York YMCA Aquatic Club                                 3/10/2019 - 3:44 PM
   2019 YMCA PA Central District Swimming Champs - 3/8/2019 to 3/10/2019   
             2019 YMCA Central District Swimming Championships             
  MA Approval #   MA 1819 ap            YMCA Sanction #  CAQ - 2017 - PA1  
 
 Event 108  Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Alex Sun               17 York Y-MA         4:45.52    4:43.51   16  
                 25.52        53.42 (27.90)
        1:22.52 (29.10)     1:51.27 (28.75)
        2:20.74 (29.47)     2:49.57 (28.83)
        3:19.45 (29.88)     3:48.14 (28.69)
        4:16.64 (28.50)     4:43.51 (26.87)
  2 Wade Turlington        17 WSY-MA            5:09.27    4:44.58   13  
                 25.41        53.46 (28.05)
        1:22.08 (28.62)     1:51.07 (28.99)
        2:20.15 (29.08)     2:49.20 (29.05)
        3:17.71 (28.51)     3:46.54 (28.83)
        4:15.71 (29.17)     4:44.58 (28.87)
  3 Riley Thomas           16 York Y-MA         4:47.73    4:48.38   12  
                 26.02        55.36 (29.34)
        1:25.10 (29.74)     1:55.46 (30.36)
        2:25.50 (30.04)     2:54.29 (28.79)
        3:23.43 (29.14)     3:52.52 (29.09)
        4:21.53 (29.01)     4:48.38 (26.85)
  4 Benjamin Gonzalez      17 Pocono Piranhas-  4:50.86    4:48.76   11  
                 25.24        53.44 (28.20)
        1:22.49 (29.05)     1:51.66 (29.17)
        2:20.91 (29.25)     2:50.65 (29.74)
        3:20.28 (29.63)     3:50.32 (30.04)
        4:20.22 (29.90)     4:48.76 (28.54)
  5 Ryan Kovalick          15 HAZY              4:52.64    4:53.27   10  
                 26.83        56.11 (29.28)
        1:26.11 (30.00)     1:56.22 (30.11)
        2:26.33 (30.11)     2:56.16 (29.83)
        3:26.38 (30.22)     3:56.40 (30.02)
        4:26.06 (29.66)     4:53.27 (27.21)
  6 Adam Deemer            17 Pocono Piranhas-  4:55.22    4:53.84    9  
                 25.91        54.25 (28.34)
        1:23.69 (29.44)     1:53.18 (29.49)
        2:23.10 (29.92)     2:53.93 (30.83)
        3:24.08 (30.15)     3:54.59 (30.51)
        4:25.17 (30.58)     4:53.84 (28.67)
  7 Will McDermott         15 York Y-MA         4:50.80    4:54.05    7  
                 26.80        55.94 (29.14)
        1:25.34 (29.40)     1:54.87 (29.53)
        2:24.46 (29.59)     2:54.29 (29.83)
        3:24.11 (29.82)     3:54.26 (30.15)
        4:24.62 (30.36)     4:54.05 (29.43)
  8 Harrison Ziegler       16 WSY-MA            5:04.73    5:04.01    5  
                 27.24        57.05 (29.81)
        1:27.78 (30.73)     1:59.04 (31.26)
        2:29.96 (30.92)     3:00.81 (30.85)
        3:32.12 (31.31)   4:34.62 (1:02.50)
        5:04.18 (29.56)         5:04.01 ( )
  9 Dylan Fitzgerald       16 Neys Bluefins-MA  5:04.76    5:05.89    4  
                 25.70        55.09 (29.39)
        1:25.93 (30.84)     1:56.80 (30.87)
        2:28.44 (31.64)     3:00.16 (31.72)
        3:31.87 (31.71)     4:04.85 (32.98)
        4:36.26 (31.41)     5:05.89 (29.63)
 10 Sam Lutter             16 York Y-MA         5:16.56    5:08.45    3  
