York YMCA Aquatic Club                                 3/10/2019 - 3:44 PM
   2019 YMCA PA Central District Swimming Champs - 3/8/2019 to 3/10/2019   
             2019 YMCA Central District Swimming Championships             
  MA Approval #   MA 1819 ap            YMCA Sanction #  CAQ - 2017 - PA1  
 
 Event 501  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
    Team                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 York Y-MA  'A'                      1:55.06    1:55.98   32  
     1) Julia Havice 12               2) Izzy Phifer 11               
     3) McKenna Potteiger 12          4) Emily Way 12                 
                 28.44      1:03.34 (34.90)
        1:31.57 (28.23)     1:55.98 (24.41)
  2 NDCY-MA  'A'                        2:08.91    2:03.52   26  
     1) Hannah Thrush 12              2) Aubrey Zoellner 12           
     3) Ashley Kieffer 12             4) Delaney Updegrave 11         
                 33.49      1:08.22 (34.73)
        1:36.43 (28.21)     2:03.52 (27.09)
  3 WAY-MA  'A'                         2:05.73    2:04.59   24  
     1) Kay Buhrman 12                2) Belle Hess 12                
     3) Eve Phillips 11               4) Nicole Hasis 11              
                 33.82      1:10.11 (36.29)
        1:36.99 (26.88)     2:04.59 (27.60)
  4 GSVY-MA  'A'                        2:09.59    2:04.90   22  
     1) Alivia Shen 12                2) Jillianne Donner 12          
     3) Lea McCormick 12              4) Emma Gerlinski 12            
                 31.77      1:07.55 (35.78)
        1:38.23 (30.68)     2:04.90 (26.67)
  5 CC-MA  'A'                          2:09.82    2:05.37   20  
     1) McKenzie Wicks 12             2) Lauren Markle 11             
     3) Abby Caltrider 12             4) Hailey Fegan 12              
                 30.85      1:07.16 (36.31)
        1:37.02 (29.86)     2:05.37 (28.35)
  6 SKY-MA  'A'                         2:09.20    2:06.59   18  
     1) Paige Bensinger 12            2) Kenna Wonsock 12             
     3) Nicole Domermuth 11           4) Emily Welna 12               
                 32.86      1:09.04 (36.18)
        1:39.75 (30.71)     2:06.59 (26.84)
  7 SCAY-MA  'A'                        2:10.70    2:09.41   14  
     1) Hannah Kifer 11               2) Madison Watschke 11          
     3) Inhye Sung 12                 4) Kelly Brownstead 12          
                 34.49      1:10.56 (36.07)
        1:40.91 (30.35)     2:09.41 (28.50)
  8 BAY-MA  'A'                         2:11.62    2:11.55   10  
     1) Brooke Fagan 12               2) Leyna Beishline 11           
     3) Hannah Bartholomew 12         4) Victoria Bartholomew 12      
                 35.08      1:12.85 (37.77)
        1:42.63 (29.78)     2:11.55 (28.92)
  9 Neys Bluefins-MA  'A'               2:14.41    2:11.65    8  
     1) Kassie Ritter 12              2) Sovy Taylor 12               
     3) Kyla Spengler 11              4) Madeline Durr 11             
                 32.94      1:11.50 (38.56)
        1:41.82 (30.32)     2:11.65 (29.83)
 10 LEBY-MA  'A'                        2:14.55    2:12.47    6  
     1) Alexis Binkley 12             2) Annika Doutrich 12           
     3) Carla Hidalgo 11              4) Ella Haugh 11                
                 34.15      1:09.49 (35.34)
        1:39.87 (30.38)     2:12.47 (32.60)
 11 TriValley-MA  'A'                   2:22.70    2:18.24    4  
     1) Emma Newton 12                2) Alyse Gammons 11             
     3) Gabriella Purcell 12          4) Amanda Barnes 12             
                 36.40      1:15.64 (39.24)
        1:47.97 (32.33)     2:18.24 (30.27)
 12 Stars-MA  'A'                       2:20.92    2:18.33    2  
     1) Mattie Baluta 12              2) Katie Bruno 11               
     3) Skyler Yons 12                4) Sarah Barlow 12              
                 39.11      1:16.98 (37.87)
        1:49.28 (32.30)     2:18.33 (29.05)
 13 JS Winter YMCA  'A'                 2:24.32    2:18.76  
     1) Caralyn Warner 12             2) Isobel Anderegg 12           
     3) Megan Robbins 12              4) Addie Dangle 11              
                 35.87      1:13.64 (37.77)
        1:47.92 (34.28)     2:18.76 (30.84)
 14 WBY-MA  'A'                         2:18.37    2:20.92  
     1) Adrianna Villarosa 11         2) Dinah Lazinsky 12            
     3) Ava Betnar 11                 4) Chrissy Olsen 12             
                 35.49      1:15.35 (39.86)
        1:50.06 (34.71)     2:20.92 (30.86)
 15 East Lyco Eels  'A'                 2:24.79    2:22.60  
     1) Abigail Pietraski 11          2) Charley Greevy 12            
     3) Ruby Newcomer 12              4) Kendall Brouse 11            
                 37.03      1:15.89 (38.86)
        1:47.87 (31.98)     2:22.60 (34.73)
 -- HAZY  'A'                           2:23.76         DQ  
     1) Jordyn MacCollum 12           2) Emilia Alcantara 11          
     3) Zoe Katona 11                 4) Jana Tarapchak 12            
                 35.73      1:14.61 (38.88)
        1:46.42 (31.81)          DQ (32.28)
 
                    Women - Team Rankings - Through Event 501                     
 
  1. York YMCA Swimming               1041   2. Greater Susquehanna Valley Ymc  417.5
  3. State College Area YMCA Aquali    393   4. Pocono Family YMCA              359.5
  5. Wsy Swimming                    305.5   6. Bloomsburg Area YMCA              220
  7. Greater Scranton YMCA             185   8. Bethlehem YMCA Stars Swim Team  171.5
  9. Upper Perkiomen YMCA              162  10. Chambersburg Chargers           159.5
 11. Schuylkill YMCA                   128  12. Lock Haven YMCA Loggerheads       109
 13. Wilkes-Barre Family YMCA          106  14. Lebanon YMCA Swimming             102
 15. Waynesboro Area YMCA               80  16. Nazareth Easton YMCA Swim Team     78
 17. Freeland YMCA                    76.5  18. East Lycoming Y Electric Eels      69
 19. Northern Dauphin County YMCA       51  20. Hanover YMCA Stingrays             41
 21. Lancaster Family YMCA Lightnin     33  22. TriValley YMCA                     32
 23. Jersey Shore Winter YMCA Swim      27  24. Bellefonte YMCA Stingrays          26
 24. Carlisle Family YMCA               26  26. Juniata Valley YMCA                 6