                 37.70      1:21.80 (44.10)
  8 Alex Kaczmark    10 CC-MA             1:27.15    1:22.03 DIST    11  
                 38.27      1:22.03 (43.76)
  9 Ethan Roe        10 NDCY-MA           1:22.83    1:23.38 DIST     9  
                 39.24      1:23.38 (44.14)
 10 Ethan White      10 CC-MA             1:28.86    1:25.26 DIST     7  
                 38.66      1:25.26 (46.60)
 11 Xavier Covingto  10 CC-MA             1:25.87    1:25.42 DIST     6  
                 39.36      1:25.42 (46.06)
 12 Chase Reed       10 York Y-MA         1:22.91    1:25.76 DIST     5  
                 40.47      1:25.76 (45.29)
 13 Zac Meier         9 YCM-MD            1:25.27    1:27.38 DIST     4  
                 40.86      1:27.38 (46.52)
 14 Logan Detwiler    9 WAY-MA            1:32.23    1:27.72 DIST     3  
                 41.31      1:27.72 (46.41)
 15 Max Ferroni       9 York Y-MA         1:32.62    1:30.05          2  
 16 Cullen McGraw    10 CC-MA             1:31.02    1:31.93          1  
                 45.06      1:31.93 (46.87)
 17 Malachi Moyer    10 GSVY-MA           1:27.64    1:33.25        
                 45.62      1:33.25 (47.63)
 18 Ryan Hughes       9 YCM-MD            1:33.52    1:34.36        
                 43.38      1:34.36 (50.98)
 19 Colby Evans      10 CC-MA             1:41.38    1:34.51        
                 43.48      1:34.51 (51.03)
 20 Griffin Adamek   10 CC-MA             1:33.13    1:36.30        
                 45.06      1:36.30 (51.24)
 21 Colin Shannon     9 GSVY-MA           1:46.85    1:36.52        
                 43.45      1:36.52 (53.07)
 22 Ivan Tan         10 YCM-MD            1:37.43    1:38.78        
                 50.05      1:38.78 (48.73)
 23 Brayden McLeneg  10 NDCY-MA           1:40.15    1:40.18        
                 49.48      1:40.18 (50.70)
 24 Johnny Lucas      9 York Y-MA         1:55.98    1:41.81        
                 47.19      1:41.81 (54.62)
 25 Sam Roberts      10 York Y-MA         1:49.69    1:44.37        
                 48.65      1:44.37 (55.72)
 26 Ryan O'Keefe     10 York Y-MA              NT    1:47.00        
                 48.29      1:47.00 (58.71)
 27 Alex Philp        9 WAY-MA            2:02.78    1:49.10        
                 50.15      1:49.10 (58.95)
 28 Michael Foremsk  10 York Y-MA              NT    1:54.34        
                 56.82      1:54.34 (57.52)
 29 Zane Reichard     9 WAY-MA            2:20.54    2:10.65        
               1:06.27    2:10.65 (1:04.38)
 30 Keitaro Nguyen    9 York Y-MA              NT    2:12.81        
                 55.17    2:12.81 (1:17.64)
 -- AJ Romyn         10 York Y-MA         1:47.32         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                 55.49           DQ (52.89)
 -- Olin McIlwaine    9 GSVY-MA                NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
 -- Conrad Brown      9 NDCY-MA           1:37.38         NS        
 -- Joseph Sauer     10 YCM-MD            1:25.50         NS        
 -- Gideon McAdams    9 York Y-MA              NT         NS        
 -- Aidan Quinn       9 YCM-MD            1:37.68         NS        
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 96                  
 
  1. York YMCA Swimming               1567   2. Greater Susquehanna Valley Ymc    857
  3. Y in Central Maryland             662   4. Wyckoff YMCA Sharks               546
  5. Chambersburg Chargers             536   6. Waynesboro Area YMCA              222
  7. Clearfield YMCA                   116   8. Northern Dauphin County YMCA       52