                 27.21        57.77 (30.56)
        1:28.99 (31.22)     2:00.39 (31.40)
        2:32.17 (31.78)     3:03.85 (31.68)
        3:34.77 (30.92)     4:06.89 (32.12)
        4:38.49 (31.60)     5:08.45 (29.96)
 11 John Cottingham        17 SCAY-MA           5:02.87    5:10.47    2  
                 27.35        57.63 (30.28)
        1:28.80 (31.17)     2:01.24 (32.44)
        2:33.29 (32.05)     3:05.32 (32.03)
        3:36.97 (31.65)     4:09.06 (32.09)
        4:40.52 (31.46)     5:10.47 (29.95)
 12 Nathan Sponenberg      16 BAY-MA            5:16.53    5:16.14    1  
                 26.64        56.50 (29.86)
        1:27.78 (31.28)     1:59.50 (31.72)
        2:31.89 (32.39)     3:04.32 (32.43)
        3:37.72 (33.40)     4:10.64 (32.92)
        4:43.99 (33.35)     5:16.14 (32.15)
 13 Parker Orndorf         15 Lock Haven YMCA   5:04.21    5:16.20  
                 25.75        55.14 (29.39)
        1:26.46 (31.32)     1:58.79 (32.33)
        2:31.66 (32.87)     3:04.41 (32.75)
        3:37.32 (32.91)     4:10.62 (33.30)
        4:44.06 (33.44)     5:16.20 (32.14)
 14 Ryan Boyce             15 WSY-MA            5:11.89    5:17.84  
                 27.69        58.37 (30.68)
        1:29.91 (31.54)     2:01.79 (31.88)
        2:34.15 (32.36)     3:06.73 (32.58)
        3:39.44 (32.71)     4:12.81 (33.37)
        4:45.59 (32.78)     5:17.84 (32.25)
 15 Nathan Spak            17 UPY-MA            5:17.51    5:21.69  
                 28.05        59.13 (31.08)
        1:31.07 (31.94)     2:03.34 (32.27)
        2:36.46 (33.12)     3:09.64 (33.18)
        3:43.01 (33.37)     4:16.62 (33.61)
        4:49.61 (32.99)     5:21.69 (32.08)
 16 Ryan West              15 HAY-MA            5:24.76    5:21.76  
                 27.59        58.64 (31.05)
        1:31.50 (32.86)     2:04.09 (32.59)
        2:36.68 (32.59)     3:10.30 (33.62)
        3:43.98 (33.68)     4:17.35 (33.37)
        4:50.54 (33.19)     5:21.76 (31.22)
 17 Jack Raub              15 HAY-MA            5:32.75    5:44.52  
                 28.47      1:02.48 (34.01)
        1:36.91 (34.43)     2:11.56 (34.65)
        2:46.08 (34.52)     3:21.92 (35.84)
        3:57.31 (35.39)     4:33.45 (36.14)
        5:08.98 (35.53)     5:44.52 (35.54)
 -- Tanner Russell         17 York Y-MA         5:11.61         NS  
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 108                 
 
  1. York YMCA Swimming                 93   2. Wsy Swimming                       49
  3. Freeland YMCA                      48   4. State College Area YMCA Aquali     34
  5. Pocono Family YMCA                 29   6. Bloomsburg Area YMCA               22
  7. Wilkes-Barre Family YMCA           16   8. East Lycoming Y Electric Eels      15
  9. Hanover YMCA Stingrays             12  10. Greater Susquehanna Valley Ymc     11
 10. Chambersburg Chargers              11  10. Upper Perkiomen YMCA               11
 13. Waynesboro Area YMCA                9  14. Lancaster Family YMCA Lightnin      4
 14. Nazareth Easton YMCA Swim Team      4  16. Greater Scranton YMCA               3
 17. Jersey Shore Winter YMCA Swim       1