York YMCA Aquatic Club                                11/18/2018 - 6:29 PM
 64th Annual York YMCA Tournament of Champions - 11/17/2018 to 11/18/2018  
 
 Event 146  Boys 10 & Under 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 William Rees     10 York Y-MA              NT   12:23.41         20  
                 33.12      1:10.55 (37.43)
        1:48.29 (37.74)     2:25.80 (37.51)
        3:03.42 (37.62)     3:41.42 (38.00)
        4:19.07 (37.65)     4:56.61 (37.54)
        5:34.18 (37.57)     6:12.06 (37.88)
        6:49.18 (37.12)     7:27.09 (37.91)
        8:04.88 (37.79)     8:42.49 (37.61)
        9:20.16 (37.67)     9:56.93 (36.77)
       10:34.01 (37.08)    11:11.48 (37.47)
       11:48.32 (36.84)    12:23.41 (35.09)
 
 Event 146  Boys 11-12 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
         Meet: M 10:29.80  11/15/2009Noah Stewart, York Y
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jonah Rees       12 York Y-MA        11:09.55   10:58.72         20  
                 29.15      1:01.35 (32.20)
        1:34.24 (32.89)     2:07.30 (33.06)
        2:40.32 (33.02)     3:14.43 (34.11)
        3:48.39 (33.96)     4:21.95 (33.56)
        4:55.78 (33.83)     5:29.23 (33.45)
        6:02.21 (32.98)     6:34.20 (31.99)
        7:07.48 (33.28)     7:41.73 (34.25)
        8:15.59 (33.86)     8:49.33 (33.74)
        9:22.58 (33.25)     9:55.77 (33.19)
       10:28.30 (32.53)    10:58.72 (30.42)
 
 Event 146  Boys 13-14 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
         Meet: M 10:09.62  11/20/2011Noah Stewart, York Y
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jacob Wade       13 York Y-MA              NT   12:06.01         20  
                 31.23      1:06.27 (35.04)
        1:42.34 (36.07)     2:18.33 (35.99)
        2:54.63 (36.30)     3:31.43 (36.80)
        4:08.36 (36.93)     4:45.63 (37.27)
        5:22.75 (37.12)     6:00.31 (37.56)
        6:37.66 (37.35)     7:15.18 (37.52)
        7:52.27 (37.09)     8:29.61 (37.34)
        9:07.66 (38.05)     9:44.33 (36.67)
       10:21.11 (36.78)    10:57.72 (36.61)
       11:33.59 (35.87)    12:06.01 (32.42)
  2 Mason Windle     13 YCM-MD                 NT   12:48.84         17  
                 32.45      1:08.70 (36.25)
        1:47.25 (38.55)     2:26.70 (39.45)
        3:05.38 (38.68)     3:44.31 (38.93)
        4:23.56 (39.25)     5:02.03 (38.47)
        5:40.62 (38.59)     6:19.50 (38.88)
        6:58.49 (38.99)     7:38.45 (39.96)
        8:17.21 (38.76)     8:55.81 (38.60)
        9:35.50 (39.69)    10:14.73 (39.23)
       10:53.12 (38.39)    11:32.02 (38.90)
       12:09.73 (37.71)    12:48.84 (39.11)
  3 Michael Pomales  14 YCM-MD           15:18.10   14:31.29         16  
                 33.92      1:14.81 (40.89)
        1:58.27 (43.46)     2:41.61 (43.34)
        3:25.84 (44.23)                    
           10:57.69 ( )                    
           12:25.66 ( )    13:09.61 (43.95)
       13:46.49 (36.88)    14:31.29 (44.80)
 
 Event 146  Boys 15 & Over 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
         Meet: M 9:38.90  11/21/2010Caleb Tuten, York Y
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Will McDermott   15 York Y-MA        10:16.33   10:08.67         20  
                 27.71        57.94 (30.23)
        1:28.63 (30.69)     1:59.00 (30.37)
        2:29.55 (30.55)     2:59.93 (30.38)
        3:30.17 (30.24)     4:00.73 (30.56)
        4:31.23 (30.50)     5:01.93 (30.70)
        5:32.69 (30.76)     6:03.63 (30.94)
        6:34.37 (30.74)     7:05.15 (30.78)
        7:36.09 (30.94)     8:06.70 (30.61)
        8:37.15 (30.45)     9:07.88 (30.73)
        9:38.63 (30.75)    10:08.67 (30.04)
  2 Alec Fatta       18 York Y-MA        10:40.47   10:40.53         17  
                 28.98      1:00.09 (31.11)
        1:32.29 (32.20)     2:05.01 (32.72)
        2:37.70 (32.69)     3:10.35 (32.65)
        3:42.81 (32.46)     4:15.28 (32.47)
        4:48.06 (32.78)     5:20.60 (32.54)
        5:52.96 (32.36)     6:25.40 (32.44)
        6:57.72 (32.32)     7:29.99 (32.27)
        8:02.43 (32.44)     8:34.26 (31.83)
        9:06.35 (32.09)     9:38.27 (31.92)
       10:09.49 (31.22)    10:40.53 (31.04)
  3 Jonah Windle     16 YCM-MD                 NT   11:40.98         16  
                 28.65      1:01.97 (33.32)
        1:36.29 (34.32)     2:11.38 (35.09)
        2:47.49 (36.11)     3:22.75 (35.26)
        3:58.67 (35.92)     4:34.46 (35.79)
        5:09.32 (34.86)     5:45.45 (36.13)
        6:20.99 (35.54)     6:55.89 (34.90)
        7:32.76 (36.87)     8:09.31 (36.55)
        8:44.98 (35.67)     9:20.10 (35.12)
        9:55.80 (35.70)    10:31.83 (36.03)
       11:07.64 (35.81)    11:40.98 (33.34)
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 146                 
 
  1. York YMCA Swimming             2975.5   2. Y in Central Maryland            1373
  3. Wyckoff YMCA Sharks              1366   4. Greater Susquehanna Valley Ymc   1028
  5. Chambersburg Chargers          1000.5   6. Waynesboro Area YMCA              404
  7. Clearfield YMCA                   196   8. Northern Dauphin County YMCA       63