York YMCA Aquatic Club                                 3/10/2019 - 3:44 PM
   2019 YMCA PA Central District Swimming Champs - 3/8/2019 to 3/10/2019   
             2019 YMCA Central District Swimming Championships             
  MA Approval #   MA 1819 ap            YMCA Sanction #  CAQ - 2017 - PA1  
 
 Event 304  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Adam Mahler            18 SKY-MA            1:41.64    1:45.24   16  
                 23.74        50.25 (26.51)
        1:17.75 (27.50)     1:45.24 (27.49)
  2 Benjamin Gonzalez      17 Pocono Piranhas-  1:47.08    1:46.61   13  
                 24.87        51.63 (26.76)
        1:19.12 (27.49)     1:46.61 (27.49)
  3 Aidan McMillen         15 CC-MA             1:47.58    1:46.77   12  
                 24.74        51.93 (27.19)
        1:19.19 (27.26)     1:46.77 (27.58)
  4 Paul Flowers           18 SKY-MA            1:52.98    1:46.97   11  
                 24.28        51.07 (26.79)
        1:18.75 (27.68)     1:46.97 (28.22)
  5 Kyle Farrow            16 WSY-MA            1:54.18    1:48.23   10  
                 24.34        51.48 (27.14)
        1:20.29 (28.81)     1:48.23 (27.94)
  6 Adam Deemer            17 Pocono Piranhas-  1:47.65    1:48.27    9  
                 25.44        52.75 (27.31)
        1:20.75 (28.00)     1:48.27 (27.52)
  7 Anders Sonsteby        18 SCAY-MA           1:48.66    1:48.65    7  
                 25.08        52.86 (27.78)
        1:21.23 (28.37)     1:48.65 (27.42)
  8 Miles Cox              16 York Y-MA         1:45.73    1:48.81    5  
                 24.96        52.68 (27.72)
        1:20.50 (27.82)     1:48.81 (28.31)
  9 Gabe Deiderick         17 WSY-MA            1:50.73    1:49.36    4  
                 24.75        51.91 (27.16)
        1:21.31 (29.40)     1:49.36 (28.05)
 10 Bryant LaCroix         16 BAY-MA            1:54.58    1:49.57    3  
                 24.54        52.33 (27.79)
        1:21.13 (28.80)     1:49.57 (28.44)
 11 Will McDermott         15 York Y-MA         1:47.78    1:49.59    2  
                 25.29        52.72 (27.43)
        1:20.81 (28.09)     1:49.59 (28.78)
 12 Scott Majka            16 WSY-MA            1:53.40    1:49.72    1  
                 25.24        52.85 (27.61)
        1:21.18 (28.33)     1:49.72 (28.54)
 13 Ty Rabenstein          17 SKY-MA            1:45.33    1:51.12  
                 25.13        53.22 (28.09)
        1:22.25 (29.03)     1:51.12 (28.87)
 14 Ryan Kovalick          15 HAZY              1:55.75    1:52.29  
                 26.48        55.32 (28.84)
        1:24.56 (29.24)     1:52.29 (27.73)
 15 Nathan Kline           15 LEBY-MA           1:57.12    1:53.79  
                 26.11        55.53 (29.42)
        1:25.31 (29.78)     1:53.79 (28.48)
 16 Nick Buckley           16 SCAY-MA           1:55.14    1:54.15  
                 24.45        51.96 (27.51)
        1:22.57 (30.61)     1:54.15 (31.58)
 17 Harrison Ziegler       16 WSY-MA            1:53.47    1:54.75  
                 26.64        55.73 (29.09)
        1:25.72 (29.99)     1:54.75 (29.03)
 18 Tanner Russell         17 York Y-MA         1:57.20    1:56.72  
                 26.93        56.32 (29.39)
        1:26.37 (30.05)     1:56.72 (30.35)
 19 Parker Orndorf         15 Lock Haven YMCA   1:51.86    1:58.33  
                 25.55        54.72 (29.17)
        1:26.60 (31.88)     1:58.33 (31.73)
 20 Nathan Spak            17 UPY-MA            1:59.88    2:01.41  
                 27.64        58.29 (30.65)
        1:29.89 (31.60)     2:01.41 (31.52)
 -- Benjamin Service       16 Stars-MA          1:59.73         NS  
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 304                 
 
  1. Wsy Swimming                      319   2. York YMCA Swimming              250.5
  3. Bloomsburg Area YMCA              160   4. Freeland YMCA                     150
  5. State College Area YMCA Aquali    129   5. Bethlehem YMCA Stars Swim Team    129
  7. East Lycoming Y Electric Eels      96   8. Schuylkill YMCA                    89
  9. Hanover YMCA Stingrays             87  10. Pocono Family YMCA                 84
 11. Chambersburg Chargers              81  12. Nazareth Easton YMCA Swim Team   71.5
 13. Greater Scranton YMCA              56  14. Greater Susquehanna Valley Ymc     46
 15. Wilkes-Barre Family YMCA           45  16. Waynesboro Area YMCA               43
 17. Lebanon YMCA Swimming              35  18. Upper Perkiomen YMCA               33
 19. TriValley YMCA                     23  20. Lancaster Family YMCA Lightnin      8
 21. Jersey Shore Winter YMCA Swim       